HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w TVP

Post autor: Paweł Tutka »

Maniek99 pisze:Ciekawe po jakim czasie od wprowadzenia powstanie coś na kształt AdBlock-a do wycinania reklam w HbbTV 8-)
Obecnie w większości telewizorów jest opcja umożliwiająca włączanie i wyłączanie odbioru serwisów HbbTV. To od nadawców telewizyjnych będzie zależało czy będziemy mieli dostęp do ciekawych i przydatnych aplikacji telewizyjnych w HbbT. Może też się tak złożyć, że jeden z nadawców telewizyjnych będzie nas bombardował reklamami. Poczekajmy trochę na dalszy rozwój HbbTV w Polsce.

TomW pisze:STB byłoby wskazane dla wielu. Załatwiało by, myślę problem ze "starszymi" telewizorami. Śledzę ten wątek, bo nie mam zamiaru co chwila wymieniać sprzętu, a jestem zainteresowany HbbTV.
Tanie STB odbierające HbbTV pojawią się dopiero wtedy, gdy kilku nadawców telewizyjnych zaoferuje swoje komercyjne serwisy HbbTV. TVP zaoferuje teraz interaktywny serwis na Euro 2012.

Moim zdaniem prawdziwego wysypu serwisów HbbTV powinniśmy się spodziewać na jesieni 2012 roku wraz ze startem jesiennej oferty programowej. Będzie to idealny moment dla nadawców telewizyjnych do eksperymentowania z telewizją hybrydową, a w szczególności z interakcją i dystrybucją multimedialnych treści. Zapewne największym powodzeniem cieszyłyby się serwisy wideo umożlwiające dostęp do VOD od nadawców TV. Od strony technologicznej jest to dzisiaj możliwe. Ja ze swej strony jestem gotowy do rozpoczęcia testów HbbTV z kolejnymi nadawcami TV w Polsce, którzy to emitują swe programy telewizyjne w ramach DVB-T, DVB-C, DVB-S.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: HbbTV w TVP

Post autor: zesepo »

A tak nawiasem - kim Pan jest, bo Pana znikąd nie znam? 8-)

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w TVP

Post autor: Paweł Tutka »

giaur500 pisze:Pytanie czy api jest dostępne i jaka jest licencja na to? Bo jeśli to zamknięty projekt i zamknięta specyfikacja to czarno to widzę, chyba że w jakimś drogim, komercyjnym projekcie. Od strony technicznej na pewno nie ma przeszkód aby wyświetlać hbbtv na ekranie monitora komputerowego.
Największą zaletą HbbTV jest zastosowanie otwartych standardów oraz fakt, że to nadawca telewizyjny kontroluje zawartość serwisu HbbTV a nie producent TV. HbbTV w przeciwieństwie do MHP jest znacznie tańsze i łatwiejsze we wdrożeniu.
zesepo pisze:A tak nawiasem - kim Pan jest, bo Pana znikąd nie znam? 8-)
Jestem Paweł Tutka ;) - i to ja jestem sprawcą całego zamieszania z HbbTV w Polsce. Namówiłem TVN do rozpoczęcia testów HbbTV w Polsce. Współpracuję z TVP w zakresie testów HbbTV i przygotowania testowych aplikacji HbbTV.

W międzyczasie firma 4vod.tv w której pracuje zajmuje się przygotowywaniem aplikacji telewizyjnych na telewizory z funkcją Smart TV. Mieliśmy okazję dla Telewizji TVN przygotować aplikację TVN player na telewizory Panasonic, Sony...

W 2001 roku, pracując w TVN miałem okazję uruchomić pierwsze w Polsce serwisy SMS (Big Brother, Taniec z Gwiazdami) pozwalając tym samym uciec telewizji interaktywnej do telefonów komórkowych.

http://facebook.com/tutka - tu się czasem wypowiadam na temat TV, Smart TV, HbbTV

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: HbbTV w TVP

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Witamy :D
... i zapraszamy do przeczytania regulaminu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na §3 punkt 6. ;)
>> REGULAMIN forum <<

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: HbbTV w TVP

Post autor: igorlan »

Na Astrze testów hbbtv już nie widać.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: HbbTV w TVP

Post autor: biopar »

No z tym wspieraniem przez firmy swoich starszych modeli tv to nie byłbym taki optymistycznie nastawiony. Phillips nadal wieży, że w Polsce DVB-T to testy :) Chociaż w sumie to już z pół roku nie męczyłem ich o aktualizację, więc wątek może być nie aktualny :)
A co do aplikacji, to jeżeli Hbb korzysta z open sourcowych aplikacji, to tylko czekać aż coś się trafi :)
A jak wygląda sprawa HbbTV za granicą? Jak bardzo to jest popularne, czy także jest to traktowane jako nowość - ciekawostkę?

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w TVP

Post autor: Paweł Tutka »

biopar pisze:A jak wygląda sprawa HbbTV za granicą? Jak bardzo to jest popularne, czy także jest to traktowane jako nowość - ciekawostkę?
HbbTV największą popularnością cieszy się na rynku niemieckim. Bardzo dobrze to widać po ilości dostępnych kanałów TV z HbbTV na satelicie Astra. Wraz ze wzrostem popularności HbbTV pojawiły się tam w sprzedaży tanie STB. Już za 85Euro można kupić na rynku niemieckim STB DVB-S z HbbTV.

Informacje na temat pozostałych krajów można znaleźć na mapie:
http://hbbtv.pl/2012/05/14/telewizja-hy ... w-europie/

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: HbbTV w TVP

Post autor: giaur500 »

Paweł Tutka pisze:Największą zaletą HbbTV jest zastosowanie otwartych standardów oraz fakt, że to nadawca telewizyjny kontroluje zawartość serwisu HbbTV a nie producent TV. HbbTV w przeciwieństwie do MHP jest znacznie tańsze i łatwiejsze we wdrożeniu.
Jeśli tak, to jest to chyba mało popularna rzecz ciągle. Otwarty standard, jak rozumiem żadne specjalne ograniczenia licencyjne nie istnieją, a jednak nikt jak dotąd nie pomyślał o tym że warto włączyć obsługę tego czegoś w jego oprogramowaniu do dvb-t/dvb-s. Przecież (teoretycznie) dziś już każdy komputer pc jest podłączony do internetu więc 100% użytkowników miałoby dostęp do usług hbbtv. W odróżnieniu od użytkowników telewizorów, gdzie na dzień dzisiejszy - jedynie niewielka ich część.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: HbbTV w TVP

Post autor: igorlan »

Paweł Tutka pisze:
biopar pisze:A jak wygląda sprawa HbbTV za granicą? Jak bardzo to jest popularne, czy także jest to traktowane jako nowość - ciekawostkę?
HbbTV największą popularnością cieszy się na rynku niemieckim. Bardzo dobrze to widać po ilości dostępnych kanałów TV z HbbTV na satelicie Astra. Wraz ze wzrostem popularności HbbTV pojawiły się tam w sprzedaży tanie STB. Już za 85Euro można kupić na rynku niemieckim STB DVB-S z HbbTV.

Informacje na temat pozostałych krajów można znaleźć na mapie:
http://hbbtv.pl/2012/05/14/telewizja-hybrydowa-w-europie/
Zgadza się, mam taki odbiornik marki Inverto i faktycznie ten serwis jest dość mocno rozbudowany. Sprawdziłem również testy TVP na Astrze, ale niestety wygląa na to, że już ich nie ma. Sprawdzę jeszcze raz dzisiaj.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w TVP

Post autor: Paweł Tutka »

... cytowanie poprzednich postów utrudnia czytanie. mimo wszystko zapraszam do przejrzenia Regulaminu
Z tego co mi wiadomo, to TVP "przeniosło się" z testami HbbTV z satelity Astra do DVB-T MUX3. Być może za jakiś czas ponownie HbbTV będzie testowane przez TVP na Astrze. Prowadzę teraz rozmowy z innymi nadawcami w celu uruchomienia testów HbbTV na satelicie HotBird.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: HbbTV w TVP

Post autor: rotalplus »

HbbTV nie jest w OBOWIĄZKOWYCH WYMAGANIACH, które musi spełniać tuner
więc chyba to na siłę próbuja wprowadzać

-- połączono

Moim zdaniem prawdziwego wysypu serwisów HbbTV powinniśmy się spodziewać na jesieni 2012 roku wraz ze startem jesiennej oferty programowej. Będzie to idealny moment dla nadawców telewizyjnych do eksperymentowania z telewizją hybrydową, a w szczególności z interakcją i dystrybucją multimedialnych treści. Zapewne największym powodzeniem cieszyłyby się serwisy wideo umożlwiające dostęp do VOD od nadawców TV. Od strony technologicznej jest to dzisiaj możliwe. Ja ze swej strony jestem gotowy do rozpoczęcia testów HbbTV z kolejnymi nadawcami TV w Polsce, którzy to emitują swe programy telewizyjne w ramach DVB-T, DVB-C, DVB-S.
Nadawcy nie potrafią PORZĄDNEJ kampanii informacyjnej przeprowadzić wśród ludzi.
Więc chyba będą budować interakcję z "pustymi telewizorami".

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: HbbTV w TVP

Post autor: igorlan »

Paweł Tutka pisze:Z tego co mi wiadomo, to TVP "przeniosło się" z testami HbbTV z satelity Astra do DVB-T MUX3. Być może za jakiś czas ponownie HbbTV będzie testowane przez TVP na Astrze..
Dziękuję za szybką, precyzyjną odpowiedź.
Paweł Tutka pisze:..Prowadzę teraz rozmowy z innymi nadawcami w celu uruchomienia testów HbbTV na satelicie HotBird.
Podziwiam ludzi z pasją ;)

DVBManiak

Re: HbbTV w TVP

Post autor: DVBManiak »

Pan Paweł wniósł na nasze forum powiew świeżości. ;)

Tedde

Re: HbbTV w TVP

Post autor: Tedde »

@Paweł Tutka, wspomniał pan że min. przygotowywał pan platwormę tvn player dla panasonica, a czy odbiornik telewizyjny w moim profilu ma hbbtv :?:

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w TVP

Post autor: Paweł Tutka »

Informacja o telewizorach Panasonic wspierających HbbTV dostępna jest na stronie:
http://hbbtv.pl/sprzet-hbbtv/telewizory-panasonic/

Gdyby się okazało, że ktoś ma telewizor Panasonic wymieniony na powyższej stronie i byłyby problemy z odbiorem HbbTV - to proszę mnie poinformować.

-- połączono
rotalplus pisze:HbbTV nie jest w OBOWIĄZKOWYCH WYMAGANIACH, które musi spełniać tuner
więc chyba to na siłę próbuja wprowadzać

Nadawcy nie potrafią PORZĄDNEJ kampanii informacyjnej przeprowadzić wśród ludzi.
Więc chyba będą budować interakcję z "pustymi telewizorami".
Faktycznie, HbbTV nie jest objęte obowiązkowymi wymaganiami dla STB dedykowanego do odbioru DVB-T w Polsce. Podobnie jest z funkcją Smart TV w nowych telewizorach.
Ludzie będą kupować produkt z nową funkcjonalnością niejako przy okazji. Jak pojawią się pierwsze komercyjne serwisy HbbTV, to kupujący częściej będą wybierać TV z taką funkcjonalnością. Nie mówimy o czymś co ma zdobyć popularność i zasięg techniczny w ciągu jednego roku. Mówimy o fundamentach do rozwoju rynku TV w Polsce na kolejnych 5, 10 czy też 20 lat. Sama specyfikacja HbbTV stale się rozwija uwzględniając tym samym zapotrzebowanie nadawców oraz widzów. Marzy mi się sytuacja gdy za około 150zł będzie można kupić odbiornik STB wspierający odbiór DVB-T z HbbTV. Musimy jeszcze na to przez chwilę poczekać.

Odnośnie kampanii informacyjnej dotyczącej naziemnej telewizji cyfrowej to proponuję uważnie przeczytać czarne napisy na białym tle emitowanych spotów reklamowych. Wtedy dowiemy się, że za kształt i formę tej kampanii nie odpowiadają nadawcy telewizyjni lecz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Rolą nadawcy telewizyjnego jest wyemitowanie określonej liczby spotów TV.

Tedde

Re: HbbTV w TVP

Post autor: Tedde »

Dziękuję panie Pawle za link na stonę, będę z uwagą śledził rozwój tej usługi w polsce :)

Bartosz Czach

Re: HbbTV w TVP

Post autor: Bartosz Czach »

Coś mi się o oczy obiło, nie wiem czy to prawda, że LG od dłuższego czasu ma telewizory ze wsparciem HbbTV. Czy dostępny jest wykaz modeli? Na stronie pana Pawła niestety nic o LG nie ma.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w TVP

Post autor: Krosnoludek »

Golden Media zamierza wprowadzić dwa tunery combo:

-GOLDEN MEDIA SPARK - TRIPLEX z HbbTV http://www.cynextra.com/en/receiver-HD/ ... --TRIPLEX/
-GOLDEN MEDIA UNI-BOX 2 niestety bez HbbTV http://www.cynextra.com/en/receiver-HD/ ... UNI-BOX-2/
Jurek pisze:Odnośnie hbbtv - na razie pracuje bardzo niestabilnie i projekt w odniesieniu do Unibox`a2 został zaniechany.
Oznacza to, że nie są prowadzone dalsze nad hbbtv dla Uniboxa2, więc nie będzie tej funkcji.
http://www.golden-interstar.pl/forum/vi ... 008#p12008
Strasznie szkoda, że w uniboxie2 (proc.ALI 3606) nie da się wprowadzić tego HbbTV, ciekawie jaka jest tego przyczyna?.

Na stronie ALI pojawiło się: ALi supports Opera in its HbbTV STB platform http://www.ali.com.tw/index.php?option= ... s&Itemid=6

synfaza

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: synfaza »

Koledzy, żeby był ruch w interesie TVP wymyśliło nowy standard:
http://finanse.wp.pl/kat,104130,title,T ... omosc.html.
Kupujcie więc nowy telewizor :lol:. Kabaretu ciąg dalszy.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: HbbTV w TVP

Post autor: @GUTEK@ »

A czy ktoś się spotkał z jakimś oprogramowaniem do tunerów PC z obsługą tego HbbTV?

Zablokowany