Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Rojack

Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Rojack »

Witam! Niedawno rozpocząłem zabawę DVB-T, w związku z czym mam pytanie do bardziej doświadczonych. Otóż mam antenę ATX-107 i używam obecnie wzmacniacza http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 8/1842.dat Posiadam również wzmacniacz http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm jednakże ze wzmacniacza LNA 177 jest troszkę mniejsza jakość sygnału, zaś sygnał analogowy nieco przesterowany. Czy powinienem używać wzmacniacza LNA 177 czy SWA 9? A może powinienem zastosować do tego zasilacz z możliwością regulacji napięcia? Dzięki za odpowiedzi z góry i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: qwerty »

Skoro na lna 177 masz gorszy sygnał to używaj ten pierwszy.

Demon

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Demon »

Zasadniczo lepiej jest kupić antenę z większym zyskiem i symetryzatorem niż ze słabszym i wzmacniaczem. Wzmacniacz powinien wzmacniać sygnał do wartości akceptowalnych i bez miernika nie dasz rady określić dokładnie, jaki powinien być. Możesz co najwyżej empirycznie po testować, czyli użyć kilku i wybrać tego, przy którym odbiór był najlepszy. Jeżeli kilka z nich dało dobre efekty, to wybierz tego, którego charakterystyka jest najbliżej ich średniej.

Rojack

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Rojack »

Ten obecnie używany daje większą cyfrę jeśli chodzi o jakość, natomiast stosując LNA 177 wygląda na to, iż jest większa siła, natomiast nieco mniejsza jest jakość.

Demon

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Demon »

Jakość jest ważniejsza. Tak naprawdę interesujący jest poziom błędów. Dla odbiornika ważna jest czytelność sygnału, czyli różnica między nim a szumem. Wzmacniacze same w sobie również szumią (w zależności od wykonania i rozwiązania technicznego z różną mocą i charakterystyką). Takie wzmacniacze również nie mogą wzmacniać w nieskończoność, więc jest taki poziom mocy sygnału, gdzie zniekształcenia zaczynają być istotne. Jeszcze jeden negatywny efekt pojawia się: od pewnego poziomu znacznie mocniej wzmacniane są szumy niż sam odbierany sygnał. Odbiornik podając siłę sygnału podaje tak na prawdę sumę szumu i odbieranej fali. Urządzenia (ich producenci) mogą zakładać, że rozkład poziomu szumu w zakresie kilku kanałów jest równy, więc dokonują pomiaru poziomu sygnału na granicy kanału i odejmują od poziomu zmierzonego na częstotliwości głównej nośnej. Niemniej w przypadku DVB-T nie jest to pomiar decydujący o jakości. Zakłócenia cyfrowe mogą mieć rozkład nierównomierny. Poza tym okazuje się, że parametr C/N (stosunek poziomu nośnej do szumu carry-to-noise) nie koniecznie musi się jednoznacznie przekładać na BER. Coś na ten temat opisane jest tu.

Rojack

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Rojack »

Demon, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Poza tym dzięki za linka do stronki. Pozdrawiam.

black500

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: black500 »

Rojack pisze:... Otóż mam antenę ATX-107 i używam obecnie wzmacniacza http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 8/1842.dat Posiadam również wzmacniacz http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm
Ja korzystam z anteny ATX-87 i przedwzmacniacza LNA107 (wzmocnienie ok.15dB)
na chwile obecna odbieram MUX-1 ze Sremu na kanale 23 we Wroclawiu ale z licznymi zakloceniami, nie bede pisac o tym bo kazdy kto probowal we Wroclawiu / okolicach zna warunki odbioru.
Sprobuj:
1)okreslic odleglosc od nadajnika do miejsca montazu anteny odbiorczej w przyblizeniu;
2)okreslic mozliwosc wystapienia potencjalnych zrodel zaklocen dla wybranej czestotliwosci;
3)wykorzystaj symetryzator antenowy zamiast przedwznacniacza w polaczeniu bezposrednio z tunerem DVB-T, okreslic mozliwosc odbioru, przyblizone parametry sygnalu podawane przez tuner;
4)to samo ale przedwzmacniacz o malym wzmocnieniu <= 10dB + ew. korekcja wzmocnienia przez podanie mniejszego napiecia zasilania;

Powiem szczerze nie spotkalem na rynku dobrego przedwzmacniacza takiego jak np. produkowal TELMOR strojonego na zamowienie seria "PAK-xx" co mogloby usprawnic odbior.

Rojack

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Rojack »

Wszystkie punkty już posprawdzałem zanim kupiłem i zamontowałem antenę. Przetestowałem symetryzator i kilka wzmacniaczy. I zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Dziś mamy na dworze poniżej zera, więc jak jest zimno to mam silniejszy sygnał, a znów jak jest cieplej to jest gorzej. Co prawda odbiór jest cały czas, ale bywało że np. wczoraj miałem poziom sygnału 57%, a dziś rano 68%. Czekam jeszcze na jakieś tropo, żeby sprawdzić jak to wygląda przy lepszym rozchodzeniu się fal.

black500

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: black500 »

Rojack pisze:...I zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Dziś mamy na dworze poniżej zera, więc jak jest zimno to mam silniejszy sygnał, a znów jak jest cieplej to jest gorzej. Co prawda odbiór jest cały czas, ale bywało że np. wczoraj miałem poziom sygnału 57%, a dziś rano 68%. ...
Zapomnialem dopisac:
DOBRE okablowanie (TRISET-113 żelowany) wykonanie instalacji na zewnatrz;
zakonczenia: zlaczki "F", wtyki IEC w "chinskim" wykonaniu sa bardzo kiepskiej jakosci
przedwzmaczniacz kanalowy o ktorym pisalem to PAK-820[nr_kanalu] produkcji TELKOM TELMOR

W jakiej odleglosci mieszkasz?
warunki atmosferyczne i temperatura otoczenia moze wplywac w pewnym stopniu na charakterystyke Twoich urzadzen odbiorczych i medium przesylowego (kiepskiej jakosci przedwzmaczniacze, zwrotnice, okablowanie zewnetrzne) i stad moze zauwazalne zmiany w jakosci odbioru.
Nie mylic z odbiorem analogowym gdzie warunki atmosferyczne maja wplyw na propagacje fal.

Rojack

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Rojack »

Kabel który używam jest podobny do trisetu, ale to nie triset. Długość kabla to gdzieś 12-13m. Kabel ten biegnie od wzmacniacza zamontowanego w puszce anteny, do zasilacza, który podłączony jest do sieci 230V a następnie do tunera. Mieszkam w Knurowie koło Gliwic w odległości 50km w lini prostej od Ostravy, oraz ponad 60km od nadajnika Skrzyczne. Czyli mam rozumieć, że dobrze wykonana instalacja powinna gwarantować tę samą siłę i tę samą jakość sygnału przez całą dobę niezależnie od warunków atmosferycznych? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: 121167 »

Jezeli nie ma widocznosci anteny nadawczej z odbiorcza to sygnal bedzie sie zmieniac, na przyklad w zaleznosci od pogody. Uwazaj ze wzmacniaczami, niedaleko masz silny nadajnik - Kosztowy. Nawet antena ustawiona bokiem moze wzbudzic wzmacniacz. Mialem podobne przypadki. Dobrym rozwiazaniem jest lepsza antena + slabszy wzmacniacz (koniecznie ekranowany) niz odwrotnie. Jezeli LNA-177 jest za mocny (przesterowuje) uzyj LNA-169. Do jednego odbiornika nie potrzeba nic mocniejszego, poniewaz wzmacniacz tylko kompensuje straty w kablu. Silniejsze wzmacniacze sa potrzebne jak chcesz podlaczyc wiecej telewizorow

Pozdrawiam

Rojack

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Rojack »

Jeżeli chodzi o DVB-T to żaden ze wzmacniaczy mi nie przesterowuje, jedynie przy analogu się zdarza, ale rzadko. W tej chwili nie korzystam z LNA 177 gdyż lepsze efekty mam na SWA 9. Jednakże po podniesieniu anteny i zamontowaniu jej na maszcie, odsłonił się dla niej kierunek Kosztowy i chyba lepiej jak była zawieszona 4 metry niżej i zasłaniał ją od strony Kosztów mur domu. Spróbuje jeszcze eksperymentów z LNA 177 przy tej wysokości anteny. Natomiast jeśli chodzi o analog to dużo lepszy obraz łapię z Wisły niż z Kosztów i to mimo dwukrotnie większej odległości. Kosztowy zawsze mam z odbiciami. Tak było zawsze.

Dziś testuję USB-sticka do odbioru DVB-T i zauważyłem, iż do południa mam bardzo wysoki BER czyli współczynnik błędnych bitów, co wręcz czasami uniemożliwiało odbiór. W związku z tym mam pytanie, czy wymieniając obecny wzmacniacz na wzmacniacz LNA 177 ekranowany, BER będzie mniejszy? A może użyć filtra usuwającego zakłócenia? Ponadto dodam, iż pozostałe kanały tj. Skrzyczne nie miały tego problemu co MUX 1 z Ostravy. Pozdrawiam.

black500

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: black500 »

Powiem to samo co @121167;
sprawdz czy separator nie jest "byle jaki" jak zwykly wtyk IEC czy podobny dodawany do tzw."anten" siatkowych.
W zasilaczu moze byc problem wyschnietych elektrolitów chińskiej produkcji, albo zasilacz jest niestabilizowany itp...


link:(elementy i osprzet, tez separatory napiecia i zwrotnice zasilające)
http://www.skleptt.pl/podstrony/?op=sklep
ale oferta juz nie taka jak kiedys brakuje mi anten Yagi

mają w ofercie przedwzmaczniacze pasmowe, po dobraniu anteny moze byc zupelnie wystarczajacym:
PAP-417 pasmo: IV; k.21...k.37 deklarowany wspolczynnik szumów: 5,5 dB; wzm. 17dB
PAP-526 pasmo: V; k.38...k.69 deklarowany wspolczynnik szumów: 5,8 dB; wzm. 26dB
PAP-626 pasmo: IV,V; k.21...k.69 deklarowany wspolczynnik szumów: 5,8 dB; wzm. 26dB

raczej unikalbym podlaczania wzmacniacza szerokopasmowego,sam zastanowie sie nad tym PAP-417 do anteny ustawionej na Srem MUX1 k.23

Rojack

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Rojack »

Wtyki IEC pozastępuję złączkami F. Ponadto założę jak pogoda będzie sprzyjała wzmacniacz ekranowany i dokupię zasilacz stabilizowany na wtyki F. Ewentualnie zastanawiam się nad zasilaczem z możliwością regulacji zasilania, gdyż zdarza się przesterowanie niektórych stacji, ale chyba jednak wybiorę zasilacz stabilizowany na wtyki F, gdyż te regulowane nie są na F wtyki. Co do przedwzmacniaczy pasmowych, dobra rzecz, tylko szkoda że nie są ekranowane, bo Skrzyczne idzie ok, natomiast I MUX z Ostravy idzie u mnie ze strasznymi zakłóceniami. A tak poza tym to się zastanawiam czy dobrze zamontowałem puszkę na przedwzmacniacz w antenie ATX 107 i czy ewentualnie jakiś błąd może mieć wpływ na jej parametry? Pozdrawiam.

drmk

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: drmk »

Wzmacniacze pasmowe z postu Blacka500 mają dość spory współczynnik szumów (za sprawą filtrów pasmowych). W doborze wzmacniacza współczynnik szumów jest bardzo istotny i powinien być jak najmniejszy , w granicach 1,5 - 2 dB(jest on ważniejszy nawet niż wzmocnienie, które w większości wypadków wystarczy na poziomie "tylko" 12 dB). W Knurowie nie powinno być już przesterów z Kosztowów, gorsze są za to bardzo bliskie stacje bazowe GSM i UMTS, one mogą być przyczyną kłopotów. Ja bym spróbował z dobrym wzmacniaczem z małymi szumami (1,5 - 2 dB) i umiarkowanym wzmocnieniem (12 dB powinno wystarczyć). Wzmacniacz pasmowy z szumami ok 5 - 6 dB spowoduje stratę w sygnale w stosunku do szerokopasmowca na poziomie praktycznie różnicy w ich współczynnikach szumu (czyli 3 - 4 dB).

Rojack

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Rojack »

Witam! Dziwne rzeczy się dzieją. Mierzyłem wczoraj poziom BER oraz sygnały z trzech nadajników: Skrzyczne, Trzyniec i Hostalkovice.
Skrzyczne - jakość 75 BER 0.0
Trzyniec - jakość 68 BER 0.0
Hostalkovice - jakość 61 BER bardzo wysoki!

Wszystko chodzi ładnie, pięknie a z Hostalkovicami chociaż nadają z mocą 100kW coś jest nie tak z uwagi na duże zakłócenia. Zastanawiam się co to może być, skoro pozostałe nadajniki chodzą idealnie. Czy to jakieś zakłócenia GSM czy co? Spotkaliście się z czymś takim? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Strzelb@ »

Strzelb@ pisze:Pytanko. Czy we wzmacniaczach typu LNA można regulować poziom wzmocnienia za pomocą napięcia zasilania?
No co? Tylu "specjalistów" na tym forum i nikt nie wie?

Demon

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Demon »

Strzelb@ pisze:
Strzelb@ pisze:Pytanko. Czy we wzmacniaczach typu LNA można regulować poziom wzmocnienia za pomocą napięcia zasilania?
No co? Tylu "specjalistów" na tym forum i nikt nie wie?
Co innego logika, informatyka a co innego elektronika. Czasami praktyka pomaga, ale w tej kwestii jej nie mam. Więc jeżeli bardzo potrzebujesz odpowiedzi, to zadaj to pytanie na forum elektronicznym.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: qwerty »

Wydaje mi się, że jest możliwe poprzez regulację napięcia, ale nie jestem pewien - bardzo dawno temu miałem podstawy elektroniki. Trzeba wiedzieć przy jakim napięciu wzbudza się przedwzmacniacz. Zmiany w napięciu ±10% nie powinny zmieniać charakterystyki wzmocnienia.

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Strzelb@ »

qwerty pisze: ...Trzeba wiedzieć przy jakim napięciu wzbudza się przedwzmacniacz. Zmiany w napięciu ±10% nie powinny zmieniać charakterystyki wzmocnienia.
No właśnie! Mój LNA trochę "za dużo zbiera" z ulicy. Widać to dobitnie jak przejeżdżają chińskie motorynki. Piękną mozaikę wtedy mam na ekranie. Do tego poziom korekcji wzmocnienia sygnału (COFDM AGC) wchodzi mi mocno w ujemne wartości około -350. Wniosek - cza mniejszy wzmacniacz.

Nie chcę eksperymentować ze wzmacniaczami, bo nie mam czasu na jeżdżenie po sklepach w tą i z powrotem. Dlatego chcę spróbować "płynnej" regulacji mojego LNA. Obawiam się tylko, że wzmacniacz przy obniżaniu napięcia może nagle przestać działać, zamiast płynnie obniżać wzmocnienie.

Zablokowany