DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: maniek357 »

@Czeremcha
Po pierwsze - masz słaby odbiór programów TVP (MUX-3), ponieważ te programy lecą z Łosic z dość małą mocą (5 kW), podczas gdy programy komercyjne MUX-2 to moc 50 kW. Za rok to się zmieni na lepsze jak się zwolnią częstotliwości po analogu.

Po drugie - masz już z Łosic MUX-1 z kanałami TVP + 4 komercyjne, moc 20kW więc powinien odbierać lepiej niż MUX-3. Kanał 36.

Po trzecie - jeśli chcesz TVP Info Białystok zaopatrz się w dobrą antenę kierunkową (np ATX-91 lub Dipol Tri Digit) i ustaw na Białystok (kanał 46). Odległość Czeremcha-Krynice to ok. 80 km, myślę, że są szanse na odbiór, chociaż pewności nie ma. Ktoś pisał na innym forum, że odbiera MUX-1 z B-stoku z Miastkowa (80 km). Możesz też spróbować na obecnej instalacji, może się uda :)
Ostatnio zmieniony 5 maja 2012, o 14:29 przez maniek357, łącznie zmieniany 2 razy.

czeremcha

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: czeremcha »

Czeremcha pow. Hajnówka - odległość w linii prostej z Łosic to około 54 km.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: belzebiusz »

Parę spostrzeżeń z odbioru:
MUX-3 - kanał 56 [754 MHz] [5 kW] (zero zacięć) działa mi lepiej niż MUX-1 - kanał 36 [594 MHz] [20 kW] (zacięcia raz na 15 minut). :shock:

Prawdopodobnie są tego 2 przyczyny:
- MUX-3 nadaje z FEC 3/4, a MUX-1 FEC 5/6 (przygotowanie do emisji SFN z SLR Chruszczewka [5 kW]);
- na tym samym kanale 36 [594 MHz] nadawany jest MUX-2 RTCN Kielce/Święty Krzyż, którego strzępy sygnału wykrywało mi jeszcze przed uruchomieniem MUX-1 z RTCN Siedlce/Łosice.

P.S.
Oczywiście MUX-2 - kanał 43 [650 MHz] [50 kW] działa idealnie.
Ostatnio zmieniony 6 maja 2012, o 19:51 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

damianaleks
Posty: 46
Rejestracja: 21 stycznia 2011, o 19:59

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: damianaleks »

Dobrowoda odbiór z Łosic od roku idealny, mux2 i mux3. Mux3 z mniejszą mocą to i czasem piksele i rwanie, ale bardzo rzadko :) Antena ustawiona na Białystok w analogu TVPinfo śnieży, w cyfrze ani ani nie znajduje kanałów..

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Kamilx »

TVP INFO ma 80 kW, a MUX-1 58 kW, a MUX-2 67 kW.

damianaleks
Posty: 46
Rejestracja: 21 stycznia 2011, o 19:59

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: damianaleks »

no i co w związku z tym? nie odkryłeś niczego nowego..

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Kamilx »

Jeśli kanał, który ma mocną moc w analogu śniezy to MUX cyfrowy nie odbierzesz

jaworek346

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: jaworek346 »

mniej więcej gdy został w Chotyczach włączony MUX-1 to zaczęły dziać się z odbiorem u mnie dziwne rzeczy. MUX-1 zakłóca mi MUX-2!! Czy ma ktoś takie problemy?? wcześniej wszystko było OK. Mieszkam około 70 km od nadajnika. POMOCY!!

_chris_

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: _chris_ »

@ jaworek346:
napisz może na początek wszystko ze szczegółami o swojej instalacji antenowej.

jaworek346

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: jaworek346 »

mam antene kirunkowa wzmacniacz antenowy lda 177 chyba jakos takk i tuner ferguson combo 120.
wszystko bylo dobrze do walczenia mux 1 instalacja dzialal prawidlowo przez 2 lata

_chris_

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: _chris_ »

@ jaworek346:
jeśli rzeczywiście pogorszenie odbioru mux-2 zbiegło się z włączeniem mux-1 oznaczałoby to, że występuje typowa sytuacja przesterowania wzmacniacza lub głowicy odbiornika.

1. należy na początek ponownie ustawić antenę na MAX jakości odbieranych mux-ów.

2. jeśli nie pomoże, można na szybko spróbować zastosować zasilacz z regulowanym napięciem.

3. wymienić czyli dobrać inny wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu lub/i większym dopuszczalnym poziomie wyjściowym. A dodatkowo przejrzeć instalację - połączenia, kabel antenowy, etc. Przy 70 km można odbierać Łosice nawet na 'siatce' pasywnej.

jaworek346

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: jaworek346 »

antene juz regulowalem nic nie pomoglo. dekoder pokazuje stala sile sygnalu lecz po chwili jakosc sygnalu z 80% spada na 50 i tak sie waha caly czas. sprobuje z tym zasilaczem w weekend. dzieki za pomoc.

jaworek346

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: jaworek346 »

ponawiam moja prosbe o pomoc!!!
MUX-3 dziala mi idealnie tylko z MUX-1 i MUX-2 jest problem. caly czas pikseloza. pomocy!!

_chris_

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: _chris_ »

@ jaworek346: a co zrobiłeś do tej pory?

damianaleks
Posty: 46
Rejestracja: 21 stycznia 2011, o 19:59

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: damianaleks »

mux1 przepadł

Zdzislaw

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Zdzislaw »

Odbiór z Chotycz mam idealny jeżeli chodzi o Mux-2 Mux-3.Z forum wynika że jest testowany Mux-1.Mam pytanie w jakim zakresie?Czy są nadawane normalne programy stacji przewidzianych w tym multipleksie.Pytam ponieważ u mnie na EPG sygnalizowane są stacje natomiast pojawia się informacja o braku sygnału i...trochę tego nie rozumiem.

jaworek346

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: jaworek346 »

mi znajduje MUX-1,2,3. Ale tylko 3 dziala idealnie. 1 i 2 przerywa, dobrze dzialaja wieczorami. mysle ze wynika to z testow lub bliskosci czestotliwosci tych multipleksow

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: belzebiusz »

Prawdopodobnie przesterowany sygnał. Wyrzuć wzmacniacz, zasilacz i wtyk od zasilacza. Zamontuj symetryzator i zwykły wtyk antenowy.
Inna sprawa to FEC; tylko MUX-3 ma 3/4. MUX-1 i MUX-2 mają FEC 5/6.

Zdzislaw

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: Zdzislaw »

Ponawiam swoją prośbę,może Ktoś doświadczony zechce mi coś pomóc.Mux-1 jest na EPG tzn sygnalizowane są wszystkie programy z paczki ale brak odbioru.Na ekranie "brak sygnału."Mux-2 i 3 odbiór bardzo ładny bez żadnych zakłóceń.Antena yaga,beż symetryzatora i wzmacniacza.Odległośc do nadajnika ok 50 km.(Międzyrzec)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN SIEDLCE ŁOSICE

Post autor: belzebiusz »

"Bez symetryzatora" - tu masz odpowiedź; załóż symetryzator. :P

Zablokowany