Kolejność programów na liście odbiornika

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
miksu9

Kolejność programów na liście odbiornika

Post autor: miksu9 »

Witam
Mam nietypowy problem. Antenę mam na Siedlce/Łosice, a tv zgarnia Lublin/Piaski i Łódź (?). Efekt jest taki, że kilka programów nadaje na tych samych falach i tv wrzuca je według siły aktualnego sygnału. W efekcie Eska ładuje mi się zamiast dwójki, TTV zamiast Polsatu itp. W tv nie ma funkcji kasowania zbędnych programów, wyłapuje wszystkie dostępne, dla DTV mam ich 37, sporo powtarza się po 3 razy.
Nie mam żadnych wynalazków usb i udziwnianych anten. TV z wbudowanym tunerem i antena siatkowa z takimi czterema płatami, nie wiem jak się to fachowo nazywa, kosztowała 100zł więc to jakiś standardowy model.

To się poprawi czy już tak zostanie? Jak ma tak zostać, to jak sobie z tym poradzić? Przestawiać kolejność stacji co zmianę programu odpada. Może jakiś spis częstotliwości poszczególnych stacji z Siedlec/Łosic? To bym sobie wyczyścił wszystkie i po kolei wpisał kanały ręcznie bez dubli itd.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: m@rtops »

myślę że w tym przypadku dobrym rozwiązaniem byłaby antena kierunkowa
miksu9 pisze: kosztowała 100zł więc to jakiś standardowy model.
:shock: 100zł?siatka?
http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-t ... e,4351.htm

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: TomW »

Sądząc z opisu to pełna siatka z 4-ma dipolami. Udziwniona jest cena. Odbiera szerokopasmowo wiec ściąga sygnały z okolicznych nadajników. Na kierunkowej o wąskim paśmie trzeba zdecydować się na jeden z nich i tam "wycelować" antenę.

miksu9

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: miksu9 »

Kod: Zaznacz cały

http://anteny.pl/ryniak-antena-siatkowa-p-481.html
To taka antena, tyle że kupiona w Euro RTV razem z telewizorem. Odnieść im to? Rok czy tam dwa gwarancji było:)

loleklolek

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: loleklolek »

Siedlce Łosice: MUX1 - k. 36 (594MHz), MUX2 - k. 43 (650MHz), MUX3 - k. 56 (754MHz) http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_E1G
Lublin/Piaski: MUX1 - k. 33 (570MHz), MUX2 - k. 21 (474MHz). http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_E1D
Nie napisałeś skąd odbierasz, ale wnioskuję, że do Łodzi masz chyba trochę za daleko, więc to pewno Dęblin/Ryki http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_E1B lub względnie Warszawa/Raszyn http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_E1N

Istotniejszą kwestią od anteny (sygnał w końcu jest) jest tutaj model tv. Być może rzeczywiście pomoże wyczyszczenie listy kanałów i ręczne zaprogramowanie tylko wybranych.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: m@rtops »

miksu9 pisze:Odnieść im to?
według mnie to jeśli masz możliwość to im odnieś
przeważnie nie są skorzy do oddawania pieniędzy więc na pewno w tej cenie mają jakieś kierunkowe (na wymianę)
jeśli wiesz co mają to spytaj na forum co wybrać bo w sklepie to zaczną wciskać to co im nie schodzi
jeżeli brałeś tam tv to zawsze możesz się bronić że zostałeś wprowadzony w błąd przy kupnie i żądasz wymiany anteny ze względu na specyfikę telewizora
myślę że szybko to załatwisz :D

miksu9

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: miksu9 »

loleklolek pisze:Siedlce Łosice: MUX1 - k. 36 (594MHz), MUX2 - k. 43 (650MHz), MUX3 - k. 56 (754MHz) http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_E1G
(...)
Istotniejszą kwestią od anteny (sygnał w końcu jest) jest tutaj model tv. Być może rzeczywiście pomoże wyczyszczenie listy kanałów i ręczne zaprogramowanie tylko wybranych.
No i gitara, wywaliłem wszystko i wpisałem tylko Siedlce/Łosice, co prawda nadal mam 2x TVP1, TVP2 i TVP Info Warszawa w MUX3 i MUX1, ale sygnał rzędu 40-60% więc został na końcu listy. Łódź w MUX 3 też jest, ale również na samym końcu (27-40%) i w kolejność mi się nie wcina. Dzięki za pomoc.

Telewizor LG, jakiś ledowy, modelu nie pamiętam, karton gdzieś w piwnicy się wala. Nauczka na przyszłość, LG = Shit okrojony z podstawowych funkcji, ale przynajmniej obraz ma dobry i był tani:)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: m@rtops »

miksu9 pisze: modelu nie pamiętam,
na pewno ma na tabliczce znamionowej z tyłu :D

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: kuku1234 »

Nad ekranem zapewne tez ma model.
Kanaly sie recznie wyszukuje i nic sie nie dubluje (nawet sie zrymowalo :). Gosc ma problem ze swoja wiedza, a nie z telewizorem.


/post przeedytowany,usunięto fragmenty nie związane z tematem wątku/

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Problem jest właśnie z odbiornikiem. Odbiornik prawidłowo interpretujący nadawane informacje sam usunie duble i ułoży programy na liście. W odbiornikach nie obsługujących LCN robi się właśnie taki bałagan.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: Maciejek »

Nie koniecznie Panie Jarosławie, ponieważ Sony Bravia (W5500) nie obsługuje sortowania po LCN natomiast z dublami nie ma problemu żadnego - tv sam je powycina.
Chyba, że funkcja LCN jest zaimplementowana głęboko w softwarze TV, z której korzysta odbiornik do wycięcia m.in. dubli natomiast nie jest dostępna dla użytkownika w MENU i nie mozna sortować wg niej kanałów....może.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: Puma »

Na LG programuje się ręcznie (pewnie te nowsze już mają to poprawione). Ręczne programowanie jest wygodne i wtedy nie masz problemu z kanałami.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: giaur500 »

Nie rozumiem w czym problem. Nie można dodać tylko tych mux-ów które chcemy a reszty usunąć (gdy np jest 2 razy ten sam mux na w różnych kanałach) albo zamiast skanować podać tylko te częstowlisości/kanały mux-ów które chce mieć na liście? Nie można dowolnie ukrywać/usuwać kanałów na liście?

Jestem pewien że każdy tv oferuje taką funkcjonalność, a takie wątki jak ten wynikają z niewiedzy, ew. lenistwa bo komuś nie chce się zajrzeć w instrukcję telewizora.

Sam znam takich co umieją tylko wcisnąć OK jak tv po pierwszym uruchomieniu zaproponuje wyszukanie kanałów i na tym ich umiejętność obsługi telewizora się kończy.Potem jeszcze tylko pojąć jak się przestawia kanały (a to trudne) i robi głośniej albo ciszej. Reszta funkcjonalności telewizora to już czarna magia, a te mnóstwo przycisków na pilocie to nie wiadomo do czego i lepiej nie ruszać ich bo zaraz jakieś napisy wyskoczą i nie będzie wiadomo co zrobić.

I nie mówię tu o emerytach - doprawdy, czasami ciężko pojąć jak ktoś, kto skądinnąd nie wygląda przecież na debila i myśleć potrafi może być tak tępy w tych kwestiach... w 90% przypadków wszystko wynika z układu menu w telewizorze i nie jest potrzebna w ogóle żadna instrukcja obsługi.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: Puma »

U mnie kasować nie idzie a ukrycie powoduje tylko że przy klikaniu po kolei jest omijany ale jest widoczny np. w EPG. Tylko wyszukiwanie ręczne jest dobre w przypadku gdy ma się odbiór z kilku nadajników.

He he, ja nie należę do tych co nie wiedzą do czego są te przyciski na pilocie ;)

DVBManiak

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: DVBManiak »

@giaur500 Popieram w 100%.

loleklolek

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: loleklolek »

@giaur500
Zgadzam się, nie każdy ma ochotę być ekspertem od tv. Dlatego całkiem sporo osób może zarabiać na chlebek poprzez wykonywanie zawodu instalatora. Tyle, że to się tyczy niemalże każdej dziedziny życia. Co więcej człowiek przyszedł na forum zadać pytanie o wykaz częstotliwości, na których nadawane są MUXy z określonego nadajnika, a nie pytanie, czy musi wcisnąć coś więcej, niż ok na pilocie. Zresztą nikt Ci nie każe odpowiadać na takie pytania, a takie pytanie wcale nie pojawiło się na tym forum po raz pierwszy. Strona http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow wydaje się być dosyć czytelna. Ale niestety można się na nią dostać chyba tylko bezpośrednio ze strony głównej. Być może jej podlinkowanie na podstronach o NTC oraz gdzieś tutaj na forum, np. w FAQ trochę by pomogło. Tyle mojego off-topu.

@zachowanie się odbiorników
W Philipsach z 2010 roku (xxx5) zachowanie się odbiornika jest dość mocno uzależnione od wybranego kraju instalacji np. Stąd moje pytanie o odbiornik.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: Puma »

@loleklolek, dokładnie. Trzeba posiadać trochę obycia z elektroniką użytkową a nie każdy ma czas na duperele które powinny działać automatycznie.
Nie sposób poznać wszystkiego, dla Was to pewnie drobiazg który jest... logiczny ale... różnie to bywa i nie można uogólniać.

Jak napisał JaroslawMroczkowski, to ODBIORNIK ma to za NAS robić.

DVBManiak

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: DVBManiak »

W mojej Wiwie działa LCN, jednak jest możliwość zapisania dubli. Po prostu programy powtarzające się o słabszym sygnale lądują na końcu listy. Potem jest możliwość ich usunięcia, bądź pominięcia.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: giaur500 »

Jak napisał JaroslawMroczkowski, to ODBIORNIK ma to za NAS robić.
Odbiornik może wiele rzeczy za nas robić. Problem w tym że mając w domu urządzenie trochę tylko bardziej skomplikowane od cepa warto wiedzieć jak się je obsługuje.

Mając takie podejście że telewizor ma sam wszystko zrobić i działać, pralka ma za nas wyprać, zmywarka za nas pozmywać, komputer za nas wydrukować tekst bez wnikania w żadne podstawy obsługi w/w urządzeń dochodzimy do sytuacji takiej że telewizor nie chce ułożyć kanałów, pralka nie chce prać, zmywarka zmywać a komputer drukować i wyswietlają tylko znowu jakieś "duperele" - bo wszystko są to jednak urządzenia które jednak wymagają jakiejś obsługi i nie są to duperele tylko rzeczy umożliwiające korzystanie z nich.

W końcu człowiek jest istotą mądrzejszą np. od małpy , więc warto obsługiwać np. telewizor nie na zasadzie małpy (to czerwone to głośniej, zielone to ciszej, reszty nie ruszać bo sie popsuje) tylko myśląc przy tym.

Co do "obycia z urządzeniami" - przepraszam bardzo, nawet z kijem od szczotki albo z łopatą przy kopaniu rowu trzeba mieć "obycie" - na jakiej więc podstawie piszecie że "obycie z telewizorem" nie powinno być wymagane, skoro jest to daleko bardziej skomplikowane urządzenie niż łopata?

Dla mnie niezrozumiałe jest jak można posiadać w domu jakieś urządzenie i ze zwyczajnej ciekawości, posiadając je 10 lat nie wiedzieć do czego służy ten albo inny przycisk na pilocie.

grzesk511

Re: Trzy nadajniki jednocześnie = losowa kolejność programów

Post autor: grzesk511 »

Z tą automatyką w nowych telewizorach to producenci trochę przesadzili.
Mam Philips,
jeśli pojawią się nowe programy telewizor sam je zaprogramuje, to niby zaleta, ale:
uruchomili mux 1 z Bydgoszczy, telewizor je zaprogramował ale mam daleko do Bydgoszczy, sygnał jest za słaby aby odbierać.
Kilka dni później uruchomili mux 1 z Konina i ten nadajnik jest na tyle blisko więc z odbiorem nie było by problemu, ale telewizor nie zaprogramuje mux1 z Konina, ponieważ mux1 jest już z Bydgoszczy.
W telewizorze brak możliwości ręcznego skasowania zbędnych programów.
Zaprogramowałem ręcznie mux1 z Konina i w tedy skasowały się TVP1 i TVP2 z muxa 3 z Sierpca-mojego najbliższego nadajnika.
Więc jedynkę i dwójkę odbieram teraz z Konina na mux 1 a historię i kulturę odbieram z Sierpca na mux 3.
Dopiero jak uruchomią mux 1 z Sierpca zrobię programowanie automatyczne i myślę że będzie ok.

Zablokowany