EPG

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Janusz123

Re: EPG

Post autor: Janusz123 »

thomas256 pisze:A czy można prosiś Emitela o podanie producenta urządzenia do nadawania EPG lub chociaż informację czy urządzenie to jest zgodne ze standardem ETSI EN 300 468 w której wersji 1.9.1 a może 1.10.1 czy 1.11.1 ?
I tu leży pies pogrzebany! Pisałem post wcześniej o rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych http://lex.com.pl/serwis/du/2009/1742.htm w którym określono w przedmiotowych normach standard:

14.2 Napisy DVB
Odbiornik cyfrowy powinien dekodować i wyświetlać napisy transmitowane zgodnie z normą ETSI EN 300 743 [4].
Dekodowanie teletekstu i napisów DVB, które są odbierane jednocześnie, powinno być kontrolowane przez użytkownika.


Z tego co pisze przedstawiciel Emitela oraz uwag użytkowników różnych TV i mojej o Fergusonie nt. EPG wynika brak zgodności standardów!
Na jakiej więc podstawie zwykły zjadacz chleba ma podjąć decyzję o zakupie TV lub samodzielnego DVB-T? Czy tylko pozostaje metoda organoleptyczna?

kpiwo

Re: EPG

Post autor: kpiwo »

Witam. Właśnie zauważyłem że działa funkcja epg. Obieram telewizje cyfrową z Warszawy. Jestem na Bemowie i posiadam tuner telewizyjny podłączony do laptopa, odbieram tv przez program WinFast PVR2 i tu mam kłopot bo zamiast nazw programów i opisów do nich wyświetlają mi się tylko znaki zapytania. Czy to jest błąd tego programu, jeśli tak to jak to naprawić. Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.

Demon

Re: EPG

Post autor: Demon »

@Janusz123, pomyliłeś usługi. Napisy DVB opisane w normie ETSI EN 300 743 nie tyczą się EPG. Z EPG jest gorzej i na końcu zadam pytanie do przedstawicieli Emitela. EPG jest nadawane wśród danych SI (Service Information). Do tej części strumienia DVB-T odnosi się właśnie norma/specyfikacja EN 300 468. Niestety usługa EPG nie jest zdefiniowana w tym dokumencie, a jedynie jest w nim przygotowany "zaczep". To znaczy, że jest, lub co gorsza inne dokumenty opisujące budowę i interpretację danych EPG. Rację może mieć @slimak - jeżeli jest więcej różnych specyfikacji, to jest klops, a szpenie z ministerstwa walnęli kolejny bubel. O ile MHP nie jest tak wielkim problemem, to EPG jest.

@Janusz123, odnośnie testów platformy EPG, to również się nie zgadzam z twoją opinią. Tym razem stanę po stronie Emitel-a. Najprawdopodobniej jest to w ten sposób, że wszystkie urządzenia na wyjściu dawały ten sam, bądź bardzo podobny efekt. W każdym razie nie wierzę, żeby jakikolwiek profesjonalny sprzęt za solidny kawał kasy nie realizowały w 100% norm i standardów (w końcu tym charakteryzuje się profesjonalizm). Kryteria doboru sprzętu dotyczyły interfejsu z drugiej strony, czyli: jak podawane są aktualne dane, ilość różnego rodzaju protokołów, rodzaj interfejsów sprzętowych, obsługa baz danych, konfigurowalność itp. Oczywiście nie myślę, żeby nie były sprawdzane od strony odbiorczej, ale to raczej dla pewności. Jeżeli pojawiały się jakieś "problemy" z odbiorem w fazie testów, to pewnie z powodu prób różnego rodzaju konfiguracji. Sam wielokrotnie sprawdzam, czy zmiana jakiegoś parametru zepsuje, czy może nie (działa/nie działa opcja).

Niestety nie mogę znaleźć w Internecie żadnych konkretnych informacji o EPG. Może ktoś ma link do jakiejś specyfikacji. Wspomniany Guide Plus+ to widzę, że jest coś innego i mój TV nie jest w niego wyposażony: http://www.europe.guideplus.com/En/our_ ... odels.html a mam Samsunga LE37B650. EPG jednak ten model posiada. Zwrócić uwagę trzeba, że każde urządzenie obsługujące tą technologię posiada odpowiednie logo (sprawdzę w najbliższym czasie w sklepie).

I przyszedł czas na pytania i prośby do panów przedstawicieli:
  1. Czy istnieje jedna specyfikacja transmisji danych EPG, czy może jest ich więcej?
  2. Czy w dokumentacji urządzeń, które Państwo zastosowali znajdują się informacje o konkretnej normie/specyfikacji technicznej wysyłanych danych EPG? Jaki to jest dokument?
  3. Kto tak naprawdę wypełnia zawartość merytoryczną EPG? Czy robią to Państwo, czy może automatycznie jest to ściągane od nadawców? Może jest tak, że opisy są dokładane tylko na 1 dzień w przód.
  4. Czy w którymś miejscu swoich wypowiedzi się mylę?

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: EPG

Post autor: rppmedia »

Sharp LC-32DH65E też ma problem z EPG. Opisy do programów są jedynie na 1 dzień. Na pozostałe dni widoczne są tylko tytuły (bez jakichkolwiek opisów). Zrestartowanie odbiornika i ponowne zainstalowanie programów nie przynosi odpowiednich rezultatów.

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: EPG

Post autor: PanGie »

Najlepiej gdyby EmiTel określił, nie wiem jak to nazwać, parametry techniczne EPG DVB-T w Polsce. Takie coś można wysłać do producenta sprzętu i domagać się dostosowania do parametrów obowiązujących w Polsce. Większość tv ma możliwość upgrade firmware więc nie powinno być problemu.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: EPG

Post autor: markus 69 »

Mamy już usługę EPG i według różnych użytkowników działa to raz lepiej, raz gorzej (subiektywne odczucia) i jak rozumiem jest to już na stałe.
A ja mam takie pytanie. - Czy planuje się w niedalekiej przyszłości uruchomienie jeszcze jakiś dodatkowych usług np. Napisy lub dodatkowe ścieżki audio(oryginalne), bądź usługę do aktualizacji softu?

Janusz123

Re: EPG

Post autor: Janusz123 »

Demon pisze:jeżeli jest więcej różnych specyfikacji, to jest klops, a szpenie z ministerstwa walnęli kolejny bubel. O ile MHP nie jest tak wielkim problemem, to EPG jest.
W czasie odbioru sygnału tropo z Niemiec oraz Czech, EPG z opisami działało u mnie poprawnie, a trzeba wspomnieć, że Niemcy i Czesi mają także specyficzną pisownię.
Nawet niektóre stacje radiowe mają w opisie nazwy audycji wraz z opisem, a czasami tytułem aktualnie odtwarzanego nagrania.

Nie wiem czy takie testowanie na świecie jest normą, ale skoro Niemcy, czy Czesi potrafili wdrożyć DVB-T tak, że sygnał odbierany jest prawidłowo w Polsce, to może od nich należy się uczyć albo wręcz ściągać? Dlaczego Emitel potrzebuje "lat świetlnych" do testowania? Antek, czyli Emitel stoi na dachu i kręci anteną, a Zenek, czyli forumowicze wołają bardziej w prawo, teraz w lewo...

W Polsce jak zwykle jest inaczej, oczywista oczywistość staje się medialną informacją. Wystarczy, że przedstawiciel Emitela na forum puścił parę z ust, a niemal wszystkie portale zajmujące się mediami podały jako newsa informację o uruchomieniu w weekend EPG!
Raptem siedem kanałów, a teraz EPG, toż faktycznie osiągnięcia na miarę XXI wieku.
EPG dopracowane perfekcyjnie mam w platformie n od kilku lat, w Cyfrze jest jeszcze dłużej i choć od strony technicznej nadawanie wygląda inaczej niż w DVB-T, to EPG nie jest jakimś luksusem.

Szczepan79

Re: EPG

Post autor: Szczepan79 »

Z moich obserwacji na SHARPE DH65E Wszystko działa bez zarzutów. Opis jest na cały tydzień. Fakt, że opis się nie pojawia od razu pod tytułem pozycji tylko chyba na 4 stronie, ale nie jest to zbyt uciążliwe. Ogólnie Wszystko bez zastrzeżeń poza przycinkami na TVN ale to już nei jest związane z EPG. Mam pytanko do innych użytkowników w/w Sharpa czy też spotkali się z takimi przycinkami kilka razy na godzinę (2-5) Może to odbiornik ma zbyt małą korekcję błędów? (sygnał 99 jakość 81-83) brak skoków jakości sygnału podczas przycinek.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: EPG

Post autor: Jarosław Bałuka »

Demon pisze:
I przyszedł czas na pytania i prośby do panów przedstawicieli:
  1. Czy istnieje jedna specyfikacja transmisji danych EPG, czy może jest ich więcej?
  2. Czy w dokumentacji urządzeń, które Państwo zastosowali znajdują się informacje o konkretnej normie/specyfikacji technicznej wysyłanych danych EPG? Jaki to jest dokument?
  3. Kto tak naprawdę wypełnia zawartość merytoryczną EPG? Czy robią to Państwo, czy może automatycznie jest to ściągane od nadawców? Może jest tak, że opisy są dokładane tylko na 1 dzień w przód.
  4. Czy w którymś miejscu swoich wypowiedzi się mylę?
Nornma opisująca zawartość tablic PSI/SI to ETSI EN 300 468.
Odbiorniki zgodnie z wymaganiami na odbiornik opublikowanymi przez MI mają poprawnie odbierać podstawowe informacje o usługach i zdarzeniach transmitowanych w tablicach SI opisanych w ETSI EN 300 468 (pkt. 8)
http://www.mi.gov.pl/files/0/1791824/Pl ... iornik.pdf
Dane do EPG pobierane są w postaci plików xml udostępnianych przez Nadawców dla tego typu systemów. Pobierane są dane zawierające 7-dniowy program z opisami audycji.

O tym czy tablice EIT są poprawnie przesyłane łatwo przekonać się poddając analizie odbierany sygnał. Oczywiście wymaga to choćby software'owego analizatora tablic, którego można użyc choćby z tunerkiem DVB na USB. Dane EIT są całkowicie jawne.

Jeszcze słowo o telewizorach.
Jak wspomnialem, dla przykładu mamy jeden z pierwszych modeli Sharpa, który w ogóle nie czyta EPG.
Mamy dwa modele Panasonica, jeden pokazuje informacje o audycjach 'obecna' i 'następna', drugi wyświetla pełny 7-dniowy przewodnik z opisami.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: EPG

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jarosław Bałuka pisze:
Jak wspomnialem, dla przykładu mamy jeden z pierwszych modeli Sharpa, który w ogóle nie czyta EPG.
update:
po wgraniu najnowszego oprogramowania Sharp pięknie czyta pełny 7-dniowy przewodnik po programach.

slimak

Re: EPG

Post autor: slimak »

Jarosław Bałuka pisze: Mamy dwa modele Panasonica, jeden pokazuje informacje o audycjach 'obecna' i 'następna', drugi wyświetla pełny 7-dniowy przewodnik z opisami.
Mam wielką prośbę o podanie modelu, kraju(wybranego przed programowaniem kanałów) oraz FW w Panasonicu z pełni działającym EPG.

Z góry Dziękuje.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: EPG

Post autor: Jarosław Bałuka »

slimak pisze:
Jarosław Bałuka pisze: Mamy dwa modele Panasonica, jeden pokazuje informacje o audycjach 'obecna' i 'następna', drugi wyświetla pełny 7-dniowy przewodnik z opisami.
Mam wielką prośbę o podanie modelu, kraju(wybranego przed programowaniem kanałów) oraz FW w Panasonicu z pełni działającym EPG.

Z góry Dziękuje.
Niestety, ten model to model testowy, który dopiero ma wejść na rynek...

uggp

Re: EPG

Post autor: uggp »

Z obserwacji EPG na satelicie to TERAZ/NASTĘPNY a CAŁY_TYDZIEŃ rządzą się własnymi prawami. Tak jakby to były zupełnie odrębne sprawy.
Też tak jest w DVB-T? Czy to jest cały czas JEDNO EPG tylko interpretacja przez software jest taka dziwna?

Demon

Re: EPG

Post autor: Demon »

Jarosław Bałuka pisze:O tym czy tablice EIT są poprawnie przesyłane łatwo przekonać się poddając analizie odbierany sygnał. Oczywiście wymaga to choćby software'owego analizatora tablic, którego można użyc choćby z tunerkiem DVB na USB. Dane EIT są całkowicie jawne.
Czy dobrze rozumiem: EPG jest ogólną nazwą pewnej usługi, w której użytkownicy telewizora mogą przeglądać mniej lub bardziej rozszerzony program TV. Usługa ta jest elementem odbiornika a jej zawartość merytoryczna czerpana jest z tablic EIT wysyłanych zgodnie ze standardem DVB-SI ETSI EN-300.468. Urządzenie generujące te tablice pobiera dane z plików XML udostępnianych przez nadawców. W Polsce przyjęło się, że nadawcy umieszczać będą w tych plikach dane na tydzień w przód.

Czy dobrze zrozumiałem?

Z tego by wynikało, że skoro niektórzy mają pełen komplet informacji o programach na tydzień włącznie z opisami, to pozostali mogą mieć pretensje do producenta odbiornika za jakieś niedociągnięcia w prezentacji danych. Tylko, jako informatyk zupełnie nie rozumiem, jaki byłby interes w ograniczaniu ilości opisów do dwóch dni. Przecież prościej jest zrobić dla całego tygodnia.

Dla nie informatyków dodam, że każdy wyjątek w oprogramowaniu jest specjalnie implementowany. Więc musi być przynajmniej jedna "operacja warunkowa" typu "jeżeli data rozpoczęcia programu jest bardziej oddalona od bieżącej niż 2 dni, to nie pokazuj opisu". Chyba, że jest tak, jak napisał @uggp - inny fragment kodu. Ale to wtedy jest wstyd dla koderów!

slimak

Re: EPG

Post autor: slimak »

Jarosław Bałuka pisze:
Niestety, ten model to model testowy, który dopiero ma wejść na rynek...
Czyli któryś z serii 20 lub 25.
To proszę mi tylko napisać czy w nowych modelach działa tak EPG po wybraniu lokalizacja Polska, czy trzeba kombinować z innymi krajami.

P.S. Czy aktualizacje oprogramowania przez DVB-T/EPG testowaliście już na nowych Panasonicach?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: EPG

Post autor: JaroslawMroczkowski »

uggp pisze:Z obserwacji EPG na satelicie to TERAZ/NASTĘPNY a CAŁY_TYDZIEŃ rządzą się własnymi prawami. Tak jakby to były zupełnie odrębne sprawy.
Też tak jest w DVB-T? Czy to jest cały czas JEDNO EPG tylko interpretacja przez software jest taka dziwna?
W obydwu przypadkach tablice PSI/SI opisuje ten sam standard z rodziny DVB. Satelita to DVB-S (lub DVB-S2), naziemna to DVB-T.
Informacje o bieżącym i przyszłym programie są w tablicy EIT_present_following.
Informacje o "rozkładzie jazdy" to tablica EIT_schedule.
Więcej do poczytania w normie ETSI EN 300 468

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: EPG

Post autor: markus 69 »

@Demon
Wiem że mamy podobne TV więc napiszę panu swoje spostrzeżenia, co do odbioru EPG - mianowicie program jest nadawany na 4 dni a szczegółowe informacje opisowe są na dwie do trzech audycji, następne to bardzo skrócona informacja np.gatunek filmu (Horror).

danielmat

Re: EPG

Post autor: danielmat »

Demon pisze:Z tego by wynikało, że skoro niektórzy mają pełen komplet informacji o programach na tydzień włącznie z opisami, to pozostali mogą mieć pretensje do producenta odbiornika za jakieś niedociągnięcia w prezentacji danych. Tylko, jako informatyk zupełnie nie rozumiem, jaki byłby interes w ograniczaniu ilości opisów do dwóch dni. Przecież prościej jest zrobić dla całego tygodnia...
Szczerze mówiąc również nie bardzo widzę powód dla którego producent miałby ograniczać ilość opisów do 2 dni. No chyba, że dawniej EPG nie było nadawane na 7 dni tylko np. na 2 i producent wyszedł z założenia, że skoro i tak nie ma opisów na 7 dni to nie ma po co tego implementować.
Demon pisze:...Dla nie informatyków dodam, że każdy wyjątek w oprogramowaniu jest specjalnie implementowany. Więc musi być przynajmniej jedna "operacja warunkowa" typu "jeżeli data rozpoczęcia programu jest bardziej oddalona od bieżącej niż 2 dni, to nie pokazuj opisu". Chyba, że jest tak, jak napisał @uggp - inny fragment kodu. Ale to wtedy jest wstyd dla koderów!
Taka operacja warunkowa pewnie występuje (a przynajmniej powinna) niezależnie od tego czy obsługa EPG jest zaimplementowana na 2 czy na 7 dni. Wtedy algorytm programu jest precyzyjny.

Demon

Re: EPG

Post autor: Demon »

Od tego są FOREACH, FORALL itp. Muszę poczytać jeszcze o tych EIT, skoro tam jest odpowiedź...

@markus 69, dzięki za info. Na czeskiej telewizji sprawdziłem i tam są informacje o programach (nie wszystkich) nawet z przyszłej soboty (5 dni do przodu), więc może w tych EML-ach tkwi problem, a to już nie Emitela wina.

Janusz123

Re: EPG

Post autor: Janusz123 »

Demon pisze:Z tego by wynikało, że skoro niektórzy mają pełen komplet informacji o programach na tydzień włącznie z opisami, to pozostali mogą mieć pretensje do producenta odbiornika za jakieś niedociągnięcia w prezentacji danych. Tylko, jako informatyk zupełnie nie rozumiem, jaki byłby interes w ograniczaniu ilości opisów do dwóch dni. Przecież prościej jest zrobić dla całego tygodnia.
Mnie interesuje, czy np. Czesi lub Niemcy też mieli takie problemy z wyświetlaniem EPG przy wdrażaniu DVB-T?
Nie wierzę, żeby i u nich testowano tak ślamazarnie jak w Polsce, pewnie to taka nasza polska specjalność, po czym u wielu odbiorców wyszłaby kupa...
Mam TV Samsung z serii 7000 oraz stacjonarny Ferguson i na obu EPG z Niemiec i Czech było wyświetlane poprawnie, nawet numer odcinka serialu, a teraz tylko TV Samsung wyświetla pełen opis.
Ktoś kiedyś wspominał o specjalnym oznakowaniu TV i sprzętu do odbioru DVB-T na terenie Polski, ale gdy Emitel wprowadzi jakąś inną usługę, funkcjonalność, czy problemy nie będą podobne?
Czy w przypadku pojawienia się innego nadawcy niż Emitel kolejnych muxów, znów nie będzie zgodności standardów, czyli swoista powtórka z rozrywki? Przecież teoretycznie nowy operator może przetestować i wdrożyć zupełnie inną platformę EPG?

Zablokowany