TESTOWE EMISJE!!!

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: micial »

johnyb_ pisze:Dogodzić wszystkim się nie da :)
Wiesz, jak się ładuje wzmacniacze do anteny przy dobrej widoczności optycznej nadajnika to jak ma być? :)

johnyb_

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: johnyb_ »

Źle. Ale jak to zawsze bywa przy kupnie anteny... "Pan w sklepie mówił że wzmacniacz musi być, a najlepiej żeby antena była do cyfrowego przekazu DVB-T"

Aleksy

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Aleksy »

Jest już komunikat Emitelu:

W dniu dzisiejszym uruchomiona została testowa emisja z obiektu EC Łódź i tym samym zakończone zostało uruchamianie drugiego etapu wdrażania MUX - 1 DVB - T

Myslę , ze to wszystko wyjaśnia . Może by napisali o odbiorze inni użytkownicy z Bełchatowa Tomaszowa Maz. Jestem ciekawy jak u nich z odbiorem..
Pytanie do Pana Bałuki czy w Piotrkowie Trybunalskim jest możliwy z technicznego punktu widzenia odbiór MUX 3 ?
Tak na marginesie kanał 46 i 24 odbiór w Piotrkowie Tryb. na antenie jak w w moim panelu 100% siła sygnału

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: seba133 »

Odbieram kan. 24 (sygnał 25%) a na 46 mam TVP Opole :D Myślę że jak skieruję antenę na Łódź będzie wszystko grać.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2012, o 13:15 przez seba133, łącznie zmieniany 1 raz.

rejaks

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: rejaks »

Mux1 i mux2 działa w Łodzi bez zakłóceń,Gratuluję Emitelowi szybkiej reakcji.

asigur
Posty: 7
Rejestracja: 16 marca 2011, o 07:49

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: asigur »

I tak się teraz zastanawiam o czym wszyscy malkontenci będą pisać, skoro dla nich niestety udało się wszystko uruchomić na czas.....myślę, myślę i obstawiam 5 zł że zaczną teraz męczyć Emitel'a w kwestii wyłączania analogów. Wszak w harmonogramie jest stwierdzenie "nie później niż do..." Śmiało można zadać pytanie: Czy na obszarach pokrytych 3 mux'ami są już czynione przygotowania do wyłączania analogów? Czy istnieje dokładny harmonogram wyłączeń? Albo chociaż harmonogram testowych wyłączeń? :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: m@rtops »

asigur pisze:I tak się teraz zastanawiam o czym wszyscy malkontenci będą pisać,
myślę że w tym temacie już nic :D
jak dla mnie ten temat powinien być zamknięty o godz.23.59min 59sek ;)
a odwieszony przy jakiś kolejnych "emisjach testowych"
pozdrawiam

mati704

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: mati704 »

popieram :D

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: bmp »

spokooooooojnie, jeszcze ponarzekamy przy testowej emisji HD ;p

nie traćcie wiary!

Awatar użytkownika
majsza
Posty: 67
Rejestracja: 18 kwietnia 2012, o 09:23
Odbiornik: WIWA HD-90, WIWA HD-50
Instalacja antenowa: antena siatkowa ze wzmacniaczem LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn, Łódź EC4, Rachocin

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: majsza »

a najbardziej będą narzekać użytkownicy CRT, że różnicy nie widać :D

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Kamilx »

Różnica jest, ale w logo :D . Mi HD nie potrzebne jak na razie.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: momus »

Właśnie w panoramie mówili, że za dwa dni można będzie ją zobaczyć o tej porze w lepszej jakości (jak ktoś ma mux3, ale o tym nie wspomnieli). Powiedziano również że z odbiorem HD mogą być jeszcze problemy w terenach górskich, ale nie będzie żadnych problemów nad morzem, szczególnie w Gdańsku.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Kamilx »


freeagent

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: freeagent »

momus pisze:Właśnie w panoramie mówili, że za dwa dni można będzie ją zobaczyć o tej porze w lepszej jakości (jak ktoś ma mux3, ale o tym nie wspomnieli). Powiedziano również że z odbiorem HD mogą być jeszcze problemy w terenach górskich, ale nie będzie żadnych problemów nad morzem, szczególnie w Gdańsku.
HD wymaga mocniejszego sygnału który dotrze do dekodera (odbiornika), dlatego na terenach górskich mogą, ale nie muszą być problemy.
Dlatego do odbioru kanałów HD platformy cyfrowe polecają czasze 80 cm, a nie 50-60 cm. Choć kiedyś udało mi się ustawić idealnie zapasową antene 55 cm i kanały HD śmigały bez przycięć.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Tom345 »

SD lub HD w przypadku DVB-T nie robi żadnej różnicy siła/jakość sygnału. Dla obu tych sygnałów parametry są identyczne.

sheriff1
Posty: 25
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, o 21:15
Odbiornik: 2*TV Samsung,WandTV
Instalacja antenowa: Yagi 16el. na dachu (V pasmo, k.40-60),170 m n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk -Chwaszczyno

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: sheriff1 »

freeagent pisze:HD wymaga mocniejszego sygnału który dotrze do dekodera (odbiornika), dlatego na terenach górskich mogą, ale nie muszą być problemy.
Dlatego do odbioru kanałów HD platformy cyfrowe polecają czasze 80 cm, a nie 50-60 cm. Choć kiedyś udało mi się ustawić idealnie zapasową antene 55 cm i kanały HD śmigały bez przycięć.
No ale Kolega pisze o TV-SAT, gdzie po mamy inną modulację na TP nadających kanały HD (DVB-S2 zamiast DVB-S) oraz mniej danych korekcyjnych (przeważnie, nie jest to regułą).

Dla DVB-T przy zachowaniu tych samych parametrów emisji, nie powinno mieć znaczenia, czy odbieramy sygnał SD czy HD.

freeagent

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: freeagent »

Tom345 pisze:SD lub HD w przypadku DVB-T nie robi żadnej różnicy siła/jakość sygnału. Dla obu tych sygnałów parametry są identyczne.
możliwe, nie wiem jak to do końca jest w DVB-T, ale pamiętam jak antena satelitarna była nie dostatecznie dobrze ustawiona to kanały SD odbierały dobrze, a HD przycinały

wydawało mi się że sytuacja z sygnałem jest taka sama jak z odbioru satelitarnego.
Nie wiem, przyznaje się do błędu.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2012, o 21:11 przez freeagent, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: m@rtops »

Kamilx pisze:Mapa zasięgu MUX-1:
Obrazek
PEŁNY EKRAN:
http://desmond.imageshack.us/Himg836/sc ... es=landing
gdyby z tej mapy zebrać sygnał który "poszedł" w morze - to akurat pokryło by te białe plamy bez zasięgu :lol:

Peter_CA

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Peter_CA »

freeagent pisze:możliwe, nie wiem jak to do końca jest w DVB-T, ale pamiętam jak antena satelitarna była nie dostatecznie dobrze ustawiona to kanały SD odbierały dobrze, a HD przycinały
Przy TV satelitarnej jest problem DVB-S versus DVB-S2 (a dokładniej modulacja QPSK versus 8PSK), jak pisze kolega sheriff1. Gdyby na tym transponderze z HD kanałami były kanały SD, również przycinałyby.

Gdyby miało być podobnie w DVB-T, to kanały SD byłyby nadawane w modulacji 16-QAM i HD w 64-QAM. Wtedy rzeczywiście byłaby różnica w wymaganym poziomie sygnału. Jednak tak nie jest - parametry emisji są identyczne (przecież to jest jeden multipleks) i rozdzielczość jest bez znaczenia.
Kamilx pisze:Mapa zasięgu MUX-1:
Obrazek
Nadajnik w Tarnobrzegu jest w rzeczywistości bardziej na południe i częściowo wypełnia tę białą plamę na Podkarpaciu :)

Tomasz Berezowski

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Tomasz Berezowski »

freeagent pisze:
momus pisze:Właśnie w panoramie mówili, że za dwa dni można będzie ją zobaczyć o tej porze w lepszej jakości (jak ktoś ma mux3, ale o tym nie wspomnieli). Powiedziano również że z odbiorem HD mogą być jeszcze problemy w terenach górskich, ale nie będzie żadnych problemów nad morzem, szczególnie w Gdańsku.
HD wymaga mocniejszego sygnału który dotrze do dekodera (odbiornika), dlatego na terenach górskich mogą, ale nie muszą być problemy.
Dlatego do odbioru kanałów HD platformy cyfrowe polecają czasze 80 cm, a nie 50-60 cm. Choć kiedyś udało mi się ustawić idealnie zapasową antene 55 cm i kanały HD śmigały bez przycięć.
Zmiana zawartości MUX-1 i MUX-3 z SD na HD nie powoduje jekichkolwiek zmian w odbiorze. TS sie nie zmienia, jest to nadal TS MPEG-2. Prosze o nierozpowszechnianie tych bredni w kolejnych wątkach.

Zablokowany