Radio w DVB-T

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
ss80

Re: Radio w DVB-T

Post autor: ss80 »

Daniel Kucharski pisze:Radia na satelicie jest mnóstwo :)
Myślisz że u wszystkich wszystko jest możliwe a tymczasem NIEKONIECZNIE, np u mnie DVB-T zastępuje i musi zastąpić satelitę jakąkolwiek nawet tą FTA bo mieszkam w tak niekorzystnie ustawionym blokowisku że na satelitę nigy nie mogłem liczyć począwszy od pozycji 23 E i dalej na zachód czyli głównie ASTR'y, HOT Bird'a nigdy na oczy nie widziałem, jedynie pozytywnie testować mogłem te od 40 stopni na wschód i wzwyż, np. poczciwą Eurasiasat/Turksat, napewno jest wielu podobnych, którzy mieszkają w takich "betonowych więzieniach" gdzie nie ma możliwości zainstalowania anteny [np. dach odpada, zgody, pozwolenia itp.] ale mi wynagradzane jest w postaci bardzo dobrych warunków odbioru MUX'ów naziemnych :lol:

Ja na przykład raduję się z czeskich "misyjnych" i dobrych stacji radiowych w DVB-T - naprawdę porządne stacje a nie "walące-esko-planety".

Dla mnie bardzo dobrze jest jeśli dochodzi w DVB-T kolejny konkretny kanał TV a jeśli by doszły konkretne stacje radiowe to naprawdę pięknie.

Ale nie marzcie o tym za wiele, bo gadacie "póście radio w DVB-T" ale nikt nie zastanawia się kto będzie za to płacił i ile, ja od razu wiem że Polskie radio by się tak szybko [o i le w ogóle kiedykolwiek] nie godziło bo napewno na koncesję w dodatku dublowaną {analog FM + DVB-T} zapłaciliby kolejne parę milonów złotych a przecież abonamentu nie płacicie :lol: więc nie ma mowy. :!:

Bartosz Czach

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Bartosz Czach »

ss80 pisze:Polskie radio by się tak szybko [o i le w ogóle kiedykolwiek] nie godziło bo napewno na koncesję w dodatku dublowaną {analog FM + DVB-T} zapłaciliby kolejne parę milonów złotych
Od cyfryzacji Polskie Radio nie ucieknie. Jeśli nie w DVB-T, to pewnie i tak wejdzie francowaty DAB+. Na pewno łatwiej jest zapłacić za ułamek multiplesu niż za cały.

lee99

Re: Radio w DVB-T

Post autor: lee99 »

Witam

Dla mnie jest to trochę dziwne... w naszym kraju wszystko jest opóźnione albo nieopłacalne ech...

W czeskich mux'ach jest kilka stacji... które dokładnie tak samo nadają w DAB+ w L-Band (polecam worlddab.com i digizone.cz)

Pozdro :(

radiosłuchacz

Re: Radio w DVB-T

Post autor: radiosłuchacz »

Witam,
W temacie pojawiło się kilka argumentów na korzyść słuchania radia przez satelitę, sam też tak od dłuższego czasu robię. Czy znacie może jakieś dedykowane tunery dvb-s do odbioru stacji radiowych?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Radio w DVB-T

Post autor: DanielK »

Do słuchania z satelity radia warto mieć tuner z wyświetlaczem alfanumerycznym. Nie trzeba włączać telewizora aby zobaczyć nazwę stacji radiowej na danym kanale.
Obrazek

MateuszNTC

Re: Radio w DVB-T

Post autor: MateuszNTC »

Radiofonia Cyfrowa DVB-T powstanie kiedy zostanie wyłączona telewizja analogowa.

Fantom
Posty: 213
Rejestracja: 5 listopada 2011, o 08:17
Odbiornik: SIGNAL HD-527
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kołowo

Jak sie odbiera radio na dekoderach ?

Post autor: Fantom »

Witam
W opisach dekoderow DVB-T widze opcje radia.
Jak to dziala ? Musze meic zwykla antene radiowa i wpiac w wejscie antenowe ? Czy jakas nietyopwa antena i to jakies radia cyfrowe czy cos ?
Czy tez w MUXach sa nadawane tez radia i od rzu bede mial ?

Fantom

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Jak sie odbiera radio na dekoderach ?

Post autor: Maniek99 »

Gdyby było nadawane radio w DVB-T, to byś odebrał tak jak każdy inny kanał TV.
A że niema i pewnie nie będzie, no to sobie nie posłuchasz.

Dedykowane do radia muxy będą nadawały w innym standardzie (aktualnie jest test z PKiN w DAB) i będzie potrzebny odpowiedni sprzęt.

Fru2
Posty: 86
Rejestracja: 20 października 2011, o 18:55
Odbiornik: Tuner w TV LG LD350
Instalacja antenowa: Siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Skrzyczne, Kosztowy

Re: Jak sie odbiera radio na dekoderach ?

Post autor: Fru2 »

Maniek99 pisze:Gdyby było nadawane radio w DVB-T, to byś odebrał tak jak każdy inny kanał TV.
A że niema i pewnie nie będzie, no to sobie nie posłuchasz.

Dedykowane do radia muxy będą nadawały w innym standardzie (aktualnie jest test z PKiN w DAB) i będzie potrzebny odpowiedni sprzęt.
Są nadawane radia w dvb-T np. w muxie czeskim.
Żadna inna antena, wszystko na jednej - u mnie chodzi chyba 7 stacji radiowych czeskich.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Jak sie odbiera radio na dekoderach ?

Post autor: Maniek99 »

Za granicą są, ale nie sądzę żeby się to u nas przyjęło.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Jak sie odbiera radio na dekoderach ?

Post autor: ks41 »

Maniek99 pisze:Gdyby było nadawane radio w DVB-T, to byś odebrał tak jak każdy inny kanał TV.
A że niema i pewnie nie będzie, no to sobie nie posłuchasz.

Dedykowane do radia muxy będą nadawały w innym standardzie (aktualnie jest test z PKiN w DAB) i będzie potrzebny odpowiedni sprzęt.
W białoruskim MUX też nadawana jest stacja radiowa.

kokein

Radio??

Post autor: kokein »

Witam,

Jestem "tu" nowy - od 2 dni mam tuner DVB-T, wszystko działa znakomicie ale nie mogę poradzić sobie ze znalezieniem konkretnej odpowiedzi w sprawie radia...

Testowałem 2 tunery, na żadnym nie znalazłem żadnego kanału.

Jak to jest?

[w odpowiedzi na pytanie po co mi radio "w tv", odpowiem, że mam aktualnie podłączony tuner do systemu audio w domu, a wyeliminowanie "radia" fizycznie kosztem tunera było by super sprawą]

:)

DVBManiak

Re: Radio w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

A czy u nas ktoś nadaje radio w DVB-T?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Kamilx »

Nikt, niestety. :(

DVBManiak

Re: Radio w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Czesi nadają 8 stacji, ale polskich nie ma w DVB-T.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Kamilx »

U mnie 2 razy udało sie złapać MUX z Białorusi i było 1 radio.

Wiking

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Wiking »

DVBManiak pisze:Czesi nadają 8 stacji, ale polskich nie ma w DVB-T.
Ale będą dostępne w usłudze, o której nie wolno dyskutować na tym forum. Dodam, że będą kodowane oraz że będzie to 12 stacji. :)

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Radio w DVB-T

Post autor: TomW »

Maniek99 pisze:Za granicą są, ale nie sądzę żeby się to u nas przyjęło.
Mam takie samo zdanie. DVB-T jest kojarzone z telewizją i radio tam, to jak przysłowiowy kwiatek do kożucha.

Bartosz Czach

Re: Radio w DVB-T

Post autor: Bartosz Czach »

Kompletnie nie rozumiem polityki nadawców radiowych. Płaczą z powodu małego zasięgu (patrz: Polskie Radio), a nie wykorzystują szansy. Radio w DVB-T to możliwość pokrycia większości kraju za relatywnie małe pieniądze. PR i TVP mają tego samego właściciela. Czy pan Budzanowski nie może zadecydować o wsadzeniu do MUX3 czterech stacji radiowych? Nieco ponad 800kbps to zajmie.

tomekogg

Re: Radio w DVB-T

Post autor: tomekogg »

Mam bardzo głupie pytanie. Za pomocą czego odbierać radio w DVB-T? Telewizora? Specjalnego radia?
Bo u nas radio cyfrowe ma być docelowo raczej w DAB+, ale to odległa przyszłość, ale do DAB+ są oczywiście specjalnie odbiorniki radiowe.

Zablokowany