Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: 121167 »

MOŻNA regulować wzmocnienie przedwzmacniaczy za pomocą zmiany napięcia zasilania. Są w sprzedaży zasilacze z pokrętłem - Dipol sprzedaje. Tylko, że zmiana jest widoczna przy napięciu poniżej 5V. Ja często ustawiam na 5V, bo wzmocnienie jest wystarczające a poziom szumów mniejszy niż przy 12V.

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Strzelb@ »

121167 pisze:MOŻNA regulować wzmocnienie przedwzmacniaczy za pomocą zmiany napięcia zasilania. Są w sprzedaży zasilacze z pokrętłem - Dipol sprzedaje. Tylko, że zmiana jest widoczna przy napięciu poniżej 5V. Ja często ustawiam na 5V, bo wzmocnienie jest wystarczające a poziom szumów mniejszy niż przy 12V.
A jaki masz przedwzmacniacz?

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: 121167 »

Strzelb@ pisze:
121167 pisze:MOŻNA regulować wzmocnienie przedwzmacniaczy za pomocą zmiany napięcia zasilania. Są w sprzedaży zasilacze z pokrętłem - Dipol sprzedaje. Tylko, że zmiana jest widoczna przy napięciu poniżej 5V. Ja często ustawiam na 5V, bo wzmocnienie jest wystarczające a poziom szumów mniejszy niż przy 12V.
A jaki masz przedwzmacniacz?
Używam urządeń z serii LNA

Rojack

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Rojack »

Dziś nieco podniosłem maszt i rzecz stała się dziwna. Otóż MUX1 z Ostravy łapie więcej zakłóceń i mam mniejszą jakość, natomiast łapię MUX2, ale niestety za słaba jakość. Natomiast sprawdzając analog to jest parodia. Na kanale 31 gdzie nadaje CT1 po zmianie opcji systemu odbieram obraz z CT1 i lokalne radio 90FM z Rybnika! Ponadto na kanale 13, gdzie niby nic nie nadaje mam CT1 i Polsat w jednym. Czy to wina zakłóceń czy też używam zbyt mocnego wzmacniacza? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: 121167 »

Typowe objawy wzbudzonego wzmacniacza. Obniż napięcie zasilające, a jak to nie pomoże to załóż słabszy wzmacniacz. Innym sposobem może być wyeliminowanie silnego sygnału zakłócającego, pochodzącego z lokalnego nadajnika. Niestety może to być trudne. Ja sobie radzę w ten sposób: w antenie 1-stopniowy przedwzmacniacz, następnie filtr środkowo-zaporowy (np. Alcad FR-413) i wzmacniacz docelowy - może być Alcad 215.

Pozdrawiam

Rojack

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Rojack »

Dzięki 121167. Oczywiście zastosuję się do Twoich porad i dam znać jak poszło. Fajny ten alcad ca-215 tylko trochę drogi. Jest coś podobnego w niższej cenie czy naprawdę warto go kupić? Jaka zwrotnica jest dobra? Chciałbym połączyć antenę w polaryzacji V i polaryzacji H i nie wiem czego użyć (duży wybór, różna rozpiętość cenowa), żeby to wszystko fajnie śmigało. Pozdrawiam i dzięki za rady. :)

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: 121167 »

Niestety, nikt nie produkuje (jeszcze) zwrotnic na kanały 21-60,60-69. Jest jednak na to sposób:
Zakładam, że sygnał słowacki jest dość słaby, więc żeby go nie stracić musi być zastosowany przedwzmaciacz (jeden z dwóch poniżej - cena jest tak niska, że możesz zamówić obydwa). Jeżeli LNA-169 będzie się wzbudzał - nie wiem jakie masz nadajniki w okolicy, to złóż ten słabszy (a żeby wzbudzić wzmacniacz wystarczy zwykły BTS komórkowy).
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4007.htm
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4008.htm
Następnie 2 filtry Alcad FR-413. Do anteny na Słowację podłączasz filtr zestrojony na tłumienie kanałów polskich. Do anteny polskiej podłączasz drugi filtr z wytłumionym 68 kanałem.
http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm
Tańsza wersja poniżej - tu wystarczy jedna zwrotnica.
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0381.htm
Przedwzmacniacze są konieczne ze względu na spore tłumienie filtrów.
Strojenie filtrów najlepiej przeprowadzić w domu przy telewizorze. Patrząc na dany kanał ustawiamy na najgorszy odbiór. Gorzej z sygnałem cyfrowym. Tutaj najlepiej wykorzystać modulator (może być np. tuner satelitarny Philips 6010 lub jakikolwiek inny z ustawianym kanałem wyjściowym 21-69). Na koniec wzmacniacz końcowy koniecznie z regulacją, zamiast drogiego Alcada można zastosować znacznie tańszy
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... B11688.htm
Ważne! Jeżeli tylko w jednej antenie jest przedwzmacniacz a w drugiej symetryzator, to trzeba pomiędzy anteną a filtrem podłączyć separator zasilania, bo symetryzator robi zwarcie na zasilaniu.
pozdrawiam

romanodepalma

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: romanodepalma »

Jest na to rozwiązanie http://www.waldiantena.com.pl/zamow.php . Tylko trzeba dobrze przemyśleć wybór .Jeżeli sygnał jest bardzo słaby można zastosować przedwzmacniacz o niewielkim wzmocnieniu i zwrotnicę z podanej strony, a mocny sygnał skorygować tłumikiem .całość wzmocnić właściwym wzmacniaczem szerokopasmowym. Mocne sygnały wtedy nie powinny zatykać ani wzbydzać wzmacniacza.problem polega na tym ,że nie wiemy które kanały będą nam potrzebne za jakiś czas, bo u nas wszystko jest możliwe .

Rojack

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Rojack »

Witam! Mam pytanie odnośnie tego co powinno się lepiej sprawdzić w związku z zamiarem kupna kilku akcesorii do odbioru dvb-t. Otóż zastanawiam się co będzie lepsze. Zastosowanie 2 filtrów http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm plus zwrotnica http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_maszt ... 902044.htm i http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca-2 ... R90461.htm czy też lepiej doprowadzić dwoma kabelkami sygnał to tego wzmacniacza http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca-3 ... 904058.htm

Kompletuję już sprzęt na wiosnę, ale ciężko się na coś zdecydować dla tego bardzo Was proszę o porady. Z góry za wszystkie odpowiedzi dziękuję i pozdrawiam.

Digital Man

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Digital Man »

Witam, mam taki problem mieszkam 50 km od warszawy, nie dawno kupiłem antenę i odbieram NTC - ale jest jeden problem ok 15 minut od włączenia tunera jest 100% sygnału po czym zaczyna stopniowo spadać do do ok 37% i tak zostaje ale wtedy już się nie da oglądać bo co chwilę się tnie. używam anteny atx55 z zasilaczem.
bez zasilacza siła sygnału 0%.
Co dziwne kiedy spadnie sygnał wystarczy na chwile wyłączyć zasilacz z gniazdka i potem włączyć i znowu sygnał jest 100%. tak samo gdy wyłączę tuner na jakiś czas a potem włączę znowu jest 100% ale tylko 10-15 minut potem ta sama sytuacja.
Czy ktoś jest w stanie pomóc mi z tym problemem?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Słabnący sygnał po 10-15 minutach

Post autor: qwerty »

Co tym zasilaczem zasilasz, bo na pewno nie antenę. Przedwzmacniacz? Zamień na symetryzator.

Digital Man

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Digital Man »

a czy symetryzator też się podłącza do zasilacza?
Czy skoro na wzmacniaczu bez zasilacza siła sygnału wynosi 0% to symetryzatorze będzie działać?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: qwerty »

Nie podłącza się zasilania.
Będzie, bo jak nie zasilasz przedwzmacniacza to odbierasz tylko na samym przewodzie antenowym.

Digital Man

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Digital Man »

Odłączyłem zasilacz podłączyłem kabel antenowy bez tej końcówki od wzmacniacza, jedyne co zostało to płytka przedwzmacniacza w antenie.
Siła sygnału teraz jest na poziomie 60-75% ale po kilku- kilkunastu minutach dzieje się tak samo jak wcześniej. aha i jeszcze jedno działa tylko jak włączę zasilanie anteny w menu tunera.
Czy jeśli zamienię przedwzmacniacz na symetryzator jest szansa na to że sytuacja się poprawi.
Proszę pamiętać że mieszkam jakieś 50 km w linii prostej od nadajnika na PKiN(Wyszków), na 3 pietrze antena jest na balkonie.

danielmat

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: danielmat »

Digital Man pisze:Odłączyłem zasilacz podłączyłem kabel antenowy bez tej końcówki od wzmacniacza, jedyne co zostało to płytka przedwzmacniacza w antenie.
Siła sygnału teraz jest na poziomie 60-75% ale po kilku- kilkunastu minutach dzieje się tak samo jak wcześniej. aha i jeszcze jedno działa tylko jak włączę zasilanie anteny w menu tunera...
Czyli zrobiłeś dokładnie tak jak miałeś wcześniej tylko teraz przedwzmacniacz w antenie jest zasilany przez tuner zamiast osobny zasilacz jak poprzednio.
Polecam jednak zamiast przedwzmacniacza założyć symetryzator i sprawdzić bo problem możesz mieć właśnie z obecnym przedwzmacniaczem. Symetryzator kosztuje najwyżej kilka złotych więc warto spróbować.
Ja miałem podobne objawy jak opisujesz na swojej poprzedniej antenie, też po kilku minutach sygnał "siadał" i nie dało się oglądać. Niestety nie mogłem wymienić przedwzmacniacza na symetryzator bo konstrukcja anteny na to nie pozwalała. Niemniej sprawdziłem (wymieniłem) kabel oraz zasilacz i nie pomogło więc podejrzewam, że problem był w przedwzmacniaczu.
Digital Man pisze:...Czy jeśli zamienię przedwzmacniacz na symetryzator jest szansa na to że sytuacja się poprawi.
Proszę pamiętać że mieszkam jakieś 50 km w linii prostej od nadajnika na PKiN(Wyszków), na 3 pietrze antena jest na balkonie.
Jest szansa ale gwarancji nikt ci nie da, bo to zależy też od lokalnych warunków. 50km od nadajnika to nie jest tak znowu dużo, ja na swojej antenie (gorszej od Twojej) bez przedwzmacniacza próbowałem testowo odbierać sygnał z nadajnika w takiej odległości i nie miałem żadnych problemów. Ale tak jak napisałem, dużo zależy od lokalnych warunków. Spróbuj, gorzej raczej nie będzie a może być lepiej.

Demon

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Demon »

Digital Man pisze:Odłączyłem zasilacz podłączyłem kabel antenowy bez tej końcówki od wzmacniacza, jedyne co zostało to płytka przedwzmacniacza w antenie.
Siła sygnału teraz jest na poziomie 60-75% ale po kilku- kilkunastu minutach dzieje się tak samo jak wcześniej. aha i jeszcze jedno działa tylko jak włączę zasilanie anteny w menu tunera.
Czy jeśli zamienię przedwzmacniacz na symetryzator jest szansa na to że sytuacja się poprawi.
Proszę pamiętać że mieszkam jakieś 50 km w linii prostej od nadajnika na PKiN(Wyszków), na 3 pietrze antena jest na balkonie.
Człowieku. Zastanów się, co tobie proponują koledzy i wykonuj zgodnie z instrukcjami. Poza tym myśl nad tym, co robisz. To naprawdę pomaga. Skoro napisali, żeby założyć symetryzator zamiast wzmacniacza, to nie wymyślaj, tylko tak zrób. Symetryzator to groszowa sprawa. Kupujesz, idziesz do anteny i wymieniasz a na koniec wyłączasz jakiekolwiek zasilanie anteny i oglądasz telewizję. Jeżeli nie zauważyłeś jeszcze sam, to popatrz na informacje pod moim avatarem. Odbieram na symetryzatorze sygnał cyfrowy na kanale 29 z Brna a to jest prawie 200km przez góry i centralnie przez nadajnik w Żórawinie z TV Puls na 28. Nie wiem, czy zrozumiałeś to, ale 50 km dla sygnału cyfrowego 100kW to jest pikuś (pan Pikuś ;) ). Gwarancji, jak piszą, nie ma, ale jak nie założysz, to nie będziesz wiedział. Dopiero po tym napisz, jaki efekt uzyskałeś. Pamiętaj o precyzji wykonania połączeń, czyli przede wszystkim oddzielenie rdzenia od ekranu w każdym miejscu połączeń. Powodzenia.

Digital Man

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Digital Man »

Ludzie nie unoście się sprawdzę, moje pytania biorą się z tąd że najwyraźniej nie douczeni sprzedawcy w moim mieście twierdzą że symetryzator w naszej okolicy nie ma zastosowania a niektórzy nawet nie wiedzą co to jest. :shock: Chciałem kupić to nikt nie miał. Zamówię na allegro i dam znać jak sytuacja wygląda. Pozdro

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: qwerty »

Tylko kup na zakres IV-V (taki jak: http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm), bo tylko w takim zakresie jest dvb-t

Pączek

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Pączek »

u mnie na wzmacniaczu i antenie siatkowej sygnał pływał od 100% do 0% oczywiscie obraz bardzo mocno się zacinał a często wcale go nie było. Mam 50km do Raszyna wymieniłem antene na ATX-91 z symetyzatorem i działa idealnie nawet jeśli antena leży na ziemi. (Samsung LE37B650 moc 80% błędy 0) Na 5 metrach odbieralo mi także z PKiN a to było tylko 1.3kW i 40km !!!
Reasumując jeśli komuś nie odbiera to w kolejności zaczynamy od:
1. wymieniamy wzmacniacz i zasilacz i stosujemy symetyzator
2. montujemy dobra antene typu ATX
3. sprawdzamy poprawność połączeń ew. wymieniamy kabel

i po tym musi działać:) to nie jest bardzo skomplikowane tylko TRZEBA SIĘ PRZYŁOŻYĆ

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: qwerty »

ATX 91 na zdjęciach wydaje się mały, nawet jak znajdzie się gabaryty długość - 2.3m niezbyt daje do myślenia, ale jak zobaczyłem na żywo tego "bydlaka" to nie ma co się dziwić, że na wysokości 5 kapał z PKiN. Dla prawdziwych hardcorowców można polecić atx 107. ;)

Zablokowany