Odbiorniki DVB-T - jaki kupić?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: Tom345 »

Najczęściej zobaczymy nalepkę dotyczącą Dolby Digital Plus, o ile jest obsługiwany... Ewentualnie w opisie produktu. Zawsze możemy przejrzeć specyfikację.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: ploomba »

a czysto spekulacyjnie..czy DD+ to kwestia nowego firmware czy raczej hardware? i czy w przypadku ewentualnego braku E-AC3 w pzryszłości bedzie sie dało uzyć jakiegos modułu (np CI) z dekoderem EAC-3 ? Czy moduły CI odpowiadają tylko za kodowanie obrazu bez dźwieku?

a pytam o to dlatego, że pól roku temu wszyscy bulwersowali się tym, że w sklepach sprzedawcy wciskają tv z tunerami dvb-t mpeg-2. Obecnie świadomość w kwestii mpeg-4 w sklepach jest większa i wyraźnie zaznacza się m.in w ulotkach, gazetkach , że dany tv posiada tuner dvb-t mpeg-4. Odpowiednio więcej trzeba za te tv zapłacic. Problem będzie wtedy, gdy którys z nadawców wyemituje jakis program z dźwiekiem DD+. Okaże się że większośc obecnie sprzedawnaych tv z z tunerem Empeg-czwarty (jak to reklamuja) bedzie bezuzytecznych tak samo jak tv z tunerem mpeg-2

uggp

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: uggp »

downmix do stereo powinien spokojnie polecieć poprzez software, ale wiadomo, musi być wola twórcy softu

bartekm

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: bartekm »

Demon pisze:Polecam Samsung LE37B650.
Odnośnie tego TV w specyfikacji pisze:

Kod: Zaznacz cały

 
Audio  	 
System efektów dźwiękowych      SRS Trusurround HD & Dolby Digital Plus
Moc wyjściowa audio (RMS)       10 W x 2
Woofer (głośnik niskotonowy) 	Nie
Typ głośników 	               Skierowane do dołu (Down Firing) 

Demon

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: Demon »

ploomba pisze:Czy moduły CI odpowiadają tylko za kodowanie obrazu bez dźwieku?
Nie sądzę, ale oczywiście wszystko i tak zależy od implementacji. Logika podpowiada, że do CI przesyłane powinno być wszystko czego odbiornik sam nie "zrozumie". Chyba, że jest jakaś forma rejestracji przez moduł w odbiorniku, które informacje go interesują.

bartekm

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: bartekm »

Dlaczego moduł CI miałby nie obsługiwać DD+ przecież jest Moduł Neotion FTA NP4 MPEG-4
"Moduł zamienia sygnały MPEG-4 (z satelity i DVB-T) w gnieździe CI wybranych odbiorników MPEG-2 lub telewizorów."
http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&id=1387

Czyli można też "stworzyć" moduł który będzie "zmieniał" sygnał audio DD+ na Stereo...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: JaroslawMroczkowski »

ploomba pisze:a czysto spekulacyjnie..czy DD+ to kwestia nowego firmware czy raczej hardware? i czy w przypadku ewentualnego braku E-AC3 w pzryszłości bedzie sie dało uzyć jakiegos modułu (np CI) z dekoderem EAC-3 ? Czy moduły CI odpowiadają tylko za kodowanie obrazu bez dźwieku?
DD+ ma większe wymagania sprzętowe. Silniejsza, efektywniejsza kompresja. Jeśli procesor to pociągnie, a pamięci starczy, to może się udać.

Rozróżnić należy też następujące kwestie, mogące znacząco wpływać na wymagania sprzętowe odbiornika:
(1) wystawienie sygnału DD+ na złączy HDMI do zewnętrznego dekodera
(2) Wystawienie sygnału na złączu cyfrowego audio (S/PDIF), w przypadku którego odbiornik musi dokonać normalizacji sygnału zgodnie z przesyłanymi meta danymi i w formacie DD wystawić go do zewnętrznego dekodera.
(3) Downmix, w przypadku którego trzeba zdekodować przekaz by zrobić z niego dźwięk stereo.
Zainteresowanym polecam dokument "Optimizing the Implementation of Dolby Digital Plus in SoC Sesigns" na internetowej stronie DolbyLabs (sekcja Technical Papers), szczególnie schematy 2a i 2b. Inne dokumenty z tej stronki też są warte uwagi...

Gniazdo CI służy raczej do innych celów niż transkodowanie ;) Moduły na procesorach Neotion transkodują obraz nie dotykając dźwięku. Teoretycznie możliwa jest też obróbka dźwięku, bo przelatuje on przez moduł razem z obrazem, ale takiego 'patentu' jeszcze nie widziałem.

RulleZ

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: RulleZ »

Witam, mam kartę TERRATEC T3 http://www.terratec.net/en/products/Ter ... ?premium=1 . Na standardowym oprogramowaniu TerraTec HomeCinema mam tylko głos, niezależnie jaki kodek ustawie obrazu nie ma. Korzystając z VLCplayera mam obraz i głos, jednak poręczność tego oprogramowania nie jest dla mnie zadowalająca... Czy ktoś może mi doradzić jaki kodek powinienem ewentualnie zainstalować lub co zmienić.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: cyber »

To w takim razie większość Tv na naszym rynku jest niekompatybilna w pełni ze specyfikacją odbiorników DVB-T w Polsce bo np. cała gama telewizorów firmy LG posiada co najwyżej dekoder DD (nawet te z górnej półki)!!! A jakiś tydzień temu zadając pytanie na infolini LG o zgodność z DD+ ich produktów nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi i czekam obecnie na odp. drogą mailową . Na razie wstrzymałem się z zakupem TV i tyle -tylko ciekawe jak to rozwiążą takie firmy właśnie jak np LG i inne które deklarują zgodność z DVB-T w Polsce a tak naprawdę to tej zgodności nie ma!!!
Chyba kupię Tv u konkurencji ;) Choć niepokoi mnie ten fakt bo kupiłem niedawno rodzicom LG LH2010 i co będzie jeśli kiedyś zniknie tam dźwięk w DVB-T? :x
Natomiast instrukcja tego TV(dostępna także na stronie LG) dotyczy jednocześnie wielu modeli i są tam jakieś info na temat DD+ jednak opisane(tłumaczone) w taki sposób ,że trudno jednoznacznie stwierdzić czy ten TV (32LH2010) wspiera DD+ .Może ktoś zna jakieś konkrety w tym temacie???- bo na odp. LG chyba się nie doczekam...Z góry dziękuję za ewentualną odpowiedź.

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: rppmedia »

A może Emitel mógłby się porozumieć z jednym z nadawców, żeby testowo jakiś program (albo film) puścić z dźwiękiem DD+? Wtedy wielu z nas mogłoby przetestować swój sprzęt w domu i tym samym dowiedzieć się czy można spać spokojnie czy zacząć się stresować brakiem dźwięku.
Czy któryś z panów J. (z Emitela) jest w stanie odpowiedzieć na w/w postawione pytanie?

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: cyber »

rppmedia pisze:A może Emitel mógłby się porozumieć z jednym z nadawców, żeby testowo jakiś program (albo film) puścić z dźwiękiem DD+? Wtedy wielu z nas mogłoby przetestować swój sprzęt w domu i tym samym dowiedzieć się czy można spać spokojnie czy zacząć się stresować brakiem dźwięku.
Czy któryś z panów J. (z Emitela) jest w stanie odpowiedzieć na w/w postawione pytanie?
Z tego co mi wiadomo jest w tej chwili problem ze sprzętem nadawczym w DD+ poza tym bardzo niewiele jest materiałów w tym systemie fonii ,do których prawa mieli by ewentualnie nadawcy...A sami nadawcy jeśli już nadają w DD 5.1 to już jest sukces ...
Co więcej prześledziłem wiele stacji sat. niemieckich ,angielskich i oczywiście polskich (także HD)i wszędzie jest dźwięk mp2(stereo)- (i),(lub) DD i to często tylko dwukanałowy.
Więc moim zdaniem jest to raczej daleka przyszłość wykorzystywania tego systemu tym bardziej w Polsce A JUŻ WYKORZYSTYWANIE DD+ TYLKO PO TO ŻEBY GO DOWNMIXOWAĆ DO ZWYKŁEGO STEREO TO JUŻ PRZEGIĘCIE ! Wymagania te są moim zdaniem przesadzone . Jeśli już to może kiedyś taki dźwięk się pojawi ale podejrzewam ,że równolegle będzie ścieżka np.MP2-stereo- tak jak to jest w przekazach sat obok DD. Tymbardziej ,że pewnie wiele kanałów DVB-T będzie przekazywanych także drogą satelitarną a konwerterowanie i kombinowanie z dźwiękiem między drogą dvb-s a dvb-t poprostu będzie nieopłacalne -nawet biorąc pod uwagę to iż DD+ wykorzystuje ponoć mniej pasma od DD.
Ale na to wszystko poznamy odp.dopiero w przyszłości. Bo jak narazie to są ciągle testy i testy -a swoją drogą -jeśli to testy to popieram prośbę przedmówcy ,żeby emitel przetestował DD+ a przy okazji my przetestujemy nasze odbiorniki ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: Jarosław Bałuka »

Teoretycznie taki test jest możliwy do wykonania, warunkiem jest dostarczenie sygnału z dźwiękiem skompresowanym w DD+. Od strony transmisji i emisji nie ma to znaczenia, czy ścieżka dźwiękowa będzie w AC-3 czy E-AC-3.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: cyber »

Jarosław Bałuka pisze:Teoretycznie taki test jest możliwy do wykonania, warunkiem jest dostarczenie sygnału z dźwiękiem skompresowanym w DD+. Od strony transmisji i emisji nie ma to znaczenia, czy ścieżka dźwiękowa będzie w AC-3 czy E-AC-3.
Więc może uda się Emitelowi wynegocjować z którymś z nadawców obecnego Multipleksu o dostarczenie sygnału z dźwiękiem DDplus - mam nadzieję ,że nie będzie to problem od strony technicznej dla zainteresowanego nadawcy,
byle żeby był jakiś stosowny komunikat choćby na stronie Emitela ,żeby osoby zainteresowane mogły przetestować swój sprzęt.
Bo w sumie co to za wymagania i narzucone normy techniczne ,które ograniczać się będą do jakiegoś "urzędniczego" papierka - a nadawcy swoje, producenci sprzętu swoje, a za kilka lat -w wielu przypadkach- przeciętny Polak będzie płacił za dodatkowe przystawki...tym razem DD+. :(

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: cyber »

Nawiązując do DD+ w TV LG...
Jeśli chodzi o dekoder DD+ w telewizorach LG to do dziś nie mam odp. z tej firmy...
Jednak całkiem przypadkowo dziś w jednym z marketów elektronicznych zauważyłem na dwóch modelach LG serii LH ( 2010 i 7000) ,że w trybie -SKLEP: TV wyświetla "ikonki" jakie funkcje posiada dany model i tutaj wyraźnie był wyświetlany symbol DDPlus .
Więc zdaje się ,że model który kupiłem rodzicom LH 2010 będzie przynajmniej downmixować sygnał DDPlus do zwykłego stereo a na wyjście cyfrowe pójdzie sygnał jeśli nie DD+ to przynajmniej DD...bo takie są założenia tej specyfikacji... więc jest OK :P

WRaq

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: WRaq »

Dzisiaj zelekrtyzowała mnie wiadomość opublikowana na portalu media2.pl. Wydaje mi się, że rynek po takich informacjach powinien drgnąć a zwłaszcza ceny obecnych dekoderów combo.

Obrazek
Dekoder FullHD DVB-T z nagrywarką za 350 zł brutto

Na polski rynek wkracza dekoder Evolve Scorpio DT-3010HD, który pozwala na oglądanie cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T) oraz nagrywanie treści multimedialne w wysokiej jakości FullHD 1080i.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: ploomba »

Jeśli taki kombajn obsługujący dvb-t, divx i mkv + recorder faktycznie ma kosztować 350 zł to cena zwykłych tunerów dvb-t powinna spaść do poziomu 150 zł 8-)
Chyba że to info to jakiś przedwczesny żart prymaaprylisowy

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: qwerty »

Nie warto go kupować.

boro

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: boro »

Może trochę nie w temacie-a raczej na pewno :D ,ale nie mogłem znaleźć na forum wątku,a widzę,że w postach sporo jest o dźwięku DD i DD+.Mam pytanie czym różni się dżwięk DD 2/0 od DD 3/2 (tak mi wyświetla TV).Pewnie to banalne pytanie,ale nie orientuję się kompletnie.Słyszałem tylko o DD 5.1 :lol:

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: rppmedia »

qwerty pisze:Nie warto go kupować.
Możesz rozwinąć swoją wypowiedź?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odbiorniki DVB-T - jaki kupić ... - tworzymy listę produktów

Post autor: qwerty »

Oczywiście. Widzisz gdzieś gniazdo CI? Jak zechcesz odkodować jakiś płatny kanał to znowu będziesz kupować STB? Widzisz w specyfikacji E-AC3, LCN, HDCP? Nie spełnia on wymogów.

Zablokowany