Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Bartosz Czach

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

RAPIOTR pisze:Przetarg to formalność.Nie są to żadne pieniądze ,ale i tak wiadomo od początku kto to uruchomi
Jeśli twierdzisz, że przetarg jest ustawiony, zawiadom prokuraturę.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

Bartosz Czach pisze:
RAPIOTR pisze:Przetarg to formalność.Nie są to żadne pieniądze ,ale i tak wiadomo od początku kto to uruchomi
Jeśli twierdzisz, że przetarg jest ustawiony, zawiadom prokuraturę.

Kolego ty masz chyba jakąś manię prześladowczą sądzę z tego do jakich wniosków dochodzisz hehe. Gdzie ja napisałem ,że przetarg jest ustawiony ? :shock: Pisząc ,że "wiadomo kto to uruchomi"oczywiście miałem na myśli możliwości techniczne firm bo czasu do uruchomienia mamy miesiąc.
Z multipleksami DVB-T również były buńczuczne zapowiedzi ,ale wszyscy rozsądnie i realnie myślący wiedzieli dobrze kto ma możliwości techniczne i finansowe do rozsądnego szybkiego pokrycia kraju sygnałem.
Co prawda to radyjko i tylko 4 pilotażowe nadajniczki a więc sprawa o wiele prostsza i tańsza jednak mam przeczucie ,że PR będzie chciało współpracować ze sprawdzonym partnerem.

Na marginesie : To co są warte oferty księżycowo najtańsze wielokrotnie przekonaliśmy się na przykładzie budowy dróg ;). Choć mam nieodparte przeczucie ,że wszyscy potraktowali ten etap promo-cyjnie ;) i jako swoistą inwestycję na przyszłość.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przypominam, że to przetarg publiczny. To formalny proces. Nie ma miejsca na sympatie i antypatie typu sprawdzony partner.
Po spełnieniu warunków formalnych oferty liczy się głównie cena.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

;)
Ostatnio zmieniony 1 maja 2012, o 08:11 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartosz Czach

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

RAPIOTR pisze:Gdzie ja napisałem ,że przetarg jest ustawiony ?
To ja zacytuję Twoją wypowiedź:
RAPIOTR pisze:Nie są to żadne pieniądze ,ale i tak wiadomo od początku kto to uruchomi hehe
Skoro nie liczą się pieniądze, to przetarg jest ustawiony. Ma wygrać określona firma, nawet przedstawiająca najdroższą ofertę. Śmiech na końcu zdania oznacza, że możesz coś wiedzieć. Mam nadzieję, że jednak przetarg jest zgodny z prawem.

DVBManiak

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: DVBManiak »

Hheh, ty jak zwykle masz swoje ciekawe teorie. :D

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

Kolega Bartosz ma nadprzyrodzone predyspozycje do szukania spisków i nadinterpretacji hehe 8-)

Bartosz Czach

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Tymczasem Polskie Radio podobno wycofuje się z DAB+ na Euro i mówi o 2013 roku.

biopal7

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: biopal7 »

Eh tyle zapowiedzi i znow nici z tego :evil: . Pisali jeszcze chyba w lutym na ich stronie ze juz niebawem start DAB w Polsce...Na Euro 2012 to byloby cos gdyby dali DAB. Ale moze jeszcze poczekajmy na oficjalne info o wstrzymaniu DAB.

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: lemiel »

W PR1 jest aktualnie audycja o radiu cyfrowym w Polsce. Na mój stan wiedzy mówią z sensem. Są osoby z PR Wrocław w studiu. Ale niestety nie słuchałem od początku.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

Wiadomo już co z tymi testowymi nadajnikami DAB+ Polskiego Radia? Przetarg został rozstrzygnięty,czy może anulowany?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przetarg został unieważniony.

DVBManiak

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: DVBManiak »

No to sobie nie posłuchamy.

Bartosz Czach

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Tylko po co ta cała szopka? Czy ogłaszając przetarg nie wiedziano o kondycji finansowej PR? A może była to tylko zagrywka w płaczu o abonament...? Szkoda, że DAB+ nie zostanie odpalony. Zawsze większa populacja miałaby możliwośc testowania.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

Nie rozumiem toku rozumowania bossów Polskiego Radia 8-) . Ogłaszają przetarg ,zawracają d[...] i marnują czas ludzi w firmach operatorskich,którzy sprawdzają możliwości techniczne, dokonują pomiaru anten ..itd.
PR za psie pieniądze mogło zrobić przyczółki dla rozwoju ,a tu nagle rezygnacja bo jakiś niezdecydowany dzidziuś się rozmyślił 8-) :lol:
Rozmyślił ,albo pieniądze pójdą po prostu na kubeczki, wisiorki do kluczy, długopisy i pensyjki.. . Tak czy owak zdaje się ,że temat cyfryzacji radia mamy z głowy na dobre kilka lat, a szkoda bo np: w Niemczech ten temat jest priorytetowy technologia wybrana i co za tym idzie nie musimy się martwić o dostępność radioodbiorników. Myślę ,że polskie Radio straciło szansę już kilka lat temu na przejęcie inicjatywy ,a teraz tylko dodatkowo upuszcza sobie krwi rezygnując z rozwoju . Pewnie ktoś tam doszedł do wniosku ,że nie trzeba się wysilać bo ludzie słuchają przez internet. Krótkowzroczna to polityka pozornych oszczędności na cyfrowym naziemnym broacastingu. krótkowzroczna zwłaszcza w obliczu faktu wciąż utrzymywanej, drogiej, coraz mniej popularnej i uszojebnej emisji długofalowej.. Aleluja i niech im słoneczko nad główkami świeci do samego końca.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: antypyra »

A czy nie jest tak, że Twój premier skutecznie zniechęcił społeczeństwo do płacenia abonamentu RTV i w związku z tym PR nie ma funduszy na cyfryzację? Ja też jestem bardzo zawiedziony tym, że na Euro nie usłyszę w Warszawie DAB+ w nowym wydaniu, z którym wiążę nadzieję, że nie będzie schlebiać tylko dębowemu uchu.

vari107

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: vari107 »

Mieszkam na 10. piętrze, widzę z okna PKiN więc mimo mizernej mocy, mogę cieszyć się DAB+.
Podłączam Irivera do wieży Technicsa i muszę przyznać, że jestem zadowolony (PR2, RMF Classic).
No i nie muszę w zwiżzku z lokalizacją szukać sygnału.
Bo gdzieś nisko to już nie jest za dobrze.
Wiem, że antenka lipna, ale na parterze to albo wogóle nie ma odbioru albo jest niestabilny.
Na razie jednak jest OK.
Ja mile widziałbym testy właśnie większych przepływności a nawet choć raz, test DOBREJ JAKOŚCI DMB.
Bez pasków.
Poza tym ciekaw jestem, czemu PR4 nadaje nawet w Internecie taki strobowany obraz.
Może gdyby zamienić ten kontent na TVP Info (chyba do zrobienia prawnie gdyby TVP się zgodziła), to zobaczylibyśmy jak jest z płynnością ruchu DMB.
DMB bym nie skreślał.
Może nie w ogólnopolskich MUXach ale w przyszłości jacyś lokalni nadawcy dysponujący sami jednym nadajnikiem mogli by emitować tak swoje programy.
Szansa dla np samorządowych rozgłośni (tych bogatszych miast).
Warto zdobyć doświadczenia.
vari

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: antypyra »

DMB?

Vari, kto będzie "ślepił" w mały ekranik Irivera?
Co do niższych pięter i obecności tam DAB-u+ proszę przeczytaj mój post z 31 maja tu:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 2&start=80

Myślę, że odbiór za pomocą Irivera niewiele mówi o zasięgu DAB+ w Warszawie, bo ten odbiornik to praktycznie proteza. Wystarczy spojrzeć na antenkę, która nie ma 1/4 długości fali. Ma on tylko tę zaletę, że możesz utrwalić nagranie w pamięci własnej lub zewnętrznej. U mnie na Pradze 2 Dual odbiera MUX DAB+ na ulicy wśród domów. Oczywiście to mniejsza odległość niż do Ciebie. :D

Bartosz Czach

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Pytanie do Emitela: Czy posiadacie wystarczającą ilość sprzętu by odpalić nadajniki w miastach-gospodarzach Euro 2012?
Jeśli tak, może warto zwrócić się z wnioskiem o testy na czas Euro.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Max van Org »

Emitel nie jest organizacją charytatywną. Jeżeli chcesz mieć DAB, to zwróć się do nadawców a nie do operatora sieci. Na konferencji "Teraz Radio !" w Wrocławiu przedstawiciel Emitelu wyraźnie powiedział, co sądzi o wiecznych testach opłacanych przez niego: NIC! I ma rację!

Testy mogą odbywać się przez miesiąc albo dwa ale nie przez lata! Ja bym te testy wyłączył i oddał pasmo VHF pod internet. Jeżeli nadawcy nie chcą nadawać cyfrowo, to niech zostaną przy analogu. W tedy przyjdą operatorzy mobilnego internetu i będą u nadawców kasować za przekaz ich programów radiowych. Nadawcy radiowi uważają, że mogą przełożyć koszt nadawania na słuchaczy używających internet. Już teraz dostawcy usługi internetowej (ISP) domagają się od właścicieli popularnych stron www rekompensaty za trafik, który dostęp do tych stron generują ich klienci. W przyszłości grożą, że reklamę będą wymieniać i wklejać w strony www własną reklamę lokalną. Zobaczymy czy przyjdą na pomysł wklejania reklam w strumień radiowy. Prawnie jest to nie możliwe, bo ISP nie mają koncesji na nadawanie programów radiowych. Ale czy radia nadawane w internecie są rozgłośniami radiowymi? Dużo rozgłośni nie ma koncesji i nadaje po prostu w sieci. Jest to rynek nieregulowany.

Operator sieci kablowej w niemieckiej Kolonii pędzie przez następne 3 miesiące wymieniał reklamy nadawane w programach telewizyjnych grupy ProSiebenSat1. Odbywa się ten test ze zgodą regionalnego regulatora rynku i nadawcy.

Tak samo operator sieci internetowej mógłby wymieniać bloki reklamowe w programie radiowym.

Sprzęt do nadawania można wypożyczyć. Ale instalacja sprzętu i eksploatacja kosztuje pieniądze. Przecież trzeba stworzyć MUX i dosłać sygnał światłowodem do nadajników. Kto ma za to zapłacić?

Zablokowany