Produkcja dźwięku przestrzennego z koncertów

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Produkcja dźwięku przestrzennego z koncertów

Post autor: Jingiel »

rockhound pisze: Tyły ładnie drgnęły,ale center zarezerwowany tylko dla prowadzących.dzwiękowcy tvp na przyuczenie do dzwiękowców tvn-u
a kiedy dzwiekowcy tvnu puscili ci festiwal w 5.1 DD+? poczekamy do orange festival i bedzie porownanie... Polsat przynajmniej puscil stereo i nie ma klopotu.
dodatkowo dzwiek na wizje w 90% realizowany jest przez stalych realizatorow muzykow/zespolow. na livie zasiada raczej wynajety badz tamtejszy akustyk.

zacinanie dzwieku to raczej na pewno blad kodera albo nawet multipleksera.[/quote]


Nieprawda. Realizacja dźwięku jest niezależna dla TV, a inna realizacja na amfiteatr . Jest 2 realizatorów. Realizacja na amfiteatr realizuje grupa tych samych ludzi. Nie zmieniają się na takich imprezach pod każdy zespół. Nie ma takiej możliwości. Jest firma odpowiedzialna za nagłośnienie. Często to robi firma Fotis.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TVP w MUX1

Post autor: Jingiel »

rockhound pisze:
biopar pisze:
Wiking pisze: Bardzo chętnie, ale Telewizja Polska nie raczyła uruchomić trzeciego multipleksu w całej Polsce i jest z tym mały problem.
jezeli komus przeszkadza tvp1hd i nie dostepu do muxa 3 to zaloze sie, ze nadal ma dostep do wersji analogowej. tam jest i stereo nicam i pelny pal. nikomu nie bedzie przeszkadzalo 5.1, czy nie daj boziu hd
rockhound pisze: Tyły ładnie drgnęły,ale center zarezerwowany tylko dla prowadzących.dzwiękowcy tvp na przyuczenie do dzwiękowców tvn-u
a kiedy dzwiekowcy tvnu puscili ci festiwal w 5.1 DD+? poczekamy do orange festival i bedzie porownanie... Polsat przynajmniej puscil stereo i nie ma klopotu.
dodatkowo dzwiek na wizje w 90% realizowany jest przez stalych realizatorow muzykow/zespolow. na livie zasiada raczej wynajety badz tamtejszy akustyk.

zacinanie dzwieku to raczej na pewno blad kodera albo nawet multipleksera.

Porównywałem z x-faktorem,ale pewnie nie ten kaliber co opole,więc może troche chlapnąłem,ale gdyby tvn realizował ten festiwal na pewno by tak nie schrzanili 5.1 jak tvp

Realizację TV robił Łopaciuk. To raczej dobry fachowiec. Nagłośnienie na amfiteatr firma Gigant z Taborowskim na czele. Nie porównuj warunków studyjnych do pleneru. Zobaczymy jakie realizacje na żywo ze studia będą w TVP. Poczekajmy, potem porównamy. Tragedii nie było.

Davvid

Re: TVP w MUX1

Post autor: Davvid »

Jingiel pisze:
Davvid pisze:To 5.1 masz w przepływności 256 kit/s. TO jest na 6 kanałów. Policz sobie jak słaba to jakość na pojedynczy kanał.
Ale z kompresją AC3. Wiadomo, lepiej jakby było więcej. Ale nawet na DVD 384 dają.
I w porównaniu do DTS'a brzmi to słabo (na dobrym sprzęcie audio). 64 kbit/s na kanał w AC-3 to jest naprawdę mało. Zaletą oczywiście jest to, że jest przestrzennie i do TV to generalnie starcza. Ale do muzyki nie bardzo przystoi :-) Najważniejsze jednak, że jest wybór. Tylko żeby to zacinanie wyeliminowali.

PS. Jakość obrazu za to dzisiaj była naprawdę ładna (Opole). Takie HD jak na naziemną TV to już coś.
Ostatnio zmieniony 3 czerwca 2012, o 00:06 przez Davvid, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz Berezowski

Re: TVP w MUX1

Post autor: Tomasz Berezowski »

Jingiel pisze:
Nieprawda. Realizacja dźwięku jest niezależna dla TV, a inna realizacja na amfiteatr . Jest 2 realizatorów. Realizacja na amfiteatr realizuje grupa tych samych ludzi. Nie zmieniają się na takich imprezach pod każdy zespół. Nie ma takiej możliwości. Jest firma odpowiedzialna za nagłośnienie. Często to robi firma Fotis.
Jak juz ktoś chce uchodzić za fachowca, to wypadałoby żeby bzdur nie opowiadał.
Raalizatorzy zespołów robią tylko nagłośnienie FOH, czyli amfiteatr. Nie mają wstępu do wozu realizacyjnego. Dzwięk na wizję robią zawsze realizatorzy telewizyjni.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: TVP w MUX1

Post autor: biopar »

No chyba poza zespołem T-LOVE, gdzie Krzysztof (nie pamiętam nazwiska) zawsze robi dźwięk na wizję. Autopsja. Przynajmniej robił tak 2 lata temu, kiedy widzieliśmy się ostatni raz.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TVP w MUX1

Post autor: Jingiel »

biopar pisze:no przeciez o tym kolego jingiel mowie :) osobno na wizje, osobno na livie :)
poza tym wracając do "milczącego" centrala: nie chce mi się już dziś odpalać jakiegoś koncertu na dvd, a mam tego troszku - ale wątpie, że tam dzieje się coś w centralnym... na pewno są tyły, ale środek? Niby co by tam miało być? Byliście kiedyś na koncercie? Przecież tam wiszą tylko głośniki L+R... na większych scenach stosuje się center fille, które słyszą tylko 3 pierwsze rzędy i są sumą L+R, czyli mono...
Uważam za jak najbardziej poprawne niestosowanie centralnego głośnika w koncertach. Trzeba zrealizować tak, jakbyś był na tym koncercie, a nie jakbyś chciał.
Radia też słuchacie w 5.1? Owszem można - przez prologic, ale to nie jest oryginalny dźwięk z płyty, jaką stworzył artysta...

Odpowiedź nie była dla ciebie. Zresztą cytowałem. Odpaliłem blu-raya i np. na koncercie Phila Collinsa central cisza. Ale np na koncercie Michaela Buble w centralu mam werbel. Zależy od realizacji, ale wokalu tam nie ma. Czyli realizacja Opola prawidłowa.

Tomasz Berezowski

Re: TVP w MUX1

Post autor: Tomasz Berezowski »

biopar pisze:No chyba poza zespołem T-LOVE, gdzie Krzysztof (nie pamiętam nazwiska) zawsze robi dźwięk na wizję. Autopsja. Przynajmniej robił tak 2 lata temu, kiedy widzieliśmy się ostatni raz.
Nie ma takiej możliwości, żeby podczas koncertu z transmisją telewizyjną realizator zespołu usiadł za mikserem w moim wozie realizacyjnym. Mogłby coś popsuć ;-)

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TVP w MUX1

Post autor: Jingiel »

biopar pisze:No chyba poza zespołem T-LOVE, gdzie Krzysztof (nie pamiętam nazwiska) zawsze robi dźwięk na wizję. Autopsja. Przynajmniej robił tak 2 lata temu, kiedy widzieliśmy się ostatni raz.
Zazwyczaj akustyk zespołu robi realizację na publikę. Ale nie na takich imprezach jak Opole. Tam robi jedna firma.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: TVP w MUX1

Post autor: biopar »

No to Panie Tomku, uśmiecham się kiedyś na pokazówę :) OWF robicie? :> Oj świeżbiłyby mnie paluszki :)
A wracając do tematu i pomijając prywatę :) kilka razy puściło się TVP jingle w wersji mega SD :)ten ostatni przed kabaretami był jak najbardziej poprawny (chodzi o pixelozę obrazową)

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TVP w MUX1

Post autor: Jingiel »

Tomasz Berezowski pisze:
biopar pisze:No chyba poza zespołem T-LOVE, gdzie Krzysztof (nie pamiętam nazwiska) zawsze robi dźwięk na wizję. Autopsja. Przynajmniej robił tak 2 lata temu, kiedy widzieliśmy się ostatni raz.
Nie ma takiej możliwości, żeby podczas koncertu z transmisją telewizyjną realizator zespołu usiadł za mikserem w moim wozie realizacyjnym. Mogłby coś popsuć ;-)
Dokładnie. Jestem realizatorem dźwięku 20 lat i takiego przypadku nie widziałem. Na publikę tak, ale nie na takich imprezach jak Opole. Tam Taborowski nagłaśniał wszystkich.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TVP w MUX1

Post autor: Jingiel »

Tomasz Berezowski pisze:
Jingiel pisze:
Nieprawda. Realizacja dźwięku jest niezależna dla TV, a inna realizacja na amfiteatr . Jest 2 realizatorów. Realizacja na amfiteatr realizuje grupa tych samych ludzi. Nie zmieniają się na takich imprezach pod każdy zespół. Nie ma takiej możliwości. Jest firma odpowiedzialna za nagłośnienie. Często to robi firma Fotis.
Jak juz ktoś chce uchodzić za fachowca, to wypadałoby żeby bzdur nie opowiadał.
Raalizatorzy zespołów robią tylko nagłośnienie FOH, czyli amfiteatr. Nie mają wstępu do wozu realizacyjnego. Dzwięk na wizję robią zawsze realizatorzy telewizyjni.

Panie Tomku właśnie o tym pisałem, źle mnie Pan zrozumiał. Przedmówca sugerował realizacje na wizję przez akustyków zespołów. To jest niemożliwe. Totalna bzdura.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TVP w MUX1

Post autor: Jingiel »

rockhound pisze:
biopar pisze:no przeciez o tym kolego jingiel mowie :) osobno na wizje, osobno na livie :)
poza tym wracając do "milczącego" centrala: nie chce mi się już dziś odpalać jakiegoś koncertu na dvd, a mam tego troszku - ale wątpie, że tam dzieje się coś w centralnym... na pewno są tyły, ale środek? Niby co by tam miało być? Byliście kiedyś na koncercie? Przecież tam wiszą tylko głośniki L+R... na większych scenach stosuje się center fille, które słyszą tylko 3 pierwsze rzędy i są sumą L+R, czyli mono...
Uważam za jak najbardziej poprawne niestosowanie centralnego głośnika w koncertach. Trzeba zrealizować tak, jakbyś był na tym koncercie, a nie jakbyś chciał.
Radia też słuchacie w 5.1? Owszem można - przez prologic, ale to nie jest oryginalny dźwięk z płyty, jaką stworzył artysta...


DVD Metallici S&M w 5.1 center hula aż miło i co ty na to?
Dlatego mówię, że zależy od realizacji i widzimisię realizatora.. To takie niepisane zasady. Ciężko powiedzieć jak jest poprawnie.

Tomasz Berezowski

Re: TVP w MUX1

Post autor: Tomasz Berezowski »

Zwykle jest tak, wizję robią nasi realizatorzy, a amfiteatr albo ludzie od firmy nagłośnieniowej, albo realizator zespołu. Zwykle realizator zespołu robi amfiteatr, jeśli zespół jest gwiazdą ;-)

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TVP w MUX1

Post autor: Jingiel »

Davvid pisze:
Jingiel pisze:
Davvid pisze:To 5.1 masz w przepływności 256 kit/s. TO jest na 6 kanałów. Policz sobie jak słaba to jakość na pojedynczy kanał.
Ale z kompresją AC3. Wiadomo, lepiej jakby było więcej. Ale nawet na DVD 384 dają.
I w porównaniu do DTS'a brzmi to słabo (na dobrym sprzęcie audio).
DVB-t nie przewiduje DTS jako systemu kompresji dźwięku.Zresztą to 6-11 mniejsza kompresja w stosunku do AC-3

rockhound

Re: TVP w MUX1

Post autor: rockhound »

Jingiel pisze:rockhound wywołał cała dyskusję. Sprawa wyjaśniona. Sugerował, żeby się dźwiękowcy TVP uczyli.
Tak jest panowie,spór wyjaśniony.
Koncert w 5.1 może być z cetralnym, lub bez i w obu przypadkach jest poprawnie.
Proponuję wrócic do wątku,bo nas administrator za ucho wyciągnie.
DD w opolu już chyba nie tnie,przynajmniej na tv,bo sprzęt już wyłączyłem

Tomasz Berezowski

Re: TVP w MUX1

Post autor: Tomasz Berezowski »

rockhound pisze:
biopar pisze:no przeciez o tym kolego jingiel mowie :) osobno na wizje, osobno na livie :)
poza tym wracając do "milczącego" centrala: nie chce mi się już dziś odpalać jakiegoś koncertu na dvd, a mam tego troszku - ale wątpie, że tam dzieje się coś w centralnym... na pewno są tyły, ale środek? Niby co by tam miało być? Byliście kiedyś na koncercie? Przecież tam wiszą tylko głośniki L+R... na większych scenach stosuje się center fille, które słyszą tylko 3 pierwsze rzędy i są sumą L+R, czyli mono...
Uważam za jak najbardziej poprawne niestosowanie centralnego głośnika w koncertach. Trzeba zrealizować tak, jakbyś był na tym koncercie, a nie jakbyś chciał.
Radia też słuchacie w 5.1? Owszem można - przez prologic, ale to nie jest oryginalny dźwięk z płyty, jaką stworzył artysta...
DVD Metallici S&M w 5.1 center hula aż miło i co ty na to?

Z tym głośnikiem centralnym to jest taka sprawa:
1. Teoretycznie centralny jest fragmentem panoramy przedniej, czyli L/C/R. Czyli te trzy głośniki powinny teoretycznie realizowac panoramę przedniego dźwięku - jeśli realizator ustawi wokal w środku, to powinien iść tylko z centrala, jeśli max w lewo, to z lewego, jeśli max w prawo, to z prawego.
2. Niestety, takie ustawienie zwykle daje beznadziejny efekt, bo mało kto z posiadaczy kina domowego rozumie, że głośnik centralny powinien być dokładnie taki sam, jak głośniki L/R, a dokładnie mówiąc powinien dokładnie tak samo grac jak głośniki L/R.
Istnieją takie zestawy, w których głośnik centralny gra tak samo jak L/R, ale:
- są to zestawy z wyższej półki
- głosnik centralny ma duże gabaryty i "źle wygląda", więc ludzkośc nie kupuje takich zestawów
- i zwykle kupujemy porządne głośniki L/R i "pierdziawkę" na centrala.
3. Producenci dzwięku wiedząc o tym problemie stoją przed następującym wyborem:
- albo realizowac ortodoksyjnie i ryzykować, że głowny wokal będzie odtwarzany przez najgorszy głośnik w zestawie
- albo zdecydować się na realizację "de facto" 4.1 i mieć pewność, że główny wokal będzie prawidłowo odtwarzany.
4. Ja osobiście uważam, że podejście nr.1 jest lepsze w nagraniach DVD/BR - bo jest to kierowane do ograniczonej grupy koneserów, u których prawdopodobieństwo dobrego głośnika centralnego jest wysokie, zaś podejście nr.2 jest lepsze w realizacjach telewizyjnych. Ale ortodoksem nie jestem i oba rozwiązania są wg mnie dopuszczalne.
5. Oczywiście te 2 podejścia nie mają wpływu na prace realizatora, to dzieje się już poza nim, na matrycy miksującej.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: TVP w MUX1

Post autor: piotrek93 »

Mniejsza o Opole to trwa tylko jeden dzień. Ja chciałbym żeby EURO 2012 było realizowane przez TVP 1 HD i TVP 2 HD w 5.1. Tak aby na fonii dd+ były tylko odgłosy stadionu bez komentarza. Obecnie canal+sportHD realizuje tego typu transmisje i efekt jest niesamowity wysłałem już mail do tvp mam nadzieje że więcej osób wyśle to może tvp zwróci na to uwagę. Bo naprawdę warto zadbać o najwyższą jakość dźwięku przy tego typu imprezie bez głupich komentarzy gmocha czy szpakowskiego.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TVP w MUX1

Post autor: cyber »

Transmisje z Euro 2012 zdaje się technicznie nie realizuje TVP tylko firma związana z UEFA ...ale mogę się oczywiście mylić .
Ostatnio zmieniony 3 czerwca 2012, o 02:09 przez cyber, łącznie zmieniany 2 razy.

Tomasz Berezowski

Re: TVP w MUX1

Post autor: Tomasz Berezowski »

Trudno byłoby wymagać od TVP, aby zrealizowała całe EURO 2012 jednym wozem HD. Oczywiście, że robi to UEFA. TVP weźmie sygnał od UEFA i dołozy Szpakowskiego.

-- połączono

A czy Szpakowskiego dołoży w centralu, czy w L/P, to juz jest oddzielna bajka ;-)

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Produkcja dźwięku przestrzennego z koncertów

Post autor: biopar »

oczywiście, że przyjedzie ekipe z UEFA. Formula 1 też jest realizowana przez ekipę FIA, tylko RTL za dobre pieniądze wkłada tam swoje kamery, ale dotyczą one transmisji z BOXów i wywiady. Wyścig - FIA
A wracając do tematu. Kwestia DVD to osobna sprawa. Tam siedzi producent i on po nagraniu decyduje co gdzie ma być i jak ma brzmieć. Kapela i realizator mają mało do powiedzenia. Poza tym w przypadku Metallica - zespołu, który na żywo po prostu gra nie równo - taki zabieg, jak dogranie wszystkiego, bądź większości partii w studio - to klasyka. Co się nie zagra, to się domontuję...
Mówimy w tej chwili o live i zgodzę się z Tomaszem Berezowskim odnośnie sprzętu AV. Większość kupuje budżetówki, a 90% dobrego sprzętu kupują pozerzy (nie urażając nikogo na tym forum - autopsja), nazywający się audiofeelami i słuchają muzyki z mp3 stereo <128 kbps.
A wracając do wcześniejszego: gdybym stał jako realizator/producent kapeli przed wyborem - sala/wizja, to sorry, ale wybrałbym wizję. Wiem, że festiwal (np. Opole) rządzi się swoimi prawami, ale chcąc wypromować kapelę, i dać zaufać realizatorowi, który pracował z kimś tylko na próbach przed festiwalem - sorry. Odpada. Myślę, że TV musiałaby trochę inaczej umowę skonstruować :) Realizator dźwięku to dodatkowy członek zespołu... techniczni, strojący gitary - owszem... niech będą, ale nie wyobrażam sobie puścić kapeli, która ma w danych momentach zaaranżowane delaye w tempie, reberby, bądź SFXy tworzone przez realizatorów, itp... Ostatnio robiliśmy kapelę (zastrzelcie mnie - jak zwykle mam fantastyczną pamięć do nazw, ale była to topowa polska kapela reagee), której realizator przywiózł Korgowskie urządzenie - wpiął to w stół i wrzucał a to wokal, a to werbel i tworzył SFXY... po prostu muzę.
Ciekawy jestem bardzo doświadczenia pana Tomasza odnośnie realizacji dźwięku live z festiwali, bądź po prostu koncertów. Może w tym wątku, jako aktywnie działający przedstawiciel (w sumie chyba jedyny) stacji tv opowie Pan o pracy na takich koncertach :) Ja nadal prywatą jadę, ale po prostu jestem chłonny wiedzy/nauki i na prawdę chciałbym to zobaczyć/usłuszeć :) Może szukacie realizatorów w kuj-pom :P

Zablokowany