DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Drekan »

4 Czeski Multipleks z zasady będzie korzystać tylko z nadajników średniej i małej mocy (tak jak TV MOBILNA). :!:

Ja tam widzę Ostrawski nadajnik 1 Maja, który ciągle nadaje 4 multipleks. Zapewne nadal będzie nadawał z niewielką mocą z tej samej lokalizacji, bo zasięg pozostaje taki sam na kolejnych mapkach. :?

Poza nim mamy nowy nadajnik na południe od Opawy, kolejny w centrum Ołomuńca i jeden zlokalizowany gdzieś w rejonie Frensztatu pod Radhoszczem (możliwa lokalizacja to szczyt Radhoszcz) i oczywiście nadajnik Trzyniec Jaworowy. ;)

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Maciejek »

Tylko się cieszyć, że Trzyniec Javorovy będzie dalej używany pod emisję DVB-T ciekawe tylko z jaką mocą. Zasięgi z tego obiektu w naszą stronę były imponujące sądzę, że i teraz tak będzie nawet gdyby to miało być ledwie 100W.

goldfinger

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: goldfinger »

To wychodzi też na to że w MUX4 w HD nie będzie już nic (?).
A z drugiej strony, jakie tam będą programy, skoro w tej chwili w MUX3 są tylko dwa (jeśli dobrze mi się wydaje), bo chyba dziwne byłoby gdyby były tam jakieś duble...

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: belliash »

Odbiera ktos czeskie MUXy w Legnicy? Osiedla piekary albo Kopernik? Teoretycznie cala legnica jest w zasiegu wg mapy (co prawda kolorem zoltym) ale nie znajduje zupelnie nic, nawet szczatkowych sygnalow.

Awatar użytkownika
APiK
Posty: 79
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 10:34
Miejscowość: Pardubice
Instalacja antenowa: UHF Color supra k21-69, VHF yagi k6+TEROZ č.604 ULTRA LOW NOISE, VKV Dipol 3
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły, Czarna Góra + CZ all

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: APiK »

APiK pisze:
APiK pisze:
a.d. pisze:
  • Przyszle plany i strategie zaprezentowane przez:
České Radiokomunikace
Poustupně po odvysílání přidám všechny díly tohoto pořadu. Netušil jsem, že zájem bude i tu. ;)
Druhý díl, tentokrát z vysílače Praha - Žižkov zde:
http://youtu.be/Z89JZU1nPbA
Třetí díl, tentokrát z vysílače Ještěd zde:
http://youtu.be/MJi19Jbp3u4

Włodek Zieliński

Zanik kanałów czeskich /Prad"ed/..

Post autor: Włodek Zieliński »

Może ktoś mi wyjaśni w prostych słowach dlaczego od ponad miesiąca zanikły u mnie czeskie kanały ĆT1, 2, 24, i 4 nadawane w Pradziada??

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: Zanik kanałów czeskich /Prad"ed/..

Post autor: Nardis »

Pewno uszkodził ci się stopień wejściowy wzmacniacza. To mogło zrobić uderzenie pioruna kilkaset metrów dalej. Silne stacje ci hulają a słabe znikły. To częsty powód. Możliwe też że sąsiad na dachu coś robił i urwał ci kabel albo przekręcił antenę. Inny to uruchomienie w pobliżu przekaźników telefonii komórkowej lub nadajnika krótkofalarskiego. Zakłócenia oddziałują na wzmacniacz i osłabiają słabe sygnały. Jeszcze inne to takie, że oglądałeś wcześniej bo było dobre tropo, teraz znikło i nie masz odbioru - potrzebujesz lepszą antenę.
Są też inne prozaiczne wyjaśnienia ale o tym potem...

pozdrawiam,

majonez

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: majonez »

Wczoraj miałem problem z odbiorem czeskiego mux-1 z nadajnika na górze Praded (k.36). Sygnał był, ale bardzo słaby. Pozostałe mux-y z tej anteny grały ok. Może coś kombinują?

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

Nic takového se na vysílači (nadajniku) Praděd neděje!

Beonze
Posty: 20
Rejestracja: 12 maja 2012, o 16:56
Odbiornik: Korr HD128
Instalacja antenowa: Siatka + wzmacniacz, satelita: TNK HD z dekoderem ITI-2850ST

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Beonze »

Czy u kogoś w Nowym Sączu łapie kanały czeskie w DVB-T ? bo u mnie nic, na obu dekoderach.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Nie chcę obrażać drogich kolegów z Czech.

Ale... Telewizja DVB-T w Czechach wyglada trochę marnie. Nawet w porównaniu z DVB-T w Polsce. W Polsce mamy już TVP1 i TVP2 w HD, oraz wiecej programów (7-8) na multipleksach mux1, mux2, mux3 niż w Czechach (4-5). Wynika to ze standardu kompresji jaki mamy w Polsce mpg4 (w Czechach mpg2). W Polsce juz jest DVB-T mobilna.

W Czechach dopiero próbuja HD i obejmuje to niewieką część Czech. Tak, że niestety bracia Czesi. Velmi špatne - jak ten mecz ostatnio na euro2012 Rosja-Czechy (we Wrocławiu) 4:1. To se nevrátí. To se nemůže vrátit. Jak mi mówili kibice czescy we Wrocławiu w sobote po meczu 08.06.2012 ....

Wygląda na to że Polska wyprzedziła w DVB-T, Czechy!

--------------
Nechci urazit vážené kolegyně a kolegové z České Republiky. Ale ... DVB-T TV v České Republice vypadá trochu chudé. Dokonce i ve srovnání s DVB-T v Polsku. V Polsku máme TVP1 a TVP2 v HD, a více programů v 7-8 NA MUX1, MUX2, MUX3, v Cesku 4-5. To je způsobeno kompresní standard, že máme v Polsku, MPG4 (Česká Republika MPG2). V České Republice je jen o HD a nezahrnuje věku v České Republice. V Polsku mame DVB-T mobilne. Tak to, bohužel, bratři Češi. Velmi špatne - jako nedávno v tomto utkání euro2012 Rusko-Česká Republika 4:1, v Wroclaw euro2012. To se nevrátí. To se nemůže vrátit. Jak jsem již řekl českým fanouškům v Wroclaw v sobotu po utkání fotbalového 08.06.2012.

Zdá se, že Polsko (DVB-T) je před Česká Republika!
Ostatnio zmieniony 11 czerwca 2012, o 02:11 przez hol2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: kb997 »

Áno máte pravdu! Ale zadek i tak nam południowi bracia w sobotę skopią. A co do DVB-T to oni analog wyłączyli i po 100kW nadają a my misterną siatkę pleciemy a i tak choć ktoś mieszka rzut beretem od nadajnika to nie ma odbioru bo na przejściowych kanałach nadajemy a nadawca ma ... odbiorcę i choć ma możliwość na niekolizyjnym kanale mux puścić to mu się nie chce.

edit/

Chemical Attack

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Chemical Attack »

Nie jesteśmy do przodu.. oni prowadzą testy DVB-T2.. u nas nikt o tym nie myśli nawet. Poza tym. Kanały HD to pewnie kwestia miesięcy u Czechów. U nas co z tego, że są skoro nikt nie zadbał żeby w niektórych regionach można je było odbierać np. u mnie:D

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: MUX 1000 »

Czesi zawsze byli do przodu i są.Pamiętam czasy gdy radio nadawało w Czechach stereo a w Polsce było mono.Teraz w Czechach będzie DVB-T (nawet na Ukrainie) a w Polsce ciągle jakieś testy,zmiany kanałów,małe moce nadawania i ogólny bałagan.

Chemical Attack

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Chemical Attack »

Tak z ciekawości mój kolega zerknął na bitrate kanałów TVP 1 i 2 "HD".. śmiech na sali, nawet TVN w Warszawie nadaje z lepszym bitratem, więc opowiastki o najwyższej jakości TV można między bajki włożyć. Być może Czesi mają mniejszy zasięg HD, ale przynajmniej parametrami się nie ośmieszają.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Jarosław Bałuka »

Czesi nie mają HD wcale. A wprowadzenie T2 będzie wymagało wymiany odbiorników. Nie wiem w czym tu są do przodu. Społeczeństwo szczęśliwe nie będzie z tego powodu.

Chemical Attack

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Chemical Attack »


Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Jarosław Bałuka »


hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Oglądam czasem mecze na euro2012 na Polskiej TVP1 i TVP2 w HD rozdzielczość 1080i wg TV Samsung 46cali i dla porównania też ten sam mecz na czeskiej telewizji CT4 (sport) w SD rozdzielczość 576i (SD) jak mi odbiornik telewizyjny wyświetla.

Nie wiem jaki tam jest bitarejt ale Polska nadaje dużo lepiej, rozdzielczość obrazu na boisku jest dużo, dużo lepsza w polskiej telewizji TVP1 i TVP2 w HD jak nadaja mecz niż ten sam mecz co nadaja Czesi na CT4 w SD.

Różnica na telewizorze 46 cali jest naprawde duża. Polski przekaz HD jest bardziej realistyczny widać szczegóły, obraz bardzo ostry, podczas gdy czeski SD obraz jest bardziej rozmyty, a małe szczegóły są słabo widoczne.

Wydaje mi się, że Czechy powinny nadawać już teraz przynajmniej jeden mux w mpg4 podobnie jak w Polsce, przypuszczam bowiem, że ok 60-70% ludności w Czechach ma odbiorniki DVB-T z mpg2 ale i z mpg4 (samo to że odbierają polskie muxy). Teraz wszystskie nowe odbiornki DVB-T z tego co widziałem mają zarówno mpg2 jak i mpg4. Więc ludność czeska nie musiałaby wymieniać w większości odbiorników DVB-T na nowe bo to już mają. Wymienić należałoby cześć systemu nadawczego czeskiego i jego oprogramowanie i to wszystko.

Wtedy Czechy w mpg4 mogłyby nadawać więcej programów w mux (7-8) oraz bez większych problemow także w HD przynajmniej jeden program w mux. Przypuszczam, że ten trend będzie też na Zachodzie Europy, bo tak jak pisze DVB-T jest w nowych odbiornikach TV czy do komputerów w mpg2 jak i mpg4.

Natomiast DVB-T2 narazie to raczej przyszłość, wymaga innych odbiorników, może na jakieś programy kodowane się przydada wcześniej. Jak masowo zaczną produkować i sprzedawać odbiorniki mające zarówno system DVB-T jak i DVB-T2 z mpg2 jak i mpg4 to oznaczać to będzie przechodzenie na wyższy system DVB-T2 w konsekwencji i może nawet wszystkie programy będą wtedy w HD.

W Polsce natomiast powinno się jak najszybciej wyłaczyć programy analogowe (jak już to zrobionio dawno w Czechach), które mnie i moim sąsiadą już WOGÓLE nie slużą, wszyscy mają DVB-T w domu. Na ok 20 telwizorów łacznie, bez DVB-T zostało tylko 2 stare sztuki, reszta 18 telewizorów mają przystawki DVB-T lub są to relatywnie nowe odbiorniki z DVB-T. Nadawanie podwójne analogowo i cyfrowo jest zbyt drogie, ponadto zajmuje częstotliwości. A programy DVB-T są nadawane przez to z mniejszą mocą na kanałach przejściowych (czesto należace do sąsiednich państw w strefie przygranicznej).

Nawet instalatorzy w instalacjach zbiorczych już zaczynają wyłączać programy analogowe z uwagi na to, że nie ma już komu tego oglądać w budynku lub jest słaby odbiór, wszyscy mają DVB-T. W miejsce programów analogowych (żeby nie bruździły) na przestrajanych filtrach i wzmacniaczach włączają tylko cyfrowe muxy.

Chemical Attack

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Chemical Attack »

hol2 pisze:edit/ Cytowanie postu pod postem. Czytaj Regulamin forum!!!
Usunięto mój wpis, więc teraz odpowiem.. dziwne byłoby gdyby HD było gorszej jakości. Bitrate poprawia jakość. TVN w Warszawie nadaje 8-12M.. TVP 3-5M. Rożnica jest spora. Dodatkowo nie wiem czy Czesi nadają full HD z przeplotem, czy bez. U nas jest przeplot co widać po włączeniu kanału HD. Nigdzie nie stwierdziłem że Polskie HD jest gorsze od Czeskiego SD. Nie widziałem Czeskich HD bo jeszcze nie jestem w ich zasięgu, ale jak znam życie i czeską cyfryzację to może się to zmienić szybko i na dużym obszarze.
W kwestii zmiany odbiorników o której Pan Bałuka pisał.. po prostu dokupią inny STB, albo zmienią głowicę w już posiadanych dekoderach. Mam nadzieję że tej odpowiedzi cenzura mi nie usunie.
Ostatnio zmieniony 12 czerwca 2012, o 13:43 przez Chemical Attack, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany