TVP w MUX1 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
rockhound

Re: TVP w MUX1

Post autor: rockhound »

pawelll pisze:
rockhound pisze: Przekaz na żywo UEFA był w HD, a recording w TVP już odbywał się w SD :x
Wcale bym się nie zdziwił gdyby się okazało, że taka jest licencja UEFA :)

UEFA to naprawde potrafi się ustawić, nie dość, że nie dostaniemy złamanego grosza z zysków z turnieju, to jeszcze rzucają nam ochłapy w SD

fipii

Re: TVP w MUX1

Post autor: fipii »

rockhound pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum
To nie prawda że taka jest licencja UEFA. W tym samym momencie mecz leciała również powtórka w TVP HD i tam było w HD.

kosa666

Re: TVP w MUX1

Post autor: kosa666 »

DVBManiak pisze:Zauważyiście, że powtórka meczu Polska-Grecja to upscaling?
Powtórki z Opola na TVP1 HD też wyglądają na upscaling, ale za to mniejsza pikseloza.

Bartosz Czach

Re: TVP w MUX1

Post autor: Bartosz Czach »

Jingiel pisze:
Bartosz Czach pisze:
cyber pisze:W NTC TVP1 HD i TVP2 HD wypadaja naprawdę BDB.
Szczególnie ta pikseloza na pół centymetra wokół logo i piłkarze biegający w chmurach. Z takim bitrate nic się nie zdziała.

Szczególnie jak się ma TV firmy krzak to to takie objawy kompresji występują. U mnie na Bravii i Samsungu obraz bez żadnej pixelozy.
Żeby nie było niedomówień. Porównywałem przekaz z satelity TVP HD,TVP1HD/TVP2HD oraz TVP1HD/TVP2HD w DVB-T z przekazem w SD.
Obiornik satelitarny: Sagemcom DSI87
Telewizor: LG M2262D orz Sony KDL37U4000.
Pikseloza była, a przekaz HD więcej pasma żre. W SD jakoś ładniej to wyglądało.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TVP w MUX1

Post autor: Jingiel »

To sobie oglądaj w SD. A ten LG wszystko mi tłumaczy. KLD37U4000 nie ma mpeg4.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: TVP w MUX1

Post autor: piotrek93 »

Oglądałem wczoraj mecz na TVP 1 HD obraz żyleta ale dźwięk porażka a dzisiaj włączam sobie das erste hd i krystaliczny dźwięk 5.1 448k bez komentarza i piękne basy bez żadnej pikselozy jednak TVP jeszcze dzieli długi dystans do najwyższej jakości obrazu i dzwieku

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP w MUX1

Post autor: pawelll »

Jingiel pisze:To sobie oglądaj w SD. A ten LG wszystko mi tłumaczy. KLD37U4000 nie ma mpeg4.
No i wszystko jasne :)
piotrek93 pisze:włączam sobie das erste hd i krystaliczny dźwięk 5.1 448k bez komentarza i piękne basy bez żadnej pikselozy jednak TVP jeszcze dzieli długi dystans do najwyższej jakości obrazu i dzwieku
Nie uważasz, że porównywanie NTC z SAT jest lekkim nadużyciem? Nigdzie w Europie nie ma w NTC przydziału przepustowości >10Mb. Swoją drogą we wszystkich polskich platformach SAT nie ma także tak dużej przepustowości.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: TVP w MUX1

Post autor: Jingiel »

piotrek93 pisze:Oglądałem wczoraj mecz na TVP 1 HD obraz żyleta ale dźwięk porażka a dzisiaj włączam sobie das erste hd i krystaliczny dźwięk 5.1 448k bez komentarza i piękne basy bez żadnej pikselozy jednak TVP jeszcze dzieli długi dystans do najwyższej jakości obrazu i dzwieku

Ale my tu piszemy o dvb-t, a nie porównujemy do transmisji na satelicie, bo to bez sensu.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: TVP w MUX1

Post autor: kasper93 »

Ja mam prośbę do wszystkich, zaprzestańmy bezsensownym dyskusją na temat jakości, a właściwie jej subiektywnej oceny. Każdy ma inne zdanie inny sprzęt inne porównanie. Do niczego to nie prowadzi. I dyskusje czy jest upscale czy nie to nie jest ważne. Załóżcie sobie temat "upscale czy nie?" na jakimś innym forum i możecie dyskutować.

Ograniczmy się do dyskusji czysto technicznych. Ten temat jest o TVP w MUX1 i ograniczmy się do dyskusji na tematu związane z emitelem, czyli dot. przesyłu, a nie oceną jakości... Takie rzeczy to na forum TVP załatwiajcie.

Tym samym ma prośbę do moderatorów, aby czasem przerwali taką dyskusję, bo strasznie ciężko w tym temacie znaleźć posty które są faktycznie wartościowe.

EDIT:
Żeby nie tworzyć kolejnego posta...
pawelll pisze:Czyżby stronnikom antyHD zabrakło argumentów, że wnioskują o zamknięcie dyskusji? Szkoda, że wcześniej nie wpadliście na ten pomysł gdy nieustannie zaśmiecaliście wątki spamem pt. ""będzie (jest) beznadziejnie" :)
Mylisz pojęcia, ja nigdy "antyHD" nie byłem. Wręcz przeciwnie. Przewinęło mi się przez ręce pełno materiałów HD i w dodatku w świetnej jakości. Tutaj nie jest problemem brak argumentów, tylko bezcelowość tej dyskusji, każdy ma swoje zdanie i dopóki nie porówna i nie przekona się na własne oczy co to znaczy prawdziwe HD to będzie miał takie, a nie inne zdanie. Jak na warunki NTC jest OK i na tym proszę Cię zakończymy tę dyskusję i nie prowokuj już, bo to też jest słabe...

Prawda jest taka, że większość osób najbardziej tutaj krzyczących porównuje te kanały do SD lub jakiś pseudo HD materiałów pobranych z internetu... Albo co gorsza tego "hd" z youtube...
Ostatnio zmieniony 9 czerwca 2012, o 20:39 przez kasper93, łącznie zmieniany 4 razy.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP w MUX1

Post autor: pawelll »

Czyżby stronnikom antyHD zabrakło argumentów, że wnioskują o zamknięcie dyskusji? Szkoda, że wcześniej nie wpadliście na ten pomysł gdy nieustannie zaśmiecaliście wątki spamem pt. ""będzie (jest) beznadziejnie" :)

A fakt faktem dyskusja do skończenia.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TVP w MUX1

Post autor: Jarosław Bałuka »

Temat wątku: TVP w MUX1
O kompresji i jakości obrazu tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=100

Kondzik1977
Posty: 78
Rejestracja: 1 lutego 2012, o 20:21
Odbiornik: PHILIPS 32PFT5500/12
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Św.Krzyż

Re: TVP w MUX1

Post autor: Kondzik1977 »

Nie działa EPG na kanale TVP INFO Kielce w godzinach których nadawane jest okienko TVP Kielce.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: TVP w MUX1

Post autor: zesepo »

Raczej chodzi o to, że działa, ale go tam brakuje ;) Pisz do TVP.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: TVP w MUX1

Post autor: kuku1234 »

TVP i jego EPG. Juz pomine fakt, ze programy z dwojki na jedynce puszczaja, ale w EPG glowny watek zacisze gwiazd - Stanislawa Celinska, i tak tez jest. W opisie wizyta u Kupichy...

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: TVP w MUX1

Post autor: alabama1 »

Na jedynce dźwięk dolby digital plus przycina, na reklamach mało tego, ale na programach na żywo dosyć często.

rockhound

Re: TVP w MUX1

Post autor: rockhound »

Przycina minimalnie na obu programach i tylko kiedy nadają w 5.1 przy działającym centralnym.

Przy poprzednim meczu w dwójce zaczął się przycinać dopiero po 15 minutach

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: TVP w MUX1

Post autor: BadBoy475 »

To ciekawe bo ja dziś oglądałem oba mecze z dźwiękiem 5.1 z zewnętrznego amplitunera i nie zanotowałem ani jednego przycięcia. Dźwięk cały czas perfekcyjny.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP w MUX1

Post autor: pawelll »

Cały problem w tym, że nie potrafimy zobaczyć gdzie w torze źródło sygnału- odbiornik (TV, STB, itp) występują problemy. Stąd w dużej mierze bierze się wcześniejsza dyskusja o pikselozie, teraz o zanikach dźwięku. Nikt nie da gwarancji (bo jest za mało doświadczeń) czy np. źródłem problemów nie jest oprogramowanie TV albo STB, albo jeden nieoptymalny parametr po stronie TVP.
Moja intuicja i doświadczenie podpowiada, że problem raczej jest po stronie odbiorczej.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: TVP w MUX1

Post autor: kaem3 »

Jingiel pisze:Podziękuj UEFA, bo to oni dostarczają sygnał.
No właśnie, jak to jest. Kto fizycznie siedzi np. za konsoletą miksera wizji? Czyimi pracownikami są np. kamerzyści? Czy są to Polacy/Ukraińcy? Kto decyduje o tym, czy dać powtórkę czy może lepiej grafikę z aktualnym wynikiem? Czy UEFA ma w swoich strukturach własną telewizję?
Zauważyłem, że identyczna grafika co na meczach, jest też na studiu TVP.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TVP w MUX1

Post autor: belzebiusz »

Było w którymś wątku opisane. Wszystko dotyczące bezpośrednio meczu realizuje UEFA i sprzedaje innym telewizjom. TVP tylko wrzuca komentarz na kanał centralny (w 5.1). Pozostałe rzeczy typu studio, wywiady, itp. realizuje TVP we własnym zakresie, a grafikę do realizacji ma od UEFA w pakiecie.

Zablokowany