DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

@kcus509... dokładnie jak Ci napisał Robert03, podaj jak najwięcej szczegółów dotyczących swojej instalacji antenowej: dokładny rodzaj anteny, czy masz wzmacniacz- czy też symetryzator (tu ważne, żeby był na odpowiednie pasmo), miejsce jej zamocowania, czy są jakieś przeszkody na kierunku Trzeciewca, długość przewodu, czy przewód w jednym kawałku, czy dzielony, jak stara jest instalacja, itd.... na 99% jest to wina instalacji antenowej, w Solcu powinieneś bez żadnego problemu odbierać mux1 i mux2 (masz tylko ok.25-28km do nadajnika, a ludzie spoko z 60km odbierają- ja mam do nadajnika niewiele bliżej- ok.19km, a jakość sygnału przy starej antenie i przedłużonym przewodzie mam b. dobrą- szczegóły w profilu), a nawet przy zastosowaniu drugiej anteny możesz pokusić się o mux3 z Bydgoszczy- choć za rok będzie on także z Trzeciewca, więc pewnie nie warto kombinować.
Także skup się na "rozgryzieniu" swojej instalacji antenowej, a może ustaw wyszukiwanie ręczne na TV, nastaw kanał49 (lub k.32) i pokręć anteną- jeżeli masz wskaźnik poziomu sygnału, to może tak uda Ci się znaleźć i optymalnie ustawić antenę, bo może po prostu nie masz idealnie ustawionej, a jaką masz siłę sygnału mux2? Jest jeszcze opcja, że masz uszkodzony tuner w TV, choć to bardzo,bardzo mało prawdopodobne... a jaki masz odbiór kanałów analogowych, a w szczególności Polsatu na 53 kanale (czyli najbardziej zbliżonym do kanału mux1).
Podsumowując- jeżeli potrzebujesz pomocy, to musisz podać maksymalnie dużo szczegółów... i uzupełnij swój profil o podstawowe informacje, dobrze opisany profil odpowiedziałby na połowę stawianych tu pytań o Twoją instalację...

Grzybeusz-Torun

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Grzybeusz-Torun »

Witam. Narazie nie ogarniam forum ale myśle ze tu nalepsze miejsce.
A więc tak. Jutro albo pojutrze jade odebrać telewizor i mam pytanie jaką antene kupic...
Mieszkam w Toruniu. jednak niedaleko mnie są bloki przez co na analogowej były zakłucenia...

I drugie pytanie. Jakie programy odbierają w Toruniu i jakie docelowo będą ??

I jak podłącze antene to same programy sie zrobią czy jak to działa ??

Jak coś to przypominam ze nie znam sie na forum ani na naziemnej TV ;)

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: pivo »

1. Antena kierunkowa bądź siatkowa. Wszystko wyjaśni się w praniu. Jeśli sygnały będą się zarywały potrzebna będzie antena kierunkowa np. ATX-y.

2. W Toruniu można oglądać:

Polsat, TVN, TV4, Puls, TVN7, TV6, Polsat Sport News, Puls2 z Rachocina k. Sierpca, Trzeciewca, Kisielic czy Żółwieńca
TVP1 HD, TVP2, TVP Bydgoszcz lub TVP Warszawa , TTV, Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka z Trzeciewca lub Rachocina
TVP1, TVP2 HD, TVP Bydgoszcz, TVP Kultura, TVP Historia, TV Polonia z Rachocina

3. Instalacja jest intuicyjna. Na ekranie w menu będzie można wybrać między strojeniem analogowym a cyfrowym. Wybierz strojenie cyfrowe automatyczne.

Grzybeusz-Torun

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Grzybeusz-Torun »

Ok dzięki bardzo :D

Ale mam jescze pytanko. Mam już telewizor.Chyba zdecyduje sie na kierunkową. Tylko jak patrzałem w sklepie to były różne od 70zł do 250zł... Czym one się różnią i jakie parametry musi mieć czy co musi mieć ?? I czy jakaś konkretne firma czy co ?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: bogdanzieba »

Nie ma co przepłacać 250 zł za kierunkową. 100 zł to max.

Pomyśl o:

1. Tri Digit
2. UHF-200
3. Dipol 19 elementowa
4. ATX-91 (ale z zakresem kanałów do 69).

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Grzybeusz-Torun pisze:Ok dzięki bardzo :D

Ale mam jescze pytanko. Mam już telewizor.Chyba zdecyduje sie na kierunkową. Tylko jak patrzałem w sklepie to były różne od 70zł do 250zł... Czym one się różnią i jakie parametry musi mieć czy co musi mieć ?? I czy jakaś konkretne firma czy co ?
Jak antena będzie ustawiona na Trzeciewiec (montowana na balkonie lub na dachu) i nic nie stoi w bliskiej odległości (np. wieżowiec) to taka antena bez wzmacniacza wystarczy:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

kcus509

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: kcus509 »

@Robert03 @Bogoes
Sorki, że teraz odpisuje ale nie było mnie w domu.
Co do anteny to jest to siatkowa skierowana na trzeciewiec, bez przeszkód na drodze do nadajnika, ustawiona na dachu, ze wzmacniaczem. Przewód akurat mam w miare, nawet chyba za długi, gdyż mam duże mieszkanie, antena była zamocowana z 20 lat temu, a telewizor miał zmieniane miejsce w domu.
Tak teraz po przeczytaniu waszych wypowiedzi, przypomniało mi się ze szkoły ze przeciez przewód im dłuższy tym większe straty czy cos tam :P.Więc w niedlugim czasie postaram sie zmienic miejsce anteny na dachu i zmienie tez ja bo ma z 12 lat :D . Jak to zrobie to napisze :P I dzieki wam za zainteresowanie sprawa :)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

kcus509:
Wyjmij na początek wzmacniacz z anteny. Zastąp go symetryzatorem. Przy telewizorze zwykła wtyczka antenowa. Jeśli antena jest na dachu i nie ma przeszkód w kierunku nadajnika musi śmigać. Chyba że antena jest w kiepskim stanie to zainwestuj 30 zeta i kup np. tego typu: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
Oczywiście bez wzmacniacza i oczywiście nie musi być z Dipola.

Z tą długością kabla to bez przesady. Oczywiście im dłuższy to większe tłumienie ale to zaczyna być istotne przy naprawdę sporych długościach. Jak masz mniej niż 30 metrów to możesz sobie darować skracanie bo w takim przypadku tłumienność kabla można pominąć.
Sprawdz jeszcze ten kabel - czy nie uszkodzony i czy rzeczywiście nie jest stary. Stary kabel może mieć duże tłumienie w wysokich częstotliwościach.
Podejrzewam że u ciebie "bałagan" może powodować wzmacniacz. To najczęstrze źródło problemów :-).

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

@kcus509...
W zasadzie Robert03 już Ci wszystko wyjaśnił, także zainwestuj nieco w antenę kierunkową podaną przez R. lub jakąś inną kierunkową np. ATX-55 z symetryzatorem. Drobna uwaga, antena kierunkowa wymaga znacznie dokładniejszego ustawienia od siatkowej, ale za to efekt gwarantowany, także najlepiej poproś kogoś do pomocy. Zrób tak: ustaw wstępnie antenę na Trzeciewiec, sprawdź siłę sygnału mux1 i mux2 na telewizorze (na pewno masz taką opcję w TV, która Ci pokazuje siłę sygnału), wybierz słabszy mux, poproś kogoś o obserwację siły sygnału i wejdź na dach i powoli minimalnie przestawiaj antenę (w prawo i lewo) do uzyskania najwyższej siły sygnału (czyli musisz być w kontakcie z obserwującym poziom sygnału przed telewizorem). Po ustawieniu dobrze wszystko skręć i rozsiądź się wygodnie w fotelu i bądź bohaterem w swoim domu :lol: :lol: :lol:
A i postaw "koledze-obserwatorowi" piwo za pomoc ;) ... i ciesz się doskonałym odbiorem :D

kowi

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: kowi »

Witam.
Z tym piwem to ostrożnie bo obserwator może też 12-stolatek ;)
Pozdrawiam

kcus509

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: kcus509 »

Antena już jest nowa i jest bliżej ustawiona wszystko jest ok. Dzięki wam za pomoc. @kowi obserwatorem była moja żona:P

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

...czyli reddsa malinowego ;) musisz postawić...
a wracając do wątku, napisz jaką antenę kupiłeś i jakie masz siły sygnałów poszczególnych muxów... a jeżeli masz cierpliwą i chętną do pomocy żonę, to możesz pokusić się o kolejną zabawę z ustawianiem anteny (o ile masz dobrą kierunkową) i ustawić ją na Iławę-Kisielice, zyskasz dodatkowo mux3, albo też na Płock-Rachocin- tam także masz szansę odebrać wszystkie trzy muxy (w tym bydgoską TVP INFO)... :)

Sławek

Koronowo i okolice DVB-T i DVB-C ?

Post autor: Sławek »

Witam,

od kilku dni mam problemy z odbiorem programów na DVB-T TVP-1 i TVP-2 z Trzeciewca.

Problem polega na kilkusekundowym zaniku sygnału co 10-15 minut i wszystko wraca do normy. Inne programy są OK !
Przełączyłem się na lokalną kablówke i na DVB-C jest to samo.

Zauważyliście takie objawy u Was ?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Nic takiego nie zauważyłem, obraz jest stabilny.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

A ja zauważyłem... co prawda nie było to cyklicznie co kilkanaście minut, ale zdarzyło się kilka razy na początku transmisji w meczach Euro2012 (np. wczoraj w meczu Holandia-Niemcy) drobne problemy z dźwiękiem i obrazem... sprawdzałem i miałem faktycznie spadki jakości sygnału, ale po króciutkim wahnięciu wszystko wracało do stabilnych 100%. Jest to o tyle dziwne, że na co dzień mam stabilny sygnał. Co ciekawe zawsze było to tuż po rozpoczęciu transmisji ze stadionu, ale to może przypadek...
W każdym bądź razie nie przykładam wagi do tych kilku drobnych niedoskonałości 8-)

Grzybeusz-Torun

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Grzybeusz-Torun »

Witam już podłączyłem antene...
179 zł w media markt jak ktoś potrzebuj eto moge zdjecie zrobic. Ale duża ;D

i tak:
Wczoraj jak były przelotne burze to obraz sie rozmazywał a czasem wgl nic nie było.
dzis rano przestało działac kilka programów... Polsat, TVN, TV4, Puls, TVN7, TV6, Polsat Sport News, Puls2

Coś się stało czy co ??

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Czyli MUX 2 wysiadł.

Masz za mocny lub za słaby sygnał, mogło też coś się poluźnić przez burzę. Gdybyś podał jaka to dokładnie antena, odległość od nadajnika i przeszkody terenowe.

http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

Grzybeusz-Torun

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Grzybeusz-Torun »

A więc moja lokalizacja: Toruń osiedle Wrzosy.
I wczoraj działalo dopiero dziś coś padło...
Antena ustawiona na Trzeciewiec
I antena to Tri Digit (coś tam) daje fotki
W sklepie mówili że najlepsza ;D

http://images42.fotosik.pl/437/ec6f592fa19f9d82med.jpg
http://images37.fotosik.pl/1613/b23a7d9e8b7bb747med.jpg
http://images40.fotosik.pl/1643/4de06612f4f51b30med.jpg
http://images46.fotosik.pl/1607/ba73ae66bfa496f1med.jpg
http://images42.fotosik.pl/437/e172f6a48054ea92med.jpg

Próbowałem też wyłączać wzmacniacz i podłączać ale jak odłączę to żaden nie działa a tak to mam chociaż kilka programów.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

To jest ta antena http://www.telmor.pl/pl/offer/162 .

Masz ~40km do nadajnika i możesz mieć za silny sygnał, jeżeli odłączysz wzmacniacz to odbierasz wtedy na samym kablu (wzmacniacz bez zasilania działa jak bloker).
Jeżeli masz za silny sygnał to należy w antenie wymienić płytkę zasilacza na symetryzator.

A sama antena być może jest najlepsza ale masz dosyć blisko do nadajnika i nie jest potrzebne takie wzmocnienie ;)


Masz przeszkody na drodze do nadajnika? Podałem Ci wyżej stronę na której to sprawdzisz.

Grzybeusz-Torun

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Grzybeusz-Torun »

Za mocny sygnał ? Ale wtedy by chyba wgl nie działał a tak to wczoraj działało wszystko dobrze. Co trzeba dokładnie zrobić ??

PS i nie wiem jak sprawdzić na tej stronie. Torun--> Wrzosy ul. Zagonowa ;D

Zablokowany