DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: BadBoy475 »

U mnie jest.

bdkacz

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: bdkacz »

LOL wtyczka kabla antenowego przy tunerze USB była jakoś tak włożona,że MUX-1 łapał z z siła 100%,a MUX-2 w ogóle nie widział, wystarczyło poprawić i już oba działają :):)

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: pablo82 »

Dziś tj. 19 września ostatnia w tym roku (w godzinach przedpołudniowych) konserwacja nadajnika w Kozłowcu pod Przysuchą. Pozostałe konserwacje tylko w godzinach nocnych. Ta dzisiejsza potrwa do godz.14

kalin

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: kalin »

Dzień dobry,
jestem w trakcie składania instalacji u rodziców. Odległość od nadajnika w Kozłowcu ok. 32 km, raczej bez specjalnych przeszkód pomiędzy nadajnikiem a anteną. Na razie kombinuję z antena kierunkową z symetryzatorem Dipol 44/21-69 Tri Digit( bez wzmacniacza). Antenę łączę bezpośrednio z nowym tv Sharp z MPEG4.
Pytania :
-skąd się bierze tak duża różnica pomiędzy siłą sygnału pomiędzy MUX1 a MUX2. Siła na MUX1 osiąga 80-90%, jakość obrazu też jest super. MUX2 to tylko 20-30%, obraz zaśnieżony. Kozłowiec chyba nadaje z tą samą siłą, chyba że to tylko teoria.
Może powinienem zastosować niezbyt silny wzmacniacz, czy raczej kręcić anteną aż do skutku ?
- dodatkowo zamierzam podłączyć drugi telewizor starego typu, więc już przez dekoder (zakupiłem Ferguson T65). Pytanie, czy w związku z rozdzieleniem sygnału na 2 tv powinienem użyć wzmacniacza ? oraz gdzie powinienem rozdzielić sygnał : już przed dekoderem, czy raczej po wyjściu z dekodera ?(przypominam: jeden tv nie wymaga dekodera)
Może pytanka są naiwne, ale nie mam zbyt dużego doświadczenia w tym temacie.
Z góry dzięki za opinie.
Pozdrawiam

_chris_

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: _chris_ »

kalin pisze:-skąd się bierze tak duża różnica pomiędzy siłą sygnału pomiędzy MUX1 a MUX2. Siła na MUX1 osiąga 80-90%, jakość obrazu też jest super. MUX2 to tylko 20-30%, obraz zaśnieżony. Kozłowiec chyba nadaje z tą samą siłą, chyba że to tylko teoria.
oba mux-y nadawane są z taką samą mocą, przyczyn słabego odbioru mux-2 moze być kilka:
  • źle założone złącze F lub wtyczka antenowa. W złączu F częstym przypadkiem jest zwarcie drucika z oplotu z żyła środkową. We wtyczce antenowej może być podobnie lub jest przerwa pomiędzy żyła środkową kabla a pinem wtyczki.
    Odciąć wtyczkę antenową i złącze F, założyć ponownie.
  • Za krótka żyła środkowa w złączu F.
  • Uszkodzenie kabla antenowego - przerwa na żyle środkowej lub ekranie (mozliwe nawet w nowych kablach)
  • uszkodzony symetryzator w antenie (ale to się w zasadzie nie zdarza)

Dla formalności:

Częstotliwości mux-ów Przysuchy
Kierunki na najbliższe nadajniki DVB-T - przesuń zieloną strzałę na swój dom (najlepiej włączyć opcję 'Satelita').
kalin pisze:- dodatkowo zamierzam podłączyć drugi telewizor starego typu, więc już przez dekoder (zakupiłem Ferguson T65). Pytanie, czy w związku z rozdzieleniem sygnału na 2 tv powinienem użyć wzmacniacza ?
jesteś blisko nadajnika, powinno się udać podłączyć oba odbiorniki korzystając z rozgałęźnika pasywnego, np: R-2 Signala.
kalin pisze:oraz gdzie powinienem rozdzielić sygnał : już przed dekoderem, czy raczej po wyjściu z dekodera ?(przypominam: jeden tv nie wymaga dekodera)
tam, gdzie ci wygodnie. Najoptymalniej jest dzielić gdzieś na strychu, ale jeśli pasuje, to można i przy pierwszym odbiorniku. Jeśli różnica w długościach kabla antenowego od miejsca podziału do poszczególnych odbiorników jest duża (powiedzmy 15 metrów lub więcej), wtedy zamiast rozgałęźnika na dwa można zastosować odgałęźnik, tak aby sygnały dochodzące do poszczególnych odbiorników miały w miarę możności równe poziomy.

kalin

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: kalin »

_chris_
szacun, profesjonalna porada. Sprawdzę Twoje sugestie.
Dam znać czy się udało.
Dzięki

kalin

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: kalin »

ok, wszystko działa super, co prawda musiałem dołożyć wzmacniacz firmy Amis(modelu nie pamiętam)bo zaprawienie końcówek,weryfikacja łączy i kabla nie pomogła, wszystko wydawało się ok.
Teraz obydwa muxy odbierają bez zarzutu, siła sygnału na TV dochodzi do 100% prawie na wszystkich 15 kanałach. Obraz żyletka. Pozostaje czekać na na mux3 z Przysuchy, chociaż w tej chwili są tam tylko dodatkowe 3 kanały, których nie ma na dwóch pierwszych muxach, więc oferta nie jest za bogata ;-)

Jeszcze raz dzięki
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Krzysiek25
Posty: 125
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 12:49
Miejscowość: Jedlnia-Letnisko
Odbiornik: WIWA H.265 MAXX,DAB+100,OPTICUM Premium Box H.265
Instalacja antenowa: H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T ze wzmacniaczem LNA-101
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przysucha/Kozłowiec,Radom/ul.Przytycka

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: Krzysiek25 »

Witam chciałem się spytać czy 17 czerwca pojawi się MUX3 na nadajniku Przysucha/Kozłowiec

dziękuje za odpowiedź

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: pablo82 »

@Krzysiek25 17 czerwca o godzinie 6 rano zostanie wyłączony analogowy TVP1, a włączony zostanie MUX-3 na k.47.
Warto też wspomnieć, że MUX-1 i MUX-2 na 100% będą nadawać w SFN z obiektem RTCN Kielce/ Święty Krzyż, co przełoży się z kolei pogorszenie parametru FEC z 3/4 na 5/6.
W miejsce analogowej TVP2 na k.30 pojawi się MUX-1
MUX-2 k.37 bez zmian. Dopiero w lipcu po wyłączeniu analogu w Leżajsku - MUX-2 z Przysuchy będzie nadawał w SFN ze Św. Krzyżem na tym samym kanale.
Nieoficjalne moce Muxów po 17czerwca z Przysuchy/Kozłowca:
MUX-1 k.30 moc 100kW
MUX-2 k.37 moc 100kW
MUX-3 k.47 moc 150kW

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: BadBoy475 »

pablo82 pisze: Nieoficjalne moce Muxów po 17czerwca z Przysuchy/Kozłowca:
MUX-1 k.30 moc 100kW
MUX-2 k.37 moc 100kW
MUX-3 k.47 moc 150kW
To co podałeś to już chyba oficjalne parametry nadawania dvb-t ze Św. Krzyża.

Jeśli chodzi o RTCN Przysucha to wg moich informacji będzie to wyglądało tak:
MUX-1 k.30 moc 50kW (SFN ze Św. Krzyżem)
MUX-2 k.37 moc 50kW (SFN ze Św. Krzyżem)
MUX-3 k.42 moc ???

MUX 3 nie będzie w SFN gdyż z Przysuchy będzie TVP Info Warszawa a ze Św. Krzyża TVP Info Kielce.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: pablo82 »

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie:
http://cyfryzacja.gov.pl/Wykaz,stacji,c ... ,1418.html
Mux-3 z Przysuchy od 17 czerwca 2013r. będzie emitowany na 26 kanale, zaś w Radomiu z Wacyna na k.42

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: karol12_124 »

No to mamy wszystkie multipleksy ;)
MUX 3 kanał 26 (TVP Info Łódź)
MUX 2 kanał 37
MUX 1 kanał 30 (TVP Info Kielce) SFN ze Świętym Krzyżem

Wszystko oczywiście działa jak należy 8-)

Pozdrawiam!

dan110

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: dan110 »

Witam
Mam problem, nadajnik Kozłowiec - Przysucha, odległość w linii prostej ok 6km, do 17 czerwca odbierałem ładnie mux 1 kanał 50 i mux 2 kanał 37, 17 czerwca zmienili nadawanie mux 1 z kanału 50 na 30 i teraz nie odbieram mux 1 tylko mux 2 co to może być? na mux 2 mam siłe i jakość ponad 80% a na mux 1 zero jak rusze anteną czasem na sekunde złapie sygnał

_chris_

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: _chris_ »

@ dan110:
masz problem ze swoją instalacją antenową, a nie z odbiorem. Opisz, jaką masz tę instalację antenową, bo my tu nie wróżki, w myślach czytać nie umiemy...

I jeszcze mux-3 powinieneś odbierać:
mux-y Przysucha - Kozłowiec

To wypada też przeczytać.

dan110

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: dan110 »

Domyślam się, że coś z anteną jest ale dlaczego wcześniej jak było na kanale 50 bardzo ładnie odbierało a teraz na 30 już nie? nic nie zmieniałem nic nie ruszałem wszystko podłączone jak wcześniej to mnie zastanawia wcześniej działało teraz nie, mam dekoder podłączony do tv i antena siatkowa z zasilaczem stoi wewnątrz, u rodziców 200m dalej odbieram z kawałka anteny:) ( druta) i jest ok.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: _chris_ »

dan110 pisze:i antena siatkowa z zasilaczem stoi wewnątrz,
masz powód. Przy 6km od nadajnika nawet wewnątrz pomieszczenia powinno się zaczynać z odbiorem na antenie pasywnej.
dan110 pisze:200m dalej odbieram z kawałka anteny:)
200m przy odbiorze DVB-T to może być przepaść w odbiorze. Ale nie w tym przypadku.
dan110 pisze:Domyślam się, że coś z anteną jest ale dlaczego wcześniej jak było na kanale 50 bardzo ładnie odbierało a teraz na 30 już nie?
Taki urok odbioru DVB-T z niewłaściwie dobranym lub niepotrzebnym wzmacniaczem.

piter23

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: piter23 »

Witam serdecznie.

Mieszkam w Radomiu, os Gołębiów II. Od stycznia posiadam zestaw do odbioru dvbt Ferguson Ariva t65, antena opticum ax 1000+ ze wzmacniaczem, dodatkowo zasilacz, + przejściówka okienna.

Do pewnego czasu wszystko było ok. Natomiast teraz mam problem z odbiorem MUX 2 z Przysuchy, Mux 1 i Mux 3 odbieraja bardzo dobrze tj 80% (ferguson ariva) natomiast Mux 2 50- 65 % (nie da się oglądać) myślę, że zestaw do odbioru jest bardzo dobry, co może być przyczyną? Proszę o odp

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: qrzy »

Spróbuj skorygować nieco ustawienie anteny.

piter23

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: piter23 »

qrzy pisze:Spróbuj skorygować nieco ustawienie anteny.

Próbowałem i w jedną i w drugą stronę, w lewo mux 2 zwiekszył się o 5 % czyli na 65 %, lecz mux 1 i 3 spadły na poziom 50%, w prawo to samo, korygowanie anteną nic nie pomaga. Jeśli ustawię antenę na raszyn jest tak samo. Na św Krzyż nie mam możliwości ustawienia anteny, ponieważ mieszkam w bloku na 2 piętrze.

dan110

Re: DVB-T z RTCN PRZYSUCHA KOZŁOWIEC

Post autor: dan110 »

u mnie już problem rozwiązany antena została ze wzmacniaczem tak jak było wystarczyło ją podnieść 2m do góry i już wszystko pięknie śmiga

Zablokowany