Domowa sieć DVB-T

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Muniek »

Dzięki. Przyda się na przyszłość.
Udało mi się poradzić z moim problemem. Zasilenie wzmacniacza w 'siatce' 12V z zasilacza antenowego pozwoliło uzyskać bardzo dobre parametry odbioru obu Mux-ów.

dareksz73
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 2010, o 14:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica Jarmuta

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: dareksz73 »

Mam zamiar dołożyć antenę do mojej instalacji by oglądać Słowaków. Mam siatkę, dołożę też siatkę oczywiście V. Przy próbach odbierałem k25 b.dobrze, k40,59 dobrze, k55 śladowo -siatka wz. swa-9708.
Pytania:
- zwrotnica,jaka(2 anteny z wzmacniaczami)
http://www.nowyelektronik.pl/searchskle ... &Zwrotnica antenowa ZA-1 (WYPRZEDAŻ -30%, Cena cennikowa 24.40)&nadkat=&kat=ANTENY&nazwa=Osprzęt antenowy

http://www.sklepsaturn.pl/zwrotnica-ant ... f-vhf.html

- 2 separatory + 2 zasilacze ?
http://www.abcv.pl/pl/p/SEPARATOR-ANTEN ... YPU-F/2812

- separator + zasilanie na kablu ?

Dzięki za podpowiedzi.Sory,że tak skaczę po działach ale potrzebuję pomocy...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adac »

@ dareksz73: - nie wiem jak to zrobiłeś ale żaden link nie działa
Do Twoich celów wystarczy zwrotnica szerokopasmowa UHF np: sumator indukcyjny S2, sumator ST 1-60, do mocowania na maszcie. Jest możliwość zasilania wzmacniaczy po kablu antenowym.
Napisz, jaki będzie kąt między kierunkami na obydwa nadajniki: polski (Prehyba ?) i słowacki.

/edit @kb997; w tym wypadku może być taki układ, bo to nie jest odbiór synfazowy.
Można dać nawet jedną antenę z samym symetryzatorem. Problemem może być, jak to ..odseparować.
Ostatnio zmieniony 27 czerwca 2012, o 13:47 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Domowa sieć DVB-T

Post autor: kb997 »

Wszystko ok, ale wzmacniacz to ja bym dawał po zsumowaniu sygnałów. Nie ma pewności co do zestawu dwoch anten ze wzmacniaczami. Spróbować można, a jak będą problemy to symetryzatory, sumator i wzmacniacz.

dareksz73
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 2010, o 14:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica Jarmuta

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: dareksz73 »

adac pisze:@ dareksz73: - nie wiem jak to zrobiłeś ale żaden link nie działa
Do Twoich celów wystarczy zwrotnica szerokopasmowa UHF np: sumator indukcyjny S2, sumator ST 1-60, do mocowania na maszcie. Jest możliwość zasilania wzmacniaczy po kablu antenowym.
Napisz, jaki będzie kąt między kierunkami na obydwa nadajniki: polski (Prehyba ?) i słowacki.
Kopiowałem całość...adresy widocznie tylko skopiowało...Czyli zasilanie tylko na jednym kablu zasili dwa wzmacniacze? Teraz mam regulowany zasila antenę na Przehybę, 2 antena V jeszcze nie wiem gdzie będzie, kąt ok.90 stopni.
sumator 1-60 co z k.61 Mux2 narazie nie odbieram ale mam zamiar powalczyć...
http://www.sklepsaturn.pl/zwrotnica-ant ... f-vhf.html
http://www.abcv.pl/pl/p/SEPARATOR-ANTEN ... YPU-F/2812
http://www.nowyelektronik.pl/searchskle ... &Zwrotnica antenowa ZA-1 (WYPRZEDAŻ -30%, Cena cennikowa 24.40)&nadkat=&kat=ANTENY&nazwa=Osprzęt antenowy

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adac »

@ dareksz73:
Zasilanie po jednym kablu, zasilacz z wtyczką separującą dasz przy tv. Typowy zasilacz 12V/100mA wystarczy, jeżeli nie przewidujesz na razie rozbudowy.
Zwrotnica najlepiej powinna mieć tyle wejść, ile jest anten, więc weź jedną z tych które Ci proponuję. Z k.61 poradzą sobie bez problemu.
Sprawa jest gdzie indziej; nadajnik na Przehybie ma naszą ulubioną charakterystykę (D) z wytłumieniem, a jakże, na Twoim kierunku.
W rezultacie Mux-2 będziesz miał taki jak z nadajnika 0,15 kW /z odl. 6,5 km. Nawet na otwartym terenie trudno byłoby to złapać.
W praktyce może Ci być łatwiej odbierać mux-y ze Słowacji niż z Przehyby.

Kąt pomiędzy antenami dla mnie za mały dla dobrej separacji, sytuację może ratować różna polaryzacja nadajników. Anteny najlepiej umieścić na 2-ch osobnych masztach, zamiast jednej pod drugą.
Możesz tak próbować, to najprostszy i najtańszy sposób połączenia, czasem się udaje.
Przy podłączaniu anten do zwrotnicy zostaw 25-30 cm kabla na zapas, przyda się przy dostrajaniu metodą docinania. Ale to jest tylko półśrodek.

dareksz73
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 2010, o 14:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica Jarmuta

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: dareksz73 »

@adac dzięki.

bartas225

Telewizja cyfrowa i analogowa jednocześnie

Post autor: bartas225 »

Witam, sprawa wygląda tak: mam 2 telewizory, jeden z eurozłączem i dekoderem, drugi bez eurozłącza i bez możliwości podłączenia dekodera. Do najbliższego nadajnika DVB-T mam 30km, ale analogowo nadają tam jedynie TVP1, TVP2 i Polsat. Z drugiej strony mam Warszawę, z której DVB-T odbieram tylko czasami i tylko MUX1 i MUX3, ale analogowo odbieram wszystkie kanały (ale kiepsko)... Jak to pogodzić, tak żeby odbierać przynajmniej MUX2 i analogowo TVP1, 2, Polsat i TVN? Dać antenę wyżej? Oto moja instalacja: jakaś antena siatkowa + wzmacniacz. Może wywalić wzmacniacz i dać symetryzator? Czy jeżeli ustawię antenę w kierunku Ostrołęki (mieszkam w okolicach Różana) to mam szansę odbierać te nieszczęsne 4 analogowe kanały i MUX2? Dodam, że antena jest dosyć nisko ziemi, ale nie za bardzo mam możliwość dać ją wyżej.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Telewizja cyfrowa i analogowa jednocześnie

Post autor: Kpc21 »

bartas225 pisze:drugi bez eurozłącza i bez możliwości podłączenia dekodera
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=3863

Masz dwa telewizory, na jednym chcesz odbierać analog, na drugim DVB-T z innego nadajnika? Podłącz po prostu dwie anteny. O ile ma to sens, biorąc pod uwagę, że można kupić tuner z modulatorem.

nkp123

Re: Telewizja cyfrowa i analogowa jednocześnie

Post autor: nkp123 »

Rozwiązanie z modulatorem będzie i przyszłościowe i bardziej bogate (więcej programów) :) .

A nawet nie tyle co STB z wbudowanym modulatorem, o tyle nawet najtańszy zewnętrzny modulator za ~50zł.

bartas225

Re: Telewizja cyfrowa i analogowa jednocześnie

Post autor: bartas225 »

Dwie anteny wydają się najprostsze, ale nie możliwe bo nie mam na nie niestety miejsca :/ A mógłbyś rozwinąć temat modulatora? Są one popularne (fajnie by było dostać go w jakimś sklepie w np. Różanie czy Ostrołęce)? Rozumiem, że podłączam owy modulator do dekodera (poprzez SCART) i telewizora (przez złącze antenowe), następnie telewizor mi odnajduje sygnał z modulatora na jakimś kanale, i korzystam normalnie z dekodera, a obraz wyświetla się na tym telewizorze, tak?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: qwerty »

Szukałem odpowiedniego wątku do opisania swoich ostatnich przygód.
U znajomej w mieszkaniu jest biquad. Niestety odnalezienie idealnego miejsca było trudne. Jedno znalazłem, ale mocowanie na taśmę samoprzylepną nie zdało rezultatu - antena się odklejała. Mocowanie na uchwyty kablowe z gwoździkami też były bezskuteczne. Po dłuższym rozmyślaniu postanowiłem zamontować antenę na zewnątrz. Musiał być jeden warunek - bez wiercenia i trwałe! Niestety moje lenistwo się ujawniło i nie użyłem do uszczelnienia puszki elektrycznej. Powodem było - jak najmniej widoczna antena. Odpowiednie sprzęty kupiłem w hollex (to nie jest reklama - po prostu mieli wszystko). Najpierw pod ogień poszedł kabel. Wybrałem Televes T-100 PE Cu HD ze względu na żyłę, plot i ekran z miedzi. Niby triset 113 ma żel chroniący przed wilgotnością, ale wolałem nie ryzykować. Cena może trochę duża, ale za jakość i spokój ducha się płaci. Drugim etapem było kupienie przejściówki okiennej. Nabyłem dwa:
http://www.hollex.pl/kabel/kable-polacz ... -wiercenia
http://www.hollex.pl/kabel/kable-polacz ... per-plaski

Na początku podłączyłem ten drugi. Efekt? Jakość sygnału na samsungu: 83% - tyle samo ile biquad w domu. Byłem mocno zdenerwowany (na samym kablu miałem 85-88%). Czyżby takie mocne tłumienie. Dziś wymieniłem na ten pierwszy (wczoraj zaczął padać deszcz i nie zdążyłem). Efekt? Stabilne 85%. Antena zamocowana do balustrady za pomocą opaski kablowej (fakt kolor biały, ale koszt opasek jest śmiesznie niski - więc może pękać). W niedzielę spróbuję sprawdzić jak odbiera analog.

nkp123

Re: Telewizja cyfrowa i analogowa jednocześnie

Post autor: nkp123 »

bartas225 pisze:Dwie anteny wydają się najprostsze, ale nie możliwe bo nie mam na nie niestety miejsca :/ A mógłbyś rozwinąć temat modulatora? Są one popularne (fajnie by było dostać go w jakimś sklepie w np. Różanie czy Ostrołęce)? Rozumiem, że podłączam owy modulator do dekodera (poprzez SCART) i telewizora (przez złącze antenowe), następnie telewizor mi odnajduje sygnał z modulatora na jakimś kanale, i korzystam normalnie z dekodera, a obraz wyświetla się na tym telewizorze, tak?
Dokladnie tak, jak napisales: podlaczas kabel SCART do modulatora, nastepnie sygnal z modulatora po kablu antenowym do TV. Tv wstrajasz na jakis kanal TV - np. 48 - i zapisujesz go na jakims miejscu listy (np. nr 8). Potem urzadzeniem do odbioru sterujesz tak, jakbys mial go bezposrednio do tv podlaczony.

driwer78

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: driwer78 »

Witam
Mieszkam w Radłowie i do Śremu mam około 120 km,chce kupić anetene do odbioru DVB-T
W tej chwili używam zwykłej siatki i działa,ale chce podpiąc do jednej anteny 4 telewizory,czy antena ATX-91 będzie dobrą inwestycją?Czy powinna być ze wzmacniaczem?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: seba133 »

Jeśli mieszkach w Radłowie koło Ostrowa Wielkopolskiego, to MUX 1 i MUX 2 bez problemu odbierzesz z Mikstatu, ale domyślam się, że chcesz odebrać MUX 3 ze Śremu.
Więc tak:
W komplecie anteny nie ma symetryzatora, więc należy go dokupić. Polecamy do tej anteny symetryzator SA IV-V C0002. W zależności od potrzeb można w puszce antenowej zamontować przedwzmacniacz, który zrealizuje dopasowanie impedancyjne.
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm

driwer78

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: driwer78 »

Wiem że z Mikstatu można ale Śrem ma wszystkie Mux-y i dlatego wolę Śrem.Teraz używam siatki i ze Śremu też daje rade,ale chce użyć jednej do 4 TV więc chyba ATX 91 będzie dobra,tylko czy ze wzmacniaczem czy symetryzatorem starczy?

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: seba133 »

Na twoim miejscu, dokupiłbym wzmacniacz i symetryzator, antena ustawiona na Śrem, MUX 1 i 2 z Mikstatu (co gwarantuje najlepszą jakość) i ze Śremia MUX 3.

A jaka jest siła sygnału ze Śremia na obecną chwilę?

driwer78

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: driwer78 »

seba133 pisze:Na twoim miejscu, dokupiłbym wzmacniacz i symetryzator, antena ustawiona na Śrem, MUX 1 i 2 z Mikstatu (co gwarantuje najlepszą jakość) i ze Śremia MUX 3.

A jaka jest siła sygnału ze Śremia na obecną chwilę?

Siła to około 92-97%
Siatkę mam podłączoną do jednego TV i tu nie chce nic zmieniać.
Ja chce zrobić nową instalacje,więc i tak muszę dokupić antenę nową więc myśle że warto zainwestować w ATX-91 co?

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: seba133 »

Nowa antena będzie zbędna. Przy Wzmacniaczu i symetryzatorze, na pewno odbierzesz MUX 3.

driwer78

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: driwer78 »

Ale pisałem że aktualnej instalacji nie chce zmieniać.
Chce zrobić nową z nowej anteny więc i tak muszę kupić.
Chyba zaryzykuje i zainwestuje w ATX-91 tylko niewiem czy muszę mieć do niej wzmacniacz.

Zablokowany