Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
garym

Re: TVP w MUX1

Post autor: garym »

A nie jest tak, że na czas meczów TVP "przycina" inne swoje kanały, by zwiększyć bitrate dla HD? Szczególnie na MUX3 można sporo w ten sposób uzyskać. Obraz jest z pewnością dużo lepszy niż na kanale SD.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: vigoo »

Obraz na dzisiejszym meczu Dania-Portugalia (TVP2) był fatalny. Czyżby już skończyło się HD ?

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: DVBManiak »

Potwierdzam. Coś się sypło. Tylko czy to wina TVP czy UEFA?

Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Bartt »

Faktycznie dziś mecz na TVP1 HD wyglądał lepiej niż ten wcześniejszy na dwójce w HD :o
Prawdopodobnie taki sygnał był dostarczany do TVP, bo bitrate dwójki się nie zmnienił - cały czas oscyluje w granicach 9 Mbit/s.
Jeśli sygnał był dosyłany via sat to byłaby to wina parametrów tego dosyłu. Z reguły takie feedy mają bardzo duży bitrate, może tu był niższy :?: Ponadto taki dosył może mieć różne kodowanie obrazu np. profesjonalny MPEG2 4:2:2 lub znany nam H.264 - wszystko to ma wpływ na jakość przekazu.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: kasper93 »

vigoo pisze:Czyżby już skończyło się HD ?
Nie, kanał TVP 2 HD nadal jest nadawany w rozdzielczości 1080i.
Bartt pisze:bitrate dwójki się nie zmnienił - cały czas oscyluje w granicach 9 Mbit/s.
Jeśli chodzi o DVB-T to średni bitrate jest 7.5Mb/s więc nie bardzo oscyluje w okół 9Mb/s... Trzeba patrzeć całościowo, w zależności od rodzaju klatki (I, P, B) jest różny stosunek kompresji, ale o tym nie wy tym temacie.

Dosyłem do TVP się nie interesujmy, bo tutaj nie mamy, żadnych informacji i możliwości zdobycia takowych.
Ostatnio zmieniony 14 czerwca 2012, o 20:44 przez kasper93, łącznie zmieniany 1 raz.

rockhound

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: rockhound »

Dwójka ogólnie ma wyższy bitrate od jedynki, więc podczas transmisji meczu może osiągać 9 Mbit/s

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: kasper93 »

Osiągać może nawet więcej, ja tylko mówię, że średnio ma 7.5Mbit/s. Jakieś anomalne skoki nie są za bardzo istotne dla całości. https://dl.dropbox.com/u/16282309/DVB-T ... itrate.png
Dla porównania na TVP1 HD średni bitrate jest 6.2Mb/s

rockhound

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: rockhound »

Spodziewałem się wyższego bit-u na meczach.
Swoją drogą dzisiejszy mecz w jedynce wygląda o niebo lepiej niż wczoraj w dwójce

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: belzebiusz »

Powtórka meczu na TVP2 HD nareszcie w prawdziwym HD i z dźwiękiem 5.1 (wcześniej przy powtórkach był upscal i 2.0). :)

neblyn

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: neblyn »

witam,
dzis przeskanowalem rtcn rachocin i nie znalazlo mi tvp2 hd oraz tvp1 (sd). wszystkie inne sa. odbiornik to funai led22-h800m, a antena zbiorcza na bloku w plocku, nowa.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: TomW »

Też tak miałem na począku na Funai. Pomogła zmiana kraju na Włochy. Po przeskanowaniu znalazł te "brakujące" kanały.
Edit: Po zmianach przez TVP dziś w nocy, już Funai widzi poprawnie wszystkie kanały i zmiana kraju jest już niepotrzebna.

domino16297

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: domino16297 »

Witam.Mnie ciekawi jedno.Jak macie niektórzy wszystkie 3 muxy to macie 2 programy pierwsze i 2 programy drugie czy jest jedna jedynka i jedna dwójka? pozdrawiam

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: m@rtops »

są po dwa kanały w różnej rozdzielczości
tvp1 HD (mux 1) , tvp2 HD (mux 3)
"zwykłe" tvp1 SD (mux 3) , tvp2 SD (mux 1)
:D

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: TomW »

Ja mam TVP1HD i TVP2HD na poczatku listy, a na końcu TVP1SD i TVP2SD.

rockhound

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: rockhound »

domino16297 pisze:Witam.Mnie ciekawi jedno.Jak macie niektórzy wszystkie 3 muxy to macie 2 programy pierwsze i 2 programy drugie czy jest jedna jedynka i jedna dwójka? pozdrawiam

Zgadza się, mamy dwie jedynki i dwie dwójki, dopóki proces cyfryzacji się nie zakończy tak musi pozostać, chociaż niektórzy narzekają, że to tylko zawalanie miejsc na MUXach

ME_r

Odp: Kanały TVP w MUX3

Post autor: ME_r »

TVP Polonia - ścieżka dźwiękowa DD wyprzedza obraz. Stereo działa prawidłowo. Nadajnik Łódź (sienkiewicza). Zaobserwowane od dłuższego czasu.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Maciejek »

Właśnie. Od dłuższego czasu. :twisted: Taki oto profesjonalizm prezentuje nasz narodowy nadawca HD. Wstyd!

Trockenpl

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Trockenpl »

Mam pytanie dotyczące TVP Info nadawanego z Legnicy. Dlaczego jest to wersja TVP INFO OPOLE, a nie Wrocław? Odbieram telewizje z satelity i TVP info Wrocław z nadajnika w Legnicy odbierane na zwykłej antenie pokojowej, było dobrym uzupełnieniem oferty telewizji satelitarnej o program lokalny. W końcu miałem dostep do nie oglądanych od lat Faktów z Wrocławia, a teraz znowu klops. Nie odbieram programów ze Ślęży ponieważ zasłania mi ten nadajnik inny blok i musiałbym kupic antenę ze wzmacniaczem i montować ja na dachu.
Czy można przywrócić program z Wrocławia na nadajnik w Legnicy? Przecież Legnica pod Wrocław podlega, co mnie obchodzi Opole?

jedrek
Posty: 37
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 20:24
Odbiornik: Sony KDL-40HX800
Instalacja antenowa: antena siatkowa + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Chrzelice

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: jedrek »

Trockenpl, nie można, ponieważ zostało ustalone, że nadajniki MUX1 (docierającego do większości ludzi) nadają lokalną wersję TVP Info, a nadajniki MUX3 - TVP Info z sąsiadującego województwa (w Legnicy trafiło na Opole). W teorii ma to zawsze zapewnić dostęp do programu lokalnego z danego województwa, a czasem, gdy jest się w zasięgu MUX3, do jego dodatkowej wersji z sąsiadującego.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: seba133 »

W MUX 3 nie znajduje mi TVP Polonia. Co jest tego przyczyną.???

Zablokowany