Zabezpieczenie anten przed burzą

kamoreks

Zabezpieczenie anten przed burzą

Post autor: kamoreks »

Witam,

gdzie zamontować poniższe zabezpieczenie:

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal
http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_ ... R48602.htm

W pobliżu anteny na dachu? Czy już w domu, przy zasilaczu wzmacniacza?

I czy zapezbieczenie przepuszcza prąd stały do "symetryzatoro-wzmacniacza"?

Dziękuję za odpowiedzi.

loleklolek

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: loleklolek »

Najlepiej w pobliżu anteny. Ale jak się nie za bardzo da, to można bliżej urządzeń w domu, byleby było pomiędzy urządzeniami, a anteną. Tak, jak napisali w linku, który podałeś, ten element "przepuszcza prąd stały do "symetryzatoro-wzmacniacza"".

dipolnet

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: dipolnet »

kamoreks pisze:Witam,

gdzie zamontować poniższe zabezpieczenie:

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal
http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_ ... R48602.htm

W pobliżu anteny na dachu? Czy już w domu, przy zasilaczu wzmacniacza?

I czy zapezbieczenie przepuszcza prąd stały do "symetryzatoro-wzmacniacza"?

Dziękuję za odpowiedzi.
Montuje się z reguły na wejściu pierwszego elementu aktywnego w instalacji. Jeśli takiego elementu nie ma, to im wcześniej tym lepiej, choć nie ma to zasadniczo większego znaczenia.
Proszę pamiętać o tym, że zastosowanie R48602 nie zwalnia ze stosowania zabezpieczenia instalacji w postaci np. uziemienia masztu, czy połączenia mas wszystkich elementów instalacyjnych z szyną wyrównawczą, a dalej z masą.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: m@rtops »

dipolnet pisze:Montuje się z reguły na wejściu pierwszego elementu aktywnego w instalacji.
czyli łopatologicznie - jeżeli w puszce anteny mam złącze "F" to tam dać zabezpieczenie a następnie dokręcić kabel antenowy
zgadza się? :?

Bartt

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: Bartt »

Jeżeli nie ma na kablu antenowym żadnych wzmacniaczy to niektórzy proponują aby montować jak najbliżej tunera. Wewnątrz takiego urządzenia nie ma żadnych cudów, po prostu warystor który zadziała, jeśli napięcie w przewodzie antenowym przekroczy około 30 - 40V ;). Ja jednak polecam oprócz tego fizyczne odłączanie przewodu od tunera/zasilacza.

stachuu

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: stachuu »

Ośmielę sie zauważyć, ze takie zabezpieczenia uchronią nas raczej przed przepieciem, ktore po wyładowaniu w atmosferze indukuje sie w przewodzie, a ktore moze zniszczyc urzadzenia elektroniczne. Umiesczanie przelotki z zabezpieczeniem z linku kolo anteny nie ma sensu, powinny byc zamontowane, jak wyzej wspomniano, przed urzadzeniem aktywnym jak tuner SAT/TV/Multiswitch- w zaleznosci od konfiguracji instalacji antenowej. A jak piorun trafi bezposrednio w antenę - w najlepszym przypadku spali sie wszytsko od od anteny -->>. A w najgorszym.. tfuu odpukać w niemalowane!!
Bartt pisze:Ja jednak polecam oprócz tego fizyczne odłączanie przewodu od tunera/zasilacza.
Przewaznie nie ma nas w domu wtedy, kiedy powinnismy byc..

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: m@rtops »

m@rtops pisze: jeżeli w puszce anteny mam złącze "F" to tam dać zabezpieczenie a następnie dokręcić kabel antenowy
zgadza się? :?
czyli to odpuszczam i lepiej zamontować od str wejściowej rozgałęźnika? :roll:

dipolnet

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: dipolnet »

Tak. Czy rozgałęźnik ma jakiś zacisk do połączenia z szyna wyrównawczą?
Jeśli mowa jest o instalacji w domu jednorodzinnym, to warto całą instalację odpowiednio zabezpieczyć lub chociaż postarać się to zrobić. Niestety, duża część instalatorów anten nie wie prawie nic o tej części swojej pracy. Trochę informacji znaleźć można w bibliotece dipola lub na stronie profesora Sowy. Wielu z nim polemizuje, ale nie ma co ukrywać, że niewielu jest takich, którzy wiedzę z tej dziedziny przedstawiają w tak szeroki i przystępny sposób.http://ochrona.net.pl/pdf/Odgromowa_35_2011.pdf

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: antypyra »

stachuu pisze: Przeważnie nie ma nas w domu wtedy, kiedy powinniśmy być..
Z reguły, gdy wychodzę z domu, a według prognoz burza jest prawdopodobna, odłączam anteny zewnętrzne od odbiorników, nawet te balkonowe i uziemione. Dachową oczywiście odłączam również. Wyjeżdżając na dłużej, np. latem na urlop, pierwszą czynnością w dniu wyjazdu jest poodłączanie anten zewnętrznych, internetu przewodowego, a wszelkich "wrażliwych" urządzeń typu komputer czy wieża - od sieci energetycznej.

zygmunt
Posty: 134
Rejestracja: 11 września 2009, o 15:18
Odbiornik: Philips PFL 5507 K12
Ferguson t65
Instalacja antenowa: Siatkowa z regulowanym zasilaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Koszotwy Katowice

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: zygmunt »

Antene do dvb-t mam na strychu (pod dachem, wewnątrz budynku).
Czy w takim przypadku potrzebne jest montowanie tego urządzenia zabezpieczającego ?

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: Muniek »

Nie

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: kb997 »

@muniek
Nie zgadzam się z tobą. W przypadku uderzenia pioruna w pobliżu anteny i tak może dojść do uszkodzenia urządzeń. Kilkanaście lat temu piorun uderzył w dach domu około 50 m od anteny (na strychu) u mojej siostry i magnetowid poszedł się ... Natomiast w domu w który uderzył piorun (antena również na strychu) telewizor umarł a płyta główna w magnetowidzie popękała na kawalki gdyż jedna z gałęzi wyładowania znalazła drogę po kablu antenowym. Dlatego jeśli nie odłączamy anteny od urządzeń warto zainstalować zabezpieczenie.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: TomW »

Pioruny są nieprzewidywalne. Dotyczy to ich mocy, jak i ewentualnych skutków. Nikt nie zagwarantuje na 100%, że nic się nie stanie. Na starym mieszkaniu też miałem antenę pod dachem na strychu. Poszedł wtedy na szczęście stary telewizor.

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: Muniek »

Te uszkodzenia powstały najprawdopodobniej na skutek przepięć w instalacji elektrycznej po uderzeniu pioruna, a anteny pewnie były do niej podłączone.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: kb997 »

@Muniek
To było na wsi i przepięcia w instalacji u siostry nie było bo radiobudzik i parę innych sprzętów działających w tym samym czasie nie ucierpiało. Natomiast u sąsiadów kabel antenowy się zwęglił.

Wojewoda82

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: Wojewoda82 »

30 metrów od mojego domu (wielorodzinny) stoi transformator, który jest celem dla piorunów prawie w każdej burzy. Mój budynek jest podobnej wysokości(bez instalacji odgromowej) co budynek transformatora. Anteny na poddaszu mam od zawsze, dach kryty dachówką. Jeszcze nigdy nie spaliło żadnego urządzenia elektronicznego od wyładowania pioruna. Urządzenia elektroniczne mam zawsze podpięte przez listwy przeciwprzepięciowe (takie jak do kompa). Gdy mam możliwość to odłączam od sieci, ale przecież nie zawsze jestem w domu. Nigdy nie stosowałem żadnych zabezpieczeń na kabel antenowy, ani nie odłączałem kabla od TV.

Przypuszczam, że gdybym miał antenę wystawiona na dachu to bym co 3 miesiące kupował nowy TV i/lub antenę.

Sądzę że duże znaczenie ma to z jakiego materiału jest dach (izolator - dachówka, papa; przewodnik - blacha, blacho-dachówka) i czy na dachu jest instalacja odgromowa. Wiem że zabrzmi to trochę głupio, ale jak kilka metrów od anteny jest drut uziemienia, a budynek wyróżnia się wysokością na tle innych, to jest on oczywistym najbardziej prawdopodobnym celem dla pioruna. Wyładowanie elektryczne kilka metrów od anteny powoduje taki impuls elektromagnetyczny że prawie na pewno spali potencjalny przedwzmacniacz w antenie, a lecąc po kablu antenowym może poczynić dalsze szkody.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zabezpieczenie przed burzą. Gdzie montować.

Post autor: qwerty »

Większość uszkodzeń wynikają z zaindukowania się dużego napięcia w przewodach. Może się uszkodzić sprzęt nawet fizycznie nie podłączony do sieci. ;)
Sam kiedyś za pomocą generatora Marxa osiągnąłem ~260 kV - wszystko przestało działać, a piorun ma znacznie większe napięcie.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Zabezpieczenie anten przed burzą

Post autor: m@rtops »

qwerty pisze:Może się uszkodzić sprzęt nawet fizycznie nie podłączony do sieci. ;)
witam ponownie - piorun odciął mnie od "świata" NTC na tydzień :D
po uderzeniu w słup 4 domy dalej spaliło mi monitor oraz DVD podpięte przez scart a moduł netii włączał się ale nie puszczał sygnału z kabla do komputera (wi-fi też padło)
co ciekawe - żona coś oglądała w internecie i do komputera nie doszło :?
po napięciu nie mogło pójść bo by chociaż korki wybiło lub coś innego po drodze by spaliło - więc pozostaje instalacja antenowa która w skrócie wygląda tak:
siatka-3m kabla-rozgałęźnik 1x2
- gniazdo 1 - 4m kabla-rozgałęźnik 1x2 i po ok 2m kabla -A - do dekodera i B -do 1 tv
- gniazdo 2 - ok 25m kabla do monitora z tunerem analogowym tv
wygląda to tak że po strychu idzie z 15m tego kabla i on "złapał" tę falę bo wszystko było włączone i tak jak pisałem uszkodzenia były na końcu "gniazda 2" a po podłączeniu innego tv sygnał z kabla jest i żadnych uszkodzeń w nim nie znalazłem (chociaż swoje lata ma) :?
takie pytanie laika :oops: - czy sygnał cyfrowy w kablu może być bardziej podatny na wyładowania atmosferyczne od analogowego? :roll:

vari107

Re: Zabezpieczenie anten przed burzą

Post autor: vari107 »

Antena powinna mieć dobry kontakt elektryczny z masztem.
Maszt powinien być połączony ze zwodem instalacji odgromowej.
Zabezpieczenie odgromowe w kablu antenowym powinno się znajdować (jak pisali koledzy) przed pierwszym aktywnym elementem instalacji (często jest to już sam odbiornik).
Pamiętajmy, aby taki odgromnik był uziemiony (zacisk na jego obudowie).
Najbardziej wrażliwe elementy sprzętu RTV to zasilacze impulsowe i elektronika sterująca.
Pamiętać należy iż instalacje stanowią swoistą antenę dla pola EM wytwarzanego przez piorun.
Długi przewód antenowy z jednej strony a potencjał sieci energetycznej (można przyjąć, że ziemi) jest powodem wielu awarii.
Najbardziej narażonym elementem jest transformator przetwornicy w zasilaczu.
Gdy jego izolacja zostanie przebita, padnie scalak przetwornicy, diody prostownicze a także cała reszta elektroniki.
Co ciekawe, same wejścia antenowe nie są tak wrażliwe na EM pioruna.
Piorun generuje przebiegi o najsilniejszej energii w okolicy kilkunastu-kilkuset kHz.
Wejścia antenowe RTV to 47-862 MHz a SAT to 960-2100 MHz.
Istniejące tam cewki o małej indukcyjności na wejściu (równolegle jako elementy wejścia) zwierają większość energii w.cz. pioruna.
Najbardziej narażonymi instalacjami są sieci przewodowe LAN, telefoniczne, domofonowe i inne niskonapięciowe, podłączane do długich przewodów.
Klasycznym przykładem narażonego urządzenia jest softmodem PCI w pececie.
Z jednej strony długa linia telefoniczna a z drugiej potencjał sieci/ziemi komputera (zasilacze impulsowe w pecetach nie separują galwanicznie).
Ten element pada w pierwszej kolejności.
Mi piorun uderzył tuż obok domu.
Uszkodzenia:
- przerwa w puszce telefonicznej (cała linia telefoniczna od gniazdka do centrali POD ZIEMIĄ !)
- uszkodzona karta LAN
- uszkodzony softmodem PCI
- uszkodzony dedykowany terminal internetu bezprzewodowego (jego port LAN)
- uszkodzony tranzystor wzm. mikrofonowego w domofonie
- uszkodzona wkładka elektretowa w domofonie
Nie zostały uszkodzone żadne urządzenia od strony zasilania oraz żadne od strony anten (w tym nadawcze).
Należy pamiętać aby nie korzystać z telefonu PRZEWODOWEGO stacjonarnego podczas burzy (wiele osób nie żyje, porażonych od trzymanej słuchawki).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zabezpieczenie anten przed burzą

Post autor: Anduraki »

Gdzieś na tym forum czytałem o urządzeniach redukujących "tą falę" po piorunie - nie lepiej zainstalować to w kilku miejscach i nie martwić się na zapas? W miastach chyba są stosowane takie technologie, bo nigdy nie spaliło u mnie ani u nikogo z sąsiadów żadnego odbiornika mimo, iż waliło często w sąsiedni wieżowiec (30 metrów dalej).


Co do dobrego kontaktu elektrycznego anteny z masztem - heh to wydaje mi się, że to znacznie zmieni (negatywnie) charakterystykę anteny. Może na fizyce się dobrze nie znam, ale wydaje mi się, że uziemienie takiego masztu spowoduje uziemienie sygnału i w konsekwencji brak sygnału w TV

Zablokowany