DTV - DANE

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

DTV - DANE

Post autor: rppmedia »

W dniu dzisiejszym tj. 04.02.2010r. o godz. 14:00 pojawiła mi się nowa usługa w kanale DTV-DANE (tak przynajmniej w Sharpie) strumień o nazwie SSU_panasonic.

Demon

Re: DTV - DANE

Post autor: Demon »

Panasonic udostępnił aktualizację oprogramowania poprzez DVB-T - "Specification for System Software Update in DVB Systems".

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DTV - DANE

Post autor: Tom345 »

Bardzo dobra wiadomość! :)

Jeszcze tylko Samsung i jestem w niebie ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DTV - DANE

Post autor: Jarosław Bałuka »

Demon pisze:Panasonic udostępnił aktualizację oprogramowania poprzez DVB-T - "Specification for System Software Update in DVB Systems".
Czy gdzieś pojawiła się ww informacja, komunikat..? Bo jeśli nie to powyższe sformułowanie nie jest prawdziwe.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DTV - DANE

Post autor: RAPIOTR »

No i to jest wreszcie dobry kierunek działania. Jednak pewnie nie wszystkie telewizory (marki) mogą się upgrejdować w ten sposób.
Panasonic widać pomyślał o swoich klientach bo pewnie każdy telewizor będący w zasięgu DVB-T wracał do nich na zmianę softu . Stąd decyzja o OTA.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DTV - DANE

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Prosimy nie wyciągać pochopnych wniosków...
Jak już kolega wspomniał, nie było oficjalnego komunikatu, a takie akcje będą na pewno poprzedzane komunikatem z informacją kiedy i dla jakich modeli będzie emitowane oprogramowanie. Na razie nie jest planowana aktualizacja żadnych dostępnych komercyjnie odbiorników DVB-T.

Wszystkie liczące się marki mają funkcjonalność zdalnej aktualizacji oprogramowania w swoich produktach. Dotyczy to zarówno iDTV jak i STB.
Możliwość aktualizacji przez DVB-SSU jest wymagana w Rozporządzeniu w sprawie urządzeń odbiorczych DVB-T. Każdy odbiornik DVB-T wprowadzany na nasz rynek powinien to obsługiwać.

Demon

Re: DTV - DANE

Post autor: Demon »

W takim razie przepraszam. Ale jak rozumieć wypowiedź kolegi @rppmedia? Czy administratorzy nie potrafią się do tego ustosunkować? Co oznacza "strumień o nazwie SSU_panasonic"? Kolega @rppmedia wyssał z palca to, czy może jednak ktoś z Emitel-a eksperymentuje i pokręcił nie tą gałeczką?

Panie @Jarku Bałuka. Pana wypowiedź jest (przepraszam, ale) nieelegancka. Powinien pan napisać, że mój wniosek został oparty na nieprawdziwej informacji pana @rppmedia. Nie zrobił Pan tego, więc sądzę, że kolega @rppmedia podał prawdziwą informację. A w związku z tym powinien Pan wyjaśnić moją "pomyłkę" informując o tym, co @rppmedia zauważył.

Nie wolno w takiej sytuacji nazywać tego "kłamstwem"!

W związku z powyższym pytam, czy obserwacje @rppmedia są prawdziwe oraz co one oznaczają dla nas jako odbiorców. Po czym w przyszłości jako odbiorcy możemy poznać, że w strumieniu TS znajdują się dane aktualizacyjne dla naszych telewizorów.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DTV - DANE

Post autor: JaroslawMroczkowski »

testy, testy, testy, testy. Przygotowanie systemu "na wszelki wypadek".
Bez obaw, nikt nie pokręcił nie tą gałeczką. Jak już napisałem żaden dostępny komercyjnie odbiornik DVB-T nie będzie aktualizowany w najbliższym czasie.

Nigdzie nie padło słowo "kłamstwo". Stwierdzenie po prostu nie było prawdziwe. (prawda, fałsz, takie pojęcia z logiki...)

Tak na prawdę nie ma potrzeby w specjalny sposób informować użytkowników. Jeśli włączyli opcję automatycznej aktualizacji odbiornik budzi się jakiś czas po wyłączeniu i sprawdza czy w strumieniu jest oprogramowanie dla niego. Jeśli jest, to je ściąga. Niektóre modele potem przy włączeniu pytają czy zainstalować, ale większość po prostu instaluje i rano już mamy "nowy telewizor". Odbiornik nie wczyta oprogramowania dla innego modelu, starszego albo tego samego, które ma zainstalowane, tylko nowsze. Jeśli ktoś nie życzy sobie zmian wystarczy wyłączyć automatyczną aktualizację w menu.
Dodatkowe komunikaty podawane odpowiednio wcześniej mają przygotować tych nielicznych, którzy wyłączają zasilanie na noc, wyłączają automatyczną aktualizację albo mają takie modele, które wymagają ręcznej inicjalizacji procesu aktualizacji.

slimak

Re: DTV - DANE

Post autor: slimak »

JaroslawMroczkowski pisze: Jak już napisałem żaden dostępny komercyjnie odbiornik DVB-T nie będzie aktualizowany w najbliższym czasie.

(prawda, fałsz, takie pojęcia z logiki...)
Jarosław Bałuka pisze:11 stycznia 2010

Mamy dwa modele Panasonica, jeden pokazuje informacje o audycjach 'obecna' i 'następna', drugi wyświetla pełny 7-dniowy przewodnik z opisami.
slimak pisze:Mam wielką prośbę o podanie modelu, kraju(wybranego przed programowaniem kanałów) oraz FW w Panasonicu z pełni działającym EPG.
Niestety, ten model to model testowy, który dopiero ma wejść na rynek...
Rozumiem, że to test aktualizacji w Panasonicu 2010? :-)

Demon

Re: DTV - DANE

Post autor: Demon »

JaroslawMroczkowski pisze:testy, testy, testy, testy. Przygotowanie systemu "na wszelki wypadek".
Bez obaw, nikt nie pokręcił nie tą gałeczką. Jak już napisałem żaden dostępny komercyjnie odbiornik DVB-T nie będzie aktualizowany w najbliższym czasie.

Nigdzie nie padło słowo "kłamstwo". Stwierdzenie po prostu nie było prawdziwe. (prawda, fałsz, takie pojęcia z logiki...)

Tak na prawdę nie ma potrzeby w specjalny sposób informować użytkowników. Jeśli włączyli opcję automatycznej aktualizacji odbiornik budzi się jakiś czas po wyłączeniu i sprawdza czy w strumieniu jest oprogramowanie dla niego. Jeśli jest, to je ściąga. Niektóre modele potem przy włączeniu pytają czy zainstalować, ale większość po prostu instaluje i rano już mamy "nowy telewizor". Odbiornik nie wczyta oprogramowania dla innego modelu, starszego albo tego samego, które ma zainstalowane, tylko nowsze. Jeśli ktoś nie życzy sobie zmian wystarczy wyłączyć automatyczną aktualizację w menu.
Dodatkowe komunikaty podawane odpowiednio wcześniej mają przygotować tych nielicznych, którzy wyłączają zasilanie na noc, wyłączają automatyczną aktualizację albo mają takie modele, które wymagają ręcznej inicjalizacji procesu aktualizacji.
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Przyjąłem, że ta opcja została z sukcesem przetestowana w przeszłości. Gdyby jednak stosowali Państwo czytelne nazewnictwo, np: "SSU_test" byłoby lepiej. Nie sądzę, żeby odbiorniki analizowały tą nazwę w procesie decyzyjnym dotyczącym aktualizacji oprogramowania.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DTV - DANE

Post autor: Jarosław Bałuka »

Demon pisze:W takim razie przepraszam. Ale jak rozumieć wypowiedź kolegi @rppmedia? Czy administratorzy nie potrafią się do tego ustosunkować? Co oznacza "strumień o nazwie SSU_panasonic"? Kolega @rppmedia wyssał z palca to, czy może jednak ktoś z Emitel-a eksperymentuje i pokręcił nie tą gałeczką?

Panie @Jarku Bałuka. Pana wypowiedź jest (przepraszam, ale) nieelegancka. Powinien pan napisać, że mój wniosek został oparty na nieprawdziwej informacji pana @rppmedia. Nie zrobił Pan tego, więc sądzę, że kolega @rppmedia podał prawdziwą informację. A w związku z tym powinien Pan wyjaśnić moją "pomyłkę" informując o tym, co @rppmedia zauważył.

Nie wolno w takiej sytuacji nazywać tego "kłamstwem"!

W związku z powyższym pytam, czy obserwacje @rppmedia są prawdziwe oraz co one oznaczają dla nas jako odbiorców. Po czym w przyszłości jako odbiorcy możemy poznać, że w strumieniu TS znajdują się dane aktualizacyjne dla naszych telewizorów.
1. następnym razem proszę dać nam szansę ustosunkować się do informacji, zamiast samodzielnie kreować rzeczywistość w oparciu o błędnie wyciągane wnioski. W ten sposób unikniemy tworzenia nieprawdziwego 'newsa', którego potem trudno jest wyprostować i odkręcić jeśli zostaje powielony na x forach i y portalach...
2. obserwacje @rppmedia nie były wyssane z palca, były jak najbardziej trafne. Szczegóły zostały już wyjaśnione. Był to test konfiguracji.
3. wykonany test nie miał absolutnie żadnego wpływu na odbiorców, natomiast dla nas był bardzo pożyteczny.
4. informacja o dostępnej do pobrania nowej wersji oprogramowania (lub o pobranej nowej wersji i oczekującej na instalację) powinna wyświetlić sie na ekranie telewizora. Sposób informowania i zachowania się odbionika zależny jest producenta urządzenia jak również od udostępnionych funkcji w urządzeniu i decyzji użytkownika.

Czy coś jeszcze mógłbym wyjaśnić w sprawie informacji podanej przez kolegę @rppmedia?

Demon

Re: DTV - DANE

Post autor: Demon »

Jarosław Bałuka pisze:1. następnym razem proszę dać nam szansę ustosunkować się do informacji, zamiast samodzielnie kreować rzeczywistość w oparciu o błędnie wyciągane wnioski. W ten sposób unikniemy tworzenia nieprawdziwego 'newsa', którego potem trudno jest wyprostować i odkręcić jeśli zostaje powielony na x forach i y portalach...
(...)
Czy coś jeszcze mógłbym wyjaśnić w sprawie informacji podanej przez kolegę @rppmedia?
Jestem nastawiony pozytywnie do Państwa działań. Jednak wypuszczenie w eter źle nazwanej usługi nie jest moją, a Państwa "winą". Tak jak już wcześniej napisałem, należało nazwać ją "SSU_test" i nie byłoby tego tematu. Zarówno kolega @rppmedia jak i ja oraz wielu innych ludzi zainteresowanych tą tematyką udzielających się na X forach i czytających Y portali wiedziałoby o co chodzi. Jedno małe słówko w konfiguracji Państwa urządzonka. Czy moje apele o odrobinę dbałości o szczegóły są przesadzone?

Dziękuję ponownie za wyjaśnienie. Teraz jest sprawa jasna. Mam nadzieję, że brak słowa "prawdopodobnie" w moim poście nie wyrządziły nadmiernych szkód w naszym społeczeństwie informacyjnym.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DTV - DANE

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ponieważ już wyjaśniliśmy co to była za transmisja zamykam wątek.
Dodam tylko, że całość trwała dość krótko, więc trzeba sporego szczęścia, żeby trafić na ten moment, choć nie wykluczone, że uważni obserwatorzy co jakiś czas zauważą jeszcze nietypowe serwisy w strumieniu.

Zablokowany