Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

Tylko, że to już nie jest pokojowa. Konstrukcja zaś bardzo wiotka jak na zewnętrzną.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

QkiZ pisze: Brałem tuner do pracy, pracuje przy rondzie Daszyńskiego i zestaw działał bez problemu. Na małej antence odbierałem TVN HD bez żadnych przycięć przy 30% sile sygnału.
coś innego odbierał?

Zamiast tej manty to wpokoju mozesz spróbować byle starą siatkę. Nie masz takiej? bo te wynalazki co masz to kiepściutkie.

Generalnie to antena zewnętrzna w takich warunkach albo eksperymenty. jak koleś ze sklepu przyjmie zwrot to dlaczego nie spróbować ;)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: m@rtops »

QkiZ pisze:Koleś w sklepie polecał mi antene Manta MA-301
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=4083
a tutaj cytat z wiadomości "PW" jaką otrzymałem od użytkownika tej anteny :oops:
Masz rację mam tą antenę manty i powiem Ci że rzeczywiście o kant tyłka potłuc krzywe to delikatne i funta kłaków niewarte. O ile kanał 36 ze św krzyża mi chodzi to 62 już klapa. pozostaje mi tylko czekać na Tarnów aż na 45k włączą mux 1 bo mux 2 z tarnowa jak skręcę antenę to chodzi. A jak nie pójdzie to wtedy wymienię antenę. A jeszcze jedno już siatka 20 letnia odbiera mi bez zakłóceń na drugim tv. pozdrawiam dzięki za opinię.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: adac »

QkiZ:
Ta Reflekta to mniej więcej taki sam wyrób jak ta pokojowa z nokauta, którą posiadasz. Lipne wykonanie i wzmacniacz który w ogóle nie nadaje się do dvb-t. Recenzję masz wyżej.
Na razie próbuj eksperymentów z tą pokojową panelową którą kupiłeś, napisz co to za model.
Zaopatrz się w przedłużacz antenowy żeby swobodnie przemieszczać się po pokoju i na balkonie. Jeżeli to jest ant. pasywna to można do niej dołożyć wzmacniacz rurkowy.
Jeżeli uda Ci się znaleźć dobre miejsce na balkonie to można będzie tam założyć dużą siatkę 4X i próbować z symetryzatorem albo wzmacniaczem.
Napisz jeszcze, które analogi udało Ci się odebrać (nr.y kanałów), będzie wiadomo który nadajnik jest w zasięgu.

Co do tunerka: w odległości niecałe 1,5 km (!) od nadajnika udało Ci się osiągnąć 30% siły sygnału. To potwierdza moją opinię, że jest to tunerek dla Raszyna i okolic. Być może to wada tego konkretnego egzemplarza, który zakupiłeś.
W trudniejszych warunkach jakie masz w domu odbiór może w ogóle się nie udać.
Okna masz na wsch, więc trzeba próbować z PKiN (6 km), chyba że możesz obrócić antenę na płd w kierunku Raszyna i tego kierunku nie przesłaniają Ci ściany budynku.

Jest jeszcze sprawa odbioru w strefie SFN; teoretycznie taki układ powinien pomóc w odbiorze na trudnym terenie,pod warunkiem że poradzi sobie z tym tuner. Były już na ten temat posty na forum. Być może Twój tunerek USB nie radzi sobie z takim odbiorem.
Więcej: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=2556

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

adac pisze:Co do tunerka: w odległości niecałe 1,5 km (!) od nadajnika udało Ci się osiągnąć 30% siły sygnału. To potwierdza moją opinię, że jest to tunerek dla Raszyna i okolic. Być może to wada tego konkretnego egzemplarza, który zakupiłeś
kol zapomina, że tunery na USB sa tak wyskalowane.
Ten akurat pokazuje max ok 50% ale miałem tunery które pokazuja 100% niezależnie od tego co jest.
Liczy się jakość sygnału a nie siła.
Wskazania tylko jako zmiana a nie, że 30% siła to kiepsko. Ten tuner tak jest wyskalowany i tyle.
Inna sprawa że jest mniej czuły niż ITE9135

Czy tak czy inaczej trzeba pochodzić po pokoju i szukać najlepszej jakosci sygnału. najlepiej 100%.

Swoja droga kol chyba stawia antenkę z zestawu gdzie popadnie skoro nie odbiera nic albo tylko TVN HD

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: adac »

@up:
- co sądzisz o wpływie sfn-u na ten odbiór ?
Czy w przypadku tunerów USB to raczej przeszkadza czy pomaga ?

QkiZ

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: QkiZ »

TomW pisze:Tylko, że to już nie jest pokojowa. Konstrukcja zaś bardzo wiotka jak na zewnętrzną.
No tak, porzuciłem pomysł z pokojową, zastanawiam się teraz nad balkonem.
janek77 pisze:coś innego odbierał?
tak, w pracy łapał wszystkie kanały z 3 muxów ale jakość sygnału nie była zadowalająca, obraz pikselował, ale myśle że większa antena i dawałby radę ze wszystkimi kanałami. Łapał również kanały kodowane z Cyfrowego Polsatu, oczywiście nie mogłem ich oglądać, ale widział je.
adac pisze:Na razie próbuj eksperymentów z tą pokojową panelową którą kupiłeś, napisz co to za model.
Już ją oddałem :) Mam przedłużacz 5 metrów, łaziłem z nią po pokoju, nic. Dopiero jak wylazłem na balkon coś łapał. Wcześniej w pracy wyeksportowałem listę programów do pliku i potem je wczytałem w domu. Dzięki temu w tej panelowej udało mi się momentami złapać klatkę z TVN HD. Niestety nie zapamiętałem nazwy tej anteny. Miała wzmocnienie do 35dB i nie miała możliwości regulacji. Kosztowała jakieś 60zł.
adac pisze:Napisz jeszcze, które analogi udało Ci się odebrać (nr.y kanałów), będzie wiadomo który nadajnik jest w zasięgu.
Tego to Ci nie powiem, mój telewizor nie podaje takich info. Mogę powiedzieć, że z zakresu VHF3 i UHF.
adac pisze:Co do tunerka: w odległości niecałe 1,5 km (!) od nadajnika udało Ci się osiągnąć 30% siły sygnału. To potwierdza moją opinię, że jest to tunerek dla Raszyna i okolic. Być może to wada tego konkretnego egzemplarza, który zakupiłeś.
W trudniejszych warunkach jakie masz w domu odbiór może w ogóle się nie udać.
Kanały łapał na antence z zestawu, takie małe gówienko 10cm. Siła sygnału była 30%, ale SNR był z 80%.
adac pisze:Okna masz na wsch, więc trzeba próbować z PKiN (6 km), chyba że możesz obrócić antenę na płd w kierunku Raszyna i tego kierunku nie przesłaniają Ci ściany budynku.
Tak robię. Raszyn jest za rogiem budynku.
janek77 pisze:Czy tak czy inaczej trzeba pochodzić po pokoju i szukać najlepszej jakosci sygnału. najlepiej 100%.
Chodzone było. W ogóle nie łapie listy programów. Listę programów złapałem w pracy jak już wcześniej pisałem.
adac pisze:Czy w przypadku tunerów USB to raczej przeszkadza czy pomaga ?
No ciekaw jestem, nigdzie ani w instrukcji ani w necie nie znalałem informacji czy ten tuner sobie z tym radzi.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

Tunery USB nie mają problemów z odbiorem SFN. Głowica to głowica. Nie słyszałem aby robili specjalne pod SFN.
czy to STB czy TV różnią się czułością. i nie zawsze STB czy TV jest bardziej czułe. ITE9135 są bardziej czułe od WIWA HD 90. Choć nie każdy to zrozumie lub ma chęć aby się zastanowić nad tym i przeprowadzić testy. :lol:
I wcale nie gorsze od TV SHARP.

Tu się nie ma co doszukiwać, przy stosowanych, wybranych złych dla odbioru parametrach modulacji, po prostu nie ma dobrego sygnału u kolegi.
I Trzeba tylko dać dobry sygnał.

Trzeba w wypadku kol QkiZ na dach budynku albo co najmniej za okno. i to tak żeby łapać na balkonie z odbicia. Prówbować też ustawiać płaszczyznę siatki góra /doł a nie tylko w osi. ciągle myślę że antena typu korona byłaby dobra na balkon.
Kupić przetestować i oddać jeśli się nie sprawdzi.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: adac »

Może mniej tu chodzi o teorię a o konkretny przypadek kol. Qkiz-a, któremu ten tuner nie działa. Przeciętny user nie będzie kupował 20 tunerów i urządzał im testy bo nie o to chodzi. Przeczyta opinie, opis sprzedawcy i chce kupić coś co mu zagra.
Jak widać nie zawsze się to udaje. W tym konkretnym przypadku obstawiam felerny egzemplarz.

Dla @Qkiza mam aktualną propozycję wycieczki w okolice Raszyna, a weekend temu sprzyja. Trzeba tylko zaopatrzyć się w mobilny zestaw do testów i jakiś transport. Najlepiej ustawić się w otwartym terenie jakieś 15 km od nadajnika z dobrą widocznością i próbować odbioru.
Nie ma siły, powinien być stabilny odbiór 3-ch Muxów bez śladu przycięcia. Jeżeli nie to ten tuner jest do wywalenia, a szukanie do niego anteny to strata czasu i $$.

I jeszcze parę uwag dla kol.Qkiz;
- antenkę typu 'patyk' najlepiej ustawiać poziomo, prostopadle do kierunku nadajnika, tak żeby otrzymać literę L. Ustawienie w poziomie i celowanie patykiem w nadajnik to najgorszy przypadek, a pionowe co prawda jest dookólne ale ze stratą mocy.
- czy w domu podłączasz ten tuner przez interfejs USB 2.0 ? Pytam dla formalności. I lepiej odpuścić sobie, przynajmniej na początku wszelkie Huby, tylko łączyć bezpośrednio.
janek 77 pisze: Głowica to głowica. Nie słyszałem aby robili specjalne pod SFN.
/edit; może tu jest problem i te tunerki nadają tylko do pojedynczego odbioru, co nie wyklucza że komuś się udało.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

adac pisze: /edit; może tu jest problem i te tunerki nadają tylko do pojedynczego odbioru, co nie wyklucza że komuś się udało.

Jak juz pisałem głowica to głowica. Różnią się czułością i ten na RTL jest słabszy od ITE9135, więc kilka dB moze rozbic różnicę w trudnych warunkach.
W terenie mocno zurbanizowanym z jakiś przyczyn wybrano doswietlanie.

I choć parametry modulacji są prawie jedne z najgorszych to raczej to niż SFN stanowi przyczynę braku odbioru.

Używałem prawie wszystkie tunery USB na różnych chipsetach i żaden w Wawa nie miał problemów z SFN, a na pewno nie stanowiło to o braku odbioru sygnału.
Choć musze zauważyć, że po uruchomieniu MUX3 z PKiN nastąpiło pogorszenie warunków odbioru.
Przed tym w wielu miejscach MUX 3 z Raszyna był niemozliwy do odbioru. Teraz są lekkie problemy z odbiorem MUX3 z PKiN przy SFN. Jeszcze nie wiem od czego to zależy :evil:

Natomiast oczywiście tuner może być uszkodzony, choć jak twierdzi właściciel odebrał na słabych parametrach wszystkie 3 MUX. Na parterze to normalne, że wskażniki nie będa super.
To raczej potwierdza teze, że tuner jest sprawny 8-)

co do ustawienia anteny w poziomie to mam nadzieję, że kol QkiZ mający problem przeczytał coś o nadawaniu i tunerach USB i ustawił antenkę z zestawu w poziomie i próbował obrotem wokól osi znależć sygnał.
Uwagi dotyczące tego wynalzaku z ósemką raczej wskazuja, ze wie o co chodzi.

Teraz to raczej załapać szczątkowy sygnał.
A na parterze tyłem do nadajnika to nie msui byc łątwizna, jak juz pisałem

QkiZ

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: QkiZ »

adac pisze:Dla @Qkiza mam aktualną propozycję wycieczki w okolice Raszyna, a weekend temu sprzyja. Trzeba tylko zaopatrzyć się w mobilny zestaw do testów i jakiś transport. Najlepiej ustawić się w otwartym terenie jakieś 15 km od nadajnika z dobrą widocznością i próbować odbioru.
Nie ma siły, powinien być stabilny odbiór 3-ch Muxów bez śladu przycięcia. Jeżeli nie to ten tuner jest do wywalenia, a szukanie do niego anteny to strata czasu i $$.
Postaram się jeszcze raz potestować.
adac pisze:- czy w domu podłączasz ten tuner przez interfejs USB 2.0 ? Pytam dla formalności. I lepiej odpuścić sobie, przynajmniej na początku wszelkie Huby, tylko łączyć bezpośrednio.
Tak, USB2.0.
janek 77 pisze:co do ustawienia anteny w poziomie to mam nadzieję, że kol QkiZ mający problem przeczytał coś o nadawaniu i tunerach USB i ustawił antenkę z zestawu w poziomie i próbował obrotem wokól osi znależć sygnał.
tak, testowałem tą antenkę w różnych pozycjach. Jak wiele osób pisało na necie ta antenka nadaje się tylko jak jesteśmy kilometr od nadajnika, generalnie ona stanowi element dekoracyjny.
janek 77 pisze:A na parterze tyłem do nadajnika to nie msui byc łątwizna, jak juz pisałem
Jak wychodzę na balkon PKiN mam na godzinie 2, więc jeszcze znośnie. Raszyn jest za plecami wtedy, gdzieś 4 z hakiem.
Wczoraj kupiłem taką antenę http://images04.olx.pl/ui/2/29/89/28612089_8.jpg
Wszystko spoko tylko okazało się, że wzmacniacz zepsuty. Dziś pojadę wymienić. Jak pech to pech :?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kb997 »

Na początek spróbuj z samym symetryzatorem, jak pójdziesz do sklepu wymieniać wzmacniacz. A wzmacniacz to najsłabszy jaki mają (najlepiej z możliwością wumiany na inny).

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

QkiZ pisze:testowałem tą antenkę w różnych pozycjach. Jak wiele osób pisało na necie ta antenka nadaje się tylko jak jesteśmy kilometr od nadajnika, generalnie ona stanowi element dekoracyjny.
zależy od warunków. 5km bez widoku na nadajnik z odbicia. też ustawiłęm stabilny odbiór. Ursus bez widoku na nadajnik 10 pietro podobnie. Więc bez przesady. antenka do 10-15 km w zależności od warunków daje się ustawić. trzeba tylko trochę kabla i popatrzeć na wskażniki na komputerze.
Parter jest trochę ekstremalny przy tych parametrach modulacji
QkiZ pisze:ak wychodzę na balkon PKiN mam na godzinie 2, więc jeszcze znośnie.
w sumie nie jest tak żle. bez wzmacniacza powinieneś miec odbiór.
Gdybyś miał inny tuner, bardziej czuły to może na tej z zestawu też byś odbierał

QkiZ

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: QkiZ »

janek 77 pisze:w sumie nie jest tak żle. bez wzmacniacza powinieneś miec odbiór.
Bez wzmacniacza nie chodzi w ogóle. Z wzmacniaczem TVN HD w miarę ładnie. Sygnał silny. MUXy 1,2,3 kicha. Nawet nie widzi.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

tzn siatka nie dałe odbioru poza TVN HD?

na parterze to trzeba na dach albo na balkon i gdzieś pod kątem szukać sygnału. ciągle antena typu Korona jak juz mówiłem wydaje się być ciekawym rozwiązaniem do wypróbowania

QkiZ

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: QkiZ »

janek 77 pisze:na parterze to trzeba na dach albo na balkon i gdzieś pod kątem szukać sygnału.
Balkon i pokój sprawdziłem. Na dach nie mam wejścia.
janek 77 pisze:tzn siatka nie dałe odbioru poza TVN HD?
tak
janek 77 pisze:ciągle antena typu Korona jak juz mówiłem wydaje się być ciekawym rozwiązaniem do wypróbowania
Może i tak, ale wątpie aby działało. Po za tym już się zniechęciłem. Jutro oddaje antene i na allegro puszczam tuner.
janek 77 pisze:może jeszcze za wcześnie na rozczarowanie, wykonałeś jedną próbę przy pomocy tunerka USB, w trudnych warunkach na 1 piętrze. To nie przesądza jeszcze o całej DVB-T, ponieważ są też tacy którzy ją odbierają
Pewnie, że odbierają, bo mają lepsze warunki: mniejsze blokowisko, żadnych przeszkód na drodze, itd. Jak już pisałem jest wiele osób z takimi warunkami jak ja po 13 marca 2013 nie będzie mogło odbierać analogowej, która działa lepiej niż cyfrowa. A jeśli dalej tak będzie to tylko nakręci klientów płatnej cyfrowej telewizji i kablówkom.

bLaYd

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: bLaYd »

Witam.
Chciałbym kupić pokojową antenę do telewizji naziemnej (cyfrowej). Mam 3 typy, ale nie wiem, który z nich jest najlepszy w praktyce. Otóż są to:
1) http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/pokojowa-antena-do-tv ... 76520.html
2) http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-pokojowa-lambd ... 74629.html
3) http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/mocna-antena-tv-dvb-t ... 44822.html
Proszę o radę i cenne wskazówki.

Antena będzie służyć do odbioru DVB-T na komputerze. Obecnie korzystam z mini antenki dołączonej do tunera. Odległość od nadajnika to jakieś 10 km (nadajnik nadaje z mocą 100 kW zarówno MUX1 jak i MUX2) i obraz czasami zacina, stąd chciałbym to jakoś poprawić.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: karol12_124 »

Kup tę trzecią i do niej zwykły wtyk TV i symetryzator. Albo poczytaj trochę tu : http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930 i zrób biquada ;) A okno w stronę nadajnika jest?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

Też używam tej trzeciej i biquada w innym miejscu. Przy tak małej odległości nie ma chyba nic lepszego. Chyba, że jeszcze log-per.

bLaYd

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: bLaYd »

Ok, dzięki za odpowiedzi. A jeśli kupię tą trzecią antenkę, to o odbiorze w jakim maksymalnym zasięgu mogę liczyć? Zakładając w miarę korzystny profil terenu i okno ukierunkowane w stronę nadajnika.

Zablokowany