DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

zielony laik

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: zielony laik »

Dzięki Robert03 i Boges.
Byłem faktycznie bardzo zdziwiony gdy tańcząc z anteną w końcu znalazłem właściwe miejsce gdzie złapałem w końcu MUX1. Dziwne :( - bo w zasadzie za oknem nie mam szczególnych przeszkód w najbliższej okolicy (w kierunku północnym). Ale właściwy odbiór MUX1 jest tylko praktycznie w 1 punkcie pokoju. Zrobiłem próby z anteną pokojową na balkonie (ekspozycja bardziej zachodnia) ale jest zdecydowanie łatwiej namierzyć sygnał. Więc już zdecydowałem, że zamontuję antenę zewnętrzną.
Chodkiewicza nie złapałem ale będę dalej próbował.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

W pomieszczeniu sygnał jest kilka a nawet kilkadziesiąt razy słabszy niż na zewnątrz. Dodatkowo ściany budynku, okna, meble, urządzenia wewnątrz rozpraszają i tłumią sygnał. Sygnał odbija się od wszystkiego setki razy i taki "zmasakrowany" dociera do kiepskiej (bo nie ma dobrych) anteny pokojowej (najczęściej kawałek drutu w ładnej puszce) więc cudów z odbiorem być nie może.
Kanał 49 na którym nadaje MUX1 to dużo wyższa częstotliwość niż kanał 32 na którym nadaje MUX-2. Wyższa częstotliwość oznacza większe tłumienie a więc i gorsze warunki odbioru. Oczywiście to wszystko przestaje mieć praktyczne znaczenie gdy posiadasz antenę zewnętrzną, natomiast w trudnych warunkach znaczenie może mieć.
Jeśli masz możliwość zastosuj antenę zewnętrzną - np. na balkonie. Złapiesz napewno jeszcze MUX-3 z Chodkiewicza i będziesz miał więcej programów w tym TVP2-HD.
Dla Twojej lokalizacji tego typu antena przykręcona do balustrady bez wzmacniacza ( w puszce anteny montujesz symetryzator) jak najbardziej wystarczy:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm
http://sklep.satserwis.pl/antena-uhf-atr-8-21-60.html
W dobrym sklepie RTV w Bydgoszczy napewno do dostania (nie w markecie).

Mariusz65

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Mariusz65 »

A kiedy jest planowane nadawanie MUX-3 z Trzeciewca o większej mocy dla "zagranicznych" miast i wiosek? ;)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Po wyłączeniu analogu, w naszym regionie nie później niż 20 maja 2013.
http://www.polskacyfrowa.org/wazne-daty ... gowej.html

Grzybeusz-Torun

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Grzybeusz-Torun »

Witam ;D mam dwie kolejne sprawy.

1. Nie mam następujących programów (TVP2 HD, TVP Bydgoszcz, TVP Kultura, TVP Historia, TV Polonia)

2. Programy z MUX-2 słabo odbieraja. jak przestawie antene to odbiera około 15 minut dobrze i znowu obraz sie psuje.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

1) Być może nie masz dostępu do MUX 3 gdzie są te kanały. Trzeciewiec nie nadaje MUX 3 a w Bydgoszczy nadajnik jest małej mocy.

bizon

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: bizon »

macie głos na tvp2 ?

bizon

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: bizon »

już mam musiałem przeskanować jeszcze raz pasmo

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

Grzybeusz-Torun pisze:Witam ;D mam dwie kolejne sprawy.

1. Nie mam następujących programów (TVP2 HD, TVP Bydgoszcz, TVP Kultura, TVP Historia, TV Polonia)

2. Programy z MUX-2 słabo odbieraja. jak przestawie antene to odbiera około 15 minut dobrze i znowu obraz sie psuje.
ad.1 Jeżeli masz ustawioną antenę na Trzeciewiec, to jak napisał Puma, z Trzeciewca nadaje tylko mux1 i mux2 z mocą 100kW, mux3 nadaje z maleńką mocą 0,5kW tylko dla Bydzi i najbliższej okolicy... jeżeli chcesz mieć mux3 (i nie stracić TVP Bydgoszcz), to możesz spróbować przestawić antenę na nadajnik dla Płocka (Rachocin k. Sierpca), w Toruniu tak odbiera z powodzeniem sporo ludzi... a jeśli nie zależy Ci na TVP Bydgoszcz, to możesz także spróbować z Kisielic (tam masz wszystkie trzy muxy z dużą mocą): http://www.emitel.pl/mux3-etap-3.jpg-62385
ad.2 Musisz mieć albo przeszkody na kierunku Trzeciewca, albo odbierasz z odbić, albo masz coś nie tak z instalacją antenową lub anteną... w Toruniu mux1 i mux2 z Trzeciewca dociera bez problemów...

Mariusz65

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Mariusz65 »

Grzybeusz-Torun pisze:2. Programy z MUX-2 słabo odbieraja. jak przestawie antene to odbiera około 15 minut dobrze i znowu obraz sie psuje.
Może masz antenę z za silnym wzmacniaczem...
Ja wymieniłem wczoraj moim rodzicom płytkę wzmacniacza na "słabszą" i jest OK a mieli podobny problem (Aleks. Kuj.)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Grzybeusz-Torun pisze:Witam ;D mam dwie kolejne sprawy.

1. Nie mam następujących programów (TVP2 HD, TVP Bydgoszcz, TVP Kultura, TVP Historia, TV Polonia)

2. Programy z MUX-2 słabo odbieraja. jak przestawie antene to odbiera około 15 minut dobrze i znowu obraz sie psuje.
Było pisane już w Twojej sprawie sporo. Co zrobiłeś z tego co radziliśmy i jakie przyniosło to efekty ? Zerknij stronę wcześniej i napisz co zrobiłeś z tego co radziłem.
Programy których nie odbierasz nie są dostępne z Trzeciewca więc jeśli masz antenę ustawioną na ten nadajnik to prawidłowo że ich nie odbierasz.

Grzybeusz-Torun

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Grzybeusz-Torun »

A więc tak. ustawiłem zupełnie w przeciwnym kierunku do trzeciewca antene i działa dobrze . niestety jak są chmury albo burza to są odwrotnośći kolorów (psuje sie obraz)...

Antena na wzmacniaczy cały czas bez niego nie działa wgl.


Edycja// zrobiłem automatyczne strojenie i zaskoczenie ;D

Nowe programy.
TVP info bydgoszcz/Warszawa/gdańsk
TVP Kultura,Historia i polonia
TVP1 (zwykły) TVP2 (hd)

A więc mam 22 kanały ;d

Zobacze jak bedzie odbierac jutro ;D dzięki za info bede informował o postepach ;D

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: odziom91 »

Oczywiście. Wyszukaj dwa multipleksy z Bydgoszczy (MUX#2 - kanał 32 i MUX#1 - kanał 49) i jeden z innego miasta (w Bydgoszczy lepiej łapią Kisielice - MUX#3 kanał 46).
Jako że w MUX#1 nadawane jest TVP Bydgoszcz (do 2014 roku), to nie będzie problemu z odbiorem. Paczkę z MUX#3 można potraktować jako "dodatek" bo w sumie dojdzie TVP1, TVP2 HD, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura i TVP Olsztyn (jak dobrze pamiętam zawartość w Kisielicach).

Grzybeusz-Torun

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Grzybeusz-Torun »

A więc tak jest ustawiona na kisielice mniej wiecej i znowu mux 3 padł i Mux(TVP1 HD TVP2 TTV ATM) ten własnie zamula. za to Polsat TVn i inne super działją.

I tak. najpierw była ustawiona na trzeciewiec i tam nastrojona jak przestawilismy na kisielice nie zmieniając strojenia to działały (TVP1 HD ATM ...)

To da sie miec ustawione na kisielice ale TVP ATM odbierac z trzeciewca a inne z kisielic ??

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: odziom91 »

A masz otwartą przestrzeń na Iławę lub Rachocin? - to jest dość istotne.
Trzeciewiec jest silnym nadajnikiem i myślę, że nie będzie problemu. Chyba że mieszkasz w mniej korzystnym miejscu. Najwięcej szans na odbiór masz, gdy mieszkasz na jednym z wyżej położonych osiedli - najlepiej w wieżowcu na wyższych kondygnacjach.

Jeśli Kisielice nie dadzą rady się złapać, spróbuj Rachocin. A jeśli złapiesz któryś z nadajników, a Trzeciewiec będzie gorzej działał, no to lepiej sobie odpuścić. Dużo nie stracisz, jak nie będziesz mieć MUX#3 - poza TVP Kultura i TVP Historia, no i TVP2 HD (gdzie mało tego HD w HD) tam nic ciekawego nie ma. ;)

Grzybeusz-Torun

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Grzybeusz-Torun »

A więć tak. Antena na kisielice. Odbieram MUX1 i 2. I dodatkowo mam TVP Info Gdańsk/Bydgoszcz.


Po MUX-3 nie bede płakał. Zobaczymy czy obraz bedzie stabilny przez kilka dni. To tyle. Jak coś to bede pisał do usłyszenia ;D

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Ważne żeby odbiór był stabilny. Do Sierpca masz troszkę bliżej więc może gdyby Kisielice rwały spróbować Sierpc.
TVP Info Gdańsk masz z MUX-1 z Kisielic a TVP Info Bydgoszcz odbierasz albo z Sierpca (MUX-3) albo z Trzeciewca (MUX-1) tyłem-bokiem anteny. zobacz w menu jaka jest częstotliwość(kanał) i wszystko będzie jasne.
Pamiętaj żeby zawsze przestroić telewizor na częstotliwości na których nadaje dana stacja. Ustawienie anteny na Kisielice a nastrojony telewizor na Trzeciewiec nie są dobrym rozwiązaniem i nie gwarantuje stabilnego odbioru, ale spróbować można.
Oczywiście odbiór sygnałów "tyłem" anteny jest możliwy i czasem się sprawdza ale zależy to od wielu czynników takich jak rodzaj anteny, wzmacniacza, położenie anteny, profil terenu i najważniejsze: korekcja błędów twojego odbiornika.
Ja miałem taki przypadek gdzie 20 km od Trzeciewca przy ustawieniu anteny tyłem do nadajnika jeden odbiornik odbierał cały czas bez problemu wszystko z Trzeciewca wykazując średnio 1-2 błędy(nie wpływało to w żaden sposób na odbiór), a na innym odbiór był przypadkowy: czasem bardzo mocno rwało tak że nie dało się oglądać a czasem odbiór był dobry.
Twoja antena bez wzmaczniacza działa bardzo dobrze pod warunkiem że wyjmiesz go z anteny i w jego miejsce włożysz symetryzator. Samo wyłączenie zasilacza z prądu powoduje że wzmacniacz który jest w antenie nie jest zasilany i działa zaporowo jak mega-tłumik. Dlatego odbiór jest niemożliwy.
Najlepszym tłumikiem jest niezasilany wzmacniacz w antenie. Tłumi wszystko bardzo skutecznie :-)

Jeśli zaś chodzi o MUX-3 to warto o niego zawalczyć zwłaszcza w Toruniu i nie zgadzam się z twierdzeniem że mało jest HD w HD bo tu nie tylko o rozdzielczość chodzi. To nie jest aż tak istotne.
Program nadawany na kanale HD zawsze będzie miał lepszy obraz niż ten sam nadawany w SD. I wcale nie o rozdzielczość tu chodzi. Kanały nadawane w HD mają większą przepustowość więc nawet materiał SD lub LD będzie wyglądał lepiej niż na kanale SD dla którego przepustowość jest o połowę niższa dzięki temu w obrazie pojawia się więcej artefaktów i niedoskonałości. Różnicę widać na kazdym odbiorniku nawet kineskopowym z ekranem większym niż 20 cali.

bozydariwanow

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: bozydariwanow »

Okolice Wiela (niedaleko Karsina) - biquad o bokach 11,5 cm (obliczony na nadajnik Bydgoszcz, tam tez nakierowany) lapie tylko mux 2 (biquada wieszam nad oknem na parterze, jakosc b.dobra) - co ciekawe raz powiesilem biquada ponizej okna i zlapalo mi mux 1 ale jakosc tragiczna. O co tu chodzi - czy w ogole da rade w tych okolicach zlapac oba muxy?. Najlepsze ze antena na dachu duza siatkowa nie lapie nic.
Jak zlapac oba muxy biquadem.
Dzieki za pomoc.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

@bozydariwanow
Do nadajnika w Trzeciewcu masz spory kawałek i myślę, że w Twoim przypadku najlepsze rozwiązanie, to jednak antena kierunkowa z symetryzatorem (w miejsce tej siatkowej)... tak zerknąłem na mapę, że bliżej Ci do nadajnika dla Gdańska (Chwaszczyno), masz także możliwość odbioru z Iławy (Kisielic), przy dobrej instalacji antenowej zyskałbyś mux3. Jeśli upierałbyś się przy gięciu druta (choć pamiętaj, że taka antena nie służy do odbioru z dużych odległości),to zastosuj podwójny biquad- boki kwadratów wewnętrznych 12,8cm, zewnętrznych 10,4cm, do tego ekran w odległości ok 5,5cm, pamiętaj o poprawnym wykonaniu (np. na przecięciach przewody krzyżujące się muszą być odizolowane od siebie), ale o tym możesz poczytać w dziale poświęconym antenom...

beginner

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: beginner »

Z Trzeciewca na kanale 32 odbieram MUX2 z jakością 100% moc~50%. MUX1 na kanale 49 udaje sie wyszukac jednak kompletnie nie ma obrazu- jakośc 0% moc~5%. Do nadajnika mam jakies 50km. Odbieram na starej siatkowej antenie ze wzmacniaczem. Ma ktoś jakiś pomysł dlaczego tak sie dzieje? Przecież to ten sam nadajnik MUXy niby nadają z taką samą mocą a MUX1 po prostu nie odbieram. Prosze pomóżcie:)

Zablokowany