Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Colmar

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Colmar »

Wichów 50kW odległość od nadajnika 18km Nowa Sól, odbicie sygnału nadajnik na zachodzie okno od strony wschodniej blok na osiedlu
MUX-1,MUX-2 100-94% . Tuner USB Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick e330
Dipol z drutu miedzianego 2.5mm2 ramiona o długości 162,5mm dla MUX-1 k.45 666 MHz MUX-2k.41 634 MHz
Ja wyliczyłem to sobie tak 666+634=1300 1300/2=650 średnia 650MHZ podzieliłem to przez 4 wynik 162,5 - długość ramienia w mm.
Nie wiem czy to ma jakiś sens ale u mnie działa znakomicie.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Dla 650MHz długość boku to 112mm
Edit
Dla zainteresowanych balun 1:1
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

janek 77

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: janek 77 »

ja zrobiłem dla dziewczyny antenke z anteny FM dodawanej do tunerów na USB.

Obrazek

Pionowo na ścianie balkonu.
8 km od nadajnika PKiN odbiór na TV . jakość 100% siła 78%

końcówka w formie dipola 12 cm

zero lutowania bo była gotowa z końcówką IEC

Colmar

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Colmar »

Przyciąłem do 112mm efekt:
Obrazek

speedybike

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: speedybike »

Witam.
Proszę podpowiedzcie, jak jakie MHz mam wpisać tutaj.http://www.cnet.de/praxis/wochenend/410 ... asteln.htm
Mieszkam ok 5 km od nadajnika na ul.Chodkiewicza w Bydgoszczy i ok 25km od nadajnika w Trzeciewcu.
Kompletnie nie znam się na tych wszystkich częstotliwościach, ale ze zrobieniem anteny sobie poradzę bez problemów (tak myślę).

dzikib

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: dzikib »

roki40 pisze:A ile masz do ec-4 km . ???? 5 . 10 ? każdy chwali te wynalazki lub podaje że ma 100/100 siły i jakości odbioru ale zapomina dodać że ma wzmacniacz w instalacji lub mało km do nadajnika ....
Bez wzmacniacza łapie nadajnik z Trzeciewieca około 74km oraz z Chwaszczyna coś ponad 60km.
Choć bliżej mam do Kisielic około 24km i na niego jestem nastawiony.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Bogoes »

speedybike pisze:Witam.
Proszę podpowiedzcie, jak jakie MHz mam wpisać tutaj.http://www.cnet.de/praxis/wochenend/410 ... asteln.htm
Mieszkam ok 5 km od nadajnika na ul.Chodkiewicza w Bydgoszczy i ok 25km od nadajnika w Trzeciewcu.
Kompletnie nie znam się na tych wszystkich częstotliwościach, ale ze zrobieniem anteny sobie poradzę bez problemów (tak myślę).
Witaj speedybike... z uwagi na sporą rozpiętość kanałów w Bydgoszczy k.32 (562MHz), k.34 (578MHz) i k.49 (698MHz) najlepiej od razu zbuduj podwójnego biquada (ok. 190cm drutu), zapewni Ci on dużo lepszy odbiór przede wszystkim mux1. Jeśli chodzi o wymiary, to dla Bydgoszczy (mieszkam na Okolu) wymiary i linki do zdjęć masz tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=560 . Pamiętaj, że na skrzyżowaniach przewody muszą być od siebie odizolowane i przewód antenowy powinienem w miejscu podpięcia iść do tyłu, a nie jak na moich zdjęciach wzdłuż anteny ;) . Ja przestałem także lutować przewód i do podłączenia do anteny (bo jeszcze kilka robiłem później dla znajomych) robię za pomocą nawleczonych na drut złączek z listw elektrycznych
pozdro i udanego gięcia
edit: Uzupełnij też swoje dane w profilu (lokalizacja, sprzęt, itp.)... i pamiętaj, że jednak zewnętrzna antena i poprawna instalacja antenowa da lepsze rezultaty niż taki wygięty drut.

matemaciek

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: matemaciek »

Mój biquad został zapuszkowany:

Obrazek

"Ucha" puszek pozostawiają pole do popisu jeśli chodzi o montaż (-:

speedybike

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: speedybike »

Bogoes , dzięki za odpowiedź.
Widzę ze dobrze patrzyłem jakie parametry wpisać aby uzyskać długość boku kwadratu..
Aktualnie mam drut miedziany 2,5 mm2 (w castoramie nie widziałem 10mm2 (gdzie to kupić i czy nie pójdę z torbami? za 2metry 2,5mm2 zaplaciłem ok 6zł)
Do czasu zakupu grubszego drutu, zrobię sobie z tego co mam:)

matemaciek

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: matemaciek »

@speedybike: spróbuj najpierw na 2.5mm^2, też ma szansę być dobrze (-: Ja swój robiłem z 3mm średnicy, czyli ~7mm^2, mosiężny, kupiony w sklepie spawalniczym za 3.5zł/m.

speedybike

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: speedybike »

matemaciek pisze:@speedybike: spróbuj najpierw na 2.5mm^2, też ma szansę być dobrze (-: Ja swój robiłem z 3mm średnicy, czyli ~7mm^2, mosiężny, kupiony w sklepie spawalniczym za 3.5zł/m.
No zrobię z 2,5mm2.Jak będzie dobrze odbierało to zrobię coś trwalszego z grubszego drutu oczywiście z ekranem.
Czy przewód może pozostać w izolacji czy ją zdjąć?

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Bogoes »

speedybike pisze: Widzę ze dobrze patrzyłem jakie parametry wpisać aby uzyskać długość boku kwadratu..
Aktualnie mam drut miedziany 2,5 mm2 (w castoramie nie widziałem 10mm2 (gdzie to kupić i czy nie pójdę z torbami? za 2metry 2,5mm2 zaplaciłem ok 6zł...
Drut 10mm2 w sklepach ściśle elektrycznych lub hurtowniach... warto zastosować taki choćby z uwagi na trwałość mechaniczną, brak podatności na wyginanie się, ja drut mam akurat za free (zaleta pracy elektryka :lol: )...
Jeżeli chcesz zobaczyć, czy się sprawdzi u Ciebie taka antenka, to mogę Ci pożyczyć swoją-wraz z wtyczką i przewodem ok. 6 mb.(i tak leży w schowku, bo ja po naprawie instalacji dachowej wróciłem do odbioru z anteny zewnętrznej)... i powtórzę się raz jeszcze, że m.z. jest to antenka dla osób, które z jakiś przyczyn nie mogą mieć instalacji zewnętrznej i znajdują się w lokalizacji o dość dobrej sile sygnału. Pozdro

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Kiedyś byłem zwolennikiem grubszego drutu, ale 2,5 mm2 wystarczy a nawet jest wskazane. Sztywność konstrukcji można uzyskać mocując antenę do listewki czy innego dielektryka.

Mutango

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Mutango »

speedybike pisze:(w castoramie nie widziałem 10mm2 (gdzie to kupić i czy nie pójdę z torbami? za 2metry 2,5mm2 zaplaciłem ok 6zł)
W supermarketach typu "Wszystko dla domu" raczej rzadko spotyka się takie przewody, ponieważ raczej nie są używane w domu (napięcia rzędu do 700 Volt). Natomiast bez problemu powinieneś nabyć w dowolnej hurtowni elektrycznej/elektrotechnicznej. Ceny ok 4zł/metr, z torbami nie pójdziesz ;)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Panowie. Powtórzę, nie ma sensu stosować 10mm2. Zysk z 2,5mm2 i 10mm2 dla wyliczonych częstotliwości będzie prawie taki sam. Z grubszego drutu poza częstotliwością rezonansową być może będzie minimalnie wyższy niż z cienkiego. Ogólnie trzeba rozważyć sens inwestycji bo dla niskich kanałów i multi biquadów koszt materiału będzie spory.

Mutango

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Mutango »

Spoko, nie ma się co denerwować. Jak ktoś chce zrobić z grubszego drutu ze względu na większą stabilność mechaniczną, to nie ma co mu tego zabraniać. Koszty nie są jakoś drastycznie wyższe. Na pewno trudniej się taki drut wygina, i na pewno trudniej lutuje... Ale jak ktoś porządnie zrobi, to taki biquad z grubszego drutu wygląda bardzo fajnie i estetycznie... no i byle wiaterek go nie wygnie ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: adac »

Ja tylko dodam, że między 2,5 a 10 jest jeszcze 4 mm² i 6 mmm². Może się przydać.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

Ja u siebie robiłem z 4 mm2 i sztywność jest wystarczająca (porównując do 2,5 mm2). Nie trzeba od razu kupować 10 mm2 (maksymalnie polecałbym 6 mm2).

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

@Mutango
Nie denerwuję się. Doradzam. Faktycznie 4mm2 lub 6mm2 jest dobrą alternatywą dla sztywności, estetyki i odbioru.

Mutango

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Mutango »

Czasami magia liczb robi na nas wrażenie. Wydaje nam się że 10mm2 jest prawie dwa razy grubszy niż 6mm2 (bo na to wskazują liczby). Tymczasem są to pola powierzchni przekroju. Średnica tego pierwszego to nieco ponad 3mm, a tego drugiego nieco poniżej 3mm. Różnice tak naprawdę nieznaczne ;)

Zablokowany