Dobór tunerów pod względem czułości

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
ankros41

Re: Czułość głowicy a marka telewizora

Post autor: ankros41 »

Witam.
Mogę potwierdzić iż tv mają różną "czułość"tunerów. Sam mam przetestowane 3 marki(modele) tv. Instalacja ta sama: siatka z symetryzatorem. Telewizory to lg, sharp, samsung. Te dwa na "S" radzą sobie na tej instalacji super. Natomiast ten na"L" musi chodzić na wzmacniaczu.

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: Czułość głowicy a marka telewizora

Post autor: cignacy »

Potwierdzam! Te na "S" radzą sobie zazwyczaj dużo lepiej niż te na"L".

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Czułość głowicy a marka telewizora

Post autor: Kpc21 »

A co z telewizorami na P, a w szczególności z Panasonicami?

adam01

Re: Czułość głowicy a marka telewizora

Post autor: adam01 »

Od dwóch lat odbieram programy cyfrowe na Panasonic-u na kawałku przewodu, obraz idealny. siła, jakość 10. Dwa dni temu zakupiłem małą Toshibe z myślą o oglądaniu Euro 2012 na działce, okazuje się że na tej samej "instalacji" a także na antenie ze wzmacniaczem, bez wzmacniacza nie da rady oglądać kanałów cyfrowych jakość synału to 20-30 procent. Jedyne wyjście to pożyczyć odbiornik TV od znajomego i wypróbować go na osobiście. A wydawałoby się że mam idealne warunki 6km od PKiN który widzę z okna niczym nie zasłonięty. Niestety nie wiedziałem że są głowice o różnej czułości teraz mogę sobie w ramki Toshiby oprawić obrazek i powiesić na ścianie.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: Anduraki »

Generalnie to z tego co ludzie mówią najlepsze głowice mają Telewizory, ciekawi mnie dlaczego równie mocnych głowic nie mają STB? Dla porównania:
KM0186 - czyli taki odpowiednik cabletech urz0086 odbierał z częstymi przycięciami u znajomego, podczas gdy TV LG odbierał na tej samej instalacji bez żadnego przycięcia, ale dosłownie na 8-10% jakości, podczas gdy kruger miał 80/70 i sygnał spadał w momencie zakłócenia.

W związku z tym mam pytanie czy Samsungi naprawdę lepiej sobie radzą od przeciętnych tunerów DVB-T? skoro ktoś porównał Samsungi z LG.

janek 77

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: janek 77 »

Powszechnie panujaca i wyrażana opinia twierdzi, że STB i TV mają bardziej czułe głowice niż tunery na USB.
Testowałem i nieprawda. 8-)
ITE9135 dorównuje czułoscią wielu STB i TV.

podobnie jest z TV. Rózne marki i rózne modele na pewno cenowe mają rózne głowice i matryce.
Przekłada się to na rózną czułość głowic i jakość obrazu, choć ta ostatnia to kwestia wrążliwości ludzi i ich gustu.

Czulość głowic zależy też od czasu zakupu i półki cenowej.
Dlatego kupiłem przez internet. Rezultat Sharp ma b. dobre głowice w nieskiej półce cenowej. Toshiba i Samsung mogą mieć problemy.

Sharp 24 cale 240 E 5 km od PKiN to nawet na antenie radiowej w postaci kabla miedzianego rzuconego na podłogę daje stabilny odbiór przy niskiej sile sygnału ciągle wysoka jakość.

Problem z DD+, który będe chciał dziś przetestować.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: @GUTEK@ »

Anduraki akurat porównanie z dwu-głowicowym KM i Cabletechem nie jest najlepsze. Było na forum pisane, że te tunery mają mniej czułe głowice. Testowałem tego Cabletecha i powiedziałbym że ma on bardzo słabą głowicę.

Niemniej coś z prawdy w tym jest, u mnie TV LG lepiej sobie radzi z odbiorem niż WIWA HD90, różnica może nie jest duża, ale jednak na plus LG.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: hadam »

W moim przypadku wybór padł na TV Samsunga, ponieważ wcześniej korzystałem z tunera DVB-T (STB) i aby sprawdzić zabrałem go do teścia i podłączyłem pod jego instalację teściu ma słaby sygnał i na jego Samsungu pokazuje siłę rzędu 40-60% i do 30% błędów, pomimo wszystko odbiera w miarę stabilnie, natomiast mój STB nie dał rady przy 42% cały czas szatkownica.
Chociaż u siebie bardzo dobrze odbierałem na moim tunerze, to jednak u teścia było idealne miejsce do testowania, między innymi dlatego wybrałem Samsunga, oczywiście inny model.
Nie wiem czy ma znaczenie konkretna marka czy model TV, ale z własnego doświadczenia wiem że telewizory mają lepszą głowicę.

damiaszek
Posty: 67
Rejestracja: 17 lutego 2009, o 11:22
Odbiornik: RTKusb2.0;LGM2394D;Cabletech ur0083;Ariva(Chęciny)
Instalacja antenowa: Azart,samoróbki-dipole,bi-quad i inne.Chęciny-YagiA1911
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zależne od lokalizacji

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: damiaszek »

janek 77 pisze: Kolega jaku juz tez pisałem mógł kupić lepszy tuner USB, bo taki szukał i nie zamierzam go przekonywac żeby kupił sobie STB. bo to jego wybór.
A co do czułości to już pisałem. z testów moich wynika, że nie odbiegają czułością od STB , częto nawte przewyższają STB i TV.
Układy na ITE9135 z normalnym wejściem antenowym czy Aiblis przewyższają Wiwa HD 90 i są porównywalne do układów w TV.
Mam tuner na USB z ITE9135, URZ0083, arive T55 i wiwe HD50. Najmniejszą czułość ma ten na USB. I nie jest to jakaś mała różnica np. T55 na 15 m starego kabla lepiej odbiera niż ITE9135 zamontowany bezpośrednio przy antenie, używałem go z EeePC do ustawiania anten.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

damiaszek pisze:I nie jest to jakaś mała różnica np. T55 na 15 m starego kabla
a jaki to niby wpływ te 15 m kabla miało? Wystarczy, ze był zwinięty jak używałeś tuner i od razu zakłócenia.

Nie tak się to mierzy kolego. Tunery ITE9135 rejestrowały sygnał w trudnych warunkach gdzie Wiwa HD 90 nie widziała nic a nic.
Cytowałęm na forum już kilka innych osób, które miały podobne spostrzeżenai do moich.

nie dziwię się że na takim sprzęcie jak EeePC miałeś gorszy odbiór niż na TV używając np Wiwa 50.

uzywałeś tego ITE9135 do najlepszego ustawienia anteny. to jak znalazłeś sygnał jak on taki kiepski według ciebie?

damiaszek
Posty: 67
Rejestracja: 17 lutego 2009, o 11:22
Odbiornik: RTKusb2.0;LGM2394D;Cabletech ur0083;Ariva(Chęciny)
Instalacja antenowa: Azart,samoróbki-dipole,bi-quad i inne.Chęciny-YagiA1911
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zależne od lokalizacji

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: damiaszek »

janek 77 pisze: a jaki to niby wpływ te 15 m kabla miało? Wystarczy, ze był zwinięty jak używałeś tuner i od razu zakłócenia.
Jak to jaki. 15 m kabla to więcej niż kilkanaście cm, a każdy kabel wprowadza tłumienie.
ITE9135 miał gorszy sygnał, na granicy odbioru na tych kilkunastu centymetrach kabla. T55 na tej samej antenie w tym samym ustawieniu i dodatkowo na 15m kabla odbiera bez problemowo 100/100 ze sporym zapasem, a ITE9135 podłączony w tym miejscu ( po tych 15m kabla) nie odbiera już nic.
janek 77 pisze: Nie tak się to mierzy kolego.
A jak się mierzy?
janek 77 pisze: nie dziwię się że na takim sprzęcie jak EeePC miałeś gorszy odbiór niż na TV używając np Wiwa 50.
A jakie znaczenie dla odbioru sygnału ma rodzaj podpiętego komputera. Wystarczy że może zdekodować strumień dany z muxa, reszta nie ma znaczenia. Zresztą do pomiarów nawet nie musi dekodować tego strumienia, wystarczy że podaje
a) siłę sygłału
b) jakość - wprost powiązane z ilością błędów
janek 77 pisze: uzywałeś tego ITE9135 do najlepszego ustawienia anteny. to jak znalazłeś sygnał jak on taki kiepski według ciebie?
Używałem najnormalniej w świecie, starałem się ustawić antenę tak aby uzyskać maksymalnie dobrej jakości sygnał. Nie napisałem że jest kiepski, tylko twierdzę że ma mniej czułą głowicę niż 90% STB czy telewizorów i opieram się na własnych doświadczeniach i porównaniach.
Zestawu ITE9135 z netbookiem używam do ustawiania anten, i niejedną już tak ustawiłem, natomiast nie spotkałem się z sytuacją aby telewizor czy STB nie odebrał sygnału w dobrej jakości tam gdzie ITE9135 ledwo coś jest wstanie odebrać. I na siłę oraz jakość sygnału nie ma znaczenia rodzaj podpiętego komputera, o ile jest wstanie dekodować sygnał.

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

damiaszek pisze:A jakie znaczenie dla odbioru sygnału ma rodzaj podpiętego komputera. Wystarczy że może zdekodować strumień dany z muxa, reszta nie ma znaczenia.
może mieć, z uwagi na możliwy wpływ generowanych przez PC zakłóceń od pracy zasilacza i reszty układów elektronicznych na pracę odbiornika DVB-T, niezależnie czy to wersja USB, czy na magistralę wewnętrzną. Wiele zależy od wykonania danego PC i danego dekodera.

Bywa, że stick USB niechętnie pracuje (niska jakość sygnału DVB-T) wetknięty w port USB w obudowie PC, ale po dołączeniu go poprzez przedłużacz USB jest już o wiele lepiej.

Tak, różnie bywa.

damiaszek
Posty: 67
Rejestracja: 17 lutego 2009, o 11:22
Odbiornik: RTKusb2.0;LGM2394D;Cabletech ur0083;Ariva(Chęciny)
Instalacja antenowa: Azart,samoróbki-dipole,bi-quad i inne.Chęciny-YagiA1911
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zależne od lokalizacji

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: damiaszek »

To się zgadza, ale te zakłócenia raczej obniżają użyteczny sygnał niż podwyższają w porównaniu do STB czy telewizorów. Tutaj jankowi 77 nie chodziło raczej o poziom niepożądanych emisji EM z EeePC.
Jak na razie zestaw EeePC z tunerem USB i programem ProgFinder doskonale sprawdza mi się jak "przyrząd" do ustawiania anten, i z tym egzemplarzem nie obserwuje zależności jakości sygnału od długości kabla USB w zakresie 0-5m.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

damiaszek pisze:To się zgadza, ale te zakłócenia raczej obniżają użyteczny sygnał niż podwyższają w porównaniu do STB czy telewizorów. Tutaj jankowi 77 nie chodziło raczej o poziom niepożądanych emisji EM z EeePC.
Miałem nie odpowiadać ale skoro, kolega ineterpretuje juz moje myśli to juz mocno przesadza. :lol:

Dokładnie mówiłes o jakości odbioru. Teraz mówisz o jakości sygnału.

Nie mam ochoty teoretyzować na tematy ani nie zamierzam odnosić się do twojego odczucia o ile twój nieznany nikomu kabel tłumi sygnał do STB.
Ale podłaczony tuner na ITE9135 traci sygnał przez możliwą prześciówką na antenę i zakłócenia wynikające z bezpośredniego podłączeia do netbóczka w rodzaju EeePC.
Dodać do tego muszę wiekszą wrażliwość z otoczenia na zakłocenia wynikające z konstrukcji tuner USB i rodzaj softu, który ma też wpływ na możliwośc rejestracji sygnału.
No i last and not least rodzaj anteny a w szczególności rodzaj wzmacniacza użyty w danym przypadku.


I tyle, żeby się nie rozpisywać. Taki jest kontekst w skrócie tych twoich postów.

Moja teza, którą juz 2 krotnie potwierdziłeś prowadząc taka dla mnie zbędną polemikę,
jest taka, że tuner na USB nie odbiegają czułością od wiekszości STB czy TV, a nawet często przewyżaszają jeśli warunki są kontrolowane i identyczne,
Np
ITE9135 rejestrował sygnał a WIWA HD 90 NIE.

I wynikająca z niej teza, że warto kupować nowe chipy jak ITE 9135 bo przewyższają czułością starocie, nawet markowe.


Oba wnioski przeciwne były i sa prezentowane na forum. Niestety służą tez do zbywania problemów z odbiorem.
damiaszek pisze:Jak na razie zestaw EeePC z tunerem USB i programem ProgFinder doskonale sprawdza mi się jak "przyrząd" do ustawiania anten, i z tym egzemplarzem nie obserwuje zależności jakości sygnału od długości kabla USB w zakresie 0-5m.
Najwyrażniej rejestrujesz sygnał na ITE9135 i ustawiasz anteny w wielu miejscach i STB i TV pózniej ten sygnał odbieraja.

Rozumiem że na STB sprawdzasz w takim razie też jakość sygnału a nie odbiór???
A jak?





Jeśli ITE9135 jest znacznie mniej czuły, cokolwiek to dla ciebie znaczy, to uzywaj STB czy TV kilientów po co nosisz ten swój ŚWIETNY SPRZĘT.

Jeśli ITE 9135 nie rejestrowałby sygnału bo ma czułą głowicę, to nie używałbyś go do ustawiania anten dla ludzi używających STB czy TV :lol: :lol:

Bezcelowa dyskusja. Najwyrażniej albo wybrałeś ITE9135 alebo przez głupi przypadek kupiłeś. Sprawdza sie, czułość ma wysoką a ty marudzisz. dla mnie szkoda czasu tym bardziej, że w szerszym zakresie nie przyczynia się to do niczego

damiaszek
Posty: 67
Rejestracja: 17 lutego 2009, o 11:22
Odbiornik: RTKusb2.0;LGM2394D;Cabletech ur0083;Ariva(Chęciny)
Instalacja antenowa: Azart,samoróbki-dipole,bi-quad i inne.Chęciny-YagiA1911
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zależne od lokalizacji

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: damiaszek »

janek 77 pisze: Dokładnie mówiłes o jakości odbioru. Teraz mówisz o jakości sygnału.
Jakość sygnału > jakość odbioru nie mylić z siłą sygnału.
janek 77 pisze: Nie mam ochoty teoretyzować na tematy ani nie zamierzam odnosić się do twojego odczucia o ile twój nieznany nikomu kabel tłumi sygnał do STB.
Ale podłaczony tuner na ITE9135 traci sygnał przez możliwą prześciówką na antenę i zakłócenia wynikające z bezpośredniego podłączeia do netbóczka w rodzaju EeePC.
Dodać do tego muszę wiekszą wrażliwość z otoczenia na zakłocenia wynikające z konstrukcji tuner USB i rodzaj softu, który ma też wpływ na możliwośc rejestracji sygnału.
No i last and not least rodzaj anteny a w szczególności rodzaj wzmacniacza użyty w danym przypadku.
Kable pomiarowe do ustawiania anten to porządne Trisety z dobrze zarobionymi końcówkami.
Przejściówka na antenę jest taka sama, nie zależy przecież od tunera USB, TV czy STB mają takie same gniazda.
Złe założenie, w 99% nie podłączam tunera usb bezpośrednio do gniazda, tylko na kablu - tak jest wygodniej i bezpieczniej. A apropo zakłóceń z wynikających z użycia EeePC, to może polecasz jakiś inny sprzęt do podłączenia tunera USB, postaram się sprawdzić i porównać.
Możesz mi wyjaśnić większą wrażliwość na zakłócenia wynikającą z softu, bo co do konstrukcji to się zgodzę. Z tym iż polemika dotyczy właśnie konstrukcji ITE9135 kontra STB.
Z softu to używam ProgFinder (do ustawiania anten), oraz do oglądania VLC, mplayer, SplashTV, pomimo że korzystają z różnych kodeków to efekt jest zbliżony. Dla ułatwienia dodam że tv za pomocą tunera USB oglądam nie na EeePC, ten służy tylko jako tester do ustawiania anten.
Rodzaj anteny i użytego wzmacniacza w przypadku porównań ITE9135, TV i STB jest ten sam. W końcu ten zestaw służy do ustawienia anteny która docelowo jest podpięta w końcu do TV czy STB.
janek 77 pisze: Najwyrażniej rejestrujesz sygnał na ITE9135 i ustawiasz anteny w wielu miejscach i STB i TV pózniej ten sygnał odbieraja.

Rozumiem że na STB sprawdzasz w takim razie też jakość sygnału a nie odbiór???
A jak?
Sprawdzam odbiór czyli jakość. (Nie mylić z siłą sygnału)
janek 77 pisze:
Jeśli ITE9135 jest znacznie mniej czuły, cokolwiek to dla ciebie znaczy, to uzywaj STB czy TV kilientów po co nosisz ten swój ŚWIETNY SPRZĘT.

Jeśli ITE 9135 nie rejestrowałby sygnału bo ma czułą głowicę, to nie używałbyś go do ustawiania anten dla ludzi używających STB czy TV :lol: :lol:

Bezcelowa dyskusja. Najwyrażniej albo wybrałeś ITE9135 alebo przez głupi przypadek kupiłeś. Sprawdza sie, czułość ma wysoką a ty marudzisz. dla mnie szkoda czasu tym bardziej, że w szerszym zakresie nie przyczynia się to do niczego
ITE9135 z EeePC jest wygodny, bo można mieć go z sobą np. na dachu podczas ustawiania anteny, waży zdecydowanie mniej iż telewizor z STB. Nie zajmuję się tym zawodowo i nie biorę za to pieniędzy, więc nie inwestuję w profesjonalny sprzęt. Zresztą ITE9135 kupiłem aby mieć urządzenie dla siebie wakacje i nie narzekam na ten tuner, wręcz jestem z niego zadowolony. Nie zgadzam się tylko z twierdzeniem iż ma głowicę czulszą niż TV, albo STB.
Dyskusja faktycznie bezcelowa, raczej pozostaniemy przy swoich zdaniach opartych na swoich doświadczeniach.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

No to jak się nie zajmujesz zawodowo to i wiele nie przetestowałeś.
Teza moja była, że tuner na USB ITE9135 i jeszcze 2 inne dorównuje czułością lub przewyższa wiele STB i dorównuje wielu odbiornikom TV.
A nie że każdy STB i TV i w każdych warunkach wpadnie gorzej :lol:


Ty sobie coś tam na dachu czy pomieszczeniu porównujesz czy odbiór wypada lepiej niż pózniej na dole na STB czy TV i tyle.

I ja tu nie mylę siły sygnału tylko jakość.
Ja porównałem fakt znalezienia sygnału i Np ilość błędów

damiaszek pisze:Kable pomiarowe do ustawiania anten to porządne Trisety z dobrze zarobionymi końcówkami
np przed tym pisałeś
damiaszek pisze: np. T55 na 15 m starego kabla lepiej odbiera niż ITE9135
co do przejściówki to ja pisałem o MCX/IEC. bo takie najczęściej są dodawane do tunerów na ITE9135. A to dodatkowa strata, choć mała no i kwestia osadzenia w warunkach polowych skoro z tym gdzieś chodzisz.

No wiec rodzaj użytego wzmacniacza ma spore znaczenie przy tunerach na USB i może tworzyć zakłocenia odbioru szczególnie że wpinasz bezpośrednio przy antnenie

Co do softu to one różnie są ustawione i ludzie na jednym mają problem ze znalezieniem sygnału a na innym nie.

ja przetestowaełm fakt znalezienia sygnału przez różne odbiorniki w trudnych warunkach i przeciętnych.
Ty jak widzę sygnał zawsze znajdujesz. czyli ITE9135 jest co najmniej tak czuły jak te STB czy TV tylko póżniej oceniasz jakoś jakosć sygnału czy też jakość odbioru.

Mnie tam nie przeszkadza

Teza moja była, że tuner na USB ITE9135 i jeszcze 2 inne dorównuje czułością lub przewyższa wiele STB i dorównuje TV.
I tak to jest
A nie że każdy STB i TV i w każdych warunkach wpadnie gorzej 8-)
Ostatnio zmieniony 7 lipca 2012, o 09:31 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

damiaszek
Posty: 67
Rejestracja: 17 lutego 2009, o 11:22
Odbiornik: RTKusb2.0;LGM2394D;Cabletech ur0083;Ariva(Chęciny)
Instalacja antenowa: Azart,samoróbki-dipole,bi-quad i inne.Chęciny-YagiA1911
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zależne od lokalizacji

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: damiaszek »

janek 77 pisze:
damiaszek pisze:Kable pomiarowe do ustawiania anten to porządne Trisety z dobrze zarobionymi końcówkami
np przed tym pisałeś
damiaszek pisze: np. T55 na 15 m starego kabla lepiej odbiera niż ITE9135
Jak już cytujesz to rób to porządnie, a nie sklejaj z kilku postów. Tą metodą to faktycznie udowodnisz sobie każdą tezę. Kable do ustawiania anten są moje i są dobrze zrobione. Cytowane 15m starego kabla to sytuacja zastana, i o ile tuner usb na kablach pomiarowych przy antenie działał wystarczająco dobrze do ustawienia jej, to podpięty zamiast T55 nie wykrywał już sygnału. Był brak sygnału, a T55 w tych samych warunkach działa bezproblemowo.
A przy porównaniach bezpośrednich (na tych samych antenach, kablach, wzmacniaczach) porównywane tunery na USB też wypadały gorzej.
janek 77 pisze: co do przejściówki to pisze o MCX/IEC. bo takie najczęśćiej są dodawane do tunerów na ITE9135. A to dodatkowa strata, choć mała no ikwestia osadzenia w warunkach polowych skoro z tym gdzieś chodzisz.
Wyobraź sobie że sporo tunerów USB posiada gniazdo IEC. A co do warunków polowych to nie bardzo rozumiem o co chodzi.
janek 77 pisze: No wiec rodzaj użytego wzmacniacza ma spore znaczenie przy tunerach na USB i może tworzyć zakłocenia odbioru.
Przy innych odbiornikach też ma znaczenie rodzaj wzmacniacza i też zakłócenia przeszkadzają, odpowiem w twoim stylu:
Skoro źle Ci działają tunery USB ze wzmacniaczami to po co je tak używasz.
janek 77 pisze: Co do softu to one róznie są ustawione i ludzie na jednym mają problem ze znalezieniem sygnału a na innym nie.
Soft nie zmienia już strumienia danych z tunera, co najwyżej mogą być problemy z kodekami. Jak masz problemy z dekodowaniem, to zmień kodeki. Zawsze też możesz zrzucić cały strumień do pliku RAW w takiej postaci go zbadać.
janek 77 pisze: ja przetestowaęłm fakt znalezienia sygnału przez różne odbiorniki w trudnych warunkach i przeciętnych.
Ty jak widzę sygnał zawsze znajdujesz. czyli ITE9135 jest co najmniej tak czuły jak te STB czy TV tylko póżniej oceniasz jakoś jakosć sygnału czy też jakość odbioru.

Mnie tam nie przeszkadza

Teza moja była, że tuner na USB ITE9135 i jeszcze 2 inne dorównuje czułością lub przewyższa wiele STB i dorównuje TV.
I tak to jest
A nie że każdy STB i TV i w każdych warunkach wpadnie gorzej 8-)
Nie stawiam kwantyfikatorów ogólnych, piszę tylko z własnych obserwacji - nie spotakałem się z sytuacją aby tuner USB był czulszy od telewizora albo STB.
Dla mnie EOT. Zresztą za bardzo odbiegliśmy o tematu wątku.
Pozdrawiam.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

Wyobraż sobie że wiele osób kupuje MT4161 jako najpopularniejszy z ITE9135 i ten ma MCX.

A ty nie pochwalileś się jaki model ITE9135 używasz.
damiaszek pisze:Przy innych odbiornikach też ma znaczenie rodzaj wzmacniacza i też zakłócenia przeszkadzają, odpowiem w twoim stylu:
Skoro źle Ci działają tunery USB ze wzmacniaczami to po co je tak używasz.
bez nerwów. Ja nie używam wzmacniaczy tylko ty czy twoi "klienci"
A podpięcie tunerów USB pod wzmacniacz właśnie tak jak piszesz może skończyć się przesterowaniem sygnału i brakiem odbioru a STB ten T55 mógł akurat sobie z przesterowaniem dać radę.
To akurat jest taka sytuacja że nie jest jasna przyczyna.

Ja testuję bez wzmacniacza na symetryzatorze w kilku lokalizacjach a nie wyciągam wnioski z przypadkowej sytuacjii 8-)
ja piszę w szczególności o znalezieniu sygnału bo odbiór zależy już od wielu czynników.


damiaszek pisze:Soft nie zmienia już strumienia danych z tunera, co najwyżej mogą być problemy z kodekami. Jak masz problemy z dekodowaniem, to zmień kodeki. Zawsze też możesz zrzucić cały strumień do pliku RAW w takiej postaci go zbadać
Bez nerwów.
Ja nie ma problemów z odbiorem, ale problemy softwerowe są przyczyną oceny tunerów USB jako słabsze bo nie moga złapać sygnału na tym czy innym sofcie. Nie mówiąc już o odbiorze o którym mówisz. Bo podtrzymywanie sygnału przy wystąpieniu błędów softy na PC mają różne a STB i TV jeszcze inne.

jak już powiedziałem czułośc tunerów na USB ITE9135 i jeszcze 2 inne dorównuje czułością lub przewyższa wiele STB i dorównuje TV.
I piszę w szczególności o znalezieniu sygnału bo odbiór zależy już od wielu czynników.

a co ty porównujesz to nie wiadomo. Bo znajdujesz sygnał, ustawiasz antenę , STB odbiera

A ty piszesz
damiaszek pisze:nie spotakałem się z sytuacją aby tuner USB był czulszy od telewizora albo STB.

Jasno wynika, że w twoich doswiadczeniach przynajmniej dorównują czułością STB bo znajdują sygnał.

A ja miałem przypadki, że nie tylko dorównuja czułością w znalezieniu sygnału ale i przewyższają np WIWA HD 90. i kilka innych osób miało podobne doświadczenia
thompson pisze:Mam WandTV i powiem, że odbiera lepiej niż STB WIWIA HD-90.
Jak MUX-1 był jakiś czas temu tylko z Raszyna to WandTV łapał mi go bez problemu, a Wiwa już nie.
Dodam że na tej antence dołączonej do Wanda - przyczepiona na magnes do parapetu za oknem :)

i dawało pomysł różnych testów choc wyników nie znam
giaur500 pisze: Da się? Da się. Z ciekawości, w najbliższym czasie sam chętnie porównam Signal HD 507 z tunerem usb WandTV (IT9135). I podejrzewam że it9135 będzie lepszy. Dostępu do większej ilości tunerów nie mam więc nie sprawdzę.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 135#p72107
Ostatnio zmieniony 7 lipca 2012, o 10:48 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

bdkacz

Odpowiednik IT(E)9135 w STB

Post autor: bdkacz »

Witam

Mam pytanie jaki układ w zewnętrznych STB odpowiada czułości IT(E)9135 montowanym w tunerach USB ? Czy jest to MSD7818 ? A jeśli tak to który model Wiwy (a może co innego) polecacie ? Czytałem,że HD-90 ma jakieś totalne odjazdy co do działania pilota. Czy te same problemy są w 80 i 85 ? Skłaniam się ku 85 bo to chyba wyższy i nowszy model niż 80 ?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: @GUTEK@ »

Widzę że słabo się orientujesz...
MSD7818 to chipset w tunerze odpowiedzialny za pracę tunera, dekodowanie obrazu, obsługę USB itp. Odbiorem sygnału zajmuje się osobny układ głowicy wraz z demodulatorem - w zależności od konstrukcji tunera jest to albo jeden układ z integrowany, albo dwa oddzielne. Jeden do głowicy i drugi demodulatora.

W przypadku produktów ITE z linii 913x, odpowiednikiem IT9135 dla STB jest IT9133. Niestety jak możesz poczytać tutaj na forum jest to jeden z gorzej odbierających demodulatorów.

Obecnie jednym z lepszych stosowanym w tunerach jest Maxlinear MXL5007, stosowany między innymi w WIWA HD90.

Co do Wiwy HD90 to nie wiem o jakie "odjazdy" w działaniu pilota Ci chodzi. U mnie działa ok.
A o różnych modelach tunerów Wiwa możesz poczytać na stronie www.wiwa.info.pl oraz na tym forum.
Modele HD90 i HD85 różnią się jedynie brakiem wyświetlacza w tym drugim.

Zablokowany