Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

max650

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: max650 »

Witajcie.
Zakupiłem tuner Wiwa HD-80 na działkę-kilka km od Serocka
Do odbioru używam antenę siatkową z wzmacniaczem SWA 9009/C (zasilana z gniazdka), na wysokości ok 3m.
Niestety, tuner nie znajduje ani jednej stacji:(
Czy to kwestia nieodpowiedniej anteny, jak na tę odległość od nadajnika czy walnięty tuner?
-Antena ma wbudowany wzmacniacz SWA 9009/C Czy zmiana na LNA177 pomoże?
Pozdrawiam.
Max

PS Telewizja analogowa odbiera, więc nie mam mowy o przeciętym kablu itp.

EDIT: W Warszawie na Bielanach na najprostszej, jednoramiennej antenie pokojowej bez wzmacniacza wychwyciło tylko jeden kanał - TVN HD.

jerzu

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: jerzu »

max650 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Mam podobnie w Kamieńczyku k. Wyszkowa. Analog jest, DVB-T zero.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: _chris_ »

hm, a kto powiedział, że jak jest odbiór TV analogowej, to musi być i odbiór DVB-T? Wcale nie musi... a przyczyn może być kilka...

smrodek11

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: smrodek11 »

Proszę o info skąd nadawany jest sygnał na kanale 57, teoretycznie tylko z Płocka ale moja antena skierowana w przeciwną stronę niż jest Płock coś na tym 57 kanale wykrywa :?
Również zatrzymuje się na 25 kanale, też coś wykrywa, więc niby to Płock ale jak to może łapać chociaż te pare % zasięgu?

nkp123

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: nkp123 »

Anteny nigdy nie sa calkowicie kierunkowe. Zawsze moga cos zlapac swoim tylem lub bokiem.

freon

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: freon »

Właśnie kupiłem na swoją działkę w okolicy Łochowa (dokładnie Kępa Kaliska - druga strona m. Urle) HD 80 WIWA. Jutro wieczorem podłączę. Będę wiedział, czy "cyfrówka" odbiera.
Na obecnej antenie siatkowej "1" chodzi normalnie a "2" w zależności od pory dnia i stanu zachmurzenia. To samo Polsat i TVN.
Jak coś będę wiedział od razu napiszę.

Pozdr

freon

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: freon »

Niestety...zero sygnału DVB-T.

Analogowa 1 i 2 jest na starej siatkowej antenie zainstalowanej na sośnie na wysokości około 4 metrów.
Ale niestety dekoder wiwa 80 mimo wielu prób nie załapał żadnego sygnału.

Czyli podobnie jak poprzednicy...

Masakra - może ktoś poradzi. Trzeba jednak zmienić antenę??
Ostatnio zmieniony 6 lipca 2012, o 21:13 przez freon, łącznie zmieniany 1 raz.

freon

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: freon »

_chris_ pisze:hm, a kto powiedział, że jak jest odbiór TV analogowej, to musi być i odbiór DVB-T? Wcale nie musi... a przyczyn może być kilka...

chris może pomożesz??? jakie mogą być przyczyny...?

Zgodnie z mapą zasięgu dvbtmap.eu sygnał w tym miejscu powinien być


pozdr

varicap107

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: varicap107 »

Czy mieszkasz może w zalesionym terenie ?
Czy dookoła nie ma drzew w większych grupach ?
Jeśli tak i drzewa są wyższe niż zawieszenie anteny to z UHFem będą problemy (to wyjaśniałoby lepszy odbiór TVP1 na kanale 11).
W lasach widać ogromną przewagę VHFu nad UHFem.
Są wręcz miejsca, gdzie z tego samego obiektu VHF odbiera dobrze a UHFu nie da się oglądać.
DVB-T u nas nadaje tylko na UHF i mogą być problemy.
Gdy spadnie deszcz i są na drzewach liście oraz jest wiatr (drzewa się ruszają), to można zapomnieć o odbiorze.
Zaniki sygnału mogą być do zera.
vari

freon

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: freon »

No właśnie rzecz tym, że to domek na działce która jest otoczona lasem...sam dom stoi wśród sosen, a moja stara siatkowa antena jest na jednej z nich zainstalowana...

Z tego co piszesz..mogę zrozumieć,że nie ma szans na dvb-t? czyli co zostaje mi jakiś talerz z odbiornikiem na kartę? NO bo przecież już za niecały rok wyłączają analog i będzie d*pa...a na działce wieczorami dobrze coś sobie obejrzeć w tv...


pozdr

Freo

smrodek11

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: smrodek11 »

Co do mojego posta na wcześniejszej stronie:
Po burzy zaczeło odbierać z tych kanałów (25 i 57) normalny, w miare stabilny obraz.
A więc tak:
Mux 2 | Kanał 57 | Multipleks: TSID 0002, ONID 2268 | Sieć: EmiTel (ID 3401) | Zasięg: 92-94%
Mux 1 | Kanał 25 | Multipleks: TSID 0001, ONID 2268 | Sieć: EmiTel (ID 3416 | Zasięg: 99-100%
Dodatkowo na muxie 1 nadawany jest TVP Info Warszawa (Antena cały czas jest skierowana na Olsztyn)

Czy ktoś może potwierdzić czy te oba mux'y na kanałach 57 i 25 są nadawane z Płocka?
Niby zasięgi i ID sieci są różne ale w bazach nadajników na kanale 57 jest nadawany tylko mux 2 i właśnie w Płocku.
Teraz to już się naprawdę dziwię, do Płocka mam znacznie dalej niż do Olsztyna a antena tyłem do tego nadajnika i odbiera mi niby stamtąd :lol:

varicap107

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: varicap107 »

freon pisze: Z tego co piszesz..mogę zrozumieć,że nie ma szans na dvb-t? czyli co zostaje mi jakiś talerz z odbiornikiem na kartę? NO bo przecież już za niecały rok wyłączają analog i będzie d*pa...a na działce wieczorami dobrze coś sobie obejrzeć w tv...
Ja bym jeszcze nie składał broni.
Spróbuj z anteną kierunkową w kierunku nadajnika, na który masz najbardziej otwarty teren (mniej drzew, stok w dół w tym kierunku itp).
Jeśli w pobliżu nie ma żadnych urządzeń nadawczych (BTSów komórkowych, stacji łączności np Pogotowia Ratunkowego czy innych służb, krótkofalowców itp) to można spróbować ze wzmacniaczem.
Najlepiej gdyby na tyczce wystawić antenę powyżej linii drzew i niech ktoś siedzi na drzewie i ją obraca razem z tyczką (najpierw bez wzmacniacza i zasilacza w domu) a druga osoba niech skanuje odpowiednie dla danego kierunku kanały (najlepiej te dużej mocy i te niższe).
Gdyby to nic nie dało, to spróbuj z jakimś ekranowanym dopuszkowym wzmacniaczem.
Można też szukać dobrego kierunku na analogu na najlepszy odbiór na UHF.
Ogólnie UHF w lesie jest problemem nie tylko w TV.
Do niedawna stosowane radiodostępy TP NMT na 450 MHz, też w lasach miały problemy.
To w takich miejscach TP jeszcze szczątkowo używa RSŁA na 160 MHz.
Jestem krótkofalowcem i widzę drastyczne pogorszenie łączności w lasach przy przejściu z pasm VHF (na przykład 144 MHz) na UHF 430 MHz.
Najlepiej w lasach działa niski VHF.
Amatorzy mają 50 MHz a w TV było to pasmo I i II VHF.
Kanał 1 w Bydgoszczy, kanał 2 w Pile i kanał 3 w Jemiołowie działały doskonale, a w tych rejonach jest dużo lasów.
Niestety DVB-T na niskim VHF nie będzie stosowane.
W miastach zabiły by ten sygnał zakłócenia (potworne obecnie na tych kanałach), a poza tym ITU zaleca aby schodzić z pasm poniżej 87,5 MHz dla radiodyfuzji.
Chyba trzeba będzie zaczekać na obiekt dużej mocy na północnym Mazowszu.
Akurat ten region jest dziś jedyną białą plamą na nizinach dla TV w Polsce.
Są miejsca gzdie i analog na tym obszarze nie działa.
vari

freon

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: freon »

Dziękuję ci Vari za tak obszerną odpowiedź...

Sęk tkwi w tym, że nie jestem kompletnie "techniczny" i te wszystkie symetryzatory i wzmacniacze, częstotliwości, muxy itp. to dla mnie czarna magia..

Liczyłem, że zgodnie z tym co napisane jest na tym forum, na starej, zwykłej siatkowej antenie cyfrówka powinna odbierać..ale jednak tak nie jest..

Myślę, że będę musiał zamówić jakiegoś fachowca do anteny, bo opcja z wyciąganiem jej ponad wysokość drzew odpada, to 40 letni las sosnowy:)...zresztą myślę że lokalny fachowiec od anten będzie miał w tym doświadczenie..chciałbym uniknąć niepotrzebnych kosztów...jej montażu ver słaba jakość odbioru lub jego brak...
Być może w to miejsce zamówię sobie n lub cyfrę na kartę (odbiór jest mi potrzebny praktycznie 3 miesiące w roku...)..

A propos siły zasięgu, to rzeczywiście wciąż jest to jasny kolor...jestem na pograniczu nadajnika z Łosic i Raszyna...

Tusiek

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: Tusiek »

Ja mam bardzo podobny problem w lesie (Kampinoski Park Narodowy) ale TYLKO 15km od nadajnika na PKiN i 26km do Raszyna. Las ,drzewa ponad 25m wys, liście itp, antena kierunkowa 16 elementów z największym wzmacniaczem LNA-177 30dB na Raszyn, rwanie sygnału aż do zaniku, po przestawieniu na PKiN tak samo dopiero po zmianie anteny na ATX-91 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm bez żadnych wzmacniaczy daje się oglądać czasem giną piksele a w czasie wiatru rwie obraz ale lepiej już chyba nie będzie. Fachowców antenowych było 3 rożnych zmieniali anteny, wzmacniacze, kabel nawet zwalali to na mój odbiornik Strong 8110 który jest sprawny bo brałem go do różnych znajomych w inne lokalizacje aby sprawdzić, a w końcu tą ostatnią założyłem sam, i działa :)

freon

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: freon »

No tak Tusiek

Ale ty masz 25 km do Raszyna a ja prawie 80..i niewiele mniej do Łosic..

Widzę, że wszyscy chwalą sobie tą antenę ATX91.. być może i ja spróbuję..tyle, że kompletnie się nie znam na tych wszystkich wzmacniaczach, symetryzatorach itd.. a wydaje mi się, że bez tego nie uzyskam zadowalającego efektu..


pozdr

Tusiek

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: Tusiek »

Spróbuj pierw bez wzmacniacza tylko symetryzator, a potem od najsłabszego wzmacniacza, wzmacniacz wzmacnia i sygnał i zakłócenia, u mnie są bardzo duże zakłócenia od jednostki wojskowej i wzmacniacz tylko pogarsza sprawę. Jak pojedziesz do sklepu Dipol na pewno doradzą co kupić. Sprawdź sobie na mapie http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html jakie masz odległości do jakiego nadajnika i profil terenu czy coś po drodze nie zasłania.

Wygląda ze najbliżej masz taki nadajnik: ok 30km MUX-1 (TVP 2, TVP Info, Eska TV, Polo TV, TTV, ATM Rozrywka, TVP 1 HD) Nazwa: Sokolow Podlaski - Chruszczewka
Lokalizacja: 52°32'46.0"N 22°5'54.0"E Region: Mazowieckie Wys. n.p.m.: 152 m Wysokość: 94 m

To chyba tyle z moich doświadczeń walki z DVB-T

freon

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: freon »

Tusiek

Wielki szacunek dla ciebie za okazaną pomoc;) i wiedzę jak czytam popartą własnym doświadczeniem

Będę testował proponowane przez ciebie rozwiązanie:)


pozdr

freo

smrodek11

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: smrodek11 »

Co się stało z nadajnikiem z Olsztyna? Nagle zerwało mi 100 procentowy sygnał :/

necnec1

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: necnec1 »

mam taką sytuację:
dekoder wiwa hd-90, antena siatkowa. odległość 55 km od Raszyna, bez większych przeszkód w terenie.
przez 2 miesiące odbierał idealnie na tej antenie z płytką SWA-9.
Po zmianie nadawania 26 czerwca było brak sygnału.
Na forum doradzono mi zastosowanie symetryzatora. Po zamontowaniu poziom sygnału jest na 70% a jakość na 50 - 60%, czasami rwie i pojawia się pikseloza (mimo że antena została wyżej podniesiona).

Co można jeszcze poprawić w instalacji antenowej ? jakąś inną płytkę ?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

Post autor: Tom345 »

Lekki wzmacniacz, np. LNA-101.
Rozumiem, że jak podłączyłeś symetryzator to pozbyłeś się zasilacza i zmieniłeś wtyczkę do telewizora?

Zablokowany