Antena 20km od nadajnika

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

kb997 pisze:Nie,nie,nie! Takie anteny to ryzyko i loteria.
fakt chodzi o odbiór a nie o wygląd
jeżeli ma być mała to myślę że to może być ciekawe rozwiązanie ;)
http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_a_ ... _A0050.htm

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena 20km od nadajnika

Post autor: kb997 »

No jasne. 100x lepsza bo z symetryzatorem i w razie czego można wzmacniacz dodać a w tamtej już nic się nie da zrobić. Ta siateczka z palcem w d.. nosie powinna dać radę.

dash4

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dash4 »

Majsterkować nawet lubię, co nie oznacza że się znam, ale cała antena ma jeszcze jakoś wyglądać. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc kupienie czegoś- oczywiście najlepiej żeby było małe.
Rozumiem że kierunek raczej obierać na Cieszyńską a przy okazji będzie łapać Krynice?
Większość sąsiadów na dachach ma po dwie anteny (większa, kierunkowa na Krynice, druga mniejsza na Cieszyńską)

Nadal proszę o pomoc w wyborze konkretnego modelu, poza tą podaną przez m@rtops -chyba że ona w zupełności wystarczy i nic lepszego nie ma :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

no wybacz ale ta antena ma niby 64dB!!!
myślę że miałbyś tak przesterowany sygnał że nic byś nie odebrał ;)
no i ta cena :o
http://dvbsklep.pl/pl/p/Opticum-AX-800- ... -i-UKF/281
mam 15km do nadajnika i rodzice akurat odbierają na siatce z symetryzatorem mux3 o mocy 2kW
z siłą 62% i jakością 100%
musisz wziąć pod uwagę że masz nadajniki pod kątem 90* więc kierunkową nie będzie to łatwe
jak zwykle najprościej byłoby sprawdzić jakąś siatkę a ogólnie to na jakiej teraz odbierasz i z jakim skutkiem? :roll:

dash4

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dash4 »

Teraz nie odbieram nic bo lecę z satelity. Nie mam żadnej anteny naziemnej.
Chodzi mi o jakąś antenę nie wielkich gabarytów i normalnym wyglądzie a przede wszystkim taka która by spełniała swoje funkcje.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

:|
Ostatnio zmieniony 23 lipca 2012, o 13:19 przez m@rtops, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: karol12_124 »

Siatka z symetryzatorem byłaby okej ;) Tylko przy okazji kup dobry kabel, najlepiej czarny ekranowany :roll: BTW. Na forum poczytałem, że są problemy z odbiorem MUX1 z Krynic :? Zresztą tutaj jest: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=29&t=2247

Pozdrawiam!

dash4

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dash4 »

Tak sobie popatrzyłem na te anteny podane przez m@rtops i myślę że wybiorę tą:DIPOL 16/21-69 DVB-T.
Symetryzator ma wbudowany, wielkość też wydaje się ok, oraz cena przystępna.
Pytanie tylko teraz czy jedna wystarczy aby odbierać wszystkie kanały. Jeśli dobrze rozumiem jest to kierunkowa ? A może lepsza była by ta mała podana wcześniej -coś ala siatka- chciałbym nie rozdrabniać się na kilka anten- zamontować jedną ale dobrą.
Która będzie lepiej pracować?

Jeśli chodzi o przewód- jest już za późno- ponieważ elektryk poprowadził jakiś koncentryk pod tynkowo jak wykańczaliśmy mieszkanie. Jeden koniec wystaje obok komina, jeden obok TV. Wydaje mi się że ten kabel nie jest z tych tańszych i badziewnych.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

kabel zewnętrzny jest stosowany przeważnie ze względu na warunki atmosferyczne ("parcenie" zwłaszcza przy ostrym słońcu)
widzę to tak ;)
najlepiej byłoby sprawdzić jakąś siatkę (może jakiś sprzedawca się zlituje i sprzeda z opcją zwrotu :? )
myślę że jeśli siatka nie "uciągnie" tych nadajników to (jak nazwa wskazuje ;) ) kierunkowa tym bardziej
fakt że łapałem "bokiem" mojego opticuma ale miałem wzmacniacz a antenę ustawioną na nadajnik 90km ode mnie a "bokiem" nadajnik 15km ale było to ok 45* a nie 90* :D

dash4

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dash4 »

Kupiłem tą siateczkę- niestety nie ma efektów. Inna sprawa to taka że nie wchodziłem na dach- tylko na "sucho" podłączyłem antenę do tv przez kabel- wystawiając na balkon.
Myślałem że znajdzie jakikolwiek kanał a tu nic. Nawet na kawałku miedzianego drutu-położonego na Tv w pokoju łapię więcej niż na tej antenie.
Sprzedawca mówił że "w razie czego" mogę dokupić jakąś płytkę i podłączyć wzmacniacz. O jaką płytkę chodzi?.

Jakieś inne anteny do przetestowania?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

dash4 pisze:O jaką płytkę chodzi?.
ta płytka to po prostu wzmacniacz do puszkowy - do którego będzie potrzebny również zasilacz
ale coś mam przeczucie że źle szukałeś :?
najlepiej jest ustawić na szukaniu ręcznym odpowiedni kanał (któregoś z mux-ów) i wg wskaźników siły i jakości poszukać powoli sygnału z nadajnika ;)

_chris_

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ dash4: sprawdź najpierw, czy w 'siatce' zamontowany jest wzmacniacz czy symetryzator. Bo wygląda to tak, jakbyś miał 'siatkę' z niezasilanym wzmacniaczem, a wtedy odbioru faktycznie nie będzie. W 99,9% wypadków nie jest możliwe, żebyś miał na drucie lepiej niż na antenie.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

dash4 pisze:Kupiłem tą siateczkę- niestety nie ma efektów. Inna sprawa to taka że nie wchodziłem na dach- tylko na "sucho" podłączyłem antenę do tv przez kabel- wystawiając na balkon.
Myślałem że znajdzie jakikolwiek kanał a tu nic. Nawet na kawałku miedzianego drutu-położonego na Tv w pokoju łapię więcej niż na tej antenie.
Sprzedawca mówił że "w razie czego" mogę dokupić jakąś płytkę i podłączyć wzmacniacz. O jaką płytkę chodzi?.

Jakieś inne anteny do przetestowania?

Pozdrawiam
To chyba źle testowałeś :-)

dash4

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dash4 »

Kupiłem siateczkę którą polecano mi kilka postów wyżej- tą z symetryzatorem.
Może rzeczywiście źle szukałem sygnału więc spróbuję jeszcze raz.
A na drucie na prawdę łapię jakieś tam programy- 1,2,polsat, a TVN i TV4 bez głosu - ale są.

Spróbuję ją ustawić w różnych kierunkach może to coś da no i oczywiście trochę wyżej niż przedtem.

Dzięki za info odnośnie tego wzmacniacza. Czy kupując tą płytkę wzmacniacza mam wywalić z puszki symetryzator czy zostawia się obie płytki?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

wzmacniacz jest wielkości płytki symetryzatora - więc demontujesz go i w jego miejsce montujesz wzmacniacz :D (plus zasilacz)
inaczej sprawa wygląda jeżeli są wzmacniacze montowane po za anteną (np.na kablu) to wtedy symetryzator zostaje a wzmacniacz jest "w ciągu" instalacji ;)
dash4 pisze:A na drucie na prawdę łapię jakieś tam programy- 1,2,polsat, a TVN i TV4 bez głosu - ale są.
mowa o kanałach tv analogowej :roll:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

dash4 pisze:Kupiłem siateczkę którą polecano mi kilka postów wyżej- tą z symetryzatorem.
Może rzeczywiście źle szukałem sygnału więc spróbuję jeszcze raz.
A na drucie na prawdę łapię jakieś tam programy- 1,2,polsat, a TVN i TV4 bez głosu - ale są.
Spróbuję ją ustawić w różnych kierunkach może to coś da no i oczywiście trochę wyżej niż przedtem.
Czy kupując tą płytkę wzmacniacza mam wywalić z puszki symetryzator czy zostawia się obie płytki?
Pozdrawiam
Czyli na drucie łapałeś kanały analogowe. A jak cyfrowe odbierały na drucie (może nawet lepiej niż analogowe?) ?
Płytkę wzmacniacza bezwzględnie zdemontować. Założyć symetryzator. Przy telewizorze zwykła wtyczka TV - bez zasilacza i separatora.
Zajrzeć na stronę Emitela i zobaczyć na jakich kanałach nadaje u ciebie TV cyfrowa (MUX-1, MUX-2, MUX-3) zacząć od poszukiwania tego który ma najwięszą moc. Jeśli go znajdziesz przejdz do tego który ma najmniejszą moc i na nim ustaw antenę dla najlepszego odbioru.
A testy robi się tak:
Postawić antenę za oknem, podłączyć wtyczkę antenową do telewizora. Włączyć telewizor, wejść w menu, wyszukiwania kanałów wybrać "KANAŁY CYFROWE", wyszukiwanie ręcze. Wpisać "z palca" numer kanału odczytany wcześniej ze strony Emitela i zobaczyć co się dzieje. Jeśli telewizor posiada wskaźnik siły i jakości sygnału wyświetlić sobie to na ekranie i manewrować anteną tak długo aż uzyskasz najlepszy odbiór.
Potem przejść do MUX-a który nadaje z najmniejszą mocą i powtórzyć to samo.
Jeśli łapałeś kanały analogowe to cyfrowe też powinny być dostępne.

dash4

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dash4 »

Oczywiście mowa o kanałach analogowych- jeśli chodzi o drut.
Robiłem znów próby według wskazań - niestety lipa- czyżby antena była niesprawna?....jak można ją sprawdzić bo na chwilę obecną nic- nawet "zaśnieżonego" obrazu nie ma.
Czy problemem może być to że robię to z poziomu balkonu tj ok 4-5m nad ziemią?
Antenę kieruję tam gdzie skierowane są anteny (kierunkowe) sąsiadów. Inna sprawa to taka że moja to ta mała siateczka z symetryzatorem.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: karol12_124 »

Coś musisz robić źle..ale co :?: Jak wygląda wtyczka do TV? A połączenie w puszce tej siatki? Posprawdzaj wszystko, podokręcaj :roll: Musi działać na tej siatce :twisted:

dash4

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: dash4 »

Ogólnie to wiem jak się powinno kable podłączać, także w puszcze przy antenie raczej jest dobrze. Do telewizora przykręcam się Fką, ale spróbuje normalną antenową wtyczką.
Wszystko to sprawdzam na samsungu ue40d6500.

Zrobię jeszcze jeden test. Wyjdę na dach, podłączę antenę jednym kablem (bo test wcześniejszy był robiony na kablu od tv sat. który jest w dwóch miejscach polączony na Fki.) i będę szukał "mocy" z tym że nie wygląda to za różowo ;/

Jakieś sugestie gdzie jest pies pogrzebany?
Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie wypowiedzi.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 20km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

dash4 pisze: Do telewizora przykręcam się Fką, ale spróbuje normalną antenową wtyczką.
jeżeli wtyczka na "F" to jest lepsza niż "zwykła" ;)
dash4 pisze:w dwóch miejscach polączony na Fki.
tu też coś może być - we wcześniejszych próbach podłączenia rodziców pod moją antenę zrobiłem prowizorkę i połączyłem trzy kawałki kabla złączkami "F" - w efekcie zero sygnału
zacząłem się zastanawiać czy te złączki nie są czasem dedykowane do przesyłu w jedną stronę :? - ale to byłoby bez sensu :oops:
http://images.dipol.com.pl/pict/e80380.jpg

Zablokowany