Wzmacniacz do odbioru DVB-T

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: kroczek12 »

Ja powiem Wam tak. Posiadam antenę ATX 107. Co do odbioru NTC, odbieram tylko wtedy jak jest wzmacniacz w antenie i to dobrze dopasowany (na szczęście mam kilka wzmacniaczy więc mogłem każdy z osobna potestować i każdy pokazywał inną moc odbioru), jeśli bym dał sam symetryzator - brak odbioru. Inna sprawa że ja mieszkam już na granicy odbioru Suchej Góry (moja miejscowość to Grybów k. Nowego Sącza) Ogólnie ATX-y są tanie i ATX 107 (zysk 20dB) jest już za 75zl. Jak można porównać taką antenę do np Televes DAT 75 gdzie cena to 250zł a zysk = 19dB. Czy cena idzie w parze z jakością = lepszym odbiorem pomimo mniejszego zysku o 1dB. Ktoś kto się zna niech mi odpowie jak to jest.

romanodepalma

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: romanodepalma »

Poszukaj ,bo kilka dni temu ktoś podał link do opisu anten ATX, który wiele wyjaśnia.Sprawdź też profil terenu od Ciebie do nadajnika http://www.dvbtmap.eu/map.html .Może się okazać tak jak w moim przypadku,że zasłania mi wzniesienie i sygnał jest lepszy na antenie siatkowej,bo dociera fala odbita .

Demon

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Demon »

romanodepalma pisze:Poszukaj ,bo kilka dni temu ktoś podał link do opisu anten ATX, który wiele wyjaśnia.Sprawdź też profil terenu od Ciebie do nadajnika http://www.dvbtmap.eu/map.html .Może się okazać tak jak w moim przypadku,że zasłania mi wzniesienie i sygnał jest lepszy na antenie siatkowej,bo dociera fala odbita .
Lepszym rozwiązaniem jest poszukanie tej fali odbitej anteną kierunkową. W trudnych warunkach (np górach) nie kieruje się anteny na nadajnik, ale w kierunku najsilniejszej fali odbitej. Można to zrobić obserwując odbiornik TV lub z miernikiem. Wybijmy z głowy jakiekolwiek anteny siatkowe, bo potem są żale na nadawcę, że nie chce działać.

uggp

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: uggp »

Demon pisze:Lepszym rozwiązaniem jest poszukanie tej fali odbitej anteną kierunkową. W trudnych warunkach (np górach) nie kieruje się anteny na nadajnik, ale w kierunku najsilniejszej fali odbitej. Można to zrobić obserwując odbiornik TV lub z miernikiem. Wybijmy z głowy jakiekolwiek anteny siatkowe, bo potem są żale na nadawcę, że nie chce działać.
To się też sprawdza na analogu. Im bardziej antena "kierunkowa" tym na odbiciu jest mniej odbić i to jedno odbicie jest akceptowalne. Nie znam osoby której siatka by się sprawdziła w terenach górzystych (bawiłem się na terenach jakieś 20km na północ od Nowego Sącza). Kumpel raz powiesił siatkę i do tego jakiś "wyjątkowy" wzmacniacz. No łapał wszystko oprócz TV, mimo że to tereny leśne i w zasadzie nie ma skąd być zakłóceń.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: kroczek12 »

Skorzystałem z tej strony gdzie się generuje profil terenu miedzy dwoma położeniami. Jak się okazuje mam strasznie wielką górę od mojej strony w kierunku do Suchej Góry i to centralnie. A cały pozostały teren jest poniżej czerwonej kreski. Sami zobaczcie: http://wgrajfoto.pl/pokaz/img0210/polozenie5d3c.jpg
Co ciekawe kiedy są mrozy (czyli jak w tej chwili) odbiór mam ze wskaźnikiem na full (100%), ktoś na forum tutaj mi napisał że to spowodowane jest tym że w niskiej temp tranzystorki w płytce na antenie nie są podatne na szum/zakłócenia. Jak temp jest powyżej zera to odbiór spada na 50%, a czasem bywa że nie ma w ogóle odbioru. Jak myślicie czy antena Televes o jakiej wspomniałem 4 posty wyżej lepiej by sobie poradziła w tych warunkach, co możecie mi doradzić, a może jakaś siatkówka z odbicia? Zaraz za tą górą są Gorlice i ta prosta dokładnie przez to miasto przechodzi. Jak już mówiłem teraz mam ATX 107.

romanodepalma

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: romanodepalma »

Sygnał cyfrowy zachowuje się inaczej niż analogowy. Nie miałem okazji sprawdzać w górach bo mieszkam na terenie wyżynnym. Antena siatkowa w moim przypadku zdała egzamin, ale w przypadku widoczności nadajnika ( ok 35 km do Katowic)zdecydowanie lepiej wypadła ta: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm . Patrząc na profil terenu myślę ,że takie różnice są spowodowane zjawiskiem tropo http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html .najczęściej występuje przy wysokim ciśnieniu ,a więc w zimie podczas mrozów, a w lecie szczególnie mocna się wzmaga przed burzą (ale nie zawsze).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jeśli jest tak jak na dołączonym przekroju, czyli odbiór przesłonięty górą, to może oznaczać że w miejscu odbioru jest wyraźny wpływ sygnałów z odbić.
Przy uruchamianiu gapfillera w Rajczy (wokół góry) i pomiarach sygnału docierającego z przesłoniętego Skrzycznego pamiętam jakie były różnice w odbiorze gdy wokół było sucho lub mokro, inaczej gdy na drzewach nie było już liści, a jeszcze inaczej w zimie gdy leżał śnieg. Wynika to - ogólnie ujmując - od rodzaju powierzchni od której odbijają się fale. Fala odbije się inaczej od wzgórza porośniętego lasem w lecie, a inaczej od tego samego wzgórza w zimie, gdy na drzewach nie ma liści i leży śnieg.
Przy odbiorze bezpośrednim rodzaj terenu nie ma większego znaczenia. Jednak inaczej jest gdy mamy odbiór bezpośredni + odbicia, a jeszcze inaczej gdy tylko z samego odbicia i w dodatku w dużej odległości od nadajnika.

jezyzie

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: jezyzie »

kroczek12 pisze:Skorzystałem z tej strony gdzie się generuje profil terenu miedzy dwoma położeniami. Jak myślicie czy antena Televes o jakiej wspomniałem 4 posty wyżej lepiej by sobie poradziła w tych warunkach, Jak już mówiłem teraz mam ATX 107.
Obrazek
Wygląda na to, że odbierasz sygnał dwukrotnie odbity. Spróbuj skierować antenę bezpośrednio na wzgórze Chełm. Ta góra doskonale "widzi" nadajnik.
Ad. anteny to nie zawracaj nią sobie głowy, bo jest to antena wysoko-kanałowa o dodatkowo zdeformowanej charakterystyce spowodowanej obecnością masztu.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: kroczek12 »

No właśnie. Długo się zastanawiałem jakie to może być odbicie, bo przecież po prawej stronie tej góry co mi przeszkadza nie ma nic od czego sygnał może się odbić. U mnie ze sygnałem jest tak, że mogę kręcić anteną około 10stopni w każdą stronę i odbiór jest (no może spadnie 10 do 20 %). Zaraz przed zimą, kiedy nie miałem jeszcze śniegu na dachu skierowałem antenę w kierunku Chełmu gdyż chciałem sprawdzić czy odbieram cyfrówke z Bardejova ze Słowacji. Tam mam 36km w lini prostej. Na mapie wprowadziłem kierunek na nadajnik w Bardejovie i znów mam pecha, kierunek dokładnie przebiega przez ten Chełm. Podobna sytuacja, nic nie stoi na drodze oprócz jednego wzniesienia – obydwie góry blisko mojego położenia. Niestety nic nie złapałem. O ile pamiętam z Suchej Góry też nie łapałem wtedy. To raczej nie to odbicie co sugerujesz. Co ciekawe w lecie kiedy miałem antenę w dokładnie przeciwnym kierunku jak na Suchą Górę - na Szczawnicę (tam na szczęście praktycznie nic mi nie zasłania więc jest moja nadzieja na 2011 rok – to ma być moja lokalizacja wg harmonogramu) to miałem odbiór ze Suchej Góry dokładnie 20% mniejszy niż w prawidłowym kierunku była antena. Przy okazji obczaiłem z jakiej fajnej strony korzystasz : http://www.heywhatsthat.com, fajnie się tam generuje przekrój, w 3D.
Obrazek

Digital Man

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Digital Man »

Witam ponownie Kupiłem symetryzator, nowy kabel mam antenę atx a i tak prawie żadnej różnicy nie ma sygnał ok 98% przez 15 minut a potem spada do 36% i tak pływa, 50 - 36.
Nie mam pojęcia co jeszcze mógł bym zrobić.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: qwerty »

Obecnie są zaniki lub zacięcia obrazu? Naprawdę dziwny przypadek zwłaszcza, że problemy były przed pracami z nadajnikiem w Raszynie (chyba, że prace były przed oficjalnym poinformowaniem). Naprawdę występują u Ciebie dziwne rzeczy. Jak nikt nie zna rozwiązania można spróbować na elektroda.pl

jezyzie

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: jezyzie »

Witam.
Digital Man pisze:Witam ponownie Kupiłem symetryzator, nowy kabel mam antenę atx a i tak prawie żadnej różnicy nie ma sygnał ok 98% przez 15 minut a potem spada do 36% i tak pływa, 50 - 36.
Nie mam pojęcia co jeszcze mógł bym zrobić.
Wygląda na to, że winowajcą jest tuner, którego czułość spada w miarę nagrzewania. Dla sprawdzenia spróbuj umieścić go przy otwartym (uchylonym oknie). Jeżeli dłużej pociągnie to będziesz miał potwierdzenie.
Pozdrawiam

Digital Man

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Digital Man »

Tuner raczej nie, bo nawet wtedy kiedy wyciągnę kabel antenowy na chwile znowu 15 minut 98% sygnału mam. :|

Digital Man

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Digital Man »

A i mój tuner ma własne chłodzenie - wentylatorek.

Demon

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Demon »

Digital Man pisze:Tuner raczej nie, bo nawet wtedy kiedy wyciągnę kabel antenowy na chwile znowu 15 minut 98% sygnału mam. :|
No to może sąsiad zrobił laleczkę VooDoo w kształcie twojego tunera i ją szpilkuje? To co opowiadasz jest jakimś czary-mary. Może w demodulatorze padł jakiś kondensator, który po jakimś czasie obciążenia wypełnia się? Po odłączeniu anteny szybciutko się rozładowuje a po podłączeniu z powrotem się ładuje i kicha...? Podłącz jakikolwiek inny odbiornik i sprawdź to. Jeżeli obecnie nie masz żadnego innego aktywnego urządzenia, to musi to być wina odbiornika. Żadne urządzenie pasywne nie reaguje w ten sposób.

romanodepalma

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: romanodepalma »

Może to być tuner. W przypadku sygnału analogowego głowica odbiera sygnał, wzmacnia go do jakiegoś poziomu.Jest tzw układ ARW który kontroluje poziom sygnału. Po uszkodzeniu może pracować na maksymalnym wzmocnieniu i słabe stacje będą pracować dobrze ,a mocne będą przesterowane , albo wzmocnienie będzie zmniejszane do minimum. Myślę ,że ten tor niewiele się będzie różnił w głowicy cyfrowej ,albo będzie wspólny ,ale wtedy to samo by się działo przy stacjach analogowych. Proponuje sprawdzić ten tv na innej instalacji antenowej , albo inny tv na tej.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: cyber »

Witam , czy ma ktoś doświadczenie lub teoretyczną wiedzę jeśli chodzi o wzmacniacze zasilane napięciem 5 V z tunera TV (DVB-T)...bez użycia dodatkowego zasilania tj. 12V ?
Sprawdziłem na stronie Dipola ,iż są do tego przystosowane tzw. wzmacniacze masztowe firmy Terra typu AB 001 itp. ; z napięcim 5V powinien także współpracować przedwzmacniacz typu:LNA 101 . Atutem tych wzmacniaczy wydaje się na pewno brak konieczności stosowania dodatkowego zasilania itd...
Dzięki.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: igorlan »

cyber pisze:Witam , czy ma ktoś doświadczenie lub teoretyczną wiedzę jeśli chodzi o wzmacniacze zasilane napięciem 5 V z tunera TV (DVB-T)...bez użycia dodatkowego zasilania tj. 12V ?
Sprawdziłem na stronie Dipola ,iż są do tego przystosowane tzw. wzmacniacze masztowe firmy Terra typu AB 001 itp. ; z napięcim 5V powinien także współpracować przedwzmacniacz typu:LNA 101 . Atutem tych wzmacniaczy wydaje się na pewno brak konieczności stosowania dodatkowego zasilania itd...
Dzięki.
Pisałem o tym w innym wątku, u mnie jest spora różnica jeśli np. LNA-177 jest zasilany z tunera 5V a zewnętrznym zasilaczem 12V. Widzę to zwłaszcza na słabszych sygnałach. MUX2 ze Słowacji z zasilaniem 5V daje mi wynik współczynnika C/N 17-18 dB natomiast z zasilaniem 12V 19-20 dB. Zatem 5 a 12 robi sporą różnicę.

_chris_

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: _chris_ »

cyber pisze:z napięcim 5V powinien także współpracować przedwzmacniacz typu:LNA 101.
no, nie bardzo. W specyfikacji producenta - http://www.hfo.pl/, odnośnie rodziny wzmacniaczy szeregu LNA jest wyraźnie podane, jeśli chodzi o napięcie zasilające: "Napięcie zasilania – 12 DC ± 5%".
cyber pisze:Witam , czy ma ktoś doświadczenie lub teoretyczną wiedzę jeśli chodzi o wzmacniacze zasilane napięciem 5 V z tunera TV (DVB-T)...bez użycia dodatkowego zasilania tj. 12V ?
w praktyce większość wzmacniaczy nominalnie zasilanych napięciem +12V będzie pracować przy obniżonym napięciu zasilanie, również do +5V.

Trzeba jednakże mieć świadomość, że parametry (właściwości) wzmacniaczy zasilanych napięciem mniejszym od nominalnego będą się zmieniać, i to w ogólności w kierunku ich pogarszania (wzmocnienie, return loss, poziom wyjściowy, płaskość charakterystyki wzmocnienia, etc...). Sumując - wzmacniacze przy obniżonym napięciu zasilania działać zwykle będą - tylko nie do końca będzie wiadomo jak...

Są oczywiście również produkowane wzmacniacze specjalnie projektowane do zasilania dwoma rodzajami napięcia lub z regulowanym napięciem zasilania wzmocnieniem, ale wtedy jest to wyraźnie podane przez producenta.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: cyber »

_chris_ pisze:
Są oczywiście również produkowane wzmacniacze specjalnie projektowane do zasilania dwoma rodzajami napięcia lub z regulowanym napięciem zasilania wzmocnieniem, ale wtedy jest to wyraźnie podane przez producenta.

Właśnie -specjalnie projektowane pod 5V są - promowane poniekąd-przez firmę Dipol wzmacniacze typu AB 001 ; AB 010 i dalsze tej serii firmy Terra . Czy warto zainwestować w ogóle w te wzmacniacze jeśli chodzi o wzmocnienia rzędu 10- 20 dB ?

Zablokowany