Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Ted74

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Ted74 »

Nie wiem jak u innych odbiera w tej chwili MUX1 z EC4, ja własnie włączyłem i mam jakość sygnału 82% siła sygnału jest na stałym poziomie bez skakania.

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Muniek »

Ja przed chwilą wyrzuciłem wzmacniacz ze starej siatki, założyłem symetryzator i odbiór się poprawił. Jakość 72-80%, siła 51% na obu mux-ach.

m31

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: m31 »

Odbiór w woj. Łódzkim?
Cóż - właściwie trudno pisać o jakości czegoś, co nie istnieje. Zarejestrowałem się na tym forum tylko po to, żeby zamieścić swoją skargę na fatalne funkcjonowanie nadawania programu w okolicach Łodzi.
Jak można przeczytać w informacjach mojego profilu, mieszkam w Zgierzu, na Osiedlu 650-lecia, na pierwszym piętrze standardowego bloku mieszkalnego. Korzystam ze zwykłej anteny zbiorczej, podłączonej do równie zwykłego Fergusona Arivy T65.
Od nadajnika na kominie EC4 dzieli mnie w linii prostej odległość około 15 kilometrów.
Na początku istotnie jakości odbioru programów trudno było cokolwiek zarzucić - jakość zarówno mux 1 jak i mux 2 oscylowała w granicach 80%. Niestety do mniej więcej tygodnia właściwie nie zdarza się, żeby dwa multipleksy działały jednocześnie.
Obecnie, kiedy piszę te słowa, jakość nadawania mux 1 to perfekcyjne, okrągłe 0 (ZERO) %. Mux 2 działa ze zmienną jakością 70-80%.

Im dłużej trwa ten cyfrowy eksperyment, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że tak jak prawie wszystko w tym województwie - jest to jedna wielka Patiomkinowska wioska dla naiwnych. Innymi słowy - olbrzymi pic na wodę, za który ktoś bierze zapewne niemałe pieniądze.

Szerze żałuję, że dałem się na to nabrać i nie przedłużyłem umowy z operatorem telewizji kablowej, naiwnie ufając energii w zaprowadzaniu "przemian cywilizacyjnych". Dzisiejszy mecz mistrzostw obejrzę tylko dzięki telewizji internetowej, a przynajmniej - mam nadzieję go obejrzeć, jeżeli łącza nie będą za bardzo przeciążone.

pawlak2
Posty: 34
Rejestracja: 14 maja 2011, o 09:44
Odbiornik: LV6TBOXHD, LV9H
Instalacja antenowa: DIPOL 16
5-te piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: TON Łódź/EC4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: pawlak2 »

Wszystko wskazuje na to, że instalacja zbiorcza z której korzystasz, nie jest przystosowana do odbioru NTC. Może są np. za silne wzmacniacze itp.

U mnie na Radogoszczu (więc kierunek podobny), na antenie wycelowanej na Sienkiewicza, wszystkie 3 MUXy obierają bez najmniejszego problemu.

Awatar użytkownika
nieznanisprawcy
Posty: 61
Rejestracja: 18 maja 2012, o 14:18
Odbiornik: WIWA HD-50 new
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Kamieńsk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: nieznanisprawcy »

m31 pisze:Odbiór w woj. Łódzkim?
Korzystam ze zwykłej anteny zbiorczej, podłączonej do równie zwykłego Fergusona Arivy T65.
Była jakaś informacja spółdzielni mieszkaniowej, że instalacja zbiorcza jest przystosowana do DVB T? Moja spółdzielnia umieściła takie info na każdej klatce schodowej. Zadzwoń w poniedziałek do spółdzielni i zapytaj.

m31 pisze: Dzisiejszy mecz mistrzostw obejrzę tylko dzięki telewizji internetowej
Nie lepiej podłączyć zbiorczą do TV i obejrzeć w analogu?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: adac »

m31 pisze: Zarejestrowałem się na tym forum tylko po to, żeby zamieścić swoją skargę na fatalne funkcjonowanie nadawania programu w okolicach Łodzi.
powinieneś zarejestrować się na innym forum i złożyć skargę na administrację budynku, która nie zapewnia antenowej instalacji zbiorczej (AiZ) do odbioru tv naziemnej.
A może to brak inicjatywy z Waszej strony ?

Awatar użytkownika
majsza
Posty: 67
Rejestracja: 18 kwietnia 2012, o 09:23
Odbiornik: WIWA HD-90, WIWA HD-50
Instalacja antenowa: antena siatkowa ze wzmacniaczem LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn, Łódź EC4, Rachocin

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: majsza »

Po wymianie wzmacniacza w siatce z SWA 2000/4T na LNA 177 zauważyłem, że w mojej miejscowości MUX2 mam słabszy od MUX1 na obu wzmacniaczach. Jakość sygnału na pierwszym multipleksie mam 100%, a na drugim 80-92%. Na starej płytce było mniej więcej podobnie, z tym że mux2 bardziej niestabilny. Czy osobom ok. 40 km na zachód od Łodzi odbiera tak samo? (sprzęt Wiwa hd-50)

irjanas
Posty: 32
Rejestracja: 12 marca 2012, o 12:55
Odbiornik: TV sharp lc-40lx814e
Instalacja antenowa: Antena DIPOL
16/21-69 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Łódź EC-4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: irjanas »

Mieszkam na pd-zachód od nadajnika MUX-1 i MUX-2 w odległośco ok 5 km w linii prostej, antena za oknem na 2 piętrze. Sygnał mux-1 99%, zaś mux-2 ok 89% więc również jest słabszy jak u Ciebie. Przed zmianą układu antenowego nadajnika, MUX-2 był u mnie na poziomie 99%.

Jakób

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Jakób »

w Łasku (Kolumnie) mux 1 - 100/100, mux 2 100/100, mux 3 50/60. Stara siatka ze wzmacniaczem na wysokości ok.4-5m

jojoro
Posty: 53
Rejestracja: 19 lipca 2012, o 22:26
Odbiornik: ADB-100T oraz Panasonic tx-p42st50e
Instalacja antenowa: DVBT:Dipol 94/21-69 Vena.Symetryzator.
Radio:Dipol AR9/CCIR/UKF-FM.Symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: jojoro »

Okolice Kutna - na antence Dipol 94/21-69 Vena z symetryzatorem z obu muxów mam siłę 70-75%, jakość 100%.
Mux3 - sygnału brak.
Ciekaw jestem czy gdybym wpakował wzmacniacz LNA 177 (30dB) to czy miałbym szansę na jakiś odbiór z tego mocarnego nadajnika z EC4 (400W)

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: karol12_124 »

Do Veny nie da się włożyć typowego przedwzmacniacza np. LNA-177 ponieważ ma inny rozstaw śrub w puszce. Było na forum : http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=874

A co do możliwości odbioru MUX 3 to raczej brak :? Ale niech się też inni wypowiedzą ;)


Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: kb997 »

@jojoro
Jeżeli nie masz nawet lekkiego drgnięcia poziomu siły sygnału to na 99% wzmacniacz Ci nie pomoże. Czy we mgle korzystając z lornetki zobaczysz coś więcej niż bez niej? Jeśli jednak coś tam minimalnie pokazuje ci się z mux3 to można spróbować. Nie koniecznie nawet LNA177 może wystarczyć nawet 101

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

U mnie wczoraj MUX 2 100% czyli jak zawsze a MUX 1 też 100% :P :shock: po raz pierwszy. Ostatni rekord odbioru MUX 1 z Łodzi 0%.
MUX 3 Łódź Sienkiewicza 0.4kW H ND Docelowo: Zygry 50kW H ND
Może coś z tego będzie? Ja podejrzewam, że jak wyłączą TVP 1 na Zygrach to przeniosą tam MUX 3.

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Muniek »

Na Zygrach nic nie będzie. Ten nadajnik prawdopodobnie będzie rozebrany a Mux 3 trafi na EC4.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

Czyli powtórka z analogu. MUX 3 ani MUX 1 niedostępny dla południowej części województwa. I tylko jeden nadajnik: w Łodzi. Przecież tylko robią to dla wielkich miast. Resztę to nie ogląda bo zacofani niby.

Edit. Gratulacje dla tych co planują.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: momus »

Ją mieszkam na południe od łodzi 37km w lini prostej i nie mam problemu z odbiorem mux1 i mux2, wedle wskaźników na wiwie hd-90 i starej siatce podlaczonej do niej, wzmacniacz też stary, mux2 siła 98% jakość 100%, mux1 siła 94-96% jakość 100%. w nocy oba muxy 100/100. zatem zamiast narzekać sprawdzcie instalację. u mnie na 15 letniej zardzewiałej siatce działa bez problemu

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

W moim przypadku jest to 85 km w lini prostej. Owszem MUX 2 mi odbiera 80-100% w dzień noc 100%. A MUX 1 żywej duszy nie ma. 4 anteny + różne wysokości do ponad 8 m. n.p.t i nic. Ale w godzinach nocnych MUX 1 raczy odebrać 10%.

@momus
Na analogu miałem tak:
TVP 1 Zygry czyste
TVP 2 i Polsat z EC 4 prawie czyste
TVP Info lekko śnieżyło
TVN Mocno śnieżyło ale dało się oglądać
Puls przy tropo

jak widać nie było większych problemów a tak dokładniej od Łodzi mam kierunek Południe Zachód.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: momus »

no to masz 2x dalej niż ja. u mnie analog był ok, tvp1 zygry, reszta ok, puls śnieżył, tvn jak była zla pogoda albo ginął albo śnieżył i tylko mono bo puszczał. jął była ta konserwacja eć-4 to miałem tylko 2 kanały, czasem 3 w zależności od pogody

aha dodam że siatka nie jest wycelowana w ec-4, ale gdzieś pośrodku, pomiędzy zygry a komin, tak jak do analogu było. przełączenie na ntc polegało tylko na kupnie stb i kabla euro

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: fred »

Wszystko na ECIV to najlepsze rozwiązanie. Czy ciągle mamy się wyróżniać lasem anten dla jednego odbiorcy? Wszystko z jednej lokalizacji. Ja mieszkając w Łodzi na analogu praktycznie jedynki nie miałem. Tzn sygnał był, ale tak zakłócony z odbiciami, że nawet synchronizacja nie trzymała.

Jeżeli są lokalne braki sygnału to doświetlenia.

85 km w linii prostej od Łodzi to nie jest już Śląsk? Mnie to wychodzi w okolicach Częstochowy.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

85 km w linii prostej od Łodzi to nie jest już Śląsk? Mnie to wychodzi w okolicach Częstochowy.
No tak jakoś wypadło że mieszkam w woj.Łódzkim dawniej Sieradzkie. Jakby mieszkał 20km dalej to mógłbym spokojnie oglądać sobie TVP Opole. Kilka lat temu przyjechała do naszej gminy TVP Łódź. Robili reportaże i puścili w ŁWD. I nikt tego nie obejrzał, bo śnieży. Tak samo jest w NTC mam TVP Opole, Katowice, Poznań, Wrocław a gdzie Łódź?... odpłynęła. Tak sytuacja wgląda.

PS. Za kilka dni się wybieram do Łodzi. Żeby odebrać MUX 3, wystarczająca jest antena pokojowa czy zewnętrzna? Dokładniejsza lokalizacja to Łódź "Doły".

Zablokowany