Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
-=pUnIsHeR=-

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

momus pisze:Łódź pięknie się prezentuje :)

Wedle tej mapki niektórzy są w zasięgu co najmniej 3 nadajników :/ szkoda że ja nie mam takiego luksusu :lol:
na południu i w centrum zbyt duże zageszczenie nadajników, natomiast północ Polski jak zwykle traktowana po macoszemu. czekać tylko jak wyłaczą analogi, to najprawdopodobniej będą ostre protesty zwiazane z odbiorem, a właściwie jego brakiem.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: TomW »

Ktoś to chyba koordynuje.

Tedde

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Tedde »

Na południu są góry tam i to co już uruchomili nie wystarczy by wszyscy mieli poprawny odbiór

Wiking

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: Wiking »

-=pUnIsHeR=- pisze:
momus pisze:Łódź pięknie się prezentuje :)

Wedle tej mapki niektórzy są w zasięgu co najmniej 3 nadajników :/ szkoda że ja nie mam takiego luksusu :lol:
na południu i w centrum zbyt duże zageszczenie nadajników, natomiast północ Polski jak zwykle traktowana po macoszemu. czekać tylko jak wyłaczą analogi, to najprawdopodobniej będą ostre protesty zwiazane z odbiorem, a właściwie jego brakiem.
A przez to na północy odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej pozbawione są niemałe miasta. W najgorszej sytuacji jest północno-zachodnia część województwa pomorskiego.

-=pUnIsHeR=-

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

Wiking pisze:A przez to na północy odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej pozbawione są niemałe miasta. W najgorszej sytuacji jest północno-zachodnia część województwa pomorskiego.
środkowe Pomorze również ma dużo białych plam. Słupsk i w górę nie ma aktualnie poprawnego odbioru żadnego MUX-a.razem kilkaset tysiecy abonentów.
czy to sprawiedliwe, ze w tym kraju każą płacić za posiadanie odbiornika m.in. telewizyjnego? wiem, ze można odbierać coś z satelit, ale spójrzcie ilu wokół was jest ludzi, co korzystają wyłacznie z nadajników analogowej telewizji naziemnej... pólnoc Polski jest dość "biedna", malo przemysłu i tam jest najwięcej ludzi o niskich dochodach.
czy w Emitelu nikt tego nie wziął pod uwagę? zagęszcza się tam, gdzie dochód na mieszkańca jest największy - pytam się po co? tam jest mnóstwo sieci kablowych, jest przemysł dający pracę i ludzką płacę. tymczasem popatrzmy na pólnoc kraju - obraz nędzy i rozpaczy. i czy dalej dziwicie się rozgoryczeniu ludzi tam mieszkających, że sa traktowani "po macoszemu"? nawet teraz właczanie mux-ów na północy robione jest na końcu. rozumiem, że technicy Emitela również mają problem żeby tam dojechać? no tak, zadupie...
Ostatnio zmieniony 18 maja 2012, o 17:55 przez -=pUnIsHeR=-, łącznie zmieniany 1 raz.

loker

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: loker »

W zachodniopomorskim planowane nadajniki, t.j.: Szczecin / Kołowo, Świnoujście, Piła / Rusinowo, Białogard / Sławoborze oraz Koszalin / Gołogóra umożliwiają odbiór praktycznie w całym województwie. Jeżeli ktoś uważa inaczej niech poda sensowny przykład. Co więcej - w wielu miejscach mając ATX-91 można spokojne odbierać z dwóch czy nawet trzech nadajników (przy ustawieniu anteny na konkretny nadajnik)!

Choć z tego, co wiem zawsze był problem z odbiorem w Koszalinie na osiedlu Północ z Gołogóry (powód nadawania z Góry Chełmskiej). Ale być może nadajnik w Sławoborzu rozwiązuje ten problem? Ostatecznie można zrobić nadajnik niewielkiej mocy w SFN w Słupsku - pytanie z którym? Bo jeżeli z Gołogórą, to trzeba puścić tam TVP INFO Gdańsk (być może to jest powód nie uruchomienia jeszcze MUX-1 z Gołogóry). Ale w Koszalinie chcieliby TVP INFO Szczecin...

Panowie Jarosławowie - która lokalna wersja TVP INFO będzie z Gołogóry w MUX-1?

Ostatecznie można Górę Chełmską zrobić w SFN ze Sławoborzem (dla ułatwienia odbioru, zwłaszcza TVP INFO Szczecin w mieście Koszalin) oraz w Słupsku SFN z Gołogórą (tam TVP INFO Gdańsk). Choć wtedy głupio będzie nazywac obiekt dalej Koszalin / Gołogóra, skoro mieszkańcy Koszalina i okolic będą mieli anteny ustawione na Sławoborze (bądź w samym mieście na Górę Chełmską).
Ostatnio zmieniony 18 maja 2012, o 17:59 przez loker, łącznie zmieniany 1 raz.

-=pUnIsHeR=-

Re: TESTOWE EMISJE!!!

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

loker pisze:Ostatecznie można Górę Chełmską zrobić w SFN ze Sławoborzem (dla ułatwienia odbioru, zwłaszcza TVP INFO Szczecin w mieście Koszalin) oraz w Słupsku SFN z Gołogórą (tam TVP INFO Gdańsk). Choć wtedy głupio będzie nazywac obiekt dalej Koszalin / Gołogóra, skoro mieszkańcy Koszalina i okolic będą mieli anteny ustawione na Sławoborze (bądź w samym mieście na Górę Chełmską).
loker: poruszyleś dość ważną kwestię. chwała ci za to.
ja dalej twierdzę, że lokalizacja nadajnika Gołogóra to jakieś totalne nieporozumienie. nikt w Słupsku i okolicy nie będzie chcial odbierać wiadomości ze Szczecina, które nie dotyczą Słupska, okolic i stolicy województwa pomorskiego (trójmiasto).
w Słupsku jest maszt przy ul. Banacha, skad aktualnie leci analogowo Polsat i TVP2. czy na tym maszcie nie można umieścić nadajnikow małej mocy? np. 3 kW (takich, które pozwolą odbierać mux-y również w Ustce)?

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

bmp pisze:
synfaza pisze:Jeżeli chodzi o sprzęt studyjny, to co oni dotąd robili? Pozostali w wieku XIX?
Znaczy sądzisz ich tak źle po praktycznie idealnym przekazie HD (np. NTC, TVP-HD) i HD3D (np. Euro2012) oraz po pionierskim wdrożeniu HbbTV w PL? Polemizowałbym czy to jest XIX wiek... jednak bardziej wygląda na XXI :P
O potrzebie wymiany sprzętu studyjnego mówił niedawno Dworak, przy okazji dyskusji na temat abonamentu i jego ściągalności. Nie wiem więc czy są już w wieku XX czy jeszcze w XIX. Na pewno nie doszli jeszcze do XXI :lol:. Jeżeli chodzi o NTC jesteśmy na szarym końcu w Europie i długo jeszcze tak pozostanie. Też płacę tą daninę zwaną szumnie "abonamentem". Słownik przydałby się nie tylko do słowa haracz ale i do abonamentu. W rozumieniu słownikowym abonament wiąże się z realizacją usługi. Jaką usługę ma odbiorca gdzie nie ma zasięgu? Tak się składa, że funkcjonuję w Kotlinie Kłodzkiej i odbiór jest skandaliczny od lat. Tak jest w analogu i w NTC. Te spoty o wyższości NTC - brak śnieżenia - powinni sobie włożyć między bajki. Analog jest z odbiciami, ale jest - zwłaszcza na niższych kanałach. NTC nie ma w ogóle. Fakt, że nie ma śnieżeń ani odbić, jest czarny ekran z napisem brak sygnału :lol:.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Abonament

Post autor: bmp »

synfaza pisze:Nie wiem więc czy są już w wieku XX czy jeszcze w XIX. Na pewno nie doszli jeszcze do XXI :lol:. Jeżeli chodzi o NTC jesteśmy na szarym końcu w Europie i długo jeszcze tak pozostanie.
Ale dlaczego od razu taka krytyka? Przecież to jest niesprawiedliwe gadanie.
No i jeśli jesteśmy na szarym końcu, to gdzie byliśmy 2 lata temu? Większość PL miała żenująco mało kanałów (niektórzy "aż" 2), dzisiaj mają oferte porównywalną z pakietem "zerowym" w kablówce - fakt że niektórzy mają chyba jeszcze 7/8 programów a inni nawet 21 czy 22 (z wersjami regionalnymi) w tym 2 HD - ale to się przecież ciągle robi.
Coś takiego zrobić na skale kablówki to byłaby hańba, ale coś takiego zrobić na skale kraju to wg mnie coś poważnego. Nie jest źle.
Jeśli chodzi o same TVP to ciągle uważam że robiąc te swoje 7+ darmowych stacji (1, 2, Info, Polonia, Historia, Kultura, Parlament) robią całkiem dużo w stosunku do tego ile realnie dostają. A argumenty typu "ło, ale mają archiwum i je wałkują" to skwituje krótko: "właśnie, i muszą je utrzymywać" - poza tym to także misja. I dodatkowo uważam że oprócz TVP1 i TVP2 to reszta kanałów jest właśnie bardzo misyjna i bardzo "TO" za co dostają pieniądze.
Ostatnio zmieniony 20 lipca 2012, o 11:36 przez bmp, łącznie zmieniany 2 razy.

synfaza

Re: Abonament

Post autor: synfaza »

bmp pisze:
synfaza pisze:Nie wiem więc czy są już w wieku XX czy jeszcze w XIX. Na pewno nie doszli jeszcze do XXI :lol:. Jeżeli chodzi o NTC jesteśmy na szarym końcu w Europie i długo jeszcze tak pozostanie.
Ale dlaczego od razu taka krytyka? Przecież to jest niesprawiedliwe gadanie.
No i jeśli jesteśmy na szarym końcu, to gdzie byliśmy 2 lata temu?
Dwa lata temu byliśmy dokładnie w tym samym miejscu - czyli w ogonie. Inni też ruszyli do przodu i to znacznie skuteczniej. U nas jest maniera zostawiania niedoróbek " na później". Z tym, że nikt nie jest w stanie określić kiedy będzie to później. W efekcie mamy obszary nie pokryte sygnałem NTC. Chciałbym tylko przypomnieć, że MUX-2 i 1 mają mieć pokryte 95% - docelowo. Właśnie tu jest haczyk. Jakie to piękne słowo "docelowo". Nic ono nie określa, żadnego terminu. Właśnie chodziłoby o to, żeby było kilka czy kilkanaście programów ale dostępnych prawie dla wszystkich. Dopiero później inne MUX-y. U nas robi się wszystko odwrotnie. Przykład dobrej roboty - Czesi. Można? Walą takimi mocami, że i my odbieramy. Dla Czarnej Góry toczyły się międzynarodowe rozmowy odnośnie zwiększenia mocy. I co uzyskano? Ano zamiast 100 kW - 50 kW tylko dla MUX-2 i to w ograniczonym azymucie. Dlaczego? Ano dlatego, że kiedy był czas na te uzgodnienia - kilka lat wstecz - naszym projektantom wydawało się, że Polska to zupełnie "płaski" kraj, bez gór i wyżyn. Dodatkowo, że mamy wspaniałą sieć nadajników pokrywającą cały kraj. Teraz nie ma chętnych do sfinansowania doświetleń. Ot polska szara rzeczywistość.
Trochę odeszliśmy od tematu ale jednak wiąże się to pośrednio.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Abonament

Post autor: yerry »

Absolutnie nie można zgodzić się z twierdzeniem, że jesteśmy na szarym końcu. Wręcz przeciwnie, oferta krajowego DVB-T jest już w miarę ciekawa i różnorodna. Porównywanie do Czechów jest chybione, szczególnie twierdzenie że skoro nadają większymi mocami to mają lepiej niż my. Nieprawda. Rozumiem rozgoryczenie @synfazy który w swojej lokalizacji nie potrafi poradzić sobie z odbiorem, ale to jeszcze nie oznacza że wszyscy mają źle, a całe nasze DVB-T jest w ogonie. W ciągu dwóch lat zaliczyliśmy niezły skok do przodu, kolejny rok, dwa również zapowiadają się interesująco. Już nie jesteśmy w ogonie Europy, powiem więcej - aspirujemy do znacznie lepszych pozycji dzięki sporej ofercie programowej, kanałom HD, usługom dodatkowym, dźwiękiem przestrzennym, audiodeskrypcji. U innych (w tym w Czechach którzy w tym zakresie są akurat w głębokim lesie) tego nie ma, są dopiero na poziomie planów. Mam nadzieję, ze narzekanie kilku sfrustrowanych osób nie wpłynie na mimo wszystko pozytywny rozwój cyfrówki naziemnej.

synfaza

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: synfaza »

I tu jest właśnie różnica w podejściu. Najpierw zapewnijmy dostęp do usługi a później usługę. Czesi doskonale to rozwiązują. Oczywistym faktem jest, że nadawanie większymi mocami zabezpiecza większe pokrycie. To jest takie trudne do zrozumienia? Poza tym oni rozwiązali już doswietlenia a my dalej raczkujemy. Te kanały HD szczególnie mnie rozbawiły. Po co komuś kanały HD jeżeli ma tylko informację - brak sygnału? Zapewniam, że nie są to jednostkowe historie. Kolega nie bardzo się orientuje co się dzieje w terenach górskich. Nie ma się co dziwić bo projektanci NTC w Polsce również. Teraz dopiero UKE się budzi i robi pomiary w terenie, a to dzięki tym paru sfrustrowanym osobom. Te parę sfrustrowanych osób osiągnęło też podwyższenie mocy np. nadajnika Czarna Góra. Ja nie napisałem, że nikt nie ma odbioru. Byłoby to tak samo nie na miejscu jak pisanie o paru sfrustrowanych osobach, w sytuacji gdy bez sygnału pozostają całe miejscowości - albo ten sygnał jest takiej jakości, że nie da się oglądać. Kolega zapomina o jednej zasadzie - syty nigdy nie zrozumie głodnego.
Ja pisałem to w wątku o abonamencie, w którym to dyskusja trochę zeszła z właściwego tematu. Odpisałem na post poprzedni i przerzucenie mojej odpowiedzi pozbawia ją właściwego znaczenia i sensu.
Proponuję również zapoznać się z zasadami projektowania sieci SFN. Wtedy może kolega zrozumie, że propaganda sukcesu w polskim NTC nie jest na miejscu.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: yerry »

Może syty nie zrozumie głodnego, ale też niech głodny nie patrzy na wszystko przez pryzmat swojego żołądka. Że on głodny nie znaczy, że i cała reszta głodna być musi.
SFN jest technologią starą i znaną w Europie jak samo DVB-T, sprawdza się z powodzeniem w naszym kraju już w kilku miejscach. Dzięki niej możliwy jest zasięg tam, gdzie z planowania sieci wynika brak dostępnego osobnego kanału. Gdyby nie SFN pewnie białe plamy byłyby o wiele większe niż teraz.
Jeśli ktoś ma problem z odbiorem niech się upomina o swoje, ale niech nie plecie, że wszystko jest źle, a my zamykamy ogon. Białe plamy w zasięgu były, są i będą, żadna nowina, nie w każdej "dziurze" będzie cyfra jak i nie w każdej obecnie jest analog.
Porównywanie do Czechów, z całym szacunkiem do ich cyfryzacji, jest już co najmniej nie na miejscu, teraz oni muszą gonić nas. I oni borykają się z zasięgiem w górzystym terenie, też nie mają pełnego pokrycia i wszystkich doświetleń.
Stan cyfryzacji oceniam na plus i nie jest to żadna propaganda sukcesu. W jej zasięgu są już miliony odbiorców ciesząc się z lepszej jakości i szerszej oferty, a na to forum nie zaglądają bo nie mają po co. Nie dajmy się zwariować i wmówić, że jest tak źle. Nie mamy żadnych powodów do kompleksów!

synfaza

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: synfaza »

Trudno dyskutować z kimś kto nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Gdzie napisałem, że wszyscy mają być głodni? Ci głodni płacą abonament ( albo i nie ) tak samo jak syci. Czy oni nie mają prawa być sytymi?
Nie neguję też zalet SFN. Tylko w realizacji takiej sieci trzeba przestrzegać pewnych reguł. Inaczej ma się najgorszy FEC, dużą ilość błędów. i niezbyt dobre pokrycie. Radzę jednak zapoznać się z założeniami projektowania takich sieci, zanim zaczniesz dyskusję. Ogon zamykaliśmy i zamykamy. Jeżeli Czesi nie mają pokrycia w terenach górskich to popatrz na mapkę nadajników u nas i u nich i moce nadajników. Może wtedy coś do ciebie dotrze.
Nie neguję też postępów w cyfryzacji a jedynie sposób jej realizacji i czas. Jeżeli nie mamy powodów do kompleksów to popatrz na Niemcy. Nadawali swoje programy z satelity w analogu. Niedawno przeszli na nadawanie satelitarne cyfrowe w tym HD bez kodowania. Można? I to wszystko oprócz naziemnej. Ale oczywiście my mamy lepiej :lol: . Chwalmy swoje i trwajmy w samozadowoleniu. A tych paru sfrustrowanych niech się wypcha. Adekwatne byłoby tu powiedzonko - Alleluja i do przodu.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: bmp »

Wybacz, ale jesteś rozgoryczony działaniem (lub jego brakiem) NTC w swoim rejonie i tym samym nie jesteś obiektywny. No nie idzie nie zauważyć.
Porównujesz do Czechów którzy nie mają lepiej, później do Niemców którzy są najbogatszym krajem europy (poza tym u niemców piszesz o DVB-S a nie DVB-T). A może jeszcze napiszesz że Grecja jest przed nami? Tymczasem my jesteśmy w Polsce - i jak widzę ile różnych i różnistych spraw różne urzędy i instytucje potrafią... jednym słowem spieprzyć - to akurat nie można tego powiedzieć o DVB-T.
Są plany, są harmonogramy, się robi (zwykle na czas) i działa. Po prostu. A idealnie nigdy u wszystkich nie było - i nie będzie - niezależnie czy to byłaby kablówka, satelita czy tv naziemna.

synfaza

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: synfaza »

Czesi zakończyli już nadawanie analogowe. Mają znacznie większe pokrycie sygnałem. Co z tego, że my mamy programy HD? Uważam, że to nie ta kolejność działania. To samo dotyczy kolejnych MUX-ów. Nie dość, że nie ma komu nadawać( koncesja kosztuje) to i te kolejne nie spełnią wymaganego pokrycia. Doświetleń nie ma kto sfinansować. Harmonogram MUX - 2 jest właściwie zamknięty. Gdzie te 95% pokrycia? Na papierze? Napisałem o Niemcach bo to przykład dbania o odbiorcę. Tam gdzie brak pokrycia NTC zawsze można skorzystać z bezpłatnego satelity. Ptzecież oni też mogliby się ograniczyć do DVB-T i mieć w tyle tych bez sygnału. W Polsce chyba tylko Rydzyk osiągnie niedługo ten standard. Uczmy się od najlepszych a nie spoglądajmy na tych z tyłu. U nas idealnie zapewne nigdy nie będzie. Piszesz, że w NTC nic nie spartolono. Skąd więc tyle skarg? Skąd to podnoszenie mocy nadajników? Skąd te trudności z SFN? Sygnał zamiast się sumować potrafi zanikać. Człowiek, który projektował naszą sieć napisał piękny poradnik o sieci SFN. Duża liczba nadajników małej mocy, w niewielkiej odległości od siebie - wtedy jest najlepszy FEC. Szkoda, że tego nie zastosował w praktyce. Rwetes podniesie się dopiero po wyłączeniu analogu. Na razie przyjmy śmiało do przodu. :lol: .

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: bmp »

Rwetes i tak się podniesie. Po wyłączeniu analogu przecież wszystkie (sorry, ale taka jest prawda) babcie - które mają wszystko w d.... oprócz jednego kanału radiowego (ewentualnie telewizyjnego); sie obudzą i znowu nie będzie teleranka...
A gdy polecą do sklepu po dekoder to się okaże że ich zabrakło bo wszystkie wykupiono.
Przecież to jest norma w naszym kraju.

synfaza

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: synfaza »

Prawdą jest, że wielu ludzi praktycznie nic nie wie o NTC. Albo mają płatne cyfrówki albo dalej nie wiedzą co to dekoder STB. Niby skąd mają wiedzieć? Chyba, że te babcie mają uczynnych wnuków :lol:. Telewizja jest tym babciom niezbędna. Nie ma lepszego lekarstwa na bezsenność.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: yerry »

synfaza pisze: Człowiek, który projektował naszą sieć napisał piękny poradnik o sieci SFN. Duża liczba nadajników małej mocy, w niewielkiej odległości od siebie - wtedy jest najlepszy FEC. Szkoda, że tego nie zastosował w praktyce.
Całe szczęście, że tego nie zastosował bo to utopia była. Rozwiązanie nierealizowalne, wielokrotnie droższe od obecnego modelu i nie zabezpieczone przed wzajemnym zakłócaniem się. Uff, dopiero mielibyśmy bigos...
A tak, szczęśliwie jedziemy do przodu na sprawdzonym w całej Europie optymalnym schemacie, który śladem innych krajów zostanie uzupełniony siecią nadajników uzupełniających po przejściu do docelowego okresu nadawania.

synfaza

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: synfaza »

I znów się mylisz. To nie jest utopia tylko idealne rozwiązanie. Trzeba było tylko wybrać optymalne rozwiązanie. Jeżeli ktoś nie ma odpowiedniego przygotowania i odpowiedniej kultury technicznej niech się nie zabiera za NTC. Kiedyś będzie to do zrealizowania, bo warunki umowy wymagają określonego % pokrycia. Można to było zrealizować od razu. Niestety oparto się wyłącznie o istniejące nadajniki bo taniej. Praktyka jednak mówi, że nie zawsze to co wydaje się tańsze jest tańsze rzeczywiście. Bigos to mamy teraz, zwłaszcza w SFN-ie Czarna Góra - Ślęża. Gdybyśmy szli śladem innych nie byłoby problemu w momencie wyłączenia analogu. U nas problem będzie jednak duży.
A tu coś ze źródeł UKE :
"Eksperymenty polegać mają na uruchomieniu dwóch lub trzech nadajników pracujących na tej samej częstotliwości. Będzie to pierwszy tego typu test w Polsce, który pozwoli utworzyć sieć jedno częstotliwościową (Single-frequency network - SFN), bez której nie można pokryć sygnałem DVB-T poszczególnych obszarów, a tym samym całego kraju.

Każdy z obszarów w tym również warszawski, wymaga kilku nadajników umieszczonych w odpowiednio oddalonych od siebie lokalizacjach i odpowiednio zsynchronizowanych, tak aby cały obszar pokryty był sygnałem o odpowiednim natężeniu. Unika się wówczas tzw. „dziur” o jakich mieszkańcy Warszawy mogli przekonać się przy przeniesieniu analogowych nadajników telewizyjnych z PKiN do Łazów."
Jak się mają do tego twoje wypociny odnośnie sieci SFN? O doświadczeniach UK ( tu mam na myśli Anglię ) już nie wspomnę. kolega zdaje się jest nastawiony na propagandę sukcesu. Powodzenia zatem. Byle się nie okazało, że dyletanci opanowali nasz kraj.

Zablokowany