Jak wybrać antenę ?

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: karol12_124 »

Ale ten kosztujący 25 zł w dipolu to ten co jest na zdjęciu które wstawił debe. Ten biały jest tańszy w dipolu 5 zł 52 grosze 8-)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Anduraki »

Przejścia okienne podobnie jak każde złącze jak i sam kabel tłumią sygnał - jak masz bardzo słaby sygnał to możesz wzmocnić jakimś lekkim wzmacniaczem, ale ja masz mocny sygnał to tłumieniem się nie przejmuj.

Ja mam przejście okienne za 4zł takie białe i przy moim problemie z odbiorem nie odczuwam żadnej różnicy niż jak wcześniej miałem przez otwarte okno wywalony kabel.

Mutango

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Mutango »

KorK pisze: A co do tej wnęki,to chodzi mi o tę ściankę:
http://imageshack.us/photo/my-images/40 ... 001te.jpg/
Prawdopodobnie z boku masz 10cm betonu i 10cm styropianu...

Co do przejściówki podokiennej, to u siebie też jakoś nie odczułem znacznego tłumienia. I też mam taką białą za kilka zł
Gdybym miał do wyboru:
- przewiercanie się przez ścianę
- wypróbowanie przejściówki za 5zł
to najpierw sprawdziłbym tą drugą opcję, bo to żaden pieniądz, a przewiercanie się przez ścianę to już "poważna inwestycja" :D

KorK

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: KorK »

Mam znajomego co robi takie różne uchwyty to powiem mu i mi zrobi na rozmiar :lol:
Dzięki za rady wypróbuje to za 5 i śluz 8-)

vocativus

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: vocativus »

Witam
Chciałbym zrezygnować z kablówki i przejść na tv naziemną. Z tym że moja sytuacja jest ciut kiepska:
- w bloku nie ma AZART, ani w żaden inny sposób nie można odebrać po kablu sygnału z tv naziemnej
- mieszkam w centrum Wrocławia
- na parterze
- okna wychodzą na północny wschód, a nadajnik jest na +/- południowym zachodzie
- użycie anteny zewnętrznej jest raczej niemożliwe - blok ocieplany, a do dachu mam 11 pięter
- w prostej linii między mieszkaniem a nadajnikiem znajduje się kilka wysokich bloków
- odległość od nadajnika 34km


Próbowałem wczoraj odebrać jakiś sygnał z analogowej naziemnej ze Ślęży - do dyspozycji miałem tylko dwa kable jednożyłowe, kabel koncentryczny i ruszt z piekarnika. TVP2 nawet odbierało, śnieżyło, trzeszczało, ale był kolor i nawet dałoby się oglądać. Moc rzekomo 1000kW. Z TVP Info już gorzej (800kW). Natomiast żadnego sygnału cyfrowego nie wykrywało. Ani na kanale 64 ani 58 - obydwa na 100kW. Na terenie miasta są też nadajniki MUX4 z Polsatu. Tutaj monitor wykrył sygnał, jakość zła, ale kilka programów znalazł.

Da radę jakoś w tej sytuacji odebrać sygnał cyfrowy ze Ślęży jakąkolwiek anteną w mieszkaniu? Niestety bezskutecznie próbuję pożyczyć od kogokolwiek antenę pokojową. Nikt nie ma :D

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Pokojowe sobie daruj.
Odsłonięta część przewodu ma mieć 2-30 cm a Ty pewnie dałeś kilka m.
Masz przewód koncentryczny?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jak wybrać antenę ?

Post autor: kb997 »

@vocativus
Czy w kierunku północno wschodnim są jakieś wysokie budynki? Jeśli tak to możesz próbować złapać coś z odbicia, jeśli nie, możesz próbować z Kalisza lub Poznania. Kalisz to 80km ale szansę spore, gorzej z Poznaniem bo to 110km ale szansę są. Potrzebujesz niestety anteny zewnętrznej. Jeśli nie możesz mocowac do elewacji to pod parapetem spróbuj zawiesić pełnowymiarową siatkę. Jest płaska i dałoby się ją stabilnie zamocować.
Edit: możesz też spróbować czegoś własnej konstrukcji np. podwójnego biquada lub quadosa4. To wysokie i płaskie anteny które dobrze spisują się w warunkach takich jak Twoje.

vocativus

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: vocativus »

DVB-T/S pisze:Pokojowe sobie daruj.
Odsłonięta część przewodu ma mieć 2-30 cm a Ty pewnie dałeś kilka m.
Masz przewód koncentryczny?
Tak mam przewód koncentryczny. Robiłem też antene doppelquad. Analogowa jakoś odbierała, lepiej niż na ruszcie :D MUX4 naaawet zbliżał się siłą do średniego, natomiast standardowo nad kanałem 64 i 58 ze Ślęży monitor się zastanawiał, ale nie znalazł sygnału.
kb997 pisze: Czy w kierunku północno wschodnim są jakieś wysokie budynki?
Tak, całkiem blisko bloku ustawiony do niego równolegle biurowiec, a obok ustawiony prostopadle hotel. Oba mniej więcej wysokości bloku.
kb997 pisze: Możesz próbować z Kalisza lub Poznania. Kalisz to 80km ale szansę spore, gorzej z Poznaniem bo to 110km ale szansę są.
Poznań - wszystkie 3 nadajniki podobnie:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f4b ... 1490a.html
Kalisz to Kalisz Panek odpada - wzniesienie na drodze sygnału. Pozostaje Kalisz Mikstat, z tym że sygnał idzie przez pół Wrocławia i może być dodatkowo osłabiany przez rzeczony biurowiec.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/393 ... fd2e6.html

kb997 pisze: Potrzebujesz niestety anteny zewnętrznej. Jeśli nie możesz mocowac do elewacji to pod parapetem spróbuj zawiesić pełnowymiarową siatkę. Jest płaska i dałoby się ją stabilnie zamocować.
1. spółdzielnia się nie zgodzi
2. mieszkam na parterze, montaż anteny pod parapetem to proszenie się o kradzież

kb997 pisze: Edit: możesz też spróbować czegoś własnej konstrukcji np. podwójnego biquada lub quadosa4. To wysokie i płaskie anteny które dobrze spisują się w warunkach takich jak Twoje.
zmajstrowałem biquada - opisane wyżej
podwójnego biquada nie robiłem, ani quadosa4... spróbuję z nimi dzisiaj


To nie musi być antena stricte pokojowa. Mam trochę miejsca na szafkach, więc mogą być też anteny "zewnętrzne".

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jak wybrać antenę ?

Post autor: kb997 »

Spróbuj quadosa4 z ekranem. Może uda się zamocować we wnęce okiennej i złapać z odbicia od biurowca, lub coś z Mikstatu.

Awatar użytkownika
nieznanisprawcy
Posty: 61
Rejestracja: 18 maja 2012, o 14:18
Odbiornik: WIWA HD-50 new
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Kamieńsk

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: nieznanisprawcy »

vocativus pisze: - w bloku nie ma AZART
- użycie anteny zewnętrznej jest raczej niemożliwe - blok ocieplany, a do dachu mam 11 pięter
vocativus pisze: 1. spółdzielnia się nie zgodzi
Dla kogo jest ta spółdzielnia? Czasem nie dla mieszkańców? Byłeś (byliście, bo najlepiej zebrać więcej mieszkańców) w spółdzielni zapytać w jaki sposób masz mieć dostęp do telewizji, a nie chcesz płacić za kablówkę? Może najwyższy czas zainteresować całą sprawą media lokalne?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jak wybrać antenę ?

Post autor: kb997 »

Pan prezes dostał(je) grubą kopertę od operatora kablówki? :D Albo w kablówce za powiedzmy 5zł miesięcznie masz mieć to co w dvb-t albo masz mieć Azart albo montujesz antenę tam gdzie chcesz.

Mutango

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Mutango »

vocativus pisze: zmajstrowałem biquada - opisane wyżej
podwójnego biquada nie robiłem, ani quadosa4... spróbuję z nimi dzisiaj
Łapiesz na biquadzie choćby ślad analogowego Polsatu na 59 kanale?
Jaki masz bok biquada w cm?
Jak długi masz kabel pomiędzy biquadem a TV?
Jakiej jakości kabel(znanej?) ?
Masz po drodze jakieś złączki, rozdzielacze itp?

vocativus

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: vocativus »

nieznanisprawcy pisze:Dla kogo jest ta spółdzielnia? Czasem nie dla mieszkańców? Byłeś (byliście, bo najlepiej zebrać więcej mieszkańców) w spółdzielni zapytać w jaki sposób masz mieć dostęp do telewizji, a nie chcesz płacić za kablówkę? Może najwyższy czas zainteresować całą sprawą media lokalne?
"Spółdzielnia mieszkaniowa gwarantem dobrobytu klasy robotniczej, wzrostu gospodarczego centrolewu patriotycznego i nadrzędnych ludowych wartości społecznych" :D Nie mogę na nich narzekać, poza jednym - sygnał telewizyjny.
Rozejrzałem się po bloku i anten satelitarnych (z drugiej strony budynku) malutko. Z mojej strony ani jednej.
Póki co uprzejmie dzwoniłem do nich, bo zwisa mi jakiś kabel z sufitu, ale sygnału tam nie ma. Jak nie wykombinuje nic na własną rękę to się tam uprzejmie będę musiał przejść...
A lokalne media to dno i pół metra mułu. Potrafią tylko lamentować że lewoskręt zlikwidowali i obcięli trzy miejsa parkingowe. Także szkoda czasu na nich. Szybciej będzie Ślężę przenieść pod blok razem z tym nadajnikiem.
kb997 pisze:Spróbuj quadosa4 z ekranem. Może uda się zamocować we wnęce okiennej i złapać z odbicia od biurowca, lub coś z Mikstatu.
Czy są do tego kalkulatory jak do biquada, czy to 'uniwersalna' antena? np:
http://dh5ym.ath.cx/wiki/wp-content/upl ... 4_23cm.png
kb997 pisze:Pan prezes dostał(je) grubą kopertę od operatora kablówki? :D Albo w kablówce za powiedzmy 5zł miesięcznie masz mieć to co w dvb-t albo masz mieć Azart albo montujesz antenę tam gdzie chcesz.
Pytałem się o to w ADMie. Bo gdzieś czytałem że w Czechach UPC udostępniło za darmo sygnał TV naziemnej po kablu. Ale nie ma czegoś takiego u nas. Jedyny operator to UPC.
Mutango pisze:Łapiesz na biquadzie choćby ślad analogowego Polsatu na 59 kanale?
Jaki masz bok biquada w cm?
Jak długi masz kabel pomiędzy biquadem a TV?
Jakiej jakości kabel(znanej?) ?
Masz po drodze jakieś złączki, rozdzielacze itp?
Tak, na 59 kanale całkiem całkiem. Trochę zakłóceń ale na upartego dałoby sie oglądać.
Biquada wyliczałem dla częstotliwości 500 - 650, krawędź 12,6cm. Potem zmajstrowałem turbo-biquada złożonego z 6 "kwadratów" od boku 10cm. Tytułem komentarza - więcej nie znaczy lepiej :mrgreen: Ale to już przemilczmy...
Co do kabla - na bogato: 3,7m, bo chodziłem z tą anteną po mieszkaniu.
Kabel jakiś stary, kiedyś u rodziców służył przy satelicie. Potem ze cztery lata leżał grzecznie w szafce zwinięty i czekał na lepsze czasy. Jedyne co na nim pisze to RG6 1.0/4.8 037m
Żadnych złączek i rozdzielaczy. Wtyczka, kabel, antena (kabel przylutowany do anteny). Nic więcej.

Edit.
znalazłem sygnał z odbić. Tym doublequadem
Przez monitor określany jako zły, ale odbiera obydwa multipleksy ze Ślęży nawet przyzwoicie.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jak wybrać antenę ?

Post autor: kb997 »

Biquada miałeś źle obliczonego. U Ciebie powinien mieć bok poniżej 10 cm chyba, że. Na nim chcesz odbierać z Mikstatu. Jak miałeś potrójnego biquada i nic nie odbierałeś to mógł mieć błędy konstrukcyjne. Spróbuj czegoś z tej strony http://www.qsl.net/yu1aw/ANT_VHF/quados_antennas.htm
Wymiary tam podane musisz pomnożyć przez 3. Będziesz miał antenę w okolicy 61 kanału co powinno idealnie pasować dla Twoich warunków. Najpierw Wypróbuj bez ekranu, ale sądzę że z ekranem będzie lepiej. Dla quadosa 4 wysokość wyjdzie około 2m. Jako usztywnienia użyj listwy drewnianej o szerokości ok 4-5cm.

Mutango

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: Mutango »

vocativus pisze: Tak, na 59 kanale całkiem całkiem. Trochę zakłóceń ale na upartego dałoby sie oglądać.
To jest duża nadzieja na muxy 1 i 2 (58,64)
vocativus pisze: Biquada wyliczałem dla częstotliwości 500 - 650, krawędź 12,6cm.
Za dużo. Dla kanłów 58, 64 (770Mhz, 818Mhz) optymalny byłby kwadrat coś pomiędzy 9 a 9,5 cm. Kalkulator tu -> http://www.changpuak.ch/electronics/bi_ ... signer.php

Inna sprawa, że za jakiś czas, po wyłączeniu analogowej mux-1 będzie przeniesiony z k.64 na k.55, natomiast na k.25 prawdopodobnie pojawi się mux-3. Wtedy optymalny bedzie prawdopodobnie taki biquad jak mój (690Mz, ok 10.5cm), z grubsza 2/3 odległości między najniższą częstotliwością, a najwyższą...

Jeszcze inna sprawa. Jeśli szukasz sygnału z odbić, to różne dziwne rzeczy się mogą dziać. Warto kręcić biquadem nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale również przekręcać w lewo w prawo (czyli jakby naginać polaryzację), jak również próbować kierować antenę lekko w dół w kierunku ziemi, lub w górę w kierunku nieba...

vocativus pisze: Co do kabla - na bogato: 3,7m, bo chodziłem z tą anteną po mieszkaniu.
Kabel jakiś stary, kiedyś u rodziców służył przy satelicie.
Kabel nie jest drastycznie długi, tłumienność powinna być poniżej 1dB, ale przydałby się jakiś pewny kabel (np polecany na forum Triset 113)
Problem w tym, że Ślęża umieściła muxy na dość drastycznie dużych częstotliwościach. A przy tych wyższych częstotliwościach, problemy z tłumieniami narastają. Każda linia i połączenie może mieć znaczenie. Ja np miałem przez jakiś czas kłopoty z muxem na najwyższej częstotliwości 818Mhz. Okazało się, że po wymianie gniazdka antenowego z plastikowego firmy chiński krzak, na gniazdko Telmor WKW-506 (stop odlewany), nagle ni z tego, ni z owego, siła sygnału na wskaźniku wzrosła dwukrotnie!

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

To wszystko to tylko środki zaradcze które raczej nie dadzą pożądanych efektów.

Jeśli nie ma AZARTu ani pozwolenia na montaż anten na elewacji to administracja musi na jedną z dwu opcji przystać - takie jest prawo.

Pisałeś że to duży blok (ponad 10 pięter) więc tam jest kilkadziesiąt rodzin. Nikt nie chce oglądać TV? W końcu satelit też nie powiesili ;)

vocativus

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: vocativus »

Co do ekranu... chciałbym tę antenę jakoś wystawić za okno. Czy ekran może być konstrukcją ażurową z drutu, czy to musi być ciągła metalowa powierzchnia?

Częstotliwość była wyliczana dla telewizji analogowej bo tą najłatwiej mi "przetestować". Każdy wzrost sygnału widać od razu. Dlatego takie wymiary.

W kabel i super wtyczkę zainwestuję na początku przyszłego miesiąca :) Póki co muszę podziałać na czajna wtyczce i starym kablu...
Mutango pisze:Jeszcze inna sprawa. Jeśli szukasz sygnału z odbić, to różne dziwne rzeczy się mogą dziać. Warto kręcić biquadem nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale również przekręcać w lewo w prawo (czyli jakby naginać polaryzację), jak również próbować kierować antenę lekko w dół w kierunku ziemi, lub w górę w kierunku nieba...
Tak tak... już nawet jakiś dziadek stanął i zaglądał co to za fale kosmiczne ściągam :D
DVB-T/S pisze:Pisałeś że to duży blok (ponad 10 pięter) więc tam jest kilkadziesiąt rodzin. Nikt nie chce oglądać TV? W końcu satelit też nie powiesili ;)
W bloku znajduje się 440 mieszkań :mrgreen:

Póki co zmajstruje quadosa ze stronki: http://www.qsl.net/yu1aw/ANT_VHF/quados_antennas.htm

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

440 rodzin ciśnie spółdzielnia - masakra.

vocativus

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: vocativus »

Zrobiłem antene quados, ale coś mi chyba nie wyszło, bo sygnał gorszy niż ten na double quadzie.

Zrobiłem ekran dla double quada, zamontowałem przy oknie. Sygnał zbiera tylko przy otwartym oknie. Przy zamkniętym jest zero. Jak się dobrze ustawi miejsce i nachylenie to obraz stabilny, czasem poleci parę pikseli, ale to rzadko. Poziom sygnału i jakość (nie mam tego oddzielnie w postaci procentów) jest diagnozowana przez monitor jako zła, ale trochę "mniej zła" niż na początku. Wygląda to... koszmarnie, ale TV jest :D

Czy są anteny (gotowe) które można u mnie zastosować, o większym zysku niż double quad z ekranem?
Rozważmy dwa wyjścia:
1. gdy będę mógł ją zamontować na zewnątrz
2. gdy będzie musiała być w mieszkaniu

Miejsce mam w mieszkaniu na każdy typ anteny, także spokojnie.

Jutro pójde do ADMu ponegocjować...

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jak wybrać antenę ?

Post autor: DVB-T/S »

Jak zależy Ci na wyglądzie to może być ciężko a jak nie to coś pokroju ATX-91. Nikt nie powiedział że w mieszkaniu jest kategoryczny zakaz wieszania anten ;)

Zablokowany