[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Robert03 »

Jeśli będą poprawnie zamontowane to mogą być i na śrubki.

Ja polecam tego typu:
1.Nakręcane na popularną "efkę"
http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniaz ... _E8260.htm

2.Nakręcane na kabel
http://www.dmtrade.pl/index.php?p1023,n ... telmor-wkw

Tego tyłu złącza bardzo łatwo zamontować na kablu bez żadnego oprzyrządowania, najtrudniej popełnić błąd przy montażu, dodatkowo cały wtyk jest ekranowany co minimalizuje zakłócenia zewnętrzne. Pewność połączenia jest bardzo dobra.

mARTi2613

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: mARTi2613 »

Witam
Chciałbym się dowiedzieć przed zakupem czy do lokalizacji KORYTNICA koło Węgrowa tj. według http://www.dvbtmap.eu około 77 km w linii prostej od Raszyna na północny wschód wystarczająca będzie antena DIPOL 16/21-69 ze wzmacniaczem LNA-177?
Obecnie mam antenę siatkową i wzmacniacz no name skierowaną na Raszyn ale dekoder widzi mi tylko kanały MUX1 i MUX2 z Łosic(zarówno ręczne przeszukiwanie jak i automatyczne wyszukuje mi tylko MUX1 i MUX2 z Łosic). Raszyn nadaje z większą mocą ale dekoder mi nie wyszukuje w ogóle kanałów co wydaje mi się dziwne, tym bardziej, że antenę mam skierowaną na Raszyn. MUX1 z Łosic działa mi super ale MUX2 w ciągu dnia już słabo bo pojawiają się często zaniki sygnału, czasem wieczorami tylko odbiera dobrze a niby ma większą moc nadajnika.
Aha do Łosic mam 65 km ale MUXy nadają z mniejszą mocą.

770,00 58 MUX-1 RTCN Warszawa *Raszyn* WAR MAZ 100,000
690,00 48 MUX-2 RTCN Warszawa *Raszyn* WAR MAZ 100,000
746,00 55 MUX-3 RTCN Warszawa *Raszyn* WAR MAZ 50,000

594,00 36 MUX-1 RTCN Siedlce *Łosice* BSP MAZ 20,000
650,00 43 MUX-2 RTCN Siedlce *Łosice* BSP MAZ 50,000
754,00 56 MUX-3 RTCN Siedlce *Łosice* BSP MAZ 5,000

Proszę o pomoc czy wymiana na tę antenę rozwiąże moje problemy. Kupując chciałbym odbierać również już MUX3. Jeśli ta antena jest za słaba to bardzo proszę o podanie innych które zapewnią poprawny odbiór.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

Proponowana przez Ciebie antena nawet bez wzmacniacza powinna w tym miejscu odbierać sygnały z Raszyna.
Proponuje zainstalować antenę, najpierw tylko z symetryzatorem - możliwie jak najwyżej - starannie ustawić na kierunek Raszyna i ponownie RĘCZNIE przeskanować kanały.
W samym Węgrowie wszystkie 3 muxy są odbierane na pasywnych antenach, pod warunkiem że są zrobione dobrze.
Dla próby proponuje powtórzyć ustawienia dla nadajnika Chotycze. Również MUX1 i 2 powinny być z siłą około 80% , natomiast MUX3 będzie miał około 50%. Jakość w obu przypadkach powinna być lepsza niż 90%.

Podkreślam potrzebę bardzo starannego wykonania anteny. Proszę uważać na promienie łuków kabla antenowego.

mARTi2613

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: mARTi2613 »

Mam symetryzator i na siatkowej go montowałem bo myślałem, że coś zmieni no ale niestety nic mi nie dał. Kabel antenowy mam jakiś stary ale wątpię żeby przez niego były jakieś problemy. Antenę mam zawieszoną gdzieś 6 metrów nad ziemią.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

6 metrów to stanowczo za nisko.

Dobry kabel to podstawa sukcesu. Wszystkie MUX-y z Raszyna to są wysokie kanały, od 48 w górę i kabel musi być naprawdę bardzo dobry. Stare kable miały spore tłumienie powyżej 600 MHz i dlatego trzeba mu się przyjrzeć, a najlepiej dla zasady wymienić na nowy i dobry.

mARTi2613

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: mARTi2613 »

irekr pisze:6 metrów to stanowczo za nisko.
Niestety nie mam możliwości postawienia dużo większego masztu.
irekr pisze:Dobry kabel to podstawa sukcesu. Wszystkie MUX-y z Raszyna to są wysokie kanały, od 48 w górę i kabel musi być naprawdę bardzo dobry. Stare kable miały spore tłumienie powyżej 600 MHz i dlatego trzeba mu się przyjrzeć, a najlepiej dla zasady wymienić na nowy i dobry.
To moja działka więc chce zrobić tv po kosztach, do tej pory działały wszystkie programy w analogu ale od zimy coś się zepsuło i miałem tylko tvp1 i tvp2 a dzięki DVB-T mam już ich trochę więcej;p tylko żeby jeszcze był MUX2 byłoby super, kupię tą antenę i zobaczymy co z tego będzie.

Tylko dlaczego mimo skierowania anteny na Raszyn to odbiera mi sygnał z Łosic? Co jest w drugą stronę. Czy anteny siatkowe tak mają? Wcześniej dekoder wykrywał mi TVN HD z PKiN a teraz już tego nawet nie chce.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

No właśnie - od zimy. Te 6m to może wystarczyć. Pomyśl nad wyczyszczeniem styków w antenie, wymianie kabla, zalozeniem nowego symetryzatora. Skoro analogi dobrze działały to i dvb-t powinno działać.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

Największe prawdopodobieństwo usterki jest właśnie w kablu. Wystarczy małe pęknięcie w izolacji zewnętrznej, do środka dostaje się woda, następuje korozja wewnątrz kabla - najczęściej oplotu - i po sygnale. Miejsca "przecieku" najczęściej nie widać. A woda jak wejdzie w kabel to już nie wyjdzie. 10 metrów dobrego kabla to wydatek około 30 zł, nie warto oszczędzać....

chris18404

Wybór anteny-w południe nie ma odbioru MUX1

Post autor: chris18404 »

witam mam Fergusona Arivę t65 antenę siatkową i problem polega na tym że w południe gdy słońce świecie nie mam odbioru mux1... Antenę mam skierowaną na Tarnów...

Oto obrazki:
Rzeszów Sucha Góra, Krosno odległość 56km
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5006955119

Tarnów Góra Św.Marcina odległość 25,9km
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5007009795

Szczawnica Góra Przehyba odległość 47km
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5007137894

Kraków 72km
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5007164258


Jaką antenę polecacie kupić do moich warunków? Teraz mam antenę siatkową z symetryzatorem

Bartt

Re: Wybór anteny-w południe nie ma odbioru MUX1

Post autor: Bartt »

@chris18404

Popraw linki bo są ucięte ;)
Z reguły około południa są najgorsze warunki propagacji - pewnie mux-1 masz na granicy poprawnego odbioru.
Jeśli masz dość długi lub kiepski kabel antena - tv (np. powyżej 10 m) to możesz poeksperymentowac ze wzmacniaczem - podmienić symetryzator na coś z serii LNA lub MC, ewentualnie nie demontując symetryzatora można dołożyć około 1m od anteny wzm. przelotowy serii APL. Jeśli w twojej okolicy jest mały poziom zakłóceń możesz wypróbować najmocniejsze wersje tych wzmacniaczy czyli LNA177, MC9102 lub APL-109. Oczywiście do kompletu stabilizowany zasilacz z separatorem lub, jeśli tuner ma możliwość zasilania wzmacniacza, można spróbować bez zasilacza. Wprawdzie napięcie będzie niższe ale powinno to działać.
Co się tyczy anteny to myślę że dopiero coś typu ATX-55 lub tri-digit (np. AX1000, UHF200) może przynieść jakąś poprawę. Typowa antena yagi (16 lub 19 elementów) ma gorszy zysk niż siatka ;). Zaletą yagi jest tylko większa kierunkowość, choć czasem jest to niewskazane np. przy odbiorze z różnych nadajników lub z sygnałów odbitych.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Wybór anteny-w południe nie ma odbioru MUX1

Post autor: Robert03 »

chris18404 pisze:witam mam Fergusona Arivę t65 antenę siatkową i problem polega na tym że w południe gdy słońce świecie nie mam odbioru mux1... Antenę mam skierowaną na Tarnów...

Jaką antenę polecacie kupić do moich warunków? Teraz mam antenę siatkową z symetryzatorem
I dobrze że masz z symetryzatorem. Do nadajnika dużej mocy masz tylko 30 km więc odbiór być musi. Jeśli na drodze do nadajnika nie masz przeszkód terenowych należy zostać przy symetryzatorze.
Ja sprawdziłbym całą instalację pod kątem:
1. jakości kabla (jeśli jest stary i połamany, popękany, to do wymiany). Stare kable często "nie działają powyżej kanału 40" choc spotkałem się i z takimi które działały jak tłumik w kanałach 21-26 a doskonale radziły sobie powyżej kanału 50...
2. Jakości połączeń (otworzyć puszkę anteny sprawdzić czy symetryzator tam jeszcze jest a jeśli jest to w jakim jest stanie i na jakie kanały, w jakim stanie są połączenia śrubowe)
3. Jakości wtyczek antenowych (czy są prawidłowo założone, nie ma zwarć oplotu z żyłą gorącą kabla itp) i połączeń w przypadku kabla sztukowanego.
4. Jakości samej anteny - jeśli antena jest zniszczona i skorodowana, brakuje jej elemntów itp. itd. należy ją wymienić na kierunkową yagi np taką: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

rangiz9

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: rangiz9 »

Panowie

W związku z tym, iż jestem lamerem w tych kwestiach proszę Was o pomoc.

Chodzi mi o zakup anteny, z której będę mógł spokojnie odbierać kanały telewizji cyfrowej. Mam kupiony dekoder wiwa hd90 new i próbowałem podłączyć to pod antenę, która była na obecnie na dachu. Jednak bez rezultatu. Obecnie na dachu jest zwykła antena siatkowa.

Antena będzie znajdować się w Kościerzynie, w miejscu, gdzie jest zaznaczona strzałka na mapce z linku poniżej

--> http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark22829

Odległość wg mapki w linii prostej to około 50 km. Z tym, że w stronę Chwaszczyna z mojego domu bardzo blisko jest małe podwyższenie terenu plus bloki. Ponadto na drodze jest szczyt Wieżyca.

Jaką antenę i akcesoria warto by było zakupić by ściągać programy z tego nadajnika?

Może lepiej zastanowić się nad inną lokalizacją nadajnika?

Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

W teorii masz możliwość odbioru Chwaszczyna. Niestety mux1 jest na bardzo wysokim kanale więc będą problemy. W twoich warunkach zacząłbym od anteny z dużym zyskiem np coś typu tridigit, albo ATX z symetryzatorem (zawsze mozna dokupić wzmacniacz). Gdyby nie udało się odebrać z Chwaszczyna obróciłbym antenę na południowy wschód na Iławę Kisielice. Po pierwsze niższe kanały wszystkich muxów, po drugie czysty profil. Co prawda odległość około 100km ale ja np odbieram ze 140 km stabilny sygnał z kanałów na podobnych czestotliwosciach i to bez wzmacniaczy.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ rangiz9:
Na początek skorystaj z porady @Robert03, tzn. od przeglądu całej instalacji i wymiany starych albo uszkodzonych elementów.
Przy zmianie techniki na dvb-t okazuje się to konieczne. Nie napisałeś, czy w tej antenie jest wzmacniacz.
Potem możesz próbować odbioru z różnych kierunków obracając anteną, ponieważ najbliższy (Chwaszczyno ) wcale nie musi być najlepszy. Zajrzyj do wątku Gdańsk Chwaszczyno o problemach z odbiorem.
Możliwe inne kierunki: Koszalin- Gołogóra (81km, azymut 260˚), Iława (100 km, 124˚), Bydgoszcz (96km, 171˚).
Sprawdź najpierw ze wzmacniaczem ( o ile jest), a potem po zamianie na symetryzator.
Jeżeli kabel jest stary albo podejrzany - do wymiany.
Oprócz Wiwy sprawdź też odbiór analogowy podłączając się bezpośrednio pod tv.
Wykaz kanałów znajdziesz tutaj > radiopolska

83piotrek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: 83piotrek »

Witam, prosze o dobor anteny. Mieszkam w Plocku, w bloku na ulicy Saperska- dzielnica Wyszogrodzka . Blok jest rownlolegle do ulicy saperskiej, w srodku osiedla "Wix".
Mieszkanie jest na parterze, z tym ze mam mozliwosc bezproblemowego skierowania na Sierpc.
Jak patrze z balkonu mojego bloku i kieruje wzrok na Sierpc to mam takie przeszkody:
-kilkadziesiat metrow domek jednorodziny -stary kwadrat "pietrowka"
-pozniej jest ulica i blok 4pietrowy
-hen hen dalej wysokie bloki


W sasiednich mieszkaniach maja anteny dvbt telmora ale wyzej niz ja(2 pietro). Do sierpca mam pewnie 40 kilka km. Chlopak ze sklepu lokalnego z antenami powiedzial mi przez telefon, ze mam marne szanse na odbior na jakiejkolwiek antenie- a jezeli wogole to televes dat hd badz telmor iq za 200zl-ktore same dopasowuja moc-tylko ze zakup na moja odpowiedzialnosc.

Tak wiec jaka kupic anete ?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

z "satelity" przy saperskiej widzę jeden blok (a chyba drugi w budowie - może twój? :? )
coś koło twojej lokalizacji (napisz czy trafiłem :oops: )
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark22931
jeśli tak to są tam wcześniej jeszcze drzewa :roll:

83piotrek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: 83piotrek »

m@rtops pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.

Dobrze trafiles, ale mojego bloku i sasiednich nie ma jeszcze na zdjeciach. Moj zaznaczylem na czarno na zdjeciu i balkon czerwona kropka-mieszkanie na parterze.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... c2b86.html

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

no to korekta :lol:
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark22932
idę zaraz do roboty to napisz jeszcze jak ktoś tu zaglądnie jakie masz możliwości do montażu anteny?
tzn czy nie będzie problemu z montażem na zewnątrz i czy ewentualnie w grę wchodzi najlepsze rozwiązanie - dach (to są chyba 4 piętra? :roll: )
ale nie panikowałbym jak ten gość ze sklepu bo moce nadajnika są ok ;)

83piotrek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: 83piotrek »

m@rtops pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.

Sytuacja wyglada tak. Zaznaczony balkon jest na parterze. Z tego co wiem, mozna montowac anteny na zewnatrz ale tylko i wylacznie na swoim balkonie. Wydaje mi sie ze "przeszedl by" maszt ale nie wyzej niz do balkonu sasiada na 1gim pietrze- czyli jakis symboliczny metr moze dwa. JEsli chodzi o dach- tam nie ma mozliwosci montazu czegokolwiek ani prowadzenia kabli po elewacji budynku.

83piotrek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: 83piotrek »

Naprawde nikt nie ma pomyslu ? moze telmor digitmax hd-szerokopasmowa ?

Zablokowany