Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>150km)

nkp123

Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>150km)

Post autor: nkp123 »

Witam.

Planuję zmodyfikować istniejącą instalację antenową tak, aby przystosować ją do bardzo dalekiego odbioru stacji telewizyjnych (dystans ponad 200km - planuję z okolic Warszawy odbiór w miarę stabilnego sygnału TV z Białorusi).

Antena (ew. anteny - domyślam się, że nawet jedna antena o największym zysku nie wystarczy) będzie zawieszona na maszcie na dachu (~14 metrów nad ziemią, nic nie zasłania widoku na nadajnik w promieniu ~1500m).

Długość kabla od anten(y) wynosi ~10 metrów.

A więc z powyższego tekstu domyślacie się, że zadam trzy pytania:
> Czy w ogóle taki odbiór będzie możliwy? - pełna stabilność 24/7 nie jest wymagana, grunt, żeby przez około 66% czasu dało się odbierać znośny analogowy sygnał (z tego co wiem Białoruś nadaje cyfrową telewizję w DVB-T2?)
> Jaką antenę do tego celu wykorzystać? (ew. jak już napisałem jaką ich ilość, ale w tym wypadku jak je zestroić?)
> Jaki wzmacniacz antenowy (rozumiem, że jest on niezbędny) zastosować? Jaki będzie miał stosunkowo duże wzmocnienie czy małych zniekształceniach i szumach własnych?


Mam nadzieję, że wszystkie pytania zadałem poprawnie i w sposób logiczny ;)

Z góry dziękuję za wszelkie porady i pozdrawiam.
nkp123

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 23:04 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: qwerty »

Białoruś nadaje w dvb-t. Tu masz moce i częstotliwości: http://www.brtpc.by/services/television/digital/
Do takich zabaw raczej anteny musisz zrobić sam (np. przy granicy nadają z k.22, a więc musisz zrobić antenę na tylko tą częstotliwość, połączyć synfazowo i to nie ma gwarancji czy będzie odbierać (możesz mieć zakłócenia z pobliskich nadajników na tej częstotliwości). W Białymstoku dvb-t da się odbierać, ale na tridigit z LNA177.

nkp123

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: nkp123 »

Dziekuje za szybkie odpowiedzi. Kiedy bede mial troche wiecej czasu pokombinuje z laczeniem anten. Jednak to jeszcze nie teraz ;)

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: igorlan »

nkp123 pisze:Dziekuje za szybkie odpowiedzi. Kiedy bede mial troche wiecej czasu pokombinuje z laczeniem anten. Jednak to jeszcze nie teraz ;)
Witaj, zaglądnij sobie tutaj http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 1&start=20, może mój modyfikowany ATX Cię zainspiruje, przyznam, że warto :)

nkp123

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: nkp123 »

Aaa pomyślę, pomyślę ;)

Nawet mam miejsce chyba na takiego 6-cio metrowego ATX'a :D

Maximum

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Maximum »

Tak z ciekawości zapytam. Jaki max zysk może mieć pojedyncza antena ?

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

Maximum pisze:Tak z ciekawości zapytam. Jaki max zysk może mieć pojedyncza antena ?
komercyjna - realnie jakieś 19dBi.

Maximum

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Maximum »

Czy mam rozumieć, że istnieją jakieś profi? Czy też alternatywą są anteny opracowywane indywidualnie przez entuzjastów ? A jeżeli tak, to do jakiego zysku można dojść ? Oczywiście przy antenie pasywnej. Porównywałem anteny Fracarro Sigma 6 HD i Sigma 9 HD. w tej 9 HD dołożono 3 elementy direktora i zysk wzrósł z 17 do 18,5 dBi. Czy można tak dokładać aż osiągnie się pożądany zysk?

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

Maximum pisze:Czy mam rozumieć, że istnieją jakieś profi?
tak. Jak ze wszystkim, są wyroby komercyjne i profesjonalne, choć po prawdzie granice potrafią się powoli zacierać.
Maximum pisze: Czy też alternatywą są anteny opracowywane indywidualnie przez entuzjastów ?
są, ale dla pojedynczej anteny dalej pozostaje na razie granica ~20dB, bo więcej to i można, ale robi się to nieefektywne, zarówno z uwagi na konstrukcję (olbrzymie wymiary), jak i koszt.

Aby uzyskać zyski >20dB wykonuje się zestawy antenowe. Jest to zarówno efektywne konstrukcyjnie, jak i cenowo. No, i można w zasadzie dowolnie kształtować parametry.
Maximum pisze: Porównywałem anteny Fracarro Sigma 6 HD i Sigma 9 HD. w tej 9 HD dołożono 3 elementy direktora i zysk wzrósł z 17 do 18,5 dBi.
prawidłowo, albowiem ilość direktorów zwiększyła się o 50% (z sześciu na dziewięć czyli 1,5x), więc 10*log(1,5) = 1,76dB więcej. Ale jednocześnie zmieniono grupowanie direktorów, zapewne aby uzyskać pożądane pasmo i kierunkowość. Ale w nieskończoność się tak nie da, albowiem jest to de facto antena reflektorowa i direktory są tu tylko pomocniczo.
Maximum pisze:Czy można tak dokładać aż osiągnie się pożądany zysk?
teoretycznie tak, ale po primo antena zaczęła by się niemożliwie wydłużać, a po secundopojawiłyby się ograniczenia z uwagi na kształtowanie charakterystyki z uwagi na konstrukcję anteny.

Ale, kto wie, technika i technologia ciągle się rozwijają, może będziemy świadkami jakichś przełomów... :D

Maximum

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Maximum »

Dzęki za wyjaśnienia. W necie znalazłem opracowanie na temat układów anten. Opiera się ono na dość archaicznych źródłach, z lat 50-tych i 60-tych. Nie ma nic nowszego? To chyba poradnik dla krótkofalowców ;). Gdzieś widziałem też kalkulator anten Yagi. Faktycznie niektóre miały ponad 4m długości. Toż to monstrum wychodzi. Jak to ustabilizować? Szkoda, że tak trudno osiągnąć większe zyski pojedynczej anteny. Przełomy w początkowej fazie są z reguły dość kosztowne.

Bartt

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Bartt »

@Maximum
Można zastosować antenę o reflektorze parabolicznym czyli o kształcie znanym nam z anten sat tego typu. Z tym że z powodu większej długości fal UHF zysk takich anten jest dużo mniejszy niż przy odbiorze sat, ale możliwe jest osiągnięcie powyżej 20dBi przy średnicach ponad 2m w górnym UHF ;)
Przykładowe wykonania: http://www.wade-antenna.com/Wade/uhfparabolic.pdf
Strona poświęcona jednej z tego typu konstrukcji: http://www.rocketroberts.com/cm4251/cm4251.htm

Choć trzeba przyznać że trudno zamontować coś takiego na dachu, ale np. na górce za domem - czemu nie :). Na tej samej stronie można też znaleźć zdjęcia przerobionej paraboli sat na UHF - takie coś w ogródku - pełen odjazd :D

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

Maximum; nie dziw się że nie ma żadnych "nowoczesnych rozwiązań". Technika antenowa liczy już jakieś 150 lat i nic nowego się nie odkryje, przynajmniej dla tego zakresu pasma. Nowe rozwiązania są głównie dla wyższych częstotliwości, gdzie nowe technologie materiałowe pozwalają na realizacje rozwiązań projektowanych w teoriach już 100 lat temu.
Praw fizyki się nie ominie..

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: antypyra »

Technika antenowa liczy już jakieś 150 lat
Można zastosować antenę o reflektorze parabolicznym
A reflektor płaszczyznowy? Czy nadaje się się do wzmocnienia charakterystyki anten UHF? Np. mur domu może taką rolę pełnić dla anteny UKF umieszczonej w odpowiedniej odległości od ściany budynku dla kierunku odbioru wyznaczonego przez tę płaszczyznę i antenę.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

Wiekszość anten stosowanych w technice nadawczej to właśnie anteny ścianowe.
http://www.anteny.anex.pl/antena_ear-203.htm

Problem leży tylko w wymiarach.
Każda antena paraboliczna będzie miała lepsze "skupianie energii" niż antena ścianowa.
Temat zbyt obszerny by dyskutować o tym na forum, to cała dziedzina wiedzy...

Maximum

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Maximum »

@ Bartt
Odjechana ta antena. Gdyby była dostępna na naszym rynku, pokusiłbym się o jej zamontowanie. Ta kanadyjska, na zamówienie, pewnie by mnie zrujnowała :). Ciekawe kto zamontował sobie układ 4 takich anten. Chyba byłoby potrzebne zezwolenie władz miejskich. Nie wiem czy ABW nie zainteresowałoby się taką instalacją.

Mutango

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: Mutango »

Mówisz że pokusiłbyś się o zamontowanie. Pytanie tylko czy warto się kusić?
To znaczy czy masz warunki żeby cokolwiek odbierać (regularnie) za pomocą takiej mega-anteny. Nawet największa antena, o największym zysku nie pomoże Ci, jeśli nie przełamiesz dużych przeszkód terenowych typu góry. Dużą przeszkodą może być też krzywizna kuli ziemskiej. Niestety fale telewizyjne to nie fale długie radiowe. Tutaj odbicia troposferyczne są sporadyczne.
To jest częściowo odpowiedź dlaczego takie mega-anteny nie są produkowane komercyjnie. Po prostu rzadko kto, i rzadko do czego mógłby je wykorzystać.

Tak a propo pierwszego pytania w tym wątku. Oto profil terenowy Warszawa - Białoruś

Obrazek

Jak widać, anteny nadawczą i odbiorczą należy umieścić na wysokości przynajmniej z grubsza 1000m npm

Maximum

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: Maximum »

Pokusiłbym się z czystej ciekawości co można taką anteną osiągnąć. Doskonale zdaję sobie sprawę z utrudnień w odbiorze, jeżeli chodzi o teren górski. Doświadczam tego na własnej skórze. Takie anteny trudno jest stabilnie zamocować i oczywiście ktoś kto ma spory zapas sygnału nie miałby przesłanek do szukania aż takich rozwiązań.

Mutango

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: Mutango »

Raczej chodzi mi o to, że musisz mieć jakiś konkretny nadajnik "na celowniku" w swoim otoczeniu, żeby w ogóle był sens próbowania. Jeśli nie masz konkretnego celu, a działasz na zasadzie "być może coś tam odbierze, nie wiadomo skąd", to raczej nie ma sensu bo ciekawości i tak nie zaspokoisz. Przychodzą mi do głowy dwa przypadki:
1. Mieszkasz na szczycie wysokiej góry i masz w odległości powiedzmy 200km nadajnik, który również jest umieszczony na bardzo wysokiej górze. Powiedzmy że ani żadne góry, ani krzywizna ziemska nie stoi na przeszkodzie... odległość jest zajebibi, zbyt duża na komercyjne anteny. Wtedy rzeczywiście można próbować jakiejś "ponadkomercyjnej" anteny...
2. Drugi przypadek bardziej prozaiczny. Masz nadajnik w promieniu "widocznym" powiedzmy do 100km, krzywizna kuli ziemskiej jeszcze nie przeszkadza. Profil jest czysty, gór po drodze nie ma, ale nadajnik jest bardzo małej mocy, komercyjne anteny nie dają rady. Wtedy również możesz próbować jakiejś nadzwyczajnej niekomercyjnej anteny.
Niemniej jednak w obydwu przypadkach i tak nie masz gwarancji, że po drodze nie będziesz zbierał jakichś zakłóceń które i tak uniemożliwią przyzwoity odbiór. No ale próbować możesz, bo masz jakiś konkretny realny cel. Jeśli natomiast nie masz takich celów w swoim miejscu zamieszkania, to nie ma nawet sensu próbować, szkoda czasu i pieniędzy.
Na szczęście żyjesz w 21 wieku, i możesz łatwo sprawdzić za pomocą map internetowych, czy taki cel istnieje wokół Ciebie, czy nie istnieje... sprawdzić odległości, moce, profil, ukształtowanie terenu, krzywiznę ziemską itd itp... czy warto marnować czas, czy nie ;)

Bartt

Re: Instalacja antenowa do bardzo dalekiego odbioru (>200km)

Post autor: Bartt »

@Mutango
Z tego co zrozumiałem (z wczesniejszych jego postów) kolega Maximum chce w swojej lokalizacji odebrać stabilnie jakikolwiek sygnał DVB-T z polskich nadajników, a nie z 200km ;).
A że admin przeniósł naszą dyskusję do tego wątku - nic na to nie poradzę :o

Niestety (pisałem o tym wielokrotnie) zły dobór parametrów nadawania w górach powoduje że odbiorcy poszukują ekstremalnych rozwiązań antenowych :shock:

Zablokowany