Zalety & Wady NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Robert03 »

deixmen pisze:
DVB-T/S pisze:To nie wady tylko wadliwa instalacja antenowa, błędnie lub w niewłaściwym miejscu zamontowana antena lub jedno i drugie.
Ta,są miejsca gdzie poziom sygnału ledwo dociera ,wtedy wykluczając wadliwą instalacja antenowa, błędnie lub w niewłaściwym miejscu zamontowana antena lub jedno i drugie mają się nijak.
Taką samą "wadę" posiada telewizja satelitarna. Proszę spróbować odbioru stawiając antenę w pokoju lub gdy mieszka się na parterze a przed onknem ma się "ścianę drzew".
W środku lasu w miejscu gdzie "nie widać nieba" DVB-T będzie działać lapiej niż TV-SAT.
Tak samo DVB-T mamy szanse odebrać gdy mieszkamy po przeciwnej stronie kierunku na nadajnik. Na TV SAT w tym przypadku szans nie mamy żadnych.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Puma »

Od kiedy mam MUX-1 to teraz w pełni doceniam NTC, korzystam z możliwości sobie ustawiania włączenia TV na określony kanał/program i to jest ogromna wygoda.
Posiadać program telewizyjny w jednym miejscu (EPG) to też ogromna wygoda.

deixmen
Posty: 41
Rejestracja: 17 marca 2012, o 23:28
Odbiornik: Funai LH7-M32BB
Instalacja antenowa: PU4F - antena naziemna siatkowa UHF, kanały E21-E69
Nadajnik - obiekt nadawczy: DVB-T - Krosno Sucha Góra

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: deixmen »

Tak,spróbuj złapać chociażby z odbicia-gdzie na mapie pokrycia masz białe plamy.

synfaza

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: synfaza »

Robert03 pisze:
deixmen pisze:
DVB-T/S pisze:To nie wady tylko wadliwa instalacja antenowa, błędnie lub w niewłaściwym miejscu zamontowana antena lub jedno i drugie.
Ta,są miejsca gdzie poziom sygnału ledwo dociera ,wtedy wykluczając wadliwą instalacja antenowa, błędnie lub w niewłaściwym miejscu zamontowana antena lub jedno i drugie mają się nijak.
Taką samą "wadę" posiada telewizja satelitarna. Proszę spróbować odbioru stawiając antenę w pokoju lub gdy mieszka się na parterze a przed onknem ma się "ścianę drzew".
W środku lasu w miejscu gdzie "nie widać nieba" DVB-T będzie działać lapiej niż TV-SAT.
Tak samo DVB-T mamy szanse odebrać gdy mieszkamy po przeciwnej stronie kierunku na nadajnik. Na TV SAT w tym przypadku szans nie mamy żadnych.
Trzeba było zaproponować montaż anteny satelitarnej w piwnicy. Ja nie jestem usytuowany w lesie, antena na dachu 14 m npt w kierunku nadajnika. Sygnał łapię okazjonalnie, bo projektant zapomniał, że to teren górski i przyjął moce nadajnika z księżyca. Do tego dołożył SFN z nadajnikiem zbyt oddalonym - wyszedł fatalny FEC 5/6. Odbiór satelitarny natomiast mam idealny. I jeszcze jedno. Zgodnie z założeniami MUX 1 i2 ma pokryć 95 % naszego kraju, o MUX 3 już nie wspomnę. Jeżeli jesteśmy po przeciwnej stronie jakiegoś nadajnika, powinniśmy uzyskać sygnał z innego, albo z doświetlacza. Prawda, że to proste? Tylko nie w naszym pięknym kraju. To jest jak mecz z Czechami - przegrywamy i na boisku i w realizacji NTC. Powód? Może kasa, a może brak wyobraźni i profesjonalizmu?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Anduraki »

Powiem z góry nie znam się na parametrach technicznych, ale na analogu dotychczas wszystko miało jakby więcej klatek, a na cyfrze zaobserwowałem przeskakiwanie obrazu zamiast płynności. Nie wiem z czego to może wynikać - z tego co kojarzę obraz TV jest generowany z przejść pomiędzy klatkami tak? W komputerach - grach komputerowych każda klatka jest oddzielnym obrazkiem przez co dla zachowania płynności trzeba ich znacznie więcej niż w TV.

Czy ten efekt co w komputerach nie występuje właśnie w telewizji cyfrowej i właśnie dlatego widzę te pokazy slajdów zwłaszcza na reklamach z Liddla?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: DVB-T/S »

To Cię poniosło. Od dawna sygnał by dosyłany cyfrowo a na koniec tracił jeszcze jakość na konwersję analogową więc jak "przeskakiwał" to analog tego nie zmieniał.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Anduraki »

Wiesz co, przeczytaj co napisałeś, bo ja nic nie zrozumiałem co chciałeś przekazać.

Mówię tylko że sygnał analogowy jest płynny, a cyfrowy nie jest - tak przynajmniej ja widzę. Nie mówiąc o opóźnieniach cyfrowego sygnału w stosunku do analogowego gdzie na euro wszystkie gole było na osiedlu słychać na 3 sek przed obejrzeniem w TV.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: DVB-T/S »

Przeczytałem ale Ty nic nie zrozumiałeś s tego co napisałem!
Sygnał analogowy jest tylko od nadajnika do Twojej anteny. Wcześniej jest tylko cyfrowy więc jeśli przeskakuje to analog nie ma nic do rzeczy, a opóźnienie tym bardziej.
Pewnie oglądasz na jakimś chińskim STB za kilkadziesiąt zł ;)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Anduraki »

Na każdym odbiorniku mam tak samo, Wiwa hd90 chiński? może tak, a że dałem za niego kilkadziesiąt złotych (98 to jeszcze nie 100) to według Ciebie znaczy, że za mało za niego dałem i dlatego tak działa - takie Twoje rozumowanie.[sarkazm]moglem pójść do media i kupić za 30 zł więcej może by działał lepiej lol, albo lepiej do lokalnego sprzedawcy za 50 zł więcej to już by kosmos odbierał dosłownie[/sarkazm]

To samo na Arivie t55, na moim TV Samsung i na Cabletechu.

Popraw ortografię zanim znowu napiszesz posta w tym stylu.
Sygnał analogowy jest tylko od nadajnika do Twojej anteny. Wcześniej jest tylko cyfrowy więc jeśli przeskakuje to analog nie ma nic do rzeczy, a opóźnienie tym bardziej.
Jakoś nie wydaje mi się, a wiesz dlaczego - bo wtedy sygnał cyfrowy byłby przed analogowym odbieranym naziemnie. Bo konwersja z cyfry na analog zajmuje chwile chyba co nie? Inaczej mówiąc gdyby analog naziemny był konwertowany z tego samego cyfrowego to analog byłby opóźniony w stosunku do cyfry a jest odwrotnie.

Ja tam się na tym nie znam ale to mi logika podpowiada.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: zesepo »

Może zmień ustawienia rozdzielczości w urządzeniu na zgodne z telewizorem. Mam Opticuma łączę go przez SCART, i mam do wyboru kilka ustawień obrazu, na niektórych obraz klatkuje. Sprawdź to - najlepiej ustaw 576p i wtedy sprawdź.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: m@rtops »

Anduraki pisze: Bo konwersja z cyfry na analog zajmuje chwile chyba co nie? Inaczej mówiąc gdyby analog naziemny był konwertowany z tego samego cyfrowego to analog byłby opóźniony w stosunku do cyfry a jest odwrotnie.
są i cuda - porównaj na "polsacie" ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: qwerty »

Anduraki pisze:Jakoś nie wydaje mi się, a wiesz dlaczego - bo wtedy sygnał cyfrowy byłby przed analogowym odbieranym naziemnie. Bo konwersja z cyfry na analog zajmuje chwile chyba co nie? Inaczej mówiąc gdyby analog naziemny był konwertowany z tego samego cyfrowego to analog byłby opóźniony w stosunku do cyfry a jest odwrotnie.

Ja tam się na tym nie znam ale to mi logika podpowiada.
No właśnie - nie znasz się. Poczytaj o multipleksowaniu. To przez niego masz 1-2 sekundowe opóźnienie w dvb-t.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: m@rtops »

jak pisałem - u mnie na ferdku i wiwie "polsat" wyprzedza analog

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Anduraki »

ale fakt faktem na analogu nie widać tych niepłynności a na cyfrze i owszem. Jak kto ma jeszcze dostęp do analoga to niech przyjrzy się reklamom z lidla i później porówna reklamom na cyfrze. Konkretnie mówię o tej reklamie: http://www.youtube.com/watch?v=3wYj3kUv ... ature=plcp

na tych nowszych też to widać takie drgania - jakby ktoś oświetlał z czegoś mrugającego trawę, ziemię, płytę lotniska - na youtube wszystko wygląda ok, ale przez cyfrę wszystko tak mruga nienaturalnie.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: qwerty »

Widziałem na swoim samsungu i nie ma problemu.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Anduraki »

Może Ci filtry to redukują, nie wiem co twój model potrafi, w moim nie ma filtrów od drgania, na innym TV(sharp) jest to samo na tej samej reklamie. Albo ja mam jakiś wrażliwy wzrok, że mi to przeszkadza.

Ale skoro ja to widzę to wolę napisać i się podzielić moimi uwagami.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: belzebiusz »

m@rtops pisze:jak pisałem - u mnie na ferdku i wiwie "polsat" wyprzedza analog
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=132319#p132319
Prawdopodobnie Polsat zrobił dosył do analoga z DVB-T, a wcześniej był z satelity.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Kpc21 »

qwerty pisze:No właśnie - nie znasz się. Poczytaj o multipleksowaniu. To przez niego masz 1-2 sekundowe opóźnienie w dvb-t.
Sygnał dosyłany satelitarnie do nadajników naziemnych też jest multipleskowany. Z tym że w telewizji satelitarnej nie mówi się o multipleksach, a o transponderach.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Robert03 »

synfaza pisze: Trzeba było zaproponować montaż anteny satelitarnej w piwnicy. Ja nie jestem usytuowany w lesie, antena na dachu 14 m npt w kierunku nadajnika. Sygnał łapię okazjonalnie, bo projektant zapomniał, że to teren górski i przyjął moce nadajnika z księżyca.
Na Twoje nieszczęście projektant niczego nie zapomniał i zrobił zgodnie z tym co ustalono.
Widocznie jesteś poza zasięgiem na "białej plamie" :(.
synfaza pisze: Zgodnie z założeniami MUX 1 i2 ma pokryć 95 % naszego kraju, o MUX 3 już nie wspomnę.
Niestety nie ma takich założeń.

Założenia są takie że MUX 1 i 2 ma mieć 95% pokrycia ludnościowego co oznacza że prawie 2 miliony obywateli nie będą mieli dostępu do tych MUX (chyba że zostanie to jeszcze zmienione).
Tak więc wszystko się na papierze zgadza :(.
synfaza pisze: Jeżeli jesteśmy po przeciwnej stronie jakiegoś nadajnika, powinniśmy uzyskać sygnał z innego, albo z doświetlacza. Prawda, że to proste? (...)
Powód? Może kasa, a może brak wyobraźni i profesjonalizmu?
A kto dał takie zapewnienie że zasięg ma być "ciągły" ?

Tylko KASA. Skoro w terenach górskich ludzie odbierają już z satelity to po kija stawiać im przemienniki do DVB-T ? Kto ma za to płacić i po co.... Czy mamy gwarancję że po uruchomieniu przemienników większość przejdzie wyłącznie na odbiór DVB-T ?

Tak się to niestety robi czy się to komuś podoba czy nie...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: hadam »

Coś dla tych którzy uważają że telewizja satelitarna jest lepsza od naziemnej, chodzi o TVP-2 HD
Prawdopodobnie Cyfrowy Polsat zmienił sposób dystrybucji sygnału (plotki mówią że sygnał był pobierany z DVB-T, ale oficjalnie nikt tego nie potwierdził) i w chwili obecnej jest on dostarczany łączem światłowodowym.
Źródło:
http://nt.interia.pl/audio-wideo/news/t ... ci,1833781

Zablokowany