DVB-T z TON CIECHANÓW ul. MONTE CASSINO

jprusin

DVB-T z TON CIECHANÓW ul. MONTE CASSINO

Post autor: jprusin »

Witam wszystkich!

Mam problem z oglądaniem programów umieszczonych na MUX 1, nadawanych na kanale 25 z Ciechanowa. Do nadajnika mam ok. 400 m, w linii prostej. Siła sygnału - maksymalna, natomiast jakość sygnału zmienia się w zakresie od 0 do 10 (10 to max) w krótkich odstępach czasu. Skutkuje to zanikaniem obrazu.

Pozostałe MUX'y są odbierane z nadajnika pod Płockiem. Siła sygnału w tym przypadku (kanał 57) wynosi 4, jakość sygnału 4 i nie ma najmniejszego problemu z oglądaniem.

Czy mógłby ktoś z szanownych forumowiczów napisać co jest nie tak?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: MUX 1 z Ciechanowa

Post autor: SAT-COM »

Może przesterowany sygnał !
Ale ciężko to stwierdzić jak nie wiemy z czego składa się instalacja antenowa.

jprusin

Re: DVB-T z TON CIECHANÓW ul. MONTE CASSINO

Post autor: jprusin »

Telewizor to Panasonic TX-P46S10E.
Instalacja antenowa składa się ze zwykłej anteny siatkowej, symetryzatora, przewodu koncentrycznego w jednym kawałku. Instalacja nie zawiera wzmacniacza.

_chris_

Re: DVB-T z TON CIECHANÓW ul. MONTE CASSINO

Post autor: _chris_ »

Przy takiej odległości od nadajnika może przesterowywać się głowica w odbiorniku, ewentualnie może być problem z SFN-nem, bo Rachocin i Ciechanów nadają mux-1 na tym samym kanale.

Włóż zamiast anteny kawałek odizolowanego kabla antenowego. Jeśli będzie stabilny odbiór na k25 to oznaczać będzie mozliwe przesterowanie sygnału z anteny.

Albo, można założyć tłumik antenowy na wejściu odbiornika.

Ewentualnie spróbować, czy nie da się tak ustawić anteny, aby uzyskać stabilny odbiór k25, nie tracąc odbiorów pozostałych muxów.

jprusin

Re: DVB-T z TON CIECHANÓW ul. MONTE CASSINO

Post autor: jprusin »

Odłączyłem instalację antenową.
Podłączyłem kawałek odizolowanego kabla antenowego. Moc sygnału około 80%, natomiast wskaźnik jakość sygnału zmienny, od 0 do 8 i pulsuje. Uzyskany obraz nie nadaje się do oglądania.
Ponownie podłączyłem instalację antenową, z tym że zamontowałem siatkę w innym miejscu. Przesunąłem ją ok. 6 metrów. Moc sygnału - 10, jakość sygnału - sinusoida. Zmniejszyłem przesunięcie anteny do ok. 2 m. Moc sygnału - 10, jakość - 10. Obraz stabilny, tylko co kilka minut spada jakość sygnału, na bardzo krótko. W wyniku czego, na ułamek sekundy, pojawiają się piksele.

Wiking

Re: DVB-T z TON CIECHANÓW ul. MONTE CASSINO

Post autor: Wiking »

Z Ciechanowa będzie prowadzona także emisja drugiego multipleksu - moc 5 kW.

newenergy

Re: DVB-T z TON CIECHANÓW ul. MONTE CASSINO

Post autor: newenergy »

Jeżeli mux-2 będzie również z Ciechanowa, to jest to świetna wiadomość. Czy ktoś zna może termin włączenia emisji? Mam nadzieję, że to prawda, bo pomimo anteny na balkonie na 4 piętrze mam problemy ze stabilnym odbiorem z Raszyna. Sierpc mam niestety zasłonięty. Obecnie odbieram z anteny LP ze wzmacniaczem lg2.

Zablokowany