DVB-T w woj. lubuskim

grytom

Re: Pikseloza w Zielonej Górze

Post autor: grytom »

Strumykowa, Zielona Góra, antena na Wichów, rwanie obrazu i dzwieku od godziny około 19.30 przez wiekszośc wieczoru, probowałem na kilku antenach - to samo. W dzień sygnał MUX 1 i 2 na poziomie 90 - 100% i odbiór OK, po 19.30 jakość skacze 60 do 80 i rwanie sygnalu. Pikseloza sporadycznie, raczej rwanie obrazu i dzwieku. Kilka tygodni temu było OK. Antena Digit optima IQ. Tez szukam przyczyny takiego stanu rzeczy.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Pikseloza w Zielonej Górze

Post autor: alabama1 »

No nie wiem... Na zwykłej pokojówce od dłuższego czasu nie mam problemów z sygnałem.

grytom

Re: Pikseloza w Zielonej Górze

Post autor: grytom »

Kolego Alabama1, jaka jest twoja lokalizacja w Zielonej Górze - tak z ciekawości?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Pikseloza w Zielonej Górze

Post autor: DanielK »

sp3nyg pisze:Programy z multipleksu I (tvp1, tvp2 etc) Hyundai rejestruje z siłą 65-69 %. Zaś te z Multiplesku II - (Polsat, Tvn) z siłą 97-100 %. Zaś te zaszyfrowane - 100%. Do niedawna miałem na obu multipleksach sygnał powyżej 90%. Ktoś mnie oświeci, dlaczego na pierwszym multipleksie mam takie dno?
Może spróbuj przestawić antenę, np. typowo na Jemiołów, który nadaje z większą mocą. Widać tu ewidentnie że "gryzie się" SFN.
grytom pisze:Strumykowa, Zielona Góra, antena na Wichów, rwanie obrazu i dzwieku od godziny około 19.30 przez wiekszośc wieczoru, probowałem na kilku antenach - to samo. W dzień sygnał MUX 1 i 2 na poziomie 90 - 100% i odbiór OK, po 19.30 jakość skacze 60 do 80 i rwanie sygnalu. Pikseloza sporadycznie, raczej rwanie obrazu i dzwieku. Kilka tygodni temu było OK. Antena Digit optima IQ. Tez szukam przyczyny takiego stanu rzeczy.
Przy ul. Strumykowej zdecydowanie silniejszy sygnał osiągnie się z Jemiołowa. Spróbuj lepiej dostroić antenę. Na jakiej częstotliwości lepiej odbierasz MUX 2? Gdy to podasz będzie wiadomo czy łapiesz z któregoś odbicia.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Pikseloza w Zielonej Górze

Post autor: alabama1 »

grytom pisze:Kolego Alabama1, jaka jest twoja lokalizacja w Zielonej Górze - tak z ciekawości?
Zapomniałem napisać, że jestem około 50 km na południe od Zielonej Góry. Tym bardziej dziwne to, że masz problem z sygnałem, skoro ja jestem zdecydowanie dalej od ciebie, mam prowizoryczną antenę. Mux 1 mam na kanale 45, mux 2 na 46. Miałeś jakiś miesiąc temu problemy z sygnałem na tej prostej antenie, ale na szczęście ustąpiły.

sp3nyg

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: sp3nyg »

cyt: "Może spróbuj przestawić antenę, np. typowo na Jemiołów, który nadaje z większą mocą. Widać tu ewidentnie że "gryzie się" SFN."

Niestety - kierunek na Jemiołów zasłaniają mi wieżowce. Mam otwarty Wichów. Ale może nie zaakcentowałem problemu, a zatem powtórzę:
Do niedawna wszytkie (oba!) multipleksy szły z siłą ok. 95 %. Na pasywnej yagi, zdaje się 9 elem. A teraz ten m.in z Polsatem, Tvn (zdaje się mux-II) nadal idzie "pełną parą", zaś mux z tvp - na poziomie 65-69 %.
No i nie wiem, kto mi to wyjaśni, czy to jeszcze potrwa kilku dni, kilku tygodni czy kilku miesięcy.
Oglądam cyfrówkę od dawna, jeszcze w fazie głębokiego testowania. I zawsze miałem wysoką moc.

Podobne zjawisko obserwowałem niedawno podczas wakacji niedaleko Krakowa. Tam mają wszystkie 3 muxy, a tym samym - także tvp2hd. No i ten mux - raz idzie pełną parą, a innym razem stoi na 15, 30 procent siły.
Coś muszą paprać w Emitelu. Tym bardziej, że nocną porą odbieram na swej kierunkowej antenie kilkanaście programów niemieckich, często bez zakłóceń.

grytom

Re: Pikseloza w Zielonej Górze

Post autor: grytom »

grytom pisze:Strumykowa, Zielona Góra, antena na Wichów, rwanie obrazu i dzwieku od godziny około 19.30 przez wiekszośc wieczoru, probowałem na kilku antenach - to samo. W dzień sygnał MUX 1 i 2 na poziomie 90 - 100% i odbiór OK, po 19.30 jakość skacze 60 do 80 i rwanie sygnalu. Pikseloza sporadycznie, raczej rwanie obrazu i dzwieku. Kilka tygodni temu było OK. Antena Digit optima IQ. Tez szukam przyczyny takiego stanu rzeczy.
Przy ul. Strumykowej zdecydowanie silniejszy sygnał osiągnie się z Jemiołowa. Spróbuj lepiej dostroić antenę. Na jakiej częstotliwości lepiej odbierasz MUX 2? Gdy to podasz będzie wiadomo czy łapiesz z któregoś odbicia.[/quote]

Na Strumykowej Jemiołów mam zasłoniety blokami, Mux 2 z Wichowa i Jemiołowa na tym samym poziomie, jak zrywa wieczorami to oba jednoczesnie, dekoder WIWA HD50, na antenie Digit Optima IQ i Digit Activia to samo

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

sp3nyg pisze: Coś muszą paprać w Emitelu. Tym bardziej, że nocną porą odbieram na swej kierunkowej antenie kilkanaście programów niemieckich, często bez zakłóceń.
Zastanów się chwilę, może właśnie łapiesz jakieś zakłócenia od odległych stacji, które zakłócają Tobie MUX1. A możesz podać nr-y kanałów na których odbierasz poszczególne mux-y? Może Mobilna TV uruchomiła się gdzieś blisko i jest wpływ na odbiornik. W Emitelu niczego nie zmieniają, emisja trwa stabilnie ze stałą mocą.

sp3nyg

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: sp3nyg »

Fakt - w odległości mniej niż 2 km (w linii prostej) mam nadajnik na ul. Ptasiej, który daje takie multum programów (włącznie z jakimś Nikel... coś tam). Te kanały są z siłą 100%. To chyba jest mobilne. Postaram się jutro spróbować przez wpisanie wyszukiwania ręcznego. Nie wiem, może antena bardziej kierunkowa? Ale od razu sobie odpowiadam: - kierunek na Wichów od kierunku na Ptasią to raczej mniej niż 30 stopni, a więc kierunkowa raczej nie wchodzi w grę. Może jakiś tłumik na ich kanały?

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: brachu »

TV Mobilna jest nadawana z Wilkanowa, a nie z Ptasiej. Nie ma też żadnego wpływu na odbiór bo emisja jest prowadzona już od marca i paczka ta nadawana jest na kanale 28 czyli daleko od MUX 1 i 2. Dodam, że też przez pewien czas miałem wieczorem problemy z odbiorem MUX 1 z Jemiołowa, ale obecnie problem już nie występuje, naprawiło się samo ;p(lokalizacja centrum ZG)

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

brachu pisze:TV Mobilna jest nadawana z Wilkanowa, a nie z Ptasiej.
A nie z komina WIZAKO? http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=713

Wiking

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Wiking »

UKE oraz INFO-TV-FM twierdzi, że jest to Góra Wilkanowska. Komu wierzyć?

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: brachu »

Ikey pisze:
brachu pisze:TV Mobilna jest nadawana z Wilkanowa, a nie z Ptasiej.
A nie z komina WIZAKO? http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=713
Pierwotnie mieli nadawać z Wizako, ale zmieniono na Wilkanowo.

sp3nyg

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: sp3nyg »

Tak czy siak - Wilkanów jest u mnie na kierunku Wichowa. Stąd te 100% siły.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Pikseloza w Zielonej Górze

Post autor: DanielK »

grytom pisze:(...) na antenie Digit Optima IQ i Digit Activia to samo
Sugeruję spróbować z pasywnymi antenami, np. 16/19-elementowymi typu Yagi.

sp3nyg

Re: Pikseloza w Zielonej Górze

Post autor: sp3nyg »

Daniel Kucharski pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Antenę mam pasywną - Yagi -ileś tam elementów, razem z reflektorami będzie chyba 15. Nie widzę sensu próby - zarówno Wilkanów, jak też Ptasia są na "kierunku Wichowa. Zresztą co to za kierunkowość, skoro w nocy bardzo dobrze odbieram kilkanaście stacji niemieckich. Nie wiem skąd Gubin -90 stopni, może Cottbus? - da się to jakoś odczytać?
Dziś ponownie próbowałem dostroić kanały w swym odtwarzaczu (Hyundai Mbox R600). Ręcznie, nie automatycznie. Wpisałem z palca kanały 45 i 41. Taka sama reakcja. Mux 2 - 95-100 procent siły. Zaś Mux-1 - rwie na wszystkich programach (tvp1,2,3, atm i inne). Skoro wtajemniczeni piszą, że to problem ew. zakłóceń, to spróbuję zawiadomić PAR. Najśmieszniejsze, ze telewizor - w przeciwieństwie do odtwarzacza odbiera wszystkie programy bez skazy. Aż się boję, że jak spróbuję od nowa stroić swój tv, to i tutaj sobie pochrzanię. Przyzwyczaiłem się do nagrywania, w ten sposób nie wykłócam się z domownikami o pilota. Jak sądzicie - interwencja PAR coś da?
Ostatnio zmieniony 18 września 2012, o 20:49 przez sp3nyg, łącznie zmieniany 1 raz.

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: brachu »

Jaki masz poziom sygnału na 46(Mux 2 z jemiołowa), problemem może być SFN, być może odbierasz Jemiołów z jakiegoś odbicia i dlatego mux 1 się tnie. Jeśli tak jest możesz spróbować delikatnie zmienić ustawienie anteny, aby wytłumić sygnał z Jemiołowa.

sp3nyg

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: sp3nyg »

brachu pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Sprawdzę jutro ten kanał 46, ale najpierw: co to jest SFN? Spróbuję sobie znależć to w necie.

Po przerwie:
Poczytałem - na stronie emitela jest wątek. U mnie objawem jest to, że jeszcze niedawno (kilka tygodni temU - nie liczyłem) na obu muxach miałem siłę 95-100 procent. Obecnie na Mux-I (kanał 45) mam 65-68. Zaś na mux2 - 95-100 procent. Czyżby jakieś interferencje "gaszące" siłę?
Mój balkon wychodzi na południe (Wichów, Żary). Zaś Jemiołów mam dokładnie zasłonięty - zasłania go całe piętro w żelbetowym wieżowcu (myślę, ze 24 m długości z najmniej 10-cioma zbrojonymi scianami. Wi-fi z trzeciego pokoju (1 ściana gipsowa, druga żelbet) "dolatuje" na 1 kreseczkę.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: belzebiusz »


sp3nyg

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: sp3nyg »

belzebiusz pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Niestety, ale tam piszą po amerykańsku, a ja uże dawno zabył....
Ale jakieś pojęcie mi się wyrobiło.
Pytanie - dlaczego mam to dopiero od niedawna?
I tylko na odtwarzaczu Hyundai? Ściślej - mam tutaj poszatkowany obraz i dźwięk, oraz zapis, że siła wynosi nieco ponad 60 proc. Dotyczy to MUx-1. Natomiast w odbiorniku tv nie mam możliwości odczytania siły sygnału, ale tez obraz z obu mux-ów - bez zastrzeżeń.

Zablokowany