DVB-T / DVB-T2 z RTCN LEŻAJSK / GIEDLAROWA

merikaw

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: merikaw »

Również potwierdzam poprawny odbiór MUX 1 (k.37) w okolicy Czudca na antenie atx-55 ze wzmacniaczem SWA 9001 - gdyby miało to komuś pomóc!!! :D A czy ktoś wie coś na temat MUX 2 z tego obiektu???

rumcajs_dvb-t

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: rumcajs_dvb-t »

Ja także potwierdzam odbiór Leżajska na 37 kanale. Pomiar robiłem miernikiem, odległość 30 km, antena dipol 19 elementów, wzmacniacz LNA-177. MER powyżej 31 dB.

horajnet
Posty: 5
Rejestracja: 23 lipca 2012, o 20:29
Miejscowość: Cewków
Instalacja antenowa: Antena TTV Turbo Combo Q100 UHF + VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Giedlarowa

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: horajnet »

U mnie na kanale 37 sygnał idealny, a na 61 MUX-2 słaby i szatkuje obraz. Antena ATX-91 + SWA-9701. Oby jak najszybciej MUX-2 przenieśli do Gieldarowej i w końcu w mojej okolicy będzie dobry odbiór.

Bartt

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Bartt »

Faktycznie sygnał znowu się pojawił ;). Niestety w kwestii SFN nic się nie zmieniło bo Leżajsk nadal "psuje" mi sygnał z Tarnobrzega :(. W efekcie konieczna była korekta ustawienia anteny w kierunku kilku stopni na wschód, tak aby wzmocnić sygnał z Leżajska kosztem Tarnobrzega. Niestety odbywa się to również kosztem pogorszenia mux-3 z Baranówki :evil:.

Jeśli SFN jest skonfigurowany prawidłowo to płyną z tego następujące wnioski:

- są sytuacje (jak moja) gdzie SFN przeszkadza, a nie pomaga i konieczna jest interwencja użytkownika w celu naprawy sytuacji
- może się okazać że w przypadku uruchomienia SFN z innym nadajnikiem niż Tarnobrzeg, np. SFN k61 mux-2 Leżajsk/Przemyśl będzie konieczne jeszcze inne ustawienie anteny

Zastanawiam się czy w takim układzie może dojść do sytuacji, że aby osiągnąć najlepszy sygnał obu mux-ów będą potrzebne 2 anteny mimo faktu ich emisji z tego samego nadajnika :shock:

_chris_

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: _chris_ »

Bartt pisze:Jeśli SFN jest skonfigurowany prawidłowo to płyną z tego następujące wnioski:

- są sytuacje (jak moja) gdzie SFN przeszkadza, a nie pomaga i konieczna jest interwencja użytkownika w celu naprawy sytuacji
nie nazwałbym tego efektu "przeszkadzaniem", albowiem przy wejściu w eter nowego nadajnika w SFN zmieniają się po prostu warunki odbiorcze i trzeba do nich dostosować ustawienie anteny odbiorczej, czy, w poważniejszych przypadkach, zmodernizować całość instalacji antenowej.
Bartt pisze:- może się okazać że w przypadku uruchomienia SFN z innym nadajnikiem niż Tarnobrzeg, np. SFN k61 mux-2 Leżajsk/Przemyśl będzie konieczne jeszcze inne ustawienie anteny
jak najbardziej może zaistnieć taka sytuacja. Mało tego, nawet w ustalonej sytuacji włączenia wszystkich docelowych nadajników SFN-u na danym obszarze zmiany w instalacjach antenowych dalej mogą być potrzebne, jeśli tylko z jakiegokolwiek powodu zmieniać się będą warunki odbiorcze - choćby przy zmianie mocy albo rozkładu mocy w antenach nadawczych czy zmiany warunków odbić sygnałów, nie mówiąc o długookresowych wahaniach propagacji...
Bartt pisze:Zastanawiam się czy w takim układzie może dojść do sytuacji, że aby osiągnąć najlepszy sygnał obu mux-ów będą potrzebne 2 anteny mimo faktu ich emisji z tego samego nadajnika
jak najbardziej może taka sytuacja zaistnieć, zwłaszcza przy "wyżyłowanych" SFN-ach albo bardzo trudnych warunkach środowiskowych.

A z drugiej strony, kto i gdzie powiedział, że DVB-T zawsze i wszędzie można odebrać na jednej antenie... To taka kolejna "prawda ludowa"... :D

Czasami układ dwuantenowy może być najbardziej optymalny i niezawodny długookresowo.

piomia

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: piomia »

Niestety sygnał z Leżajska to w dalszym ciągu TEST ponieważ od wczoraj od około godziny 15:00 do teraz sygnału BRAK. Panowie wyżej łapią pewnie sygnał z innego nadajnika bo na pewno nie z Leżajska. :o

Bimart

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Bimart »

No to mnie pocieszyłeś bo już myślałem że tylko ja nie mam sygnału. Bałem się że nowo kupioną antenę będę musiał wyrzucić. Od 30 września powinni już na stałe nadawać więc trochę cierpliwości :)

piomia

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: piomia »

... tylko 30 wrzesień wypada w niedziele :shock: a tak swoją drogą to nie wiem co stoi na przeszkodzie aby sygnał już był włączony,

testy jak widać przeszły pomyślnie tak więc po co czekać :)

wiwi
Posty: 62
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 22:23
Miejscowość: Przeworsk
Odbiornik: PHILIPS 55OLED804
Instalacja antenowa: pokojowa antena siatkowa na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: wiwi »

U mnie od wczoraj(12:00) i aktualnie działa nawet na siatce z symetryzatorem w pokoju jak w Leżajsku wam nie działa musicie z antenami popracować.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: a.d. »

yerry pisze:
a.d. pisze:23.09.12 zostanie wydane pozwolenie na emisje z obiektu INFO-TV-FM Lezajsk-Giedlarowa:
W niedzielę Urząd nie pracuje :)
  • error(literowka)-oczyscie chodzilo o 21.09.12
  • Obecnie sa prowadzone rozmowy z Ukraina na mozliwosc emisji z obiektu Giedlarowa Mux-2 z moca 40KW ERP ale z charakterystyka juz dookolna ND(bez specjalnego wytlumienia w azymutach wschodnich),
  • z koncem tygodnia powinny byc juz znane szczegoly rozmow a nastepnie wydane stosowne nowe pozwolenie

Bartt

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Bartt »

@a.d.
Chodzi o emisje na k61 :?: Myślałem że na Ukrainie powyżej 60 kanału nic nie nadają :o. No i Przemyśl przecież nadaje na k61. Dziwne, ale oczywiście jestem za emisją z większą mocą i ND ;)
Bardziej obawiałbym się wpływu sygnału z Giedlarowej na małopolski SFN na k61 :?

Edit

Znalazłem 1 nadajnik DVB-T na Ukrainie nadający na k61, z tym że jest on dość daleko (ok. 250km).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odp: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Jarosław Bałuka »

A są dwa nadajniki :-)

Bartt

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Bartt »

A faktycznie sa dwa :lol:. No ale odległość jest taka że chyba nasza emisja nie powinna im przeszkadzać ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Kiedy szukałem potencjalnego źródła zakłóceń na k.61 wyszło mi o ile dobrze pamiętam, że ta odległość to <200km co wcale nie wydaje się aż tak daleko... szczególnie przy sprzyjających warunkach propagacyjnych.

Bartt

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Bartt »

No właśnie - a przecież bliżej jest małopolski SFN też na k61 :?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Szczęśliwie jest ta sama synchronizacja.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: lukasz536 »

Właściwie jak to jest z tym nadawaniem MUX1 z Giedlarowej? W ramach testów wiecej jest nadawania czy nienadawania :D ? Obecnie nadają? Bo jutro wybieram się do pewnej instalacji...

piomia

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: piomia »

.... MUX-1 z Giedlarowej nadaje od wczoraj nieprzerwanie ;) lol :D

Bimart

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Bimart »

U mnie też już się pojawił sygnał ale musiałem przenieść antenę na parapet i skierować w stronę nadajnika.
A czy jest w planach zwiększenie mocy nadajnika MUX1? Bo inne województwa nadają po 100kW a u nas tylko 10kW.

Bartt

Re: DVB-T z INFO-TV LEŻAJSK GIEDLAROWA

Post autor: Bartt »

@Bimart
Niestety większość emisji DVB-T na Podkarpaciu jest nadawane na kanałach tymczasowych. Stąd małe moce - po prostu mamy pecha :evil: . Jedynie mux-2 k32 Solina/Sucha Góra jest nadawany na parametrach docelowych, choć w zasadzie był przewidywany w tej formie dopiero po wyłączeniu analogu.

Jeśli zaś chodzi o mux-1 z Giedlarowej na k37 to jest to kanał obecnie wykorzystywany m.in. przez mux-2 z Przysuchy i analogową TVP2 z Siedlce/Łosice. Jednak są to dość dalekie emisje i Leżajsk nie powinien im przeszkadzać - może na k37 jest coś na Ukrainie :?:
No chyba że ktoś stwierdził że 10kW wystarczy - to dziękujemy za ten wspaniały pomysł :|


Docelowo mux-1 z Giedlarowej będzie na k43, tym na którym jest obecnie analogowa TVP2. Zaś mux-3 na k26 (analogowa TVP1). Tak więc trzeba czekać do wyłączenia analogu. Niestety Leżajsk jest jak zwykle na końcu :(

PS

Ale to i tak dobrze że jest DVB-T z Giedlarowej, bo wszystko wskazywało na to że nic z tego nie bedzie w najbliższym czasie ;)

Zablokowany