DVB-T / DVB-T2 z RTCN PRZEMYŚL / TATARSKA GÓRA

luki19910221

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: luki19910221 »

Pewnie nie tyle uzależnieni co szlak ich trafia kiedy coś nie działa a nie wiedzą dlaczego. Ja sam 10 wszystko sprawdziłem bo nie sprawdziłem wcześniej statusu przeglądów. :oops:

Tak, cz siak-przegląd miał trwać do 14 a trwał kilka godzin dłużej. :)

BUBA210

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: BUBA210 »

Witam. 40 km. na zachód, (okolice Dynowa) Mux1 - sygnał 100 bez zacięć.
Mux2 - sygnał 30-60 skacze i momentami przycina.
Sprawdzone na 2 różnych odbiornikach. :?

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

@BUBA210

Jak wygląda u ciebie analogowe TVP Info z tego nadajnika (kanał 59) :?: Przy średnio zaszumionym TVP Info powinien również działać mux-1. Jeśli sygnał na Info jest gorszy (np. ledwo widać obraz przez szum) to nie ma szans na mux-1 i wtedy trzeba poprawić sygnał docierający do tv.

BUBA210

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: BUBA210 »

@Bartt

Witam. Tvp info z k.59 jest średnio zaszumione, ale da się oglądać, dźwięk ok.
Mux1 u mnie jest ok. Kłopot jest - może był z mux2. Zmieniłem zasilacz na nowy i teraz sygnał mux2 jest 40-45, przycięć brak. ;)

Pozdro.

bobeksas
Posty: 8
Rejestracja: 3 lipca 2011, o 09:06
Odbiornik: Ferguson Ariva T60
Instalacja antenowa: ATX 87
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tatarska Góra

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: bobeksas »

przekręciłem ostatnio antenę z SG (z którą miałem problemy, przy gorszej pogodzie nie można było oglądać tv) na Tatarską Górę, no i miłe zaskoczenie, jakość 80-85%, odbiór kanałów z obu mux-ów bezproblemowy, pomimo kiepskiej ostatnio pogody.

bbtranslator

BRAK SYGNAŁU / SŁABY SYGNAŁ W PRZEMYŚLU - MUX2

Post autor: bbtranslator »

Witajcie!

Mieszkam ok 2 km. w linii prostej od Tatarskiej Góry w centrum Przemyśla w czteropiętrowym bloku na parterze i odbieram MUX1 bez zarzutów na antenie pokojowej, natomiast MUX2 albo bardzo słabo albo w ogóle nie ma sygnału. Czy to znaczy, że nawet przy tak małej odległości od nadajnika konieczne jest zainstalowanie anteny zewnętrznej kierunkowej? Zastanawia mnie to dlatego, że jeden z multipleksów działa dobrze a drugi nie. Czy jest możliwość, że moc sygnału MUX2 zostanie jeszcze zwiększona?

Pozdrawiam

bbtranslator

Bartt

Re: BRAK SYGNAŁU / SŁABY SYGNAŁ W PRZEMYŚLU - MUX2

Post autor: Bartt »

@bbtranslator

Przede wszystkim mux-2 nadaje na sporo wyższym kanale (61) niż mux-1 (48) i z gorszą korekcją błędów (5/6) niż mux-1 (3/4). To stawia trudniejsze warunki odbioru mux-2, bo wyższy kanał gorzej przenika przez przeszkody (np. ściany) oraz w wyrobach antenopodobnych są stosowane wzmacniacze które mają złe parametry wzmocnienia dla wyższych kanałów. Jeśli masz antenę w pomieszczeniu w którym jest bezpośrednia widoczność na nadajnik (brak przeszkód) to powinno ci odbierać na przysłowiowym "kawałku drutu" oczywiście najlepiej wystawionym za okno ;).

Więc w twoim przypadku masz do wyboru:

- jeśli to możliwe oddać tą antenę i kupić inną bez wzmacniacza np. taką: http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_a_ ... _A0050.htm albo taką: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4011.htm
Wiem że nie są to anteny typowo pokojowe, ale nie są takie duże żeby nie dało się ich gdzieś umieścić
- zdemontować wzmacniacz w tej antenie co posiadasz i założyć w jego miejsce symetryzator np. taki: http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm , a kabel antenowy podłączyć bezpośrednio do wejścia antenowego w tv bez wtyczki połączonej z zasilaczem - nie wiem jaką masz tą antene pokojową, jeśli to 2 kawałki drutu ze wzmacniaczem to lepiej kupić to co podałem powyżej
- zrobić sobie samemu antenę - więcej info tutaj: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930

W tv Samsung masz w menu - diagnostyka - siłę sygnału i poziom błędów.
Jeśli siła sygnału jest cały czas duża i jest też dużo błędów - to masz przesterowany wzmacniacz w antenie - jak pisałem wyżej trzeba go zdemontować
Jeśli siła sygnału co chwilę skacze (i błędy też) to masz za słaby sygnał.

maju

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: maju »

Miałem pytać a tu gotowa odpowiedz na identyczną sytuację.

Bbtranslator czy ty nie mieszkasz w bloku przed moim domem?! :shock:
Miałem likwidować stare anteny na dachu a tu się okazuje że z tym DVB-T to nie do końca tak różowo jeżeli chodzi o odbiór zwłaszcza jak się ma zasłonięty kierunek (blok a za nim następny....) na nadajnik i powtarzają się kłopoty z odbiorem jak w przypadku analogu (odbicia) no tutaj można nie mieć odbioru wcale! I jeszcze te częstotliwości tak ładnie dobrane. :x

Robertz

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Robertz »

Witm. Mam pytanie czy dziś jest przerwa w nadawaniu Muxów bo dziś znikly mi wszystkie kanały. Włączyłem jeszcze raz automatyczne wyszukiwanie ale nie znalazło żadnego :roll:
Dzięki za odp.

andreziom

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: andreziom »

kiedy zwiekszenie 1 i 2 mux do 100kw z tatarskiej gory bo mnie szlak trafia z takiej sily nadawania z suchej gory podobno 100kw mux-2 ale jakos tego nie widac saila i jakosc skacza i piksele :x

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

@andreziom
Obecnie w celach diagnostycznych można jeszcze posiłkować się obrazem analogowym z wybranego nadajnika. Sprawdz jak wyglądają kanały analogowe, przykładowo dla Przemyśla: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... php?pid=34 można sugerować się obrazem na k59 - TVP INFO - poziom minimum to średnie zaszumienie + kolor. Podobnie postępujemy dla innych nadajników z których analogi mają podobną lub większą moc od cyfry ;).

andreziom

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: andreziom »

nikt z emitela sie nie wypowie czy jest przygotywane albo prfzynajmniej planowane zwiekszenie 1-ego i 2-go muxa do 100kw,analog do tej pory oglodałem z tatarskiej gory i swuchej gory (tvp-1 i tvp-2) lepiej mi szło niz lublina piski bo mam lasu kawalek w tamto strone a z przemysla doliny miałem i po za tvn-em wszysztkie nawet ładnie szły w analogu a teraz musze dvb-t z lublina odbierać i zauwarzyLem ze u jednego gos cia co mu symetryzator załozyłem to mu lepiej cyfrowa idzie jakość i moc bo on ma teren pusty w strone nadajnika nic nikt nie wie kiedy jest planowane zwiekszenie mocy na tatarskiej gorze

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: belzebiusz »

Trzymałeś kiedyś w ręku słownik ortograficzny?

marcinkl

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: marcinkl »

Witam
Mam takie pytanko, około tydzien temu przestał mi dzialac Mux-2. Przez okolo 2mieisiące nie bylo zadnego problemu z odbiorem, sygnaly ma 97%. Teraz tylko MUX-1. Antena to Opticum AX900 i tuner cabletech. Czy cos remontują czy u mnie cos nie tak.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

@marcinkl
Nie wiem w jakim miejscu mieszkasz, ale mniej więcej od tego czasu o którym piszesz z nadajnika Leżajsk/Giedlarowa rozpoczęła się emisja mux-2 na tym samym kanale co z Przemyśla (61). Nadajniki pracują synchronicznie i nie powinny sobie przeszkadzać, ale w praktyce często trzeba korygować ustawienie anteny. Więc pozostaje zmienić ustawienie anteny lub skierować ją na Leżajsk ;)

marcinkl

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: marcinkl »

Miejscowosc Przeworsk, tylko pytanie ile redukowac tą antene, zeby to dzialalo i czemu ma sie to nakładac.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: Bartt »

Po prostu może tak być, jeśli antena jest w zasięgu obu nadajników nadających na tym samym kanale, nawet mimo ich synchronizacji, mogą być konieczne korekty ustawienia anteny. Więc tak jak pisałem, albo ustawic ją tak na Przemyśl aby sygnał z Leżajska był max. stłumiony, albo wręcz przeciwnie ustawić ją na Leżajsk gdzie jest również mux-1 na k37 ;)

_chris_

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: _chris_ »

@ marcinkl:
Czyli wyświetlasz na ekranie TV wskaźniki siły i jakości odbieranego mux-a, a następnie kręcisz powoli anteną dookoła obserwując, kiedy będzie MAX jakości sygnału. Jak złapiesz MAX, to przestawiasz odbiornik na następny mux, zaznaczasz położenie anteny i powtarzasz ustawianie anteny.

Przy zbliżaniu się do MAX wskazań jakości ruchy anteny muszą być delikatne i w odstępie sekund, albowiem odbiorniki zwykle potrzebują sekund na odświeżenie wskazań, natomiast dokładność ustawienia anteny czasami osiąga pojedyncze stopnie kątowe.

Jeśli położenia dla różnych mux-ów będą różne, trzeba szukać optimum. Jeśli się nie da - pozostają dwie anteny zsumowane sumatorem.

marcinkl

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: marcinkl »

Witam
A czy podlaczenie wzmacniacza do anteny pomoze cos? Bo mam antene tylko z symetryzatorem.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN PRZEMYŚL TATARSKA GÓRA

Post autor: _chris_ »

@ marcinkl:
jeśli na antenie pasywnej nie ma odbioru, to nie ma wyboru i trzeba stosować wzmacniacz. Próby z ustawieniem anteny nic nie dały?

Zablokowany