Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

w Anglii kolejne multipleksy będą dla telewizji gdzie będą mieć ponad 50 kanałów niekodowanych ,a w Polsce kolejnych dwóch muxów żałują i mówienie, że nie będzie więcej chętnych .
kolejne mux-y powinny być , żeby dvb-t się rozwijało .
Freeview co pewien czas powiększa swoją ofertę programową .
w Polsce nie powinno się żałować miejsca na kolejne kanały . sky i virgin mają się dobrze po mimo freeview . dvb-t to są możliwości ogromne : HD , 3D , 4K tylko, że tu dvb-t jest ze wszystkich stron ograniczane.
Do tej pory nie znalazłem oficjalnego dokumentu wskazującego na przekształcenie warstwy DVB-T w paśmie VHF dla radia DAB+.
w jednym PDF-ie jest przy multipleksach zaznaczone, że 3 mux-y dla radia i 1 mux dla telewizji w VHF.

najważniejsze są obecnie mux 5 . mux 6 żeby były niekodowane , bo od tego będzie zależeć czy się dvb-t będzie rozwijać dalej czy cyfryzacja zakończy się na obecnych 3 mux-ach

_chris_

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

Nie ma się co porównywać do FreeView, bo to jest dość unikalna historia wynikła z "katastrofy" pierwszych platform SAT i DVB-T w Wielkiej Brytanii. A przede wszystkim, FreeView to szeroka koalicja na rzecz darmowej DVB-T, w którą zaangażowani są przede wszystkim nadawcy. Zupełnie inne realia niż w Polsce.

U nas z podejściem do DVB-T wyglądało to różnie, w zależności zarówno od okresu jak i tego, kto był aktualnie przy władzy.

Kiedyś jeden z przedstawicieli nadawców obiecał tu publicznie na forum, że spisze historię powstawania polskiej DVB-T i że będzie to bardzo interesujący dokument. Zebraliśmy potrzebne 100 głosów, ale jakoś nie widziałem jeszcze tego dzieła...

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

przedtem mieli dvb-t płatne ITV Digital , po katastrofie itv stało się niekodowane .

"FreeView to szeroka koalicja na rzecz darmowej DVB-T, w którą zaangażowani są przede wszystkim nadawcy" coś takiego powinno w Polsce powstać .

tomekogg

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: tomekogg »

U nas też będzie katastrofa TV Mobilnej. Może się Panu Solorzowi do uszu naleje.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: giaur500 »

"FreeView to szeroka koalicja na rzecz darmowej DVB-T, w którą zaangażowani są przede wszystkim nadawcy" coś takiego powinno w Polsce powstać .
W Polsce nadawcy nie chcą żadnego darmowego dvb-t. Woleliby płatne, najlepiej platformy satelitarne. Więc taka koalicja nigdy tu nie powstanie. Nadają w dvb-t bo im kazano przejść z analogu do dvb-t, jako że analog zostanie zlikwidowany.

Analogicznie jak z radiem - dopóki nikt nie zmusi nadawców do przejścia na dab, będę wszystkimi rękami i nogami trzymać się ukf-u, a na dab przejdą dopiero wtedy gdy będą musieli - patrząc na historię rozwoju dvb-t i zakładając, że dziś historia dab się zaczyna, można wnioskować że zajmie to około 15-20 lat.

ntcdvb

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: ntcdvb »

Panowie zejdzie na ziemie, jesteśmy w Polsce a nie w Wielkiej Brytanii, Dani czy Niemczech.
W tym kraju nigdy nie powstanie koalicja nadawców na rzecz nadawania FTA.
Jakie społeczeństwo taki rynek.
W jakim kraju mecze reprezentacji narodowej były transmitowane w PPV?
W jakim kraju oby mieć dostęp do dobrej oferty musiałbyś zakupić ofertę 3 platform cyfrowych i jeszcze kablówkę?
W jakim kraju nadawca publiczny walczył z platformą o to czy można udostępnić TVP czy nie?
W jakim kraju na forum wypisujemy obelgi a za 5 minut robimy opłatę za platformę?

Jak na nasze realia jestem szczęśliwy, że 22 kanały są FTA.
I może dotrą do tych 97 % odbiorców.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Max van Org »

ntcdvb pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Mecz Hiszpania – Białoruś nikt w Hiszpanii nie mógł oglądać, bo nikt nie wykupił prawa od Sportfive. Wpierw mieli nadawcy zapłacić 1,5 milionów euro za transmisję, jak włączył się rząd, zniżyli cenę na 1,1 miliona Euro. Zyski z reklam o godzinie 20 wynosiłyby wyłącznie 0,7 milionów Euro. W Hiszpanii 20 clubów pierwszej ligi piłki nożnej nie zapłaciło 490 milionów podatku. Wszystkie kluby pierwszej, drugiej i trzeciej ligi hiszpańskiej mają 752 miliony długu u fiskusa. Mecz Hiszpania Gruzja 11 września nadał kanał komercyjny Telecino. Nadawca stwierdził po meczu, że nie opłaca się nadawanie meczów dla nich. Każda hiszpańska rozgłośnia radiowa obecna w Minsku miała zapłacić za komentowanie meczu ze stadionu 25 tyś. Euro, reporterzy wrócili do Hotelu i nadawani oglądając telewizję w swoich pokojach. Nie wiem, dlaczego robisz bashing twojego kraju. Może dla tego, że reporterzy polscy nie opuszczają ul. Wiejską w Warszawie. Skąd masz wiedzieć, że wszędzie na świecie nie jest wesoło.

Masz rację stwierdzając, „jakie społeczeństwo taki rynek”. W jakich krajach mamy dużo kanałów FTA? W tych, w których są silne media publiczne. A co mamy w Polsce? Rzeszę ludzi którzy zamiast płacić za Polskie Radio i TVP płaci za platformy cyfrowe.

Pytasz, w jakim kraju „musiałbyś zakupić ofertę 3 platform cyfrowych”. W każdym kraju. Jest Szwecja biednym krajem? Większość kanałów w DVB-T jest zakodowana. W Niderlandach masz jeden MUX telewizji publicznej FTA a 4 zakodowane.

Niemcy nadają 3 MUXy FTA (oprócz MacPomm, tam tylko 2), nadawcy komercyjni nadają tylko w aglomeracjach (3-4 multipleksy, w Berlinie więcej). Co to oznacza dla widzów? 12 programy publiczne i jeżeli nadają nadawcy komercyjni, to mają 4 kanały grupy RTL, 4 kanały grupy Pro7Sat1 i jeden albo dwa MUXy mieszane. W tym kanały jak Bibel TV (Biblia TV), HSE24 i QVC (zakupy) i kanały jak Tele 5 albo Niemiecka 4, kanały o jakości Polonia 1 i polskiego Tele 5. Ale jak długo? RTL i Pro7Sat1 zapowiedzieli, że po uruchomieniu DVB-T2 zakodują swoje programy. RTL już dzisiaj w Stuttgarcie i Lipsku nadaje zakodowane programy, które w innych częściach kraju są FTA.

W całej Europie FTA odchodzi do lamusa. Dlaczego? Bo z reklamą w internecie docelowo docieram do klienta a w telewizji płacę za klientów, którzy nigdy nie kupią moje produkty. Z reklamą w internecie lepiej mogę wykorzystać budżet na reklamę. Konkurencja dla telewizji powstała już w internecie i nazywa się You Tube. Google będzie nadawał kanały tematyczne w internecie. Do tej pory każdy za darmo wstawiał treści do internetu, Google płaci za treści producentom i skupuje treści na całym świecie. Telewizja nie zniknie, ale to zmieni telewizję. Wpierw zobaczymy część treści w internecie, za resztę będziemy musieli płacić platformą cyfrowym.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

tylko, że Szwecja ma 7 Multipleksów więc mają naziemną telewizję cyfrową .
a w Polsce kolejne 2 multipleksy są już nie pewne . po za tym na 2 multipleksach niewiele można zdziałać . najpierw niech włączą tych co chcą nadawać w formie niekodowanej a potem dopiero pay tv.
tylko ciekawe jaką kanały mają jakość tam HD skoro na jednym multipleksie jest 6 kanałów HD (dvb-t mpeg4)

vari107

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: vari107 »

Ja uważam, że dalsze multipleksy... są niepotrzebne !
Przecież już teraz wszystkie telewizje drastycznie obniżają jakość merytoryczną swoich programów.
Gdy przyjdzie weekend to nie ma czego oglądać.
Nawet na programach płatnych (miałem kiedyś pełen pakiet C+ więc wiem).
Telewizja jako medium się kończy.
Rękami samych nadawców.
Nawet producenci filmów jakby "wszystko nakręcili".
Przeglądam program kin i nie mam ochoty chodzić do nich.
W latach 90' chodziłem często.
Nawet mój młodszy kolega z pracy, który jeszcze lubi oglądać TV i filmy, przyznaje, że teraz produkcje ścigają się tylko na efekty specjalne a treść to jakaś kpina.
Po co kolejne multipleksy, jeśli będą tam same "telezakupy" ?
Mamy płatny MUX-4.
Ani jednego programu HD tam nie ma.
Jest jedynie jeden przyzwoity sportowy i jeden filmowy, który byłby dobry, gdyby szły tam dobre filmy.
Ludzie nie zapłacą za coś takiego a sieć nadajników to ogromne koszty.
Tak więc uważam, że w naszych realiach (pazerność nadawców i ich jakaś ciągota do pauperyzacji telewizji) dalsze multipleksy to będzie marnotrawstwo eteru.
Może faktycznie lepiej drugą dywidendę cyfrową (pasmo 700 MHz) przeznaczyć pod internet.
Może wreszcie ktoś zrobi internet mobilny o jakości stacjonarnego.
Emitel też mógłby go tworzyć.
Bo ja w Warszawie często nie mam nawet 3G i modem przełącza się na EDGE.
Przy czym niby realna prędkość 128 kb/s to wcale taka nie jest.
Wiem bo długo siedziałem na Neostradzie takiej prędkości (na wsi gdzie długość linii nie pozwalała na więcej) i działało to dużo lepiej.
vari

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

co najmniej jeszcze jeden multipleks jest potrzebny, żeby np. po przełączać takie kanały jak tv 6, puls 2, polsat sport news, tvn 7 ( tu jest prościej bo jest też wersja HD). przesunięcie tych kanałów na kolejny multipleks dało by możliwość np. tv puls, polsat, tvn przejść na HD kanałów głównych i na kolejnym multipleksie konkurs na kilka kolejnych kanałów

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: DanielK »

Chętni by się znaleźli na kolejny MUX. Pytanie tylko czy KRRiT dopuści zagraniczne podmioty do startu.
Ciekaw jestem jak będzie wyglądał konkurs na 4 sloty w MUX-1 od 2014 roku. Dowiemy się ilu będzie chętnych i wtedy uzyskamy jakiś obraz tego co mogłoby być dalej jeśli chodzi o kolejne muxy.

Niby mamy już "prawie" skoordynowane muxy lokalne - widać że dla TV Odra. Czy to tylko dla tego jednego kanału? Czy może będą inni chętni nadawcy do powiększenia zasięgu (wyjścia za internet i kablówkę)? Kto będzie zarządzał tymi multipleksami? Czy właściciel (Polskie Media) coś z tym zrobi? Sieć TV Odra może się teraz okazać łakomym kąskiem. Dotychczas była potrzebna do powiększania zasięgu TV 4, a teraz może się odrodzić jako zupełnie osobna sieć.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Poland »

Ja wolałbym bardziej aby wszystkie kanały były w SD gdyż nie ma potrzeby robić kanału w HD dla powiedzmy kilku audycji które są dostosowane do tego typu formy emisji. Poza tym jakość SD dałaby możliwość rozwoju portfolio kanałów tematycznych TVP.
Dodatkowo według mnie po wyłączeniu analogu powinna nastąpić pewna reorganizacja numeryczna MUX'ów polegająca na zamianie numeryzacji tych grup kanałów dzięki czemu mielibyśmy:
MUX1 - kanały publiczne
MUX2 - prywatna ''wielka czwórka'' i ich kanały
MUX3, MUX4 i MUX5 - kanały prywatne lub prywatno-publiczne
MUX6 - TV Mobilna
Ewentualnie po zmianie multipleksów można by zmienić skład multipleksów na następujący:
MUX1 - TVP1, TVP2, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP
Info, TVP Rozrywka, TVP Dokument, dodatkowy kanał TVP
MUX2 - Polsat, TVN, TV4, TV Puls, Tele 5, TTV, TV Trwam, TVS
MUX3 - ATM Rozrywka, TVN7, TV6, Puls 2, Next, TVM1, Eska TV, SE24.tv
MUX4 - TVP1 HD, TVP2 HD, Polsat Sport News, Superstacja,
Polo TV, slot lokalny
MUX5 - 4fun.tv, po kanale od Next'u, Polcast'u i 4fun Media,
CTV, ITV, slot lokalny
MUX6 - kanały z TV Mobilnej
To wszystko dałoby nam uporządkowaną ofertę naziemnej telewizji cyfrowej :)
Ostatnio zmieniony 14 października 2012, o 13:52 przez Poland, łącznie zmieniany 2 razy.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

gdy już zaczynają się pojawiać w sklepach telewizory 4K to dalej SD ma być ? trzeba iść za technologią . na tvn hd, tvn 7 hd, polsat hd sporo rzeczy pokazywane jest w HD. trzeba iść za jakością ,a nie ilością kanałów. widać jak to się odbija na ilości kanałów HD na satelicie bo abonenci chcą dużo kanałów

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: belzebiusz »

Nie zapominajmy, że użytkownik Poland posiada tunery SD. ;)

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

przydał by się jeszcze jeden multipleks dla tvp i jeden multipleks dla nadawców prywatnych niekodowanych . TVP HD/3D, NEXT HD/3D to by spowodowało wzrost zainteresowania telewizorami 3D

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Poland »

@belzebiusz Od minionego wtorku już nie wszystkie tunery mam w SD :) Teraz mam 1 tuner HD i 1 tuner SD. Oznacza to rezygnacje z jednego tunera SD którym jest Foolproof DTR 4102 gdyż uznałem że tunery ''wtykowe'' są łatwiej podatne na zepsucia :)
Co do multipleksów to dałbym jeszcze pół przepustowości TVP w celu umieszczenia tam TVP1 i TVP2 w HD a obecny MUX3 przerobiłbym na multipleks publiczny z kanałami SD zaś 2 następne multipleksy w półtorej części wypełniłbym kanałami jakości SD pochodzenia prywatnego :)

tomekogg

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: tomekogg »

Artek Ł. pisze: tylko ciekawe jaką kanały mają jakość tam HD skoro na jednym multipleksie jest 6 kanałów HD (dvb-t mpeg4)
Jak to jest niby możliwe? Mają szersze pasmo kanału czy jak?

ntcdvb

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: ntcdvb »

Ja mam tylko odbiorniki HD i co mi po tym jak nadawanych w HD programów jak na lekarstwo.

Ostatnio TVN HD i fakty o 19 to zauważalna różnica i tyle.
Ale efekt jest, kiedy TV jest w HD i dźwięk przez S/PDIF do kina domowego.

Nie ma co oglądać w tym HD (po polsku)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Max van Org »

Artek Ł. pisze:tylko, że Szwecja ma 7 Multipleksów więc mają naziemną telewizję cyfrową .
a w Polsce kolejne 2 multipleksy są już nie pewne . po za tym na 2 multipleksach niewiele można zdziałać . najpierw niech włączą tych co chcą nadawać w formie niekodowanej a potem dopiero pay tv.
tylko ciekawe jaką kanały mają jakość tam HD skoro na jednym multipleksie jest 6 kanałów HD (dvb-t mpeg4)
De facto masz w Polsce więcej kanałów FTA w DVB-T niż w Szwecji.
A o jakość nie ma co się martwić, oni nadają programy HD w DVB-T2 co umożliwia do 26 Mbit/s neto w paśmie VHF i 30 26 Mbit/s w paśmie UHF.
Gdzie wyczytałeś że mają 6 kanałów HD, ja widzę w wykazie operatora sieci tylko 5!

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Max van Org »

vari107 pisze:Ja uważam, że dalsze multipleksy... są niepotrzebne !
Przecież już teraz wszystkie telewizje drastycznie obniżają jakość merytoryczną swoich programów.(...)Bo ja w Warszawie często nie mam nawet 3G i modem przełącza się na EDGE.
Przy czym niby realna prędkość 128 kb/s to wcale taka nie jest.
Wiem bo długo siedziałem na Neostradzie takiej prędkości (na wsi gdzie długość linii nie pozwalała na więcej) i działało to dużo lepiej.
vari
Nie zgadzam się z Vari jeżeli chodzi o oddanie pasma 700 MHz do internetu, bo znowu zwiększą zasięg tylko w miastach w na wioskach jak internetu nie było, tak nadal nie będzie. Ja jestem za zakończeniem używania standardu GSM i przeinaczenie używanych częstotliwości dla LTE albo nawet nowszych standardów. Dlaczego radiodyfuzja ma tracić pasmo. Jeżeli już mamy oddać pasmo to na tych samych zasadach jak w Niemczech. Wpierw operatorzy sieci muszą pokryć wszystkie białe plamy bez zasięgu, wtedy mogą zacząć rozbudowywać sieć w miastach. Ale ta sieć 4 generacji to tylko bajka. Jak widzę jakie ceny mają operatorzy sieci w Niemczech za dostęp do sieci za pomocą LTE, to normalny Kowelski albo raczej Müller i Schmidt sobie na to nie pozwoli. Nie dość, że koszt jest podwójny w porównaniu do operatorów ADSL, już nie mówię o sieciach kablowych. Ale operatorzy sieci LTE ograniczają przepływność jak ktoś zużyje 10 GB/20 GB albo 50 GB zależy od wykupionego pakietu. Co mi daje taki internet, jeżeli będą chciał słuchać radio przez internet albo używać Video on Demand. A po drugie jeżeli uruchomią LTE z 50 Mbit/s, a operatorzy sieci oferują taniej 100 Mbit/s – 200 Mbit/s, to klienci rozstrzygną według parametrów, kto oferuje więcej w tej samej cenie wygraywa.

Ja jestem jak najbardziej za następnym MUXem dla telewizji i jeszcze jednym MUXem w aglomeracjach. Że można wygospodarować dodatkowe częstotliwość pokazuje historia dodatkowych kanałów dla nadawców lokalnych. Niech w takich MUXach nadają np. nadawcy jak BBC albo CNN.

Jakoś kanałów HD mi w DVB-T nie brakuje. Dla mnie ważniejsza jest mobilność oferty.

Zablokowany