DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: SAT-COM »

Nie tylko na radiopolsce można o tym przeczytać.
Ale poczekamy może któryś z Panów Jarosławów wypowie się w tej sprawie.
Tak bym nie pisał o tym na forum znam zasady.

DVBManiak

Odp: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: DVBManiak »

Nie sądzę, że Emitel coś powie, co najwyżej dostaniesz ostrzeżenie za dalsze drążenie tematu. Napisz może do CP albo UKE. Raczej tam powinieneś uzyskać odpowiedź.
Ja jeszcze ze swojej strony mogę ci tyle powiedzieć, że k.44 u mnie czysty lub coś tam skacze, ale wyszukać się nie da, jedynie przy tropo, a przecież MUX3 z Żórawiny łapię spokojnie. Więc wątpię w te 8 kW i że w ogóle tam nadaje MUX4, bo to przecież obiekt Emitela.

Matteo87

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Matteo87 »

Raczej nadaje, ma pozwolenie radiowe i jest w wykazie na stronie UKE. Pamietajcie, ze to polaryzacja V. U mnie w Strzelinie jest sygnał na k 44 bardzo dobry jak odpowiednio ustawię antenę, a na k. 33 całkowity brak. Ale moge miec sygnal z innych nadajników - ktore sa dookolne a nadają z centrum Wroclawia, np. Kredka. A jeśli chodzi o to, że to obiekt Emitela to moim zdaniem żaden problem, emitel wynajmuje maszt i czerpie z tego dodatkowy dochód.

DVBManiak

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: DVBManiak »

No to jak jest w pozwoleniu no to już mamy odpowiedź. Mi nie chciało się akurat szukać. Rzeczywiście, zapomniałem, że to polaryzacja pionowa, jakbym obrócił antenę to pewnie spokojne bym łapał.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: SAT-COM »

No to mamy PARADOX !!! :o

Na forum nie można się wypowiadać na temat TV Mobilne a Emitel świadczy dla niej usługi.
Dlatego teraz powinien "wycofać się rakiem" i założyć dział MUX4.

Wypowiadamy się na temat emisji zagranicznych mimo iż Emitel też nie jest ich operatorem a na temat tego co mamy na własnym podwórku musimy szukać i wymieniać się informacjami na innych forach. :|

Matteo87

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Matteo87 »

Czy ktoś odbiera MUX3 z Żórawiny w Strzelinie (lub innej miejscowości położonej na południe od Żórawiny)? Jeśli tak to na jakiej instalacji antenowej?

kampio

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: kampio »

Witam
Mam pytanie do fachowców, mianowicie blisko miesiąc odbierałem sygnał z Żorawiny MUX-4 i wszystko było dobrze do czasu ostatnich dwóch tygodni, gdy sygnał zaczął znikać, aż zniknął zupełnie :(
Jestem w lini prostej od masztu w Żórawinie zaledwie 8km, antena "widzi" masz Emitela, więc wszystko powinno być w porządeczku, a jednak od dwóch dni nie jest.
Zniknęły wszystkie programy nadawawane w MUX4 i nie widać ich na żadnym z dekoderów, wcześniej widziane były na obu dekoderach :(
Czy zaprzestano nadawania, a może jakieś chwilowe (chociaż dwa dni to żadne chwilowe) przerwy w emisji ??

Pozdrawiam
Piotrek

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: tolus »

Nie to forum...

pielejac
Posty: 13
Rejestracja: 24 października 2012, o 14:28
Miejscowość: Oława
Odbiornik: Samsung UE32T5302CK, Sony KD49XH8096, Denon D-M40DAB
Instalacja antenowa: DIPOL-4/5-12, Dipol 1RUZ, Dipol 44/21-48, DIPOL 16/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Żórawina, SkyTower

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: pielejac »

Witam!

Jestem nowym forumowiczem i piszę w związku z RTONem wymienionym w temacie.

Sytuacja wygląda tak. Przez wiele lat odbierałem analogowy sygnał TVN nadawany mocą 20 kW ERP, teraz wymieniłem antenę z siatkowej na Telmor HD Digit IQ licząc na odebranie MUX-3 i... nic. TV Puls nadawany 1kW odbiera (nieczysto, ale bez mrugania i skakania obrazu), a po MUX nawet sladu nie ma.

Czemu nie mogę oglądać kanałów z MUX-3?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: DVB-T/S »

W tej cenie mogłeś mieć 2 prawdziwe anteny ale poszedłeś na slogany reklamowe. Mi PULS z 50 km łapało przyzwoicie na siatce. teraz przerzuciłem się na prawdziwą antenę która kosztowała kilkadziesiąt zł i mam spokój.
Jaką masz odległość do Żórawiny?

Matteo87

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Matteo87 »

pielejac pisze:Witam!

Jestem nowym forumowiczem i piszę w związku z RTONem wymienionym w temacie.

Sytuacja wygląda tak. Przez wiele lat odbierałem analogowy sygnał TVN nadawany mocą 20 kW ERP, teraz wymieniłem antenę z siatkowej na Telmor HD Digit IQ licząc na odebranie MUX-3 i... nic. TV Puls nadawany 1kW odbiera (nieczysto, ale bez mrugania i skakania obrazu), a po MUX nawet sladu nie ma.

Czemu nie mogę oglądać kanałów z MUX-3?
Podaj swoją dokładną lokalizację, tj. miejscowość w jakiej odbierasz. MUX3 ma inną charakterystykę nadawania, ma większe wytłumienia na niektórych kierunkach, więc nie sugeruj się mocą 5 kW, bo np. w kierunku Strzelina leci zaledwie 0,032 kW. Jak podasz lokalizację to będzie można powiedzieć coś o doborze anteny. I jeszcze jedno pytanie? Czy masz jakieś przeszkody terenowe? Czy widzisz maszt w Żórawinie optycznie?

pielejac
Posty: 13
Rejestracja: 24 października 2012, o 14:28
Miejscowość: Oława
Odbiornik: Samsung UE32T5302CK, Sony KD49XH8096, Denon D-M40DAB
Instalacja antenowa: DIPOL-4/5-12, Dipol 1RUZ, Dipol 44/21-48, DIPOL 16/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Żórawina, SkyTower

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: pielejac »

DVB-T/S pisze:W tej cenie mogłeś mieć 2 prawdziwe anteny ale poszedłeś na slogany reklamowe. Mi PULS z 50 km łapało przyzwoicie na siatce. teraz przerzuciłem się na prawdziwą antenę która kosztowała kilkadziesiąt zł i mam spokój.
Jaką masz odległość do Żórawiny?
Mieszkam w Oławie przy Orlenie zastanawiam się nad oddaniem anteny do sklepu tylko nie wiem co wziąć zamiast

_chris_

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: _chris_ »

@ pielejac:
Popatrz najpierw na tę mapkę: Zasięg mux-3 z Żurawiny.

Jak widzisz, Oława to biało - żółte pola. Białe oznaczają brak odbioru, żółte - odbiór warunkowy. Oczywiście, jest to mapa zasięgów teoretycznych, i w rzeczywistości różnie to może wyglądać, ale na pewno świadczy ona o tym, że z odbiorem mogą być poważne problemy w zależności, w której części miasta się mieszka.

Z drugiej strony masz wiele bardzo silnych emisji (analogi i DVB-T) ze Ślęży, co dodatkowo komplikuje kwestię odbioru mux-3 z Żurawiny.

Kierunki na nadajniki.

Masz w ogólności bardzo dobrą antenę, tyle, że ona nie musi być najlepszym rozwiązaniem w twojej lokalizacji z uwagi na zamontowany w niej wzmacniacz z automatyką.

Na początek spróbowałbym się dowiedzieć, czy ktoś z sąsiadów w twojej bezpośredniej okolicy odbiera ten mux-3.

Jeśli tak, to możesz jeszcze spróbować ustawienia obecnej anteny. Na strojeniu ręcznym próbujesz uzyskać sygnał mux-3 bardzo powoli odkręcając antenę od kierunku na wprost Żurawiny w kierunku północno - zachodnim. Gdyby się udało, wtedy sprawdzasz, jakie są odbiory mux-1 i mux-2 ze Ślęży i próbujesz wybrać optymalne położenie anteny.

Jeśli nie da się, zmiana anteny.

Możesz też spróbować odbioru z kierunku Opola.

Matteo87

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Matteo87 »

Ustaw antenę na nadajnik Opole - Chrzelice. Masz do niego około 56 km i dobry profil terenu. Stamtąd MUX3 nadawany jest z mocą 2,5 kW w każdym kierunku. Jest bardzo duża szansa, że na tej antenie odbierzesz.

Dla porównania do Żórawiny masz około 20 km, a moc w Twoim kierunku po uwzględnieniu wytłumienia to około 0,01 kW.

Minus odbioru z Opola jest taki, że brak tam TVP Wrocław, jest tylko TVP Opole i Katowice. Jest jednak duża szansa, że odbierzesz silny MUX1 ze Ślęży nawet bokiem anteny z jakością wystarczającą do odebrania TVP Wrocław.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: apk »

W którym kierunku nie zasłaniają budynki drzewa Żurawiny czy Opola bo z obu kierunków można złapać trzy Multipleksy ale jak coś zasłania i antenę masz nisko to najlepsza antena może ci nie odebrać .
Przy wyborze kieruj się największym wzmocnieniem anteny czyli ok.15-18 dB do tego wzmacniacz odpowiedni do warunków odbioru .

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: DVB-T/S »

Na jakiej wysokości docelowo będzie antena? Jak 2m npt to nawet najlepsza nie pomoże.

pielejac
Posty: 13
Rejestracja: 24 października 2012, o 14:28
Miejscowość: Oława
Odbiornik: Samsung UE32T5302CK, Sony KD49XH8096, Denon D-M40DAB
Instalacja antenowa: DIPOL-4/5-12, Dipol 1RUZ, Dipol 44/21-48, DIPOL 16/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Żórawina, SkyTower

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: pielejac »

Opola nie ściąga mi wcale. Wiem, że mojemu koledze który mieszka w nieco innej części miasta MUX-3 odbiera bez problemu, więc dziwię się, że i mi nie ściąga, ponieważ nie ma tu wysokich budynków po drodze.

Co do anteny to już wiem, że nie jest to trafiony wybór, mam zapamiętany MUX-3 z pobytu we Wrocławiu na laptopie, ale tu ruszając tą anteną nic się nie dzieje "Brak sygnału telewizyjnego" ciągle się pojawia.

Nie rozumiem jednej rzeczy w tej chwili za oknem mam jedynie drut i nic więcej (bo antenę mam zamiar oddać) i MUX-1 mi ściąga a MUX-2 nie, dziwne to przecież nadają z tej samej lokalizacji i niby z tą samą mocą. Wydaje mi się, że 100kW ze Ślęży to ściema, daję max 70, bo na moim przenośnym tunerku i przenośnej antenie we Wrocku nie mam ani MUX-1 ani Mux-2, jedynie MUX-3.

Mam do Was moi drodzy pytanie, czy taka antena dałaby radę? http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... mum-uhf200

-- połączono
DVB-T/S pisze:Na jakiej wysokości docelowo będzie antena? Jak 2m npt to nawet najlepsza nie pomoże.
To jest wysokość 1 szego piętra ok 4-5m npt

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: tolus »

Kolego przestań magikować - kup ATX (all-ant) 55 plus symetryzator ceramiczny, dobry kabel i mux 1i2 bedzie śmigal, jeśli chcesz mux 3 to dolóż LNA-109 - koszt całkowity 60pln - u mnie ATX 55 Gold plus LNA daje bezproblemowy odbior z Kalisz/Mikstat na 38 i 44 kanale a odleglosc okolo 160km...

Matteo87

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Matteo87 »

tolus pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Zapomniałeś dodać, że odbierasz z wysokości 600 m npm co pozwala zniwelować wpływ krzywizny kuli ziemskiej i stąd ta odległość. Tu problem jest inny, moc jest taka mała, że sygnału praktycznie nie ma.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: DVB-T/S »

Nie masz możliwości zamontować wyżej antenę?

Zablokowany