DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

pielejac
Posty: 13
Rejestracja: 24 października 2012, o 14:28
Miejscowość: Oława
Odbiornik: Samsung UE32T5302CK, Sony KD49XH8096, Denon D-M40DAB
Instalacja antenowa: DIPOL-4/5-12, Dipol 1RUZ, Dipol 44/21-48, DIPOL 16/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Żórawina, SkyTower

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: pielejac »

Oddałem antenę i się poddaję zostaję przy Euro Dexcie i czekam, aż wzmocnią sygnał z Żórawiny lub włączą na Ślęży.

PS. Ciekawe bo MUX-1 odbiera na samym wiszącym drucie za oknem, a MUX-2 nie.

_chris_

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: _chris_ »

pielejac pisze:PS. Ciekawe bo MUX-1 odbiera na samym wiszącym drucie za oknem, a MUX-2 nie.
Pewnie jakbyś przyciął parę cm kabla, to miałbyś odbiór mux-2, a nie byłoby w zamian mux-1... a jak jeszcze trochę przyciąć, to może byłyby i oba... taki to już urok anten typu KawałDrutuWyrzuconySwobodniePrzezOkno... :D

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: apk »

Czy nie da się wyżej zainstalować antenę ?
Jeśli masz 10-20 letni kabel średniej jakości i masz ponad 10 metrów to może być przyczyna słabego odbioru .

DVBManiak

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: DVBManiak »

pielejac pisze:Oddałem antenę i się poddaję zostaję przy Euro Dexcie i czekam, aż wzmocnią sygnał z Żórawiny lub włączą na Ślęży.

PS. Ciekawe bo MUX-1 odbiera na samym wiszącym drucie za oknem, a MUX-2 nie.
Śmieszni są tacy ludzie. Kup człowieku normalną antenę zewnętrzną kierunkową jak np. taka jaką mam w opisie a zaręczam, że będziesz miał odbiór wszystkiego. Kabel też możesz wymienić na Triset-113.

pielejac
Posty: 13
Rejestracja: 24 października 2012, o 14:28
Miejscowość: Oława
Odbiornik: Samsung UE32T5302CK, Sony KD49XH8096, Denon D-M40DAB
Instalacja antenowa: DIPOL-4/5-12, Dipol 1RUZ, Dipol 44/21-48, DIPOL 16/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Żórawina, SkyTower

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: pielejac »

DVBManiak pisze:
pielejac pisze:Oddałem antenę i się poddaję zostaję przy Euro Dexcie i czekam, aż wzmocnią sygnał z Żórawiny lub włączą na Ślęży.

PS. Ciekawe bo MUX-1 odbiera na samym wiszącym drucie za oknem, a MUX-2 nie.
Śmieszni są tacy ludzie. Kup człowieku normalną antenę zewnętrzną kierunkową jak np. taka jaką mam w opisie a zaręczam, że będziesz miał odbiór wszystkiego. Kabel też możesz wymienić na Triset-113.
Nie widzę w tym nic śmiesznego możliwe, że mam po drodze jakiś obiekt, który skutecznie tłumi cały sygnał. Co do kabla to mam taki http://www.technosat.pl/index.php?p112, ... tech-dg113, ma on 2 lata dopiero, a oprócz tego mam rozgałęźnik z przepływem prądu z zasilacza http://www.technosat.pl/index.php?p482, ... y-splitter. I nie piszcie, że to słaby rozgałęźnik czy coś w tym stylu, że do kitu instalacja czy coś, bo próbowałem bezpośrednio nowym przewodem do anteny i było to samo.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: adac »

Odpowiedzi już otrzymałeś, przeczytaj jeszcze raz posty _chrisa_ i @Matteo.
pielejac pisze: Czemu nie mogę oglądać kanałów z MUX-3 ?
Ponieważ nadajnik na Żórawinie nie emituje w twoim kierunku, a zasadnicza wiązka ustawiona jest na północ.
Wymiana kolejnych anten nic Ci nie da jeżeli faktycznie nie masz sygnału.
Co do pozostałych emisji: do odbioru używasz usb-sticka, a antenę masz na wys. 1-go piętra. To nie jest najlepszy sprzęt ani lokalizacja do odbioru.
Resztę znajdziesz w wątku o dvb-t Wrocław.

pielejac
Posty: 13
Rejestracja: 24 października 2012, o 14:28
Miejscowość: Oława
Odbiornik: Samsung UE32T5302CK, Sony KD49XH8096, Denon D-M40DAB
Instalacja antenowa: DIPOL-4/5-12, Dipol 1RUZ, Dipol 44/21-48, DIPOL 16/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Żórawina, SkyTower

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: pielejac »

Teraz wyszczególniłem wszystkie moje odbiorniki, a ten USB Stick to solidny sprzęt, który we wrocku łapie na dołączonej antenie MUX3 bez poblemu. Jeżeli o mnie chodzi to już napisałem
pielejac pisze:Oddałem antenę i się poddaję zostaję przy Euro Dexcie i czekam, aż wzmocnią sygnał z Żórawiny lub włączą na Ślęży.

PS. Ciekawe bo MUX-1 odbiera na samym wiszącym drucie za oknem, a MUX-2 nie.
W związku z tym temat dla mnie zamknięty. Szkoda tylko, że Emitel nie pomyślał też o innych miejscowościach wokół Wrocławia. Wystarczyłoby nadawać dookólnie i bym odbierał bez łaski.

tomala

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: tomala »

Witam.

Troszkę czasu mnie tu nie było, a oto moje konkluzje na temat MUX3 Żórawina 33...
Jeżdżę sobie czasem na DXy, mam TV WIVA 10" DVB-T i jeszcze nigdy, przenigdy nie złapałem 33 kanału nie będąc już pod Bielanami.
Tam nawet na magnesóweczce 10cm z kompletu idzie...

Na DXy wybieram się na przełęcz Walimską (droga Walim-Dzierżoniów) u podnóża Wielkiej Sowy. ok 750 mnpm. Otwarta przestrzeń w stronę północną i wschodnią...
Przy dobrej pogodzie to i morze widać :DDDD (żart:P)

Ale nawet stamtąd z antenką TRI DIGIT nie złapałem 33 (przyp. 5kW), a na magnesóweczce idze MUX3 ze Śremu bez problemu (przyp. 20kW).

Żórawina ma specyfikę kierunkową i tyle w temacie....

Z drugiej jednak strony nie wiem jakie są przesłanki, że MUX3 w Polsce idzie takimi malutkimi mocami??? a reszta ma wygar jak się patrzy:)

I dlaczego ta kierunkowość z Żórawiny?? Gdyby było po ludzku dookólnie to zasięg byłby o 75% większy...

Będzie kiedyś tam u nas w Świdnicy na kominie MZEC MUX3 z mocą zero prawie nic...

A w 2014r. na mapkach ETAPu 4go MUXu 3go, ma być pokryta idealnie cała polska, więc nie kumam??
Będzie milion przekaźniczków, czy dopierdzielą mocą ??

Pisał tutaj Jarek ze Świdnicy ze łapie Żórawinę na antence ala siatkowej z dopalaczem, ale ma antena gdzies na wieżowcu chyba (20m nad ziemią). Znalazłem również inforamcje w necie, że jakaś firma instalatorska z Żarowa instlowała antenke TELEVES z dopalaczem (ala TRIDIGIT) na wysokim bydynku w Świdnicy przy ul. Strzegomskiej (okolice TESCO) (tam nie ma przeszkód na tej wysokości, ponad drzewami) w lutym tego roku, i złapali Zórawinę i MUX3 z Opola...

[[ Przy takich warunkach lokalizacyjnych to ja pokusiłbym się o NIEMCY - LOBAU 27,36,39 w polaryzacji V :
(no 36 nie pójdzie bo go wytnie INNA PLATFORMA CYFROWA z Wałbrzycha tez na 36 w V :D) ]]
(Na Przełęczy Walimskiej LOBAU idzie spokojniutko, ale tylko 27 kanał)

Sory, że tak lekkutko off topic zrobiłem z tym LOBAU....

Pozdrawiam wszystkich polujących na Żórawinę :)

NIebawem zakłądam LNA-177 do moich antenek DXowych i obadamy w praniu jakie będą efekty..
(DIPOL UHF w wersji 11el, i 19 el)

_chris_

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: _chris_ »

tomala pisze:NIebawem zakłądam LNA-177 do moich antenek DXowych i obadamy w praniu jakie będą efekty..
(DIPOL UHF w wersji 11el, i 19 el)
hm, DX to antena o maksymalnym zysku (powiedzmy co najmniej 18dBi) + wzmacniacz o dużym wzmocnieniu... twoje Yagi to zabawki dla DX...

Tune

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Tune »

Do kolegi Tomala 8-)
Czy może kolega podpowiedzieć jak ten Lobau złapał na przełęczy czy pamiętasz wartości poziomów dbuv i mer/ber.
Próbuje złapać w okolicy Wałbrzycha raz się udało ale tropo się wysypało częściej Drezno łapie po przestawieniu anteny ale śladowo tylko na mierniku
Pozdrówka

tomala

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: tomala »

>>TUNE .... Tia, wartości >>poziomów dbuv i mer/ber.<<

Mój sprzęcik odbiorczy WIVA 10" DVBT nie podaje takich wartości. Tylko jeden pasek siły sygnału, nawet bez podania wartości w % :)..

Sygnał odebrany na DIPOL 11el trzymając antenkę w ręku ;) to około 30%.
(stabilny bez zacięć, pod warunkiem trzymania w bezruchu antenki :D)

Ostatnio zamocowałem już na metrowym maszciku i przymocowałem do relingu auta.
Sygnał 60-70%, stabilny bez żadnych zacięć.
O dziwo, odebrany również z taką samą siłą w ustawieniu anteny w H...
Odebranie tam sygnału jest zawsze bez żadnego tropo, ale tam jest ok 750 mnpm...
Maszt bez uziemienia był.

Następny wyjazd na przełęcz będzie już z masztem uziemionym w glebie, wzmacniacz w antenkach,
i zabiorę 11el, 19el i TRI DIGIT oraz YAGI FM 3el...

13go i 14go zapowiada się bardzo udane TROPO :))

tomala

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: tomala »

>>_chris_

Maxymalne zyski z anten, owszem też...

Ale czy do polepszenia odbioru zwiększenie wysokości montażu anteny nie ma wpływu??
Czy podniesienie anteny o 5 czy 10m nie robi żadnej róznicy??
Owszem ma, i to dużo...
A o 50m czy 500m wyżej??
Z tą samą anteną tylko zamocowaną 500m wyżej uznaję takie warunki za DXowanie.
Wiec wyprawę w górki uważam za DXowanie.

Jeździłem na DXy na przełęcz Walimską z radiem CB 15 lat temu i wcale nie zmienialiśmy anten na mocniejsze a osiągi jakoś były lepsze :)

Na stałym terenie, na bazie, jeśli już wyczerpały się możliwości podnoszenia anteny w górę, pozostaje stosowanie maxymalnie zyskliwych anten i wzmacniaczy...

Ale zabieranie takich kolumbryn kilkumetrowych ze sobą autem trochę mi nie pasuje,
a zwykłe antenki w takich warunkach pracują też dobrze..

Tune

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Tune »

Dzieki za info ;)

Mutango

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Mutango »

tomala pisze: A w 2014r. na mapkach ETAPu 4go MUXu 3go, ma być pokryta idealnie cała polska, więc nie kumam??
Będzie milion przekaźniczków, czy dopierdzielą mocą ??
Dopierdzielą dookólnie ze Ślęży na k.25 (po wyłączeniu TVP2).
Żórawina to rozwiązanie tymczasowe dla miasta Wrocław.

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: Odp: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Leon »

DVBManiak pisze: a przecież MUX3 z Żórawiny łapię spokojnie. Więc wątpię w te 8 kW i że w ogóle tam nadaje MUX4, bo to przecież obiekt Emitela.
Witam. Napisz proszę czy nie masz kłopotów z MUX1, MUX2 z tego co widzę z Twojego opisu to mam podobne odległości jak u Ciebie do nadajnika na Ślęży. Często podczas wiatru zmiennych warunków pogodowych jakość sygnału u mnie bardzo skacze ze 100% nawet do 30% i zdarzają się zatrzymania na telewizorze. Ja odbieram na siatkowej ze wzmacniacze, teraz się zastanawiam nad kupnem dobrej anteny ale co źródło to różne podpowiedzi, sam nie wiem na co się zdecydować.
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2012, o 12:34 przez Leon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: DVB-T/S »

Może na początek zmień wzmacniacz na symetryzator a zasilacz odłącz z prądu.

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: Leon »

Ok, dzisiaj przełoże tzn zamontuję symetryzator. Nosiłem się z tym zamiarem już jakiś czas ale mam poważne wątpliwości, jednak jak nie spróbuję to nie ruszę z miejsca.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: belzebiusz »

DVB-T/S pisze:Może na początek zmień wzmacniacz na symetryzator a zasilacz odłącz z prądu.
Odłączenie zasilacza od prądu przy założonym symetryzatorze nic nie da, trzeba jeszcze wymienić wtyczkę antenową od zasilacza na zwykły wtyk antenowy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: DVB-T/S »

Czemu nic nie da?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Post autor: belzebiusz »

Bo wtyczka z separatorem (ta od zasilacza) nie nadaje się do symetryzatora.

Zablokowany