DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Bartt

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Bartt »

@torreador
Czy zamontowałeś tą antenkę tak jak na tym zdjęciu: http://images.dipol.com.pl/images/info/000993+.jpg czyli w pionie. Takie ustawienie, wbrew pozorom, musi być aby odbierać sygnał nadawany w polaryzacji poziomej, czyli bezpłatne mux-y 1 - 3. Antena HDA-5000 to nic innego jak zwykły biquad wielokrotnie tu opisywany na forum i który można wykonać samemu z kawałka drutu np. miedzianego ;).

Ja ze swojej strony na balkon mogę ci polecić anteną siatkową, która jest bardziej szerokopasmowa i ma większy zysk niż ta którą posiadasz, przykład: http://www.dipol.com.pl/antena_cx-8_wer ... _A0033.htm.

Jeśli sygnał z siatkowej będzie za słaby to można dokupić do niej wzmacniacz o średnim wzmocnieniu (coś z serii LNA (LNA 101 lub 169 montujemy w puszce anteny) lub przelotowy serii APL (103 lub 107 montujemy na kablu blisko anteny w której jest symetryzator). Do zasilenia wzmacniacza można wykorzystać zasilacz od HDA-5000 ;).

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Acid »

Przy takiej lokalizacji to musi działać na przysłowiowym gwożdziu. Siatka tylko oszpeci balkon.

@torreador
A jak wygląda u Ciebie analog ze Skrzycznego ?

torreador

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: torreador »

@Bartt
Tak, zamontowana jak na tym zdjęciu, zresztą kombinowałem z różnymi ustawieniami. Zauważyłem również, że przesunięcie jej z jednego końca balkonu na drugi powoduje spadek mocy sygnału MUX1 ze 100% na 40%-50% wg wskazań na TV)a dalej super widoczność nadajnika.


@Acid
Analog chodzi, obraz dobry (ale bez rewelacji).

Zastanawiam się czy antena którą nabyłem nie ma uszkodzonego wzmacniacza/zasilacza/przewodu, ponieważ przeprowadziłem testy na antenie pasywnej i MUX1 sygnał ok. 90% a MUX2 - 0% (czyli tak jak na tej HDA-5000 Signal A6040 ze wzmacniaczem), podobnie na ręcznie zrobionym biquadzie, o którym poczytałem na tym forum.

Jutro będę miał do testów siatkę ze wzmacniaczem (tak jak polecił mi Bartt) oraz wewnętrzną antenę TV ze wzmacniaczem - Signal DA A6030. Zobaczymy czy coś to da.

Na razie wszystkim dziękuję za pomoc i wskazówki. Pozdrawiam.

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

torreador pisze:Zauważyłem również, że przesunięcie jej z jednego końca balkonu na drugi powoduje spadek mocy sygnału MUX1 ze 100% na 40%-50% wg wskazań na TV)a dalej super widoczność nadajnika.
Normalne zjawisko przy montażu anteny na balkonie czy przy ścianie.

W takich przypadka prawie zawsze trzeba szukać optymalnego położenia anteny. Co gorsze, wybrane usytuowanie może po jakimś czasie (lub okresowo) wymagać korekcji.

tomekogg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomekogg »

A dlaczego normalne? Co z tego że antena jest na balkonie albo przy ścianie?

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

tomekogg pisze:A dlaczego normalne?
Fizyka.
tomekogg pisze:Co z tego że antena jest na balkonie albo przy ścianie?
Było już wielokrotnie opisywane na forum - odbiór sygnałów w polach niejednorodnych. Dodatkowo antena może mieć wtedy dowolną charakterystykę zysku w funkcji częstotliwości...

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kb997 »

_chris_ ma rację, barierka czy też ściana działają jak ekran. A skoro o ekranie mowa to mozna by dołożyć takowy do tej anteny i bedzie mniej wrażliwa na odbicia od ścian i bariery balkonu.

tomekogg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomekogg »

Ekran? A nie raczej jak reflektor?

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

U mnie Wisła Skrzyczne idzie jak na razie raczej bez zmian pomimo śniegu
Czechy się jedynie trochę popsuły (ale idą nadal)zwłaszcza Mux1 kanał 54

Chyba nie odśnieżyli anteny na Łysej Horze .... :lol:

U mnie obecnie:
Wisła Skrzyczne bez zmian
Mux1 kanał 62 poziom 85% (dla HD 75-80%), zero% błedów
Mux2 kanał 38 poziom 65%, zero% błędów
Wg zwykłych odbiorników nie TV Samsung zwykle Mux1 95-100%, a Mux2 80-90%

Poza tym
Wg TV Samsung z Katowice Kosztowy poziom sygnału bez zmian praktycznie
Mux1 kan 55 poziom 78-80% (dla HD 75%) zero % błędów
Mux2 kan 49 poziom 85% zero% błędów
Mux3 kan 51 poziom 70% (dla HD 65-70%) zero% błędów
Wg zwykłych odbiorników nie TV Samsung zwykle 90-100%

Czechy Łysa Hora pogorszenie MUX1 kan 54.
Mux1 kanał 54 poziom 40-55% zwykle 0% błędów lub 10-40% błędów obecnie przy śniegu
Mux2 kanał 37 poziom 50-60% 0% błędów
Ale idą Czechy jak na razie i rzadko się zacinają,
Na zwykłych odbiornika nie TV Samsung wskazania są wyższe rzędu 65-95%

TomaszJ76

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TomaszJ76 »

Witam!
U mnie w miejscowości Czernichów k. Żywca bardzo kiepsko z odbiorem. Wg map na dvbtmap.eu właściwie jest dziura. Pracuję na antenie ATX-55, i dekoderze Cabletecha, antenę skierowałem w stronę Żywca, mniej więcej kierunkowo na nadajnik Grojec.
MUX-1 odbiera, jakość sygnału waha się w granicach 60-70%, o MUX-2 pewnie mogę zapomnieć, ciekaw jestem czy sygnał zostanie poprawiony bowiem kierunek na Skrzyczne zasłania mi pasmo Łysiny. Na Żar nie próbowałem kierować anteny ale czy tam jest przemiennik?
Czy ktoś z tej okolicy ma podobne doświadczenia?

amstat

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: amstat »

Na Żarze przemiennika cyfrowego niema być może po 19 marca jak wyłączą analog w naszej okolicy to może uruchomią przemienniki ŻAR,GROJEC czy PRZYBĘDZA,STRYSZAWA itp.no chyba że TVP wydzierżawi je sieciom komórkowym telewizji mobilnej tak czy inaczej trzeba czekać do marca.

daro2

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: daro2 »

Witam
Nadszedł czas aby zrobić porządek z anteną, mamy w domu dwa telewizory i każdy korzysta z siatki które zamontowane są pod oknem (1 piętro) skierowane na albo raczej w kierunku Skrzycznego, niestety dość często zdarza się że ekran robi się czarny czyli brak sygnału.
Moje pytanie jest do ludzi z okolic bądź z bielska, w jakim kierunku macie ustawione anteny? spacerując ostatnio po bielsku zaczołem się przyglądać jak ludzie mają ustawione anteny i stwierdziłem że większość anten jest ustawiona na katowice, czy lepszy jest sygnał z katowic 40 km czy ze skrzycznego 12 km ?
Chciałbym kupić jedną antenę i podłączyć ją pod dwa TV po za tym wszyscy tu piszą że widzą w swoich tv jaką mają moc w procentach, ja mam sony dość dobry model i nie mam żadnego miernika w procentach tylko pasek trzy kolorowy czy istnieje jeszcze jakiś inny sposób na sprawdzenie siły sygnału?
może ktoś doradzi jakąś solidną firmę z okolic bielska która by założyła nową antenę nowy kabel i wszystko ładnie ustawiła?

tak wygląda mój sygnał w TV
to TVN
Obrazek

a to regionalne aktualności z katowic
Obrazek

Matteo87

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Matteo87 »

Dąż do tego aby parametry pre viterbi i post viterbi osiągnęły poziom 0.

przy czym "X e-6" jest lepsze niż "X e-2"

Parametr ten określa poziom błędów w sygnale. Zwłaszcza post viterbi powinien wynosić 0

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

@daro2

Masz typowe objawy przesterowania sygnału; wskazują to parametry: AGC oraz pasek poziomu sygnału. Wartość na minusie pokazuje ile głowica "obcina" za silnego sygnału.
Oczywiście jak napisał kolega powyżej należy dążyć do osiągnięcia jak najmniejszego poziomu błedów (przed i po korekcji Viterbiego).
Ważne dla Ciebie będzie aby pasek poziomu sygnału osiągnął maximum przy niskiej ilości błędów (pre i post Viterb.) natomiast AGC w zależnosci od poziomu sygnału sam sobie go wzmocni lub zmniejszy.
Nie wiem jaki masz profil terenu na nadajnik Skrzyczne ale wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem bedzie wywalenie wzmacniacza dopuszkowego i wymiana go na symetryzator (oczywiście nie zapomnij o wyrzuceniu zasilacza z wtyczką z separoterm i zastąpieniu go zwykłą wtyczką antenową; koniecznie dobrej jakości).

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

Maciejek pisze:Masz typowe objawy przesterowania sygnału; wskazują to parametry: AGC oraz pasek poziomu sygnału.
Nie do końca tak jest, bo tam gdzie jest wysoki poziom sygnału jest też dobry BER, a tam gdzie poziom wskazywany jest jako średni - BER jest za niski.

Wskazuje to tylko na to, że albo wzmacniacz nie jest w ogóle potrzebny (przesterowanie wzmacniacza sygnałami obcymi) lub wzmacniacz jest niewłaściwie dobrany.

Matteo87 pisze:Dąż do tego aby parametry pre viterbi i post viterbi osiągnęły poziom 0.
preViterbi nie osiąga w praktyce nigdy wartości 0, do stabilnego odbioru wystarcza preViterbi lepszy (mniejszy) niż 1*e-4, wtedy postViterbi jest już typowo korygowany do umownej wartości 0, co tak na prawdę oznacza typowo wartość <1*e-8.

Matteo87

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Matteo87 »

Zdaję sobie z tego sprawę, piszę tylko jak to wygląda w praktyce na miernikach TV Sony. Ja mam preViterbi stabilnie 0 na obu MUXach. Najmniejszy błąd jaki jest w stanie pokazać miernik w moim TV to x*e-6, potem wskakuje już 0.

milówczanin

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: milówczanin »

Dzisiaj na Żywiecczyźnie miały być robione pomiary sygnału NTC. Czy ktoś wie jak one wyszły? Dziwnym trafem wszystkie posty które o tym informowały zostały skasowane.

Pan Staszek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Pan Staszek »

milówczanin pisze:posty ... zostały skasowane.
Tak, pisałem o tym ale post został przeniesiony tutaj: :roll:

http://www.forum.emitel.pl/viewtopic.ph ... &start=660

Wynik pomiarów pewnie będzie znany za jakiś czas (jak w przypadku woj. Lubuskiego), i jak już pisałem na innym forum, wydaje mi się że mapki zasięgu pewnie będą białe jak trupy na Halloween :mrgreen:

Arek_So
Posty: 69
Rejestracja: 18 października 2011, o 11:53
Odbiornik: LG 37LH3000
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Arek_So »

Czy wiadomo jakie będą docelowe moce nadajników z Wisły? Co z MUXem 3?

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Acid »

Kanały podane do koordynacji przez UKE dla MUX 3

41 Częstochowa 80 kW H D 272 200 tłumienie w wielu kierunkach
41 Katowice 100 kW H D 308 328 tłumienie w wielu kierunkach
41 Wisła 50 kW H D 1248 82 tłumienie w wielu kierunkach

Wg wykazu dla kanału 58 czyli MUX 2 ma być 30kW dookólnie

Zablokowany