DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Jak mieszkasz nisko to też jest proste wytłumaczenie. Nadajnik na Cieszyńskiej jest znacznie niżej... Praw fizyki nie oszukasz...

_chris_

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: _chris_ »

@ marek1846: propagacje sygnału TV (nieważne, czy analogowego, czy cyfrowego) są w przypadku gęstej zabudowy miejskiej nieprzewidywalne i zwykle do anteny położonej nisko (np. parter) dociera zarówno sygnał bezpośredni jak i wiele, wiele odbić, choć może być i tak, że są tylko odbicia. To, czego i ile doleci do anteny zależy oczywiście głównie od mocy nadawczych, oraz wzajemnego położenia przestrzennego anteny nadawczej oraz anteny odbiorczej.

Odnosząc się do sytuacji którą opisujesz, trzeba zauważyć na początku, że moc nadawania TVN to 1kW, zaś TVP2 i INFO to 400 i 100kW (wg. wykazów), co oznacza, że te sygnały są kilkadziesiąt razy silniejsze od sygnału analogowego TVN. I to jest prawdopodobnie pierwszą i podstawową przyczyną braku odbić na TVN. Po prostu, przy tak niskiej mocy nadawczej TVN odbicia są, tylko, że ich nie widać z uwagi na ich bardzo niski poziom (giną w szumie). W odróżnieniu, sygnały z Krynic są bardzo silne jak na tak niewielką odległość, więc na analogu widać wszystko - w tym wielokrotne odbicia.

Co do zmiennego odbioru mux-w w trudnych warunkach miejskich - to niestety też właśnie owoc tych bardzo dużych mocy i dużej ilości wielodrożnych odbić, które zmienne w czasie powodować mogą niestabilną prace odbiornika.

Normalna chwilowa niestabilność sygnału w warunkach miejskich może sięgać kilku dB (czyli kilka x).
Czasami wymaga to dużej ilości pracy przy uzyskaniu w takich warunkach stabilnego odbioru cyfrowego.

AdamKar

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: AdamKar »

Opowiem jak ja rozwiązałem problem z odbiorem. Brak jakichkolwiek przyrządów. Miejsce: B-stok Dziesięciny. Zabudowa wokół: w stronę Krynic całkowicie zasłonięty przez bloki. W stronę Cieszyńskiej - widoczność wzrokowa. Kąt pomiedzy Krynicami a Cieszyńską prawie 180 st. Do zestawu USB dołączona jest antena typu „koci ogon”. Na niej rozpocząłem testy. Po pierwszym podłączeniu wszystko było ok. Odbiór super (Krynice jeszcze nie nadawały DVB). Czekałem na uruchomienie nadajnika z Krynic. Gdy nadajnik ruszył okazało się, że Krynic nie odbieram. Do testów używałem kilku anten pokojowych ze wzmacniaczem oraz odbiornika USB LV5HD. Program „Splash Lite” pokazywał sygnał zdecydowanie większy z Krynic niż z Cieszyńskiej, natomiast „jakość” pokazywał odwrotnie, z Cieszyńskiej b. dobra a z Krynic bardzo niska. Zacząłem szukać innej anteny. Skoro sygnał z Krynic jest ok., więc lekkie wzmocnienie i będzie ok. Przetestowałem kilka anten pokojowych ze wzmacniaczem i wciąż brak Krynic. Przypomniałem o antenie kupionej w ubiegłym wieku od Ruskich „za piać złotych” – pokojową antenę logarytmiczno-aperiodyczną na IV i V zakres. Tu już było lepiej. Odbierałem w mieszkaniu Cieszyńską oraz jeden MUX z Krynic. Wciąż brakowało jednego MUX-a. Poszedłem na dach bloku z kompem, „ruską” anteną i tunerem USB. Bingo!. Były wszystkie MUX-y :), ale nie w każdym miejscu dachu. Tego spodziewałem się, bo zabudowa jest taka a nie inna :(. Znalazłem optymalne miejsce i zakup właściwej anteny zewnętrznej to już pestka. Nic bardziej mylnego. Są anteny szerokopasmowe ale po co mi przy DVB zakres III, bo tylko takie są w sprzedaży. Wystarczy mi antena na IV i V zakres o niezłym "przodzie" i "kiepskim" tyle. Długo szukałem ale wreszcie znalazłem. Antena logarytmiczno-aperiodyczna od k. 21 do 67 – 8 elementowa produkcji słowackiej. Po obejrzeniu zauważyłem błąd projektowy, ale co mi tam, przerobię. Już miałem brać się za przeróbkę ale pomyślałem, że jeśli zadziała to nie ruszam jej. A więc na dach, mocowanie ok. 0.7 m nad dachem, aby administracja i architekt miejski nie widział. Zadziałało i to poprawnie, były wszystkie MUX-y :). Okazało się, że najlepszy odbiór jest w kierunku Krynic przy najlepszym sygnale analogowym. Antenę uszczelniłem klejem „Vikol” (przeterminowanym) ale tak aby woda wypływała. Zresztą, ze względu na tandetne wykonanie i wodę podniosłem ją trochę do góry aby woda mogła wypływać z wnętrza rurek. Antena została zamontowana pod antena nadawczą. W czasie nawania dużą mocą obraz zanikał Potrzebne więc były filtry – pułapki. Do tego wykorzystałem filtry – pułapki KA-03 prod. AMS. Jeśli w pobliżu nie ma nadajników, jest on zbędny. Do wzmocnienia wykorzystałem wzmacniacz szerokopasmowy (k. 1 – 67) „Telkom – Telmor” sprzed ok. 20 lat. Instalacja odbiorcza zawiera także rozgałęźnik i odgałęźniki. Zasilane jest 5 gniazd abonenckich. Wnioski: należy użyć anteny i wzmacniacza na IV i V zakres, tylko i wyłącznie na taki zakres. Ustawianie poziomu. Na ostatnim gnieździe, najbardziej oddalonym od wzmacniacza, zjechałem poziomem na minimum i kręciłem aż pojawi się poprawny odbiór. Dokręciłem jeszcze trochę aby uniknąć zaników (brak przyrządów). Jak na razie wszystko działa ok., czego i Wam życzę.
Wymiary anteny, zdjęcia, schemat znajdziecie tutaj: http://adamkar.republika.pl/tv1.pdf.
Uwaga! Antena nie nadaje się do nadawania np. PMR, 70 cm itp. Posiada poważny błąd konstrukcyjny grożący uszkodzeniem nadajnika.
Do szczęcia brakuje mi dobrej zwotnicy antenowej z wejściem UKF i TV (tylko IV i V zakres).
Zdrówko
Adam
PS
Jeśli znajdę w sprzedaży dobrą antenę o dużym zysku na IV zakres spróbuję odbioru z Grodna.

marek1846

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: marek1846 »

O to właśnie chodziło. Odbiór poza miastem, to żaden problem. Odbiór indywidualny w mieście, tu już zaczynają się problemy. W moim przypadku po nieudanch próbach z różnorodnymi antenami, zrobiłem antenę z 80 cm drutu miedzianego, odpowiednio wygiętego, czyli banalny biquad. Koszt 3 zł, odbieram MUX1 i MUX3, choć nadajniki są jeden na północ, drugi na wschód.
Cały czas chodziło mi o to, że Emitel jako dysponent sieci nadajników będących spadkiem po PRL, bezinwestycyjnie wszedł w DVB-T, nie interesując się zupełnie jakością odbioru w miastach.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Kamilx »

Od paru dni mam MUX2 na poziomie, który był do 1 maja, czyli 100% i 100% :)

AdamKar

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: AdamKar »

Kamilx pisze:Od paru dni mam MUX2 na poziomie, który był do 1 maja, czyli 100% i 100% :)
Ja, niestety, nie miałem takiego szczęścia. Musiałem wynieść antenę na dach, mimo dużego sygnału w pokoju.

-- połączono
marek1846 pisze:Cały czas chodziło mi o to, że Emitel jako dysponent sieci nadajników będących spadkiem po PRL, bezinwestycyjnie wszedł w DVB-T, nie interesując się zupełnie jakością odbioru w miastach.
"bezinwestycyjnie" - no, nie wiem. Anteny trza zmienić - w wielu przypadkach, nowe nadajniki, CAŁA teletransmisja do wymiany lub przebudowy. To spore koszty. A sygnał w mięście, pewnie jest ok, zgodnie z norma. Systemy odbiorcze zawsze były wielką zagadką dla użytkownika i jak na razie tak zostało.

edit/ Polskie litery !!!
Już poprawiłem. Na przyszłość postaram się używać znaków diakrytycznych. Oto przykład: „Zażółć gęślą jaźń". Nie kopiować. To zdanie jest niepoprawne.
Ostatnio zmieniony 27 października 2012, o 20:20 przez AdamKar, łącznie zmieniany 2 razy.

Sothisek

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Sothisek »

Witam wszystkich. Na początek chciałbym podzielić się z Wami moimi odczuciami odnośnie odbioru z Krynic..

Anteny:

http://www.antenytv.pl/cyfrowa-vizja.html
lub
http://www.antenytv.pl/dexana-pokojowa.html

Tuner:

http://www.sencor.pl/Produkty/Spotrebni ... /SDV-9101T

Miejsce odbioru: Białystok, ul.Starobojarska, parter

Odbiór z Cieszyńskiej: OK

Odbiór z Krynic: brak sygnału umożliwiającego jakikolwiek odbiór. Wystawienie anteny na zewnątrz nic nie pomaga, nawet z odbić nie łapie na tyle silnego sygnału żeby można było cokolwiek obejrzeć. Czytając te forum mam wrażenie że żeby móc normalnie odbierać tv naziemną to trzeba samemu sobie jakieś anteny robić, cuda wianki ustawiać..... W związku z powyższym, reklamowanie tv naziemnej jako czegoś miłego i łatwego w ustawieniu to jedna wielka ściema.
Mam nadzieję że informacja o wyłączeniu nadajnika na Cieszyńskiej to też ściema...
Abonament każdy ma płacić, ale żeby udostępnić wszystkim odpowiednio silny sygnał do odbioru to już nie.. a po co....

Pozdrawiam wszystkich, którzy mieli tyle samozaparcia w sobie aby 'dostroić" się do cyfrowego nadawania.. :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: giaur500 »

No cóż, samo centrum miasta, parter... tak bywa. Spróbuj dobrego loga ze wzmacniaczem. Sam robić nie musisz, możesz kupić.
Sothisek pisze:Mam nadzieję że informacja o wyłączeniu nadajnika na Cieszyńskiej to też ściema...
To nie ściema, nadajnik na Cieszyńskiej jest tylko tymczasowy. MUX3 będzie też nadawany z Krynic, o ile dobrze kojarzę to na kanale zajmowanym obecnie przez analogowy TVP2.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Dobrze kojarzysz - k. 22 (mocy nie znam).
Ale nie rozumiem dlaczego ma pretensje. Kupuje badziewne anteny bez jakiegokolwiek zysku i się żali...

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: giaur500 »

A czy są jakieś plany dotyczące nadajnika na Cieszyńskiej? Będzie wykorzystany do czegoś? (doświetlenie, jakiś kolejny mux), może jakieś testy? (coś typu test tvn hd w warszawie)

djb

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: djb »

od kilku dni mam problem z mux1 i mux2 z krynic, za to mux3 dziala super, dodam ze juz od okolo roku korzystam ze swojego zestawu i zawsze bylo ok (nic nie zmienialem), natomiast teraz mam komunikaty/ brak sygnalu, tylko dane - wogole jak robie szukanie stacji na nowo to znajduje mi podwojnie kanaly kodowane polsatu, ale kino itd.. wtedy mam komunikat o module CI , antene mam dookolna, czy sa prowadzone jakies prace??
p.s. technicznie zrobione wszystko jak nalezy

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: giaur500 »

Ja tez mam problem od kilku dni, prawdopodobnie od czasu gdy spadł śnieg. Ale ja oglądam w 100% tylko z odbicia, zero odbioru bezpośredniego. Powoli już mnie to zaczyna wkurzać, ale nic nie da się niestety poradzić i żadna antena nie pomoże - cóż, telewizja ogłupia więc może czas zacząć radia słuchać :/

Bartt

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: Bartt »

Panowie. Zgodnie z umową TVP z Emitelem (o ile nie uległa ona zmianie) w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców sygnał mux-3 ma być dostępny również do odbioru wewnątrz pomieszczeń z dostępnością usługi na poziomie bliskim 100%. Tego nie da się po prostu zrobić tylko przy pomocy Krynic. Musi być nadajnik w centrum miasta i emisja będzie przynajmniej z 2 obiektów, czyli będzie SFN Krynice/Cieszyńska na k22 ;).

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

Nie ukrywam, że chciałbym, aby w każdym mieście wojewódzkim był SFN (nawet moc na poziomie 1 kW ERP).

djb

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: djb »

sprawdzielm wszystkie polaczenia, zasilacz dziala, dalej to samo, problemy zaczely sie jak nadeszly mrozy, wczesniej przez rok czasu bylo ok, instalacje mam schowana pod dachem jedynie antena i maly kawalek kabla jest podatna na warunki atmosferyczne wiec to nie po mojej stronie chyba lezy problem, antena jest zamontowana na balkonie na 3 pietrze w kierunku na centrum, przed nia nie ma zadnych bydynkow w promieniu kilku km. (mieszkam w zachodniej czesci miasta, strone polnocna faktycznie zaslania mi kawalek bloku ale wschodnia to tak jak napisalem)
ciekawe jak to sie ma do tego ze zostaly odpalone te smieci Polsatu ktore wymagaja ich dekodera... moze tu cos skopali
p.s. najgrosze ze jak naprawde cos robia lub cos siadlo to pewnie zadnej informacji nie uswiadczysz tylko dlubiesz sie z wlasnymi kabelkami

AdamKar

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: AdamKar »

W skrócie:
Sothisek pisze:Witam wszystkich. Na początek chciałbym podzielić się z Wami moimi odczuciami odnośnie odbioru z Krynic..
Anteny:
http://www.antenytv.pl/cyfrowa-vizja.html
Miejsce odbioru: Białystok, ul.Starobojarska, parter
Odbiór z Cieszyńskiej: OK
Odbiór z Krynic: brak sygnału umożliwiającego jakikolwiek odbiór. Wystawienie anteny na zewnątrz nic nie pomaga, nawet z odbić nie łapie na tyle silnego sygnału żeby można było cokolwiek obejrzeć. Czytając te forum mam wrażenie że żeby móc normalnie odbierać tv naziemną to trzeba samemu sobie jakieś anteny robić, cuda wianki ustawiać..... W związku z powyższym, reklamowanie tv naziemnej jako czegoś miłego i łatwego w ustawieniu to jedna wielka ściema.
Ta antena jest całkiem ciekawa, jak na pokojową.
TV, od czasów powstania, zawsze był reklamowana jako „jako czegoś miłego i łatwego w ustawieniu”. Nie ważne, czy była to analogowa, czy DVB-T. W obu przypadkach na ogół są problemy z odbiorem, szczególnie w mieście, przy dużych różnicach sygnałów z różnych kierunków.
A kto wierzy w reklamy?
Ja tez mam problem od kilku dni, prawdopodobnie od czasu gdy spadł śnieg.
Gdy porządnie zamarźnie, wszystko wróci do normy. Wygląda na to, że gdzieś woda dostała się.
U mnie cały czas ok. Po napisaniu postu, przeskanowałem i poniżej wynik z "najgorszego" MUX-a (antena pokojowa). Jest nawet lepej, bo ten MUX do tej pory nie był czytelny w pokoju.
-------------------------------------------------------------------
Frequency (As Locked) = 674000kHz
Frequency of Parent Transmitter = 674000kHz
Network/Region Name = Emitel
#Relay transmitter frequency
#Network_2("Emitel", 818000, 8, 1)

Channel Name LCN SID Vid Aud PMT
-------------------------------------------------------------------
TVP1 HD , 1, 1, 0, 103, 101 # Teletext=105
TVP INFO Bialystok , 3, 7, 0, 704, 701 # Teletext=705
ESKA TV , 12, 27, 0, 303, 301 #
TTV , 13, 28, 0, 403, 401 # Teletext=405
TTV AC3 , , 28, 0, A404, 401 #
POLO TV , 14, 29, 0, 503, 501 #
ATM Rozrywka TV , 15, 30, 0, 603, 601 #
TVP2 , 2, 45, 0, 203, 201 # Teletext=205

# Signal Strength = 50
# Signal Quality = 77%
------------------------------------------------------------------
Trochę "rozjechało się" i trzeba pisac w HTLM, czego nie chce się mi robić. Kolejne cyfry przy nazwie programów: LCN, SID, Vid, Aud, PMT
A czy są jakieś plany dotyczące nadajnika na Cieszyńskiej? Będzie wykorzystany do czegoś? (doświetlenie, jakiś kolejny mux), może jakieś testy?
Jestem za tym aby był kolejny MUX o małej mocy ale dużej oglądalności . Ideałem byłoby gdyby jeszcze do tego pojawiała się „TV Trwam” na Cieszyńskiej. Od razu otwieram zakład instalacji anten.

djb

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: djb »

sile sygnalu na mux1 i 2 mam 90% natomiast jakosc na poziomie 5%

najlepsze jest to ze przez rok dzialalo na 100% wszystko, gdyby tak nie bylo to nawet bym sie nie pytal, teraz jak sie zrobilo chlodniej i wlaczono platne kanaly Polsatu to dzieja sie cyrki, oficjalnie w krynicach nie sie nie stalo i nic sie nie dzieje, nie wiem juz o co chodzi

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: qwerty »

U mnie sygnał jest ciągle taki sam.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: maniek357 »

U mnie też sygnał bez zmian. A płatne kanały Polsatu działają w B-stoku od maja, poza tym co to ma niby wspólnego z odbiorem Krynic, TV Mobilna to kanał 30, a Krynice sieją na kanale 46 i 49.

przejazd2

Re: DVB-T z RTCN BIAŁYSTOK KRYNICE

Post autor: przejazd2 »

Witam
Z racji tego, że również mam problemy z odbiorem Mux-ów z Krynic dołączę się do rozmowy.
Mam prośbę, może ktoś byłby w stanie zaproponować jakąś antenę na balkon, nadmienię tylko, że cały dzisiejszy dzień walczyłem z własnoręcznie zrobionym biquadem wyliczonym ze stron z tego forum i dwoma antenami firmy Sowar, Euro Dextra i Dexana. Mieszkam na parterze i muszę szukać sygnału z odbicia. Mux-3 bez najmniejszych problemów, Krynice tragedia, jeśli moc sygnału w wartości wysokiej to zero jakości i ciągłe przycięcia. Nie wiem czy nawet istnieje taka antena która mogłaby w jednym ułożeniu odebrać Krynice w moich warunkach. Próbowałem na symetryzatorze to nawet nie łapało sygnału. Anteny które wymieniłem mają wzmacniacze wbudowane, regulowane, próbowałem zmniejszać moc, jakość nie rosła. Biquad też ze wzmacniaczem WE24A1, jeszcze mniejsze efekty. Mieszkam na TBS-ach. W ścianie mam tylko Sav, który daje w DVB-T tylko 7 podstawowych kanałów, już nawet pytałem ich czy nie proponują za jakąś odpłatnością pakietu naziemnej cyfrowej, to odpisują a maila trzeci dzień.
Pozdrawiam

Zablokowany