DVB-T w woj. lubelskim

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: Anduraki »

antena jest dobra, tylko za duże wzmocnienie masz, obniż wzmocnienie wymieniając wzmacniacz na symetryzator ewentualnie podłącz słabszy wzmacniacz.

vanessa888

Problem z Mux 2

Post autor: vanessa888 »

Witam. Kupiłam wczoraj dekoder dla dziadków. Ponieważ mam taki sam telewizor w wynajmowanym mieszkaniu, posstanowilam go wypróbować. Dekoder działa, nic się nie zacina, jednak odbiera kanały tylko z Mux 3. Przy próbie włączenia polsatu czy tvn pojawia się informacja ze program jest kodowany. Co jest przyczyną? Kompletnie się na tym nie znam! Dodam,ze dekoder sprawdzany jest w Rezszowie, a dziadkowie mieszkają w okolicach Zamościa. Boję się ze prezent będzie niewypałem....Jeszcze raz proszę o pomoc

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Problem z Mux 2

Post autor: plecho1 »

Najprawdopodobniej wyszukałeś kanały z kodowanego MUX4.
Wyszukaj kanały jeszcze raz i ustaw sobie kanały ręcznie lub ręcznie przeszukaj odpowiednie kanały.
Tu masz wykaz odpowiednich częstotliwości wszystkich multipleksów dla wszystkich nadajników:
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... rowa-dvb-t

vanessa888

Re: Problem z Mux 2

Post autor: vanessa888 »

Dziękuję za odpowiedz. Próbowałam tak zrobić, ustawiłam ręcznie częstotliwość, po chwili włączyło się ustawianie kanałów. Coś tam się wyszukało, zatwierdziłam... i jest to samo... wszystko wróciło do stanu poprzedniego... chyba po prostu będę musiała kogos poprosic zeby to zrobil :| .

kjt

Re: Problem z Mux 2

Post autor: kjt »

A co to za dekoder?

vanessa888

Re: Problem z Mux 2

Post autor: vanessa888 »

wiwa hd85

mariunio30

Problemy z zasięgiem DVB-T w okolicy Garbowa

Post autor: mariunio30 »

Witam, mam pewne spostrzeżenia odnośnie zasiegu DVB-T 15 km na pn-zach od Lublina, nadajnik Piaski 100kW oraz Ryki 20 kW. używam anteny telekom telmor digit HD 25 na TV led sony oraz na innym TV Signal HD-507. Moc sygnału z pierwszego nadajnika odpowiednio 100% natomiast z drugiego ok. 75%.
Otóż w momencie startu dvb-t odbiór był rewelacyjny, brak pikselozy i utraty sygnału. Teraz się to zmieniło, mimo podobnych parametrów jak na początku. Zauważyłem, ze zaraz po uruchomieniu odbiorników (żeby było jasne, testowałem na dwóch różnych tunerach dvb-t z dwóch nadajników jak powyżej), występuje ten sam objaw , brak sygnału lub pikseloza powodująca duże zniekształcenia i niemożliwość poprawnego odbioru. Po kilku minutach dopiero sygnał się stabilizuje i TV działa jak należy. Po wyłączeniu i włączeniu tunera dzieje się podobnie od początku.
Co jest tego przyczyną, zauważyłem, że na wskaźniku mocy sygnału po uruchomieniu tunera dvb-t są duże wahania sygnału, co jest tego powodem. Takie zachowanie stało się regułą, po kilku minutach stabilizacja sygnału...
Jest tak zarówno z Piask, siła sygnału 100%, co ciekawe sygnał jest tak silny, ze odbiór możliwy jest także na wyłączonym wzmacniaczu oraz z Ryk, słabszy (antena siatkowa, mniejsza moc nadajnika ale sięgajaca 75-80%).
Prosze o uwagi czy ktoś ma podobne odczucia i spostrzeżenia jak powyzej i od czego moze to zależeć?
Pozdrawiam
Mariusz

kjt

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: kjt »

mariunio30 pisze:Jest tak zarówno z Piask, siła sygnału 100%, co ciekawe sygnał jest tak silny, ze odbiór możliwy jest także na wyłączonym wzmacniaczu oraz z Ryk, słabszy (antena siatkowa, mniejsza moc nadajnika ale sięgajaca 75-80%).
Sam sobie odpowiedziałeś.
Masz mocny sygnał z Piask i przyzwoity z Ryk więc po co go dodatkowo wzmacniać?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: Puma »

Skoro jest odbiór nawet przy wyłączonym wzmacniaczu (odbierasz na samym kablu gdyż wtedy wzmacniacz działa jak bloker) to sprawa jest oczywista, masz za silny sygnał i następuje przesterowanie i odbiornik potrzebuje czasu aby to kompensować.

Przy tak bliskim nadajniku nie używa się wzmacniaczy a ta antena jest na dalsze odległości.
Można wyjąć wzmacniacz i wstawić symetryzator lub zamontować inną antenę (o słabszym wzmocnieniu).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: Anduraki »

albo wymienić zasilacz na regulowany i obniżyć zasilenie wzmacniacza - wtedy automatycznie zmniejszy się wzmocnienie.
Zauważyłem, ze zaraz po uruchomieniu odbiorników (żeby było jasne, testowałem na dwóch różnych tunerach dvb-t z dwóch nadajników jak powyżej), występuje ten sam objaw , brak sygnału lub pikseloza powodująca duże zniekształcenia i niemożliwość poprawnego odbioru. Po kilku minutach dopiero sygnał się stabilizuje i TV działa jak należy.
to nagrzewanie się układów (do tej pory nie wiem czy w dekoderze czy w zasilaczu) powoduje to obniżenie siły sygnału o kilka %

możliwe więc jest, że masz sygnał delikatnie przesterowany, i jak się COŚ tam nagrzeje to spada siła do takiej wartości, że tego przesterowania nie ma.

Miałem tak na Fergusonie T55, że po włączeniu siłę miałem 59, a po kilku-kilkunastu minutach zeszło do 52% - chyba to samo masz.

Sypki

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: Sypki »

Witam

Nie wiem czy w dobrym dziale piszę a chciałbym się poradzić gdyż odbiera mi tylko mux2. Dziś kupiłem tuner wiwa hd80 i żywcem podpoiłem do starego TV i bez problemów złapało MUX2 ale nie mogę złapać mux1 :/ Siła sygnału to od 30 do 40% i wszystko gra OK. Mam ok 40 do 50 km do nadajnika (mieszkam w okolicach Kraśnika). Jako totalny amator w tej dziedzinie typuje że mam źle ustawioną antenę bo jest tak mniej więcej ustawiona na lewo od Lublina (tam niema chyba żadnych nadajników) a powinna być na prawo od Lublina (Piaski). A moze coś innego źle robię więc prosił bym o jakąś wskazówkę podpowiedz. Ale zastanawiam się skoro mux1 i mux2 są na jednym nadajniku to chyba oba mux'y powinny być wyłapane a nie tylko jeden ? Chyba że ten MUX2 to skąd indziej łapie :/

THX za jakiekolwiek podpowiedzi

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: Anduraki »

łapie, łapie, obydwa multipleksy nadają z dokładnie tego samego masztu z dokładnie taką samą mocą 100KW, problem leży w ustawieniu anteny - otóż nie jest tak jakby się mogło wydawać "skoro 1 maszt to obydwa muxy powinny odbierać"

musisz poprawić ustawienie anteny:

Najlepiej ustaw sobie ten 21 kanał żebyś widział jakość i siłę i obracaj antenę aby złapać 100% jakości lub równie wysoko, potem zobacz czy nadal masz odbiór mux1(ze stabilnym odbiorem (jakość wysoka)), jeśli będzie ok to przykręć tak antenę na stałe i wyszukaj kanały mux2

Gdyby jednak po ustawieniu mux2 zniknął odbiór mux1 to musisz znaleźć kompromis w ustawieniach pomiędzy mux1 i mux2, albo najlepiej podnieść antenę, przesunąć w inne miejsce. Gdyby nie pomogło to pisz w odpowiednim temacie w tym dziale: http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=39

rekram

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: rekram »

Witam, dzisiaj kupiłem odbiornik Manta DVB-T HD (DVBT01) i mam problem z wyłapaniem jakiegokolwiek sygnału cyfrowego.

Mieszkam w Chełmie w odległości około kilometra od nadajnika w Kumowej Dolinie i około 4 km od tego na Kamenie (osiedle zachód)

Czy moglibyście wyjaśnić jakiej anteny należy użyć i gdzie ją najlepiej kierować?

Mam teraz siatkową i sygnał analogowy z Kumowej Doliny muszę wzmacniać jakimś chińskim wzmacniaczem (TVN). Trochę niefortunnie mam ustawiony blok, bo nie mam miejsca aby antenę skierować bezpośrednio na nadajnik w Kumowej, tylko przez ściany idzie.

Podłączając tuner wyłączyłem wzmacniacz, ale zero jakiejkolwiek reakcji, ani w kierunku Piask, ani Kumowej Doliny ani Kameny.

Kabel teraz nie jest ekranowany, czy ma to duże znaczenie?

Matteo87

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: Matteo87 »

Z Chełma nie nadają DVB-T. Musisz ustawić antenę na nadajnik Lublin-Piaski:
http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=107

_chris_

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: _chris_ »

rekram pisze:Kabel teraz nie jest ekranowany, czy ma to duże znaczenie?
Zasadnicze. Do DVB-T powinien być kabel antenowy z żyłą środkową o średnicy 1...1,13mm i o dużym współczynniku ekranowania (>95dB). Przy antenie na zewnątrz kabel powinien być w wykonaniu z PE do zastosowań zewnętrznych, w kolorze czarnym.
rekram pisze:Podłączając tuner wyłączyłem wzmacniacz, ale zero jakiejkolwiek reakcji, ani w kierunku Piask, ani Kumowej Doliny ani Kameny.
W podstawowych konfiguracjach ma być tak:

Dekoder (wyłączone napięcie zasilania anteny} --> zwykła wtyczka antenowa --> kabel antenowy --> antena z symetryzatorem

Dekoder (włączone napięcie zasilania anteny} --> zwykła wtyczka antenowa --> kabel antenowy --> antena ze wzmacniaczem

Dekoder (wyłączone napięcie zasilania anteny} --> wtyczka antenowa od zasilacza antenowego --> kabel antenowy --> antena ze wzmacniaczem

Zaczyna się od opcji pierwszej, a jeśli brak odbioru lub jest niestabilny, próbuje sie opcji następnych. Poszukaj po forum, było to wielokrotnie opisywane.

Kierunek na nadajnik z Piask

rekram

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: rekram »

Dzięki za informacje, dziś udało mi się wyłapać sygnał, ale jednak musiałem skierować antenę bardziej na południe (może kwestia tego, że blok mi zasłania całkowicie sygnał w dodatku mam spore wzniesienie na 35 z 40 kilometrów), kanał 33 jest ok, chociaż jest na milimetry i ma częste ścinki, piksele itp. :/
Nie łapie natomiast kanał 21, co chwila mignie mi sygnał na max i potem znów na 0.

Kupiłem antenę kierunkową ze wzmacniaczem, jest pojedyncza, zastanawiałem się nad potrójną, ale chciałem sprawdzić na tańszej.

W zasadzie to i siatkowa przy sygnale na południowy-zachód coś tam odbierała, choć nie tak dokładnie jak kierunkowa.

EDIT:
Okazało się, że kierunek na Zamość Tarnawatka łapie 98% na MUX1 i 85% na MUX2, obraz żyleta - polecam mieszkańcom mojego miasta jako niezłą alternatywę, jeśli stronę zachodnią przesłania wam kilka betonowych ścian jak mi :)

mimo wszystko jest to dość dziwne, skoro moc jest 0,5 na mux1 i 0,25 na mux2 w stosunku do Piask, a w dodatku ponad 60km i 100m niżej :O aha, bez wzmacniacza jest brak sygnału.

jeszcze dam dla porównania
Obrazek

_chris_

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: _chris_ »

rekram pisze:Nie łapie natomiast kanał 21, co chwila mignie mi sygnał na max i potem znów na 0.
uszkodzony, przesterowany lub niewłaściwie zasilony wzmacniacz.

Sprawdzałeś na antenie z symetryzatorem?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: Anduraki »

Raczej od instalacji antenowej to bardziej zalezy, ja na pasywnych antenach miałem to samo mig 100% mig 0% i tak w kółko siły góra 50% było, trochę pomajstrowałem przy ustawieniach anteny i udało się złapać stabilnie pływające 60-80% jakości(kilkanaście min może być 80% ale potem równie dobrze kilkanaście minut 60%, nie to że ciągle skacze 60-80) - niestety z odbicia i z pierwszego piętra - i pewnie dlatego tak pływało.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: belzebiusz »

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbc ... /130519471
Już pięć godzin po wyłączeniu starych urządzeń uruchomione zostaną dodatkowe, cyfrowe nadajniki rozsiewające sygnał MUX-3, które znajdą się w: Piaskach (kanał 23, zajmowany obecnie przez analogowy sygnał TVP 2), Tarnawatce (kanał 36), Łosicach (przejście z kanału 56 na 52 z jednoczesnym zwiększeniem mocy nadawania) oraz Rykach (kanał 52). Sygnał MUX-3 dostępny w Lublinie na kanale 23 zostanie przeniesiony na kanał 52.

Dodatkowo w dwóch miejscach konieczne będzie wzmocnienie sygnału. – Tzw. stacje doświetlające będą uruchomione w Kazimierzu Dolnym i Kraśniku – zapowiada Władysław Zwierzchowski, dyrektor lubelskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Bardzo dziwny ten docelowy kanał 52 w Lublinie (tymczasowy 23 to błąd bo jest przecież 25)...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T w woj. lubelskim

Post autor: Anduraki »

no to pięknie z odbioru na biquadach w Lublinie będą nici, chyba, że na double z wymiarami na średnią z 33 i 21 oraz wymiarami na kanał 52, ale jeśli by im chodziło o SFN z siedlcami to będą musieli niezłą moc podać na obu nadanikach,

Teraz u znajomego idzie na biquadzie złapać nawet sygnał z Ryk.

Zablokowany