Antena pokojowa do odbioru DVB-T

ricken

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: ricken »

no powyższe zdjęcie dużo tłumaczy :shock:
teraz już widzę na własne oczy jak to wygląda....
zatem albo "apok" albo wogle dac sobie spokój z pokojową anteną

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: Robert03 »

ricken pisze:widzę zatem większość twierdzi że to bubel.....
a myslałem, że ktoś powie że do 20km przez ściene pociągnie (mam do nadajnika przez ściane w katowicach 15km)
Bo to jest bubel warty tyle samo co dwa metry drutu. Podłącz drut do odbiornika i efekt odbiorczy będziesz miał taki sam. 15 km do nadajnika jest szansa na odbiór na widelcu lub balustradzie balkonowej ( jeśli masz balkon).
Znajomy odbiera 3 multipleksy na balustradzie (gorąca żyła kabla koncentrycznego podłączona do barierki). Jakość na wszystkich muxach 100% siła sygnału od 70% do 89%. Do nadajnika 30 km bez przeszkód :-).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: Anduraki »

qwerty pisze:Za 5 zł zrobisz taką samą antenę...
za 5 zł zrobisz lepszą nawet, biquad z 2 metrów drutu o grubości ok 2mm lub to samo czyli symetryzator(4zł)+ 2 druty, lub coś - wydaje mi się - lepszego symetryzator + drut wygięty w dipol

Marchisio
Posty: 11
Rejestracja: 13 listopada 2012, o 21:06

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: Marchisio »

Ja mam jeszcze pytanie dotyczące tych anten pokojowych do 50 zł na znanym serwisie aukcyjnym.
Jeśli mieszkam w Krakowie, tj. ok. 20 km od najbliższego nadajnika, to czy na takiej antenie da radę w miarę komfortowo coś obejrzeć? Pytam, ponieważ krytykujecie je za zbyt wygórowaną cenę jak na kawałek drucika i plastik oraz zachęcacie do własnoręcznego zrobienia takiej anteny. Otóż ja spróbowałem i efekt mi wyszedł mizerny. Dźwięk ok, obraz kiepski. Więcej napisałem w stosownym wątku. Niestety nie mam na tyle czasu, aby dalej się w to bawić, a potrzebuję antenę na już i zastanawiam się nad zakupem niedrogiej anteny pokojowej. Np. ANTENA DVB-T TV FM LAMBDA. Także ponawiam pytanie: czy nawet na takich niedrogich antenach da radę coś obejrzeć, czy jakość będzie taka sama jak na mojej źle wykonanej antenie?

_chris_

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: _chris_ »

Marchisio pisze:Jeśli mieszkam w Krakowie, tj. ok. 20 km od najbliższego nadajnika, to czy na takiej antenie da radę w miarę komfortowo coś obejrzeć?
Pamiętaj, że mux-1 oraz mux-2 nadawane w Polsce są przeznaczone z racji ich parametrów nadawania do odbiorów na antenach zewnętrznych. Mux-3, od 2014, będzie nadawany z parametrami umożliwiającymi częściowy odbiór wewnątrz pomieszczeń (duże aglomeracje miejskie).

Sumując, odbiór wszystkich mux-ów (teraz i po 2013) na antenie wewnętrznej może być na niektórych obszarach, ale nikt tego nie zagwarantuje w odniesieniu do mux-1 i 2.
Marchisio pisze: Także ponawiam pytanie: czy nawet na takich niedrogich antenach da radę coś obejrzeć, czy jakość będzie taka sama jak na mojej źle wykonanej antenie?
Kwestia jest nie w cenie anteny, a w samej antenie. Niestety, w przypadku odbiorów wewnątrz pomieszczeń, trzeba czasami przerzucić kilka różnych typów anten, aż trafi się na taką, która zapewni jakiś odbiór.

Należy też pamiętać, że trzeba znaleźć w mieszkaniu ten jeden punkt, w którym odbiór jest, a nie ten, gdzie nam pasuje obecność anteny.

Dobrze potrafią sprawować się wewnątrz mieszkań typowe, małe anteny zewnętrzne - małe Ygai, krótki logoperiodycne, etc.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: m@rtops »

ja w kuchni używałem anteny pokojowej typu "apok" ze wzmacniaczem
https://www.hurt.com.pl/prods/rtv/ant_l ... apok_4.jpg
wszystkie programy w analogu działały bez problemu (patrz profil) :D

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

_chris_ pisze:Niestety, w przypadku odbiorów wewnątrz pomieszczeń, trzeba czasami przerzucić kilka różnych typów anten, aż trafi się na taką, która zapewni jakiś odbiór.

Należy też pamiętać, że trzeba znaleźć w mieszkaniu ten jeden punkt, w którym odbiór jest, a nie ten, gdzie nam pasuje obecność anteny.
Święte słowa. Tutaj niestety trzeba samodzielnie "poeksperymentować". Jakże życie byłoby łatwiejsze, gdyby to zależało tylko od ceny czy modelu. :)

filutek1999
Posty: 25
Rejestracja: 12 października 2012, o 14:57
Odbiornik: WIWA HD 90
Instalacja antenowa: AX1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: filutek1999 »

Witam, mam takie zapytanie. Znajomy ma antenę takie wąsy + symetryzator + WIWA80, która wisi na ścianie i można odbierać na kanale 45 - częstotliwość 666Mhz (MUX2) Konin - Żółwieniec, sygnał jest bez wzmacniacza i ma siłę 75-80/68. Lecz z tego samego nadajnika nie można nic złapać na MUX1 - na kanale 55 (746MHz). Skoro pisze że nadają po 100KW więc powinno oba złapać a znajduje tylko ten MUX2 na 45. Czy da radę odebrać ten mux1?

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: penknife »

podaj długości wąsów

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: plecho1 »

filutek1999, zainteresujcie się tym tematem: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930 Ta antena sprawuje się u mnie o wiele lepiej niż symetryzator z wąsami. Złapałem na niej stabilny sygnał w bloku 40 km od nadajnika nadającego z mocą 100kW.

filutek1999
Posty: 25
Rejestracja: 12 października 2012, o 14:57
Odbiornik: WIWA HD 90
Instalacja antenowa: AX1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: filutek1999 »

penknife pisze:podaj długości wąsów
Długość wąsów to 20cm z drutu 2,5mm miedzianego...

plecho1 pisze:filutek1999, zainteresujcie się tym tematem: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930 Ta antena sprawuje się u mnie o wiele lepiej niż symetryzator z wąsami. Złapałem na niej stabilny sygnał w bloku 40 km od nadajnika nadającego z mocą 100kW.
Testowałem tą antene ale bardzo ciężko coś złapać...

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

filutek1999 pisze:Długość wąsów to 20cm z drutu 2,5mm miedzianego...
Czyli, cały 'X' ma przekątną ~43cm? Jeśli tak, to OK, choc ja bym skrócił długość wąsów do jakichś 18,5...19cm.
filutek1999 pisze:Znajomy ma antenę takie wąsy + symetryzator + WIWA80, która wisi na ścianie i można odbierać na kanale 45 - częstotliwość 666Mhz (MUX2) Konin - Żółwieniec, sygnał jest bez wzmacniacza i ma siłę 75-80/68.
Siła sygnału za mała, a jakość odbieranego sygnału w zasadzie na granicy stabilnego odbioru dla tych dekoderów. Nie podałeś odległości od nadajnika, ale to typowe przy odbiorze wewnątrz pomieszczeń.
filutek1999 pisze: Lecz z tego samego nadajnika nie można nic złapać na MUX1 - na kanale 55 (746MHz).
To już problem odbioru wewnątrz pomieszczenia. Skora mux-2 na k45 idzie marnie, to tym bardziej mux-1 na k55 ma szansę na jeszcze gorszy odbiór. Co się potwierdza.
filutek1999 pisze: Skoro pisze że nadają po 100KW więc powinno oba złapać a znajduje tylko ten MUX2 na 45.
Wewnątrz pomieszczenia? Nie ma takiego prawa, decyduje przypadek i szczęście, choć z zasady, czym wyższy kanał, tym trudniej.

W ogóle, z uwagi na charakterystyki tego nadajnika i różnicę w częstotliwościach mux-1 jest generalnie trudniej odbierany, pomimo tego, że oba mają po 100kW.
filutek1999 pisze:Czy da radę odebrać ten mux1?
Trzeba kombinować, połazić po mieszkaniu, spróbować dodać wzmacniacz. Może być i tak, że miejsca odbioru mux-1 i mux-2 będą różne...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: qwerty »

Jak dla mnie to wąsy są mocno za długie...

filutek1999
Posty: 25
Rejestracja: 12 października 2012, o 14:57
Odbiornik: WIWA HD 90
Instalacja antenowa: AX1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: filutek1999 »

A jaka powinna być długość tych wąsów ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Anduraki »

Czytałem gdzieś na tym forum 14,5 czy jakoś tak, ale musisz poszukać najlepiej.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: m@rtops »

nie mam teraz "pod ręką" ale w "apoku" jest coś około 20cm ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: qwerty »

1/4 długości fali. Jak dasz 1/2 długość fali to zysk jest taki sam tylko zmienia się charakterystyka kierunkowa (na bardziej szeroką). Zmieniając kąt zmieniasz impedancję falową i można dopasować do danej częstotliwości (u mnie najlepiej odbierało, gdy był duży kąt).
Wszelkie info: http://zt.wel.wat.edu.pl/materialy_1_ha ... enowej.pps

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

filutek1999 pisze:A jaka powinna być długość tych wąsów ?
To jest dipol szerokopasmowy i długość pojedynczego wąsa (pojedyncze ramię 'V') to ~pół długości fali przy górnej granicy pasma pracy dipola.

W ogólności dla anten z dipolami szerokopasmowymi pokrywających pasma IV/V długość pojedynczego ramienia 'V' dobiera się typowo w okolicach 18...19cm, aby uzyskać odpowiednią charakterystykę w paśmie'

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: qwerty »

Ty mówisz o wąsie jako "V" a ja jako połówka (czyli 4 elementy). ;)

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

@ qwerty: ale jaka 1/4 długości fali i jakie 4 wąsy?

Długość całego dipola po przekątnej 'X'-a to ~42...43cm, w zależności od projektu i odstępu do mocowania symetryzatora / prowadnicy.

Wąsy nie powinny być dużo krótsze niż te 18...19cm, raz, żeby nie przesuwać zanadto zysku anteny w kierunku pasm GSM, a z drugiej strony, aby oddalić się od pasm telekomunikacyjnych wokół 460MHz, bo tam dipol pracuje jako połfalowy.

Zablokowany