Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Marchisio
Posty: 11
Rejestracja: 13 listopada 2012, o 21:06

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Marchisio »

kb997 pisze:@Marchisio
W miarę poprawnie wykonana antena, postaraj się wyprostować drut, ułożyć w jednej płaszczyźnie i zachować kąty proste, ustawienie dla odbioru w polaryzacji H - kwadrat na kwadracie (taka kanciasta 8).
ok, za chwilę coś jeszcze pokombinuję. Mam nadzieję tylko, że nie puszczą zlutowane elementy, bo nie mam pod ręką lutownicy...
m@rtops pisze:
Marchisio pisze:ale obraz jest zaśnieżony
czyli szukasz analogu?
tylko to mi znalazło. W swoim TV Samsung po kliknięciu na wyszukaj kanały pojawiło się zapytanie, czy ma szukać analogu, czy cyfrowe. Dałem obydwa. Z analogu znalazło te kanały, które wcześniej wymieniłem, z cyfrowych znalazło też kilka. Pamiętam, że był tam polsta sport. Na wszystkich pojawiała się informacja: zakodowane.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: m@rtops »

Marchisio pisze:Na wszystkich pojawiała się informacja: zakodowane.
to są kanały "tv mobilnej" polsatu - ich nie odbierzesz więc musisz szukać dalej :?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

@Biniu
Przed wygięciem anteny postaraj się aby drut był prosty. Nie musisz obierać z izolacji. Cała antena ma być płaska, boki równe co do milimetra bo jeśli zachowasz "higienę" i będą problemy z odbiorem to będziemy wiedzieć, że problem nie jest po stronie anteny lecz gdzie indziej. Ja zawsze wyliczam antenę dla najsłabszego muxa a dopiero przy braku odbioru zastanawiam sie co dalej.

Biniu

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Biniu »

Obiecałem relację, więc jestem.

Sposób wykonania.
Antenkę wykonałem na częstotliwość mojego mux3 czyli 682 MHz, długość boku kwadratu 10,7cm.
Użyty drut zakupiony w Castoramie, w izolacji o przekątnej średnicy 2,5mm (w sklepie metalowym, nie mieli miedzi :roll: ). Starałem się go wykonać możliwie jak najdokładniej w tym celu narysowałem pierw projekt antenki na papierze milimetrowym, a następnie ułożyłem go na desce i w wierzchołkach kwadratów powbijałem gwoździe i w okół nich wyginałem odpowiednio drut. Izolację ściągnąłem tylko na elementach, w których miało być połączenia drutu z przewodem antenowym. Łączenia owinąłem cienkim drutem z cyny, aby były ściśle zmontowane do lutowania. Następnie nanosiłem dodatkową cyną i rozgrzaną na maksa (aż drut miedziany dość mocno parzył nawet w odległych punktach od miejsca lutowania) lutownicą lutowałem. Cyny nie żałowałem.

Dzisiaj przystąpiłem do testów, antenka znajduje się przylepiona taśmą do ramy nieużywanego okna.

Opiszę kolejne multipleksy:
MUX1 674MHz 100kW 7,6km jakość i sygnał 100%
MUX2 498MHZ 100kW 7,6km jakość i sygnał bardzo słabe, w oryginalnym oprogramowaniu prawie nie łapie, Altdvb nie umiałem skonfigurować (nie zagłębiałem się), w Progdvb w ogóle nie łapie mi tego multipleksu. Sygnał odbiera jedynie Windows Media Center (nie wiem jak w nim sprawdzić jakość i moc, ale wizualnie nie odbiega od mux1). Odbiera jedynie wtedy gdy antena jest skierowana na MUX1/MUX2, przekręcę nieco na MUX3 i zanika sygnał, na szczęście przy przyklejeniu do ramy okna jak jest najwygodniej i najmniej widocznie, sygnał jest!
MUX3 682 0,4kW 4,4km jakość i sygnał 100%.


Podsumowując:
Odbieram 18 kanałów (wliczając TVP1HD i TVP2HD), nie wiem czemu pojawiło mi się TVPInfoWarszawa, odbiera najsłabiej ze wszystkich (dość duża pixeloza, ale bez tragedii, jakość lepsza niż kiedyś się na CD filmy zgrywało). Jestem bardzo zadowolony, bo na antenę wydałem 7zł (słownie siedem złotych polskich).


Do dyskusji poddaję kwestię słabego odbioru mux2 (trzeba się naszukać odpowiedniego miejsca, przesunę o 10cm w bok antenkę i nie odbiera, a mux1 i mux3 dalej pozostają na 100%), choć mi to nie przeszkadza w niczym, bo finalnie to właściwe miejsce znalazłem, ale jestem dość dociekliwy. Czy jest to wina rozpiętości częstotliwości, która jest dość znaczna i wynosi 182MHz. Czy w takim wypadku lepszy rezultat dałoby zbudowanie anteny o długości boku kwadratu większej, np na około 600MHz bok 12? Wydaje mi się, że właśnie fakt, że antena zbudowana na 682MHz, a MUX2 ma 474 powoduje te problemy, ponieważ umiejscowienie i moc nadajnika takie samo jak MUX1, który odbiera wzorowo.


Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki.

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

@ Biniu: Twój problem z odbiorem mux-2 (k24) to zapewne splot okoliczności - słabe parametry biquada na tak dużej odległości od częstotliwości rezonansowej (mały zysk, szeroka wiązka przednia, dopasowanie), nieprzewidywalne warunki propagacji sygnałów wewnątrz pomieszczenia, zwłaszcza w zabudowie miejskiej, możliwy jest również wpływ zakłóceń na k24 od transmisji telekomutacyjnych z pasma 460MHz.

Trzeba eksperymentować... :D

Biniu

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Biniu »

_chris_ pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Zapewne tak jest. W innym mieszkaniu w odległości niecałego km od nadajnika kanału 24 i 46, na 4 piętrze w bloku otoczonym wieżowcami mux1 i mux2 odbierały bardzo dobrze.

Gdyby antena była zamontowana jako zewnętrzna powinno być lepiej? (pytam z ciekawości, bo jestem w 100% usatysfakcjonowany z tego co mam).


Aha dodam jeszcze, że MUX1 i MUX3 odbierają bez względu na to czy antena jest ustawiona pionowo, poziomo, czy leży na płasko. MUX2 i k24 są wymagające i chcą pionowo ;)

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

Biniu pisze:W innym mieszkaniu w odległości niecałego km od nadajnika kanału 24 i 46, na 4 piętrze w bloku otoczonym wieżowcami mux1 i mux2 odbierały bardzo dobrze.
tak to już jest w zabudowie wielkomiejskiej - tu jest, a obok, nie ma...
Biniu pisze:Gdyby antena była zamontowana jako zewnętrzna powinno być lepiej?
tak, i to zdecydowanie.
Biniu pisze:Aha dodam jeszcze, że MUX1 i MUX3 odbierają bez względu na to czy antena jest ustawiona pionowo, poziomo, czy leży na płasko. MUX2 i k24 są wymagające i chcą pionowo ;)
to głównie kwestia poziomów sygnałów. 1 i 3 mają widać akurat dobre, albo i bardzo dobre, a 2 - takie sobie...

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: m@rtops »

@Biniu
zrobiłeś antenę pod mux3 (47k) i równie dobrze odbierasz mux1 (k46) - więc jeśli mux2 stwarza problem (k24) to może by się pokusić o antenę dla jakiegoś "pośredniego" kanału zbliżonego bardziej do mux3 (0,4kW) np.38-40? :?

Biniu

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Biniu »

Na razie jest OK. Problem k24 nie przeszkadza, bo znalazłem punkt, w którym daje radę. Zobaczymy jak przyjdą opady śniegu czy deszczu, jak będą problemy to zamontuję na antenie ekran, bo to chyba także pomaga jak tutaj wyczytałem gdzieś na początku. Jak nie da rady z ekranem to będę myślał nad budową nowej na jakieś 620MHz, bok długości 11,7. Szkoda, że nie można stworzyć jakiejś hybrydy zarówno na k24 i 47 :)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Można. Podwójny biquad. Środkowe kwadraty na kanał 24 a zewnętrzne na 47 i powinno hulać wszystko w tym zakresie.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

kb997, możesz mi powiedzieć jaki zysk ma antenka złożona z 8 wąsów(czytaj podwójna antena z wąsami), tam wrzuciłem zdjęcie w temacie najlepsze anteny pokojowe kiedyś.

Jestem ciekaw jaki zysk miała by antena poszóstna(czy jak to napisać) z wąsami jeśli założymy ze impedancja to idealne 300 ohm - czy będzie ona miała większy zysk od quadosa (6)?

W tamtej antenie pomiędzy górnymi wąsami a dolnymi wąsami były odwrócone druty(zamienione kolejnością)
Wiem, że bawiłeś się tym programikiem do konstrukcji anten, czy mógłbyś sprawdzić jaki jest zysk dla tej anteny.
Interesuje mnie antena taka jak na tym filmiku http://www.youtube.com/watch?v=yTBgStRDvgs
w ten sposób http://www.youtube.com/watch?v=veNwqoHaCqo

Mutango

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Mutango »

Biniu pisze:Użyty drut zakupiony w Castoramie, w izolacji o przekątnej średnicy 2,5mm
Czy aby na pewno jest to średnica? Czy może pole powierzchni przekroju 2.5mm2 (wtedy średnica jest znacznie mniejsza).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

@up miałeś na myśli średnica samego drutu czy średnica przewodu (drut + izolacja)

myślę, że jeśli chodzi o przewody ydy to podawane wymiary są średnice przewodów a nie samego drutu wewnątrz.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

@Anduraki
Wrzuć screeny tych anten, bo jestem na takim zadupiu, że internet chodzi mi 64 w porywach 128 kilo więc nawet na Tapatalku czekam bardzo długo na wyświetlenie się strony a co dopiero na youtubie. (Kurde wybrałem się do dziczy bez kabli, wtyczek i lutownicy. Z kawałka znalezionego drutu zrobiłem zig-zaga i wetknąłem go w gniazdo komórki bo bez tego to nawet Tapatalk nie chodził)

Biniu

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Biniu »

Mutango pisze:
Biniu pisze:Użyty drut zakupiony w Castoramie, w izolacji o przekątnej średnicy 2,5mm
Czy aby na pewno jest to średnica? Czy może pole powierzchni przekroju 2.5mm2 (wtedy średnica jest znacznie mniejsza).
Zmierzyłem teraz ten drut i faktycznie jest to ~1,8mm. Chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie... :|

No nic ten działa, a jak będzie kicha to zrobię podwójnego biquada na 24 i 47.


ale się wkurzyłem

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: plecho1 »

Biniu, taki drut też może być, antena będzie dobrze odbierać, jedynie cała konstrukcja będzie delikatniejsza.

Biniu

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Biniu »

plecho1 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Działać działa. Tylko wedle http://www.changpuak.ch/electronics/bi_ ... signer.php
drut powinien mieć 3,24mm średnicy (gościu powiedział mi, że ma 2,5mm a następne 4 to wziąłem 2,5), błąd zrobiłem, że nie dopytałem czy to na pewno nie jest pole powierzchni, a średnica.

Chciałem wykonać wszystko jak najdokładniej wykonać, a tutaj tak ciała dałem, wstyd.

W każdym razie w okolicę świąt zrobię sobie prezent i wykonam podwójnego biquada jak kb997 opisał (chyba nie jest to o wiele trudniejsze niż pojedynczy?), wsadzę go w jakąś puszkę i zamiast lutować od razu cały przewód to przylutuję tylko złączkę (nie wiem jak to się fachowo określa, więc przepraszam jeśli fachowców rażę stosując taką prostacką nomenklaturę) by można przewód antenowy podpinać dowolny.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Spokojnie biniu. Ten poniekąd świetny kalkulator jest pomyślany dla WiFi i podobnych częstotliwości. Z cieńszego drutu antena jest "sprawniejsza" i tylko problem jest z zachowaniem jej sztywności. To, że ja do konstrukcji biquadów użyłem 6mm2 czy grubszy to akurat nie świadczy, że taka antena jest lepsza. Faktycznie wypróbuj podwójnego biquada. Sporo FAQ znajdziesz u wuja googla.

Biniu

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Biniu »

kb997 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Dokładnie będę musiał przysiąść jeden sobotni wieczór, wszystko poczytać i podjąć decyzję czy lepszym rozwiązaniem dla tak szerokiej rozpiętości będzie konstrukcja podwójnego biquada, czy pośredniego pojedynczego.
Ten co mam obecnie powiedzmy jest taką wersją beta, która daje bardzo optymistyczne rokowania dotyczące wersji finalnej.


Oczywiście pojawię się tutaj z pytaniami przed samym wykonaniem jak już wszystko obmyślę i "zaprojektuję" by nie odwalić kaszanki.

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

@ Biniu: w ogólności czym mniejsza średnica drutu z którego wykonany jest dipol, tym większa dobroć dipola, czyli tym szybciej opada zysk dipola przy odstrojeniu od częstotliwości rezonansowej.

Czyli, mniejsza średnica dla anten wąskopasmowych (powiedzmy kilka kanałów), większa średnica dla anten szerokopasmowych - nie mylić z "szerokopasmowością siatek'", bo to inne bajki są... :D

To tak trochę w uproszczeniu, ale ten cienki drut spowodował u ciebie dodatkową stratę na zysku anteny na dalekim k24.

Zablokowany