Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

rafcio77

Brak odbioru TVP1,TVP2-MUX1.

Post autor: rafcio77 »

Witam.Z dnia na dzień utraciłem możliwość odbioru cyfrowego kanałów nadawanych z MUX1(TVP1,TVP2 itd.)Odbieram tylko pakiet MUX2.Po przełaczeniu na sygnał analogowy 1,2 odbierają bez problemu.Moja lokalizacja to Nisko woj.podkarpackie.Proszę o możliwe wytłumaczenie dlaczego tak się stało.Dzięki.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: kemi73 »

Może jakieś info na temat kanału na którym odbierałeś MUX-1 czy na pewno na kanale 42 ?.

rafcio77

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: rafcio77 »

Tego nie wiem,ale wiem,że odbierałem.Co do jakości sygnału to mam taką informację:
Częstotliwość kanału-36
Częstotliwość(Mhz)-594
Pasmo:8M
Jakość-pełna skala.
Dekoder Technisat CE-T.
Tylko w tym zakresie mam jakość na maksimum.Gdy ręcznie zmieniam częstotliwość to nic się nie dzieje,brak sygnału.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: kemi73 »

No to nie odbierasz tego z Suchej Góry a to co podałeś to MUX2 z Kielc. Przeskanuj kanał 42 na nim jest mux1 a na kanale 32 masz MUX2.
Ostatnio zmieniony 20 listopada 2012, o 22:05 przez kemi73, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: K63 »

Masz zapewne antenę ustawioną na Kielce-Św. Krzyż i Tarnobrzeg. Szukaj więc mux-1 na k.37 z Tarnobrzega lub na k.62 z Kielc.

rafcio77

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: rafcio77 »

Nic nie mogę zrobić.Na kanale 42 cisza.Może spróbuję przestawić antenę?

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: Przecin »

Masz problem z synchronizacją sygnału mux1 nadawanego w SFN. Dla Ciebie mux1 nadają nadajniki w Tarnobrzegu i Leżajsku na kanale 37. Spróbuj ruszyć trochę anteną. Możliwe, że ustawienie jej w stronę Leżajska poprawi Ci sygnał. Jeżeli po przeztawieniu anteny w stronę Leżajska zniknie Ci mux2, to jest on tam nadawany na kanale 61.

rafcio77

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: rafcio77 »

Dzięki.Tak właśnie zrobię.Dam znać czy coś się zmieniło po przestawieniu anteny.

rafcio77

Re: Odbiór DVB-T w woj. podkarpackim

Post autor: rafcio77 »

Okazało się,że to wina anteny.Przestawiła się delikatnie.Po ustawieniu odbieram wszystkie 15 kanałów.Dzięki za pomoc.Temat do zamknięcia.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

PLAN SIECI MUX-3

Post autor: a.d. »

Plan sieci Mux-3(allotment K29 płd.Podkarpacie) koordynowany przez UKE miedzynarodowo.

K29 MUX-3 RTCN Krosno Sucha Góra 50dBW (100KW) H D
K29 MUX-3 Solina Góra Jawor 43dBW (20KW) H ND
K29 MUX-3 TSR Bircza Góra Kamienna 10dBW (10W) H D
K29 MUX-3 TSR Cisna Góra Potoczyszcze 10dBW (10W) H D
K29 MUX-3 TSR Dynów Góra Winnica 14.9dBW (30W) H D
K29 MUX-3 TSR Hoczew Góra Czekaj 12.6dBW (18W) H D
K29 MUX-3 TSR Komańcza Góra Krymieniec 11.1dBW (13W) H D
K29 MUX-3 TSR Krzemienna Góra Mały Dział 10dBW (10W) H ND
K29 MUX-3 TSR Jaśliska Posada 13dBW (20W) H D
K29 MUX-3 TSR Rzepedź Góra Sokoliska 14dBW (25W) H ND
K29 MUX-3 TSR Sanok Góra Parkowa 10dBW (10W) H ND

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: PLAN SIECI MUX-3

Post autor: axelmateuss »

No proszę, czyli jednak bez przemienników się nie obejdzie... Bardzo duży SFN się szykuje. Pewnie koniec końcow i z resztą MUX-ów UKE będzie musiało w ten sposób zrobić. Ciekawa informacja a.d., dzięki. Czekamy więc na oficjalne info w sprawie.

ntcdvb

Re: PLAN SIECI MUX-3

Post autor: ntcdvb »

Nic nowego nie odkryto, UKE i Emitel będą dążyć do dużej ilości nadajników i przemienników to w ich interesie. Niestety to nadawcy decydują gdzie nadają oraz to oni płacą za usługę.
Wg informacji z koordynacji międzynarodowych ustalonych nadajników i przemienników pod MUX3 jest bardzo dużo, ale TVP płaci z naszych pieniędzy za nadawanie (abonament), ale nadawcy komercyjni muszą liczyć koszty i nie będzie takiej sieci MUX2 i MUX1.
Podane informację przez kolegę a.d. to oficjalne i w pełni wiarygodne źródło, to pokazuje co UKE ustaliło dla MUX3 ale i dla MUX2 są ustalenia np. (MUX2 k.37 z RTON Lubań/Nowa Karczma) ale nadawcy komercyjni nie korzystają z tej możliwości i nie widać zainteresowania dotarcia do odbiorców.

Dig Dug

Re: PLAN SIECI MUX-3

Post autor: Dig Dug »

Przecieć MUX-2 jest traktowany przez nadawców prywatnych jako odtworzeniowy po planowanym wyłączeniu analogu. Jak najmniej wydać na NTC, bo dopiero na SAT są zyski.

Bartt

Re: PLAN SIECI MUX-3

Post autor: Bartt »

a.d. pisze:Plan sieci Mux-3(allotment K29 płd.Podkarpacie) koordynowany przez UKE miedzynarodowo.

K29 MUX-3 RTCN Krosno Sucha Góra 50dBW (100KW) H D
...
Ch-ka kierunkowa. To mnie trochę martwi. Nie wiem jakie będą wytłumienia, ale jeśli większe niż 3 - 4dB to emisja będzie musiała być prowadzona z mniejszą mocą, bo system na Suchej Górze jest praktycznie dookólny (tłumienie max. 3 - 4dB) :(

Ponadto z takich ważniejszych TSR-ów (moc analogu na UHF 50 lub 100W ERP) brakuje mi tu:

*Strzyżów/Działy: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=213
*Ustrzyki Dolne/Góra Gromadzyń: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... php?pid=67
*Stuposiany/Góra Czereszna: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=214
*Zatwarnica/Góra Wierszek: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... php?pid=70
*Dukla/Teodorówka: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=308

Nie wiem co jest tego powodem, być może w przypadku emisji DVB-T te obiekty nie są już potrzebne lub będą uruchomione później w razie konieczności :?:

No i na liście nie ma Baranówki. Czy to znaczy że miasto Rzeszów będzie należało już do obszaru PK1 - SFN k26 - m.in. nadajniki Leżajsk, Przemyśl :?:

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: PLAN SIECI MUX-3

Post autor: a.d. »

Bartt pisze:
a.d. pisze:Plan sieci Mux-3(allotment K29 płd.Podkarpacie) koordynowany przez UKE miedzynarodowo.

K29 MUX-3 RTCN Krosno Sucha Góra 50dBW (100KW) H D
...
Ch-ka kierunkowa. To mnie trochę martwi. Nie wiem jakie będą wytłumienia, ale jeśli większe niż 3 - 4dB to emisja będzie musiała być prowadzona z mniejszą mocą, bo system na Suchej Górze jest praktycznie dookólny (tłumienie max. 3 - 4dB)
  • Z obiektu Sucha Gora emisja Mux-3 z mocą 100KW ERP bedzie prawdopodobnie prowadzona z zastepczego systemu antenowego(tak jak to było na obiekcie Katowice-Kosztowy) zlokalizowanego niżej z wytłumieniami na północ.
Bartt pisze:No i na liście nie ma Baranówki. Czy to znaczy że miasto Rzeszów będzie należało już do obszaru PK1 - SFN k26 - m.in. nadajniki Leżajsk, Przemyśl :?:
  • Centralnym obiektem dla allotmentu K26 stanie sie stacja Leżajsk-Giedlarowa z ktorej to stacji moc Mux-3 koordynowana jest na dosyc wysokim poziomie 70KW ERP z charakterystyką promieniowania ND
  • K26 Mux-3 Leżajsk Giedlarowa 48.5dBW (70KW) H ND
  • oraz Przemyśl:
  • K26 Mux-3 RTCN Przemyśl Tatarska Góra 43dBW (20KW) H D
  • dla Przemyśla prawdopodobnie(tego dokładnie jeszcze niewiem) tez jest koordynowany K29 z mocą 20KW ERP H D

Bartt

Re: PLAN SIECI MUX-3

Post autor: Bartt »

No to dziwne że nie ma nic o Baranówce, bo ani Sucha Góra, ani tym bardziej Giedlarowa, nie zapewniają dla Rzeszowa poziomu sygnału mux-3 umożliwiającego odbiór wewnątrz pomieszczeń :o . A takie wymagania ma TVP dla mux-3 w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców do których Rzeszów też się zalicza ;) .
Tak więc (jeśli TVP nie zmieniła tych kryteriów) powinna być emisja mux-3 z Baranówki. Pozostaje tylko pytanie czy na k29, czy 26 i z jaką mocą :?:

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: PLAN SIECI MUX-3

Post autor: a.d. »

  • W zamieszczonym wyżej wykazie minimalną wiekszośc lokalizacji(stacji małej mocy) do koordynacji zaproponowała TVP a reszta została dołożona przez UKE,
  • myśle że po przeprowadzeniu pomiarow sygnału na obszarze Podkarpacia, lista stacji małej mocy bedzie zwiekszona.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: PLAN SIECI MUX-3

Post autor: viva0 »

Mnie też zdziwiło o braku Baranówki widze że kombinować nic nie będą,a szkoda mogli by po rozbudować i zwiekszyć nadajnik,lub dać mux3 na Magdalence,ponieważ jest wyższy teren a szkoda że odbiór obecny jest dość słaby w terenie rzeszowskim i bardziej odbiór mocny jest na mux3 choć i tu jest problem bo budynki ściany grube sasłaniają odbiór.Posiadam obecnie TVMobilną w komórce tylko DVB-t bez kanałów HD i muxu4 od CP i dodam że cieżko jest odbiorem jest niektórych częściach rzeszowa.Jestem ciekaw kiedy uuruchomią ten mux3 i co z mux1 to by mogli by teraz zwiekszyć a tak to czekają niewiem na co?Dodam że cudem odbieram mux2 do pomiedzy 50 a 60% odbioru.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: PLAN SIECI MUX-3

Post autor: Domel28 »

Ciekawe jaki bądzie odbiór MUX3 z S.G w południowych częściach woj. Świętokrzyskiego pomimo analogowej TVP 2 na sąsiednim k.28 ze św. Krzyża o mocy 1MW. MUX2 odbieram w tej chwil bardzo dobrze z S.G trochę gorzej jest z MUX 1.
P.S fajnie byłoby mieć w marcu komplet MUX-ów:)

julek

Re: PLAN SIECI MUX-3

Post autor: julek »

a.d. pisze: Centralnym obiektem dla allotmentu K26 stanie sie stacja Leżajsk-Giedlarowa z ktorej to stacji moc Mux-3 koordynowana jest na dosyc wysokim poziomie 70KW ERP z charakterystyką promieniowania ND
i to mi się bardzo podoba, Giedlarowa jest dla mnie i dla wielu mieszkańców w miejscowościach obok mojej jedynym sensownym nadajnikiem. Mimo większej odległości i podobnego terenu dużo lepiej jest odebrać 10kW z Leżajska niż 100 z suchej góry. Trzeba działać i naciskać na jak najszybsze rozpoczęcie emisji, bo niewątpliwie Giedlarowa to nadajnik z którego można pokryć dużą część podkarpacia

Zablokowany