Zwrotnica antenowa

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: K63 »

Osobiście nigdzie nie spotkałem, ale możesz zamówić http://www.waldiantena.com.pl/zamow.php

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: bogdanzieba »

Kurcze myślałem, że są "fabryczne". Mam MM-307 ale ona może zsumować 2 antenki UHF.

_chris_

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: _chris_ »

no jak nie, jak tak... "sumator sygnału zew. S-3" :D

Ale, jak masz już MM-307, to ja dodałbym pierwszy sumator (np.: RS-02) sumujący dwie anteny z silniejszymi sygnałami, a potem tę sumę dosumowałbym z trzecią anteną na MM-307. W ten sposób w dwóch torach byłoby po około 7...8dB straty na sygnale, a na trzecim torze około 4dB.

Tyle, że sumowanie trzech anten, i to jeszcze mix-u aktywno - pasywnego to może być niezła zabawa. Wszystko zależy od rozłożenia kierunków, mocy nadajników i typów anten.

A nie da się dwu kierunków z jednej anteny - listkiem głównym (pierwszy kierunek) + bocznym / tylnym (drugi kierunek) oraz drugą anteną z trzeciego kierunku?

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: Maciejek »

Osobiście tak sumuję. Czyli zwrotnica Alcada MM307 plus do tego rozgałęźnik Telmoru RM-2F podłączony jako sumator. Anteny wyłącznie pasywne i silnie kierunkowe 2x ATX-55 oraz Polaris 60. Wszystko działa idealnie; nawet analogi są bez odbić. Polecam więc rozwiązanie zaproponowane przez kolegę @chrisa. :)

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: bogdanzieba »

A nie lepiej dokupić kolejną MM-307?

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: Maciejek »

Wydaje mi się, że można ale to zbędny wydatek. Ja stosuję zwrotnicę tylko z jednego powodu: ponieważ mam do niej oprócz anten UHF podłączoną również antenę UKF, w przeciwnym wypadku stosowałbym wyłącznie sumatory (które de facto zawiera wymieniona zwrotnica).

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: bogdanzieba »

Czyli ta zwrotnica/sumator AMS RSI-02 jest dobra dla mojego rozwiązania?

Znalazłem na alledrogo takie pozwalające zsumować sygnał z trzech anten UHF, co myślicie?

1. nr aukcji: 2249983159
2. nr aukcji: 2225939566

Czy może lepiej taki coś zastosować?

edit: 05.04.2012r.

Znalazłem taki sumator na 3 antenki UHF: AMS

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: Tharazi »

Witam!
Szukam pomocy w doborze sumatora/zwrotnicy. Chcę połączyć dwie anteny atx-91 obie posiadają przedwzmacniacz. Jedna antena ma odbierać-analog: 22, 30, 34, 58k i cyfrową: 45 i 55k. A druga samą cyfrową na kanałach 25, 35 i 57k.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: bogdanzieba »

Zobacz TUTAJ albo TUTAJ

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: K63 »

Tharazi pisze:Witam!
Szukam pomocy w doborze sumatora/zwrotnicy. Chcę połączyć dwie anteny atx-91 obie posiadają przedwzmacniacz. Jedna antena ma odbierać-analog: 22, 30, 34, 58k i cyfrową: 45 i 55k. A druga samą cyfrową na kanałach 25, 35 i 57k.
Przy takiej konfiguracji, bezpieczniej by było zastosować (zamówić) zwrotnicę z pułapkami, dedykowaną pod ten właśnie układ kanałów, aby anteny na wzajem się nie zakłócały.

koncziko

ZWROTNICA RTV / 4xSAT AXING SWE 4-01

Post autor: koncziko »

Witam.Czy do tej zwrotnicy-ZWROTNICA RTV / 4xSAT AXING SWE 4-01-mozna podlaczyc antene tv z przedwzmacniaczem antenowym i zasilaczem czy tylko symetryzator antenowy i ewentualnie jak podlaczyc.Prosze o odpowiedzi i pozdrawiam.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: ZWROTNICA RTV / 4xSAT AXING SWE 4-01

Post autor: adac »

Można tak i tak, ale ze względu na tłumienie w kanale naziemnym lepiej dać jakiś wzmacniacz antenowy.
Może to być przelotowy, np. Fte LG-100 albo mocniejszy Dse Tla 200A.
Wejście (Terr) nie przenosi zasilania , więc należy przed nim użyć zwrotnicy zasilającej, np. AZS-04/1, przesyłając napięcie w kierunku: od Axing SWE do wzmacniacza antenowego.

watchman

Dobór odpowiedniej zwrotnicy antenowej

Post autor: watchman »

Witam,

chciałbym prosić osoby obeznane w temacie instalacji antenowych o pomoc w doborze odpowiedniej jak mi się wydaje zewnętrznej zwrotnicy antenowej do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej z dwóch kierunków.
Mieszkam na obrzeżach Poznania, a dokładniej okolica Toru Wyścigowego „Poznań”. Chciałbym uzyskać możliwość odbioru MUXu 1, MUXu 2 i MUXu 3 z oddalonego ode mnie o ok. 38 km w linii prostej RTCN Śrem, a także MUXu 4 z oddalonego ode mnie o ok. 13 km w linii prostej nadajnika na kominie EC Karolin w Poznaniu.

Do tej pory do odbioru analogowego jak i cyfrowego służyła mi niezawodnie ok. 10- letnia zewnętrzna zwrotnica BADMOR skonstruowana specjalnie na warunki odbioru TV w Poznaniu i okolicach.

Obrazek

Teraz jednak w miejsce sygnału analogowego odbieranego z SLR Piątkowo, chciałbym odbierać sygnał w/w MUXu 4 z EC Karolin. Po przestawieniu anteny kierunkowej 14- elementowej, z której dotychczas ściągałem sygnał TVNu z SLR Piątkowo na polaryzację pionową i delikatnym jej przestawieniu w stronę Karolina nie łapię niestety sygnału MUXu 4. Powodem tego jak się domyślam jest moja aktualna zwrotnica, która wyłapuje jedynie częstotliwość analogowego TVNu z Piątkowa. Dlatego też pomysł jej wymany na taką odbierającą jak się domyślam pełne pasmo UHF z dwóch kierunków, zwrotnica owa mogłaby również posiadać pasmo FM/DAB. Używam 2 anten kierunkowych 14- elementowych ( jedna skierowana na Śrem, druga na Piątkowo) a także jednej mniejszej anteny kierunkowej, specjalnie do odbioru niskich częstotliwości ze Śremu.

Obrazek

Nie stosuję wzmacniacza sygnału. Po wyjściu ze zwrotnicy kabel koncentryczny wchodzi w zewnętrzny rozgałęźnik sygnału na dwa telewizory.

Czy prawidłowo wnioskuję, że powodem nie wyłapywania sygnału MUXu 4, jest odbiór przez moją zwrotnicę jedynie częstotliwości analogowego TVNu z nadawanego z Piątkowa i wycinanie pozostałych częstotliwości?
Ostatnio zmieniony 23 listopada 2012, o 10:45 przez watchman, łącznie zmieniany 1 raz.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Dobór odpowiedniej zwrotnicy antenowej

Post autor: plecho1 »

A może wystarczy jedna antena do wszystkiego, spróbuj ustawić antenę tę z największym zyskiem na nadajnik nadający MUX1 MUX2 i MUX3, podłącz ją bezpośrednio do telewizora i przeskanuj pasmo.

watchman

Re: Dobór odpowiedniej zwrotnicy antenowej

Post autor: watchman »

To są anteny silnie kierunkowe, a kąt pomiędzy antenami mam ok 90 stopni, poza tym MUX 4 nadaje w polaryzacji pionowej, więc raczej szkoda mojego czasu na takie próby.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Dobór odpowiedniej zwrotnicy antenowej

Post autor: plecho1 »

Żebyś nie podchodził tak profesjonalnie do tematu, to na takie warunki zaproponował bym nową pasywną antenę typu "siatka" jakiegoś uznanego producenta, ustawioną tak jak poprzednio zaproponowałem. Przy obecnych warunkach taka antena spokojnie powinna sobie poradzić chociaż bez testów nie da się tego na 100% stwierdzić.

_chris_

Re: Dobór odpowiedniej zwrotnicy antenowej

Post autor: _chris_ »

watchman pisze:Czy prawidłowo wnioskuję, że powodem nie wyłapywania sygnału MUXu 4, jest odbiór przez moją zwrotnicę jedynie częstotliwości analogowego TVNu z nadawanego z Piątkowa i wycinanie pozostałych częstotliwości?
Trzeba by znać częstotliwości obu nadajników oraz parametry samej zwrotnicy (nie wspominając o antenie, ale zakładam, że pracuje w paśmie k21...69), ale na 99,9% tak zapewne jest, jak myślisz.
watchman pisze:Dlatego też pomysł jej wymany na taką odbierającą jak się domyślam pełne pasmo UHF z dwóch kierunków, zwrotnica owa mogłaby również posiadać pasmo FM/DAB. Używam 2 anten kierunkowych 14- elementowych ( jedna skierowana na Śrem, druga na Piątkowo) a także jednej mniejszej anteny kierunkowej, specjalnie do odbioru niskich częstotliwości ze Śremu.
Do łączenia anten dla odbioru DVB-T używa się standardowo sumatorów. Do dołączenia tak zsumowanych anten z sygnałem VHF/DAB oraz FM potrzeba zwrotnicy pasmowej. Przykładowe zwrotnice-sumatory na taką okoliczność:
UHF+UHF+VHF/FM
UHF+UHF+VHF+FM
ZA-101M: UHF+UHF+DAB+FM
watchman pisze:To są anteny silnie kierunkowe, a kąt pomiędzy antenami mam ok 90 stopni, poza tym MUX 4 nadaje w polaryzacji pionowej, więc raczej szkoda mojego czasu na takie próby.
Patrząc na zdjęcia, to nie są to anteny o jakichś komicznych szerokościach wiązki przedniej, raczej lokowałbym je w klasie średniej.
Przenik polaryzacji w tego typu antenach to z reguły kilkanaście dB, więc jak najbardziej, w przypadku silnych sygnałów (a takie miewa lokalnie Mobilna), możliwy jest odbiór z polaryzacji V (Mobilna), na antenie ustawionej w H (muxy-1...3).

Niezależnie, odbiór z nadajników znajdujących się pod kątem do kierunku głównego anteny jest jak najbardziej możliwy, z wykorzystaniem charakterystyk anteny (listki boczne i tylne).

W sumie, możesz podpiąć jedną antenę bezpośrednio pod dekoder i popróbować. Nic nie tracisz. Nie da się uzyskać stabilnego odbioru, będzie zestaw.
Ostatnio zmieniony 23 listopada 2012, o 10:50 przez _chris_, łącznie zmieniany 1 raz.

watchman

Re: Dobór odpowiedniej zwrotnicy antenowej

Post autor: watchman »

Panowie dziękuję za odzew i Wasze propozycje.

Właśnie dzisiaj z rana pomyślałem o sumatorze w miejsce mojej starej zwrotnicy i miałem pytać, czy czasem taki sumator http://www.ast-anteny.com.pl/rozgalezni ... kat-1.html nie byłby w sam raz na moje potrzeby _chris_, co o tym myślisz?

Pod jedno wejście chciałem podpiąć antenę ściągającą MUX 1, MUX 2 I MUX 3, pod drugie wejście antenę na MUX4 i pod trzecie wejście w przyszłości antenę radiową. Tę najmniejszą antenę, na niskie częstotliwości zdemontuję podczas planowanej modernizacji, bo używałem jej jedynie do odbioru analogowego TVP1. Czy to ma szansę powodzenia, czy jednak do połączenia anten tv z anteną radiową muszę mieć, którąś z zaproponowanych przez Ciebie zwrotnic?

_chris_

Re: Dobór odpowiedniej zwrotnicy antenowej

Post autor: _chris_ »

watchman pisze:Właśnie dzisiaj z rana pomyślałem o sumatorze w miejsce mojej starej zwrotnicy i miałem pytać, czy czasem taki sumator http://www.ast-anteny.com.pl/rozgalezni ... kat-1.html nie byłby w sam raz na moje potrzeby _chris_, co o tym myślisz?

Pod jedno wejście chciałem podpiąć antenę ściągającą MUX 1, MUX 2 I MUX 3, pod drugie wejście antenę na MUX4 i pod trzecie wejście w przyszłości antenę radiową.
Nie nadaje się. Pisałem wyżej - anteny DVB-T łączone sumatorem, anteny DVB-T z FM muszą być łączone przy pomocy zwrotnicy antenowej. Przy sumowaniu anteny FM z anteną(mi) UHF zwykle są zakłócenia utrudniające stabilny odbiór DVB-T.

Więc powinna być zwrotnica antenowa podobna do tych, które wymieniłem: sumator 2 x UHF pluz zwrotnica na FM.

watchman

Re: Zwrotnica antenowa

Post autor: watchman »

Słuchajcie, mam aktualnie dwie anteny DPM HN51F skierowane w taki oto sposób:

Obrazek

Ta po lewej skierowana jest na Śrem, a ta po prawej skierowana jest na Karolin (MUX 4). W takim układzie ściągam MUX 1 ze Śremu i MUX 4 z Karolina i z ich odbiorem nie mam problemu, nie odbieram natomiast ani MUXu 2 ani MUXu 3 ze Śremu, paski jakości sygnału przy tych dwóch MUXach mam na 0%, macie może pomysł, jaka może być tego przyczyna?

Kable koncentryczne z tych anten schodzą do rozgałęźnika/sumatora takiego rodzaju http://satstudio.com.pl/rozgaleznik-spl ... cPath=3_61, a przy telewizorze podłączyłem taki wzmacniacz http://www.solid-polska.pl/index.php?id ... m=2&idg=76 z takim zasilaczem http://www.acme.com.pl/zasilacz-zs-12-100-zolan.html

Profil terenu od nadajnika w Śremie:

Obrazek

Anteny zawieszone mam na ok 8 metrach od ziemi, odległość od nadajnika ok 37.5 km.

Jest to okolica "Toru Poznań" gdzie sygnał wszystkich 4 MUXów powinien spokojnie docierać.

Zablokowany