Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Mutango

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Mutango »

Biniu pisze: Chciałem wykonać wszystko jak najdokładniej wykonać, a tutaj tak ciała dałem, wstyd.
Średnica drutu nie ma aż tak kapitalnego znaczenia żeby wpadać w rozpacz. Niemniej jednak, jeśli narzekasz na dużą rozpiętość kanałów, to w Twojej sytuacji grubszy drut mógłby być korzystniejszy. Zmniejszyłby się nieco zysk maksymalny, ale jednocześnie wykres zysku uległby spłaszczeniu, czyli zakres odbioru skrajnych częstotliwości byłby korzystniejszy.
Ja mam gruby drut 10mm2 (czyli ok 3.5mm średnicy), biquad obliczony na k.48, dobrze odbiera zarówno k.25 jak i k.64

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

Mutango pisze:Średnica drutu nie ma aż tak kapitalnego znaczenia żeby wpadać w rozpacz.
Kwestia jest tylko taka, ile ta różnica w zyskach anteny pomiędzy k24, a rezonansowym k48 wynosi dla różnych średnic drutu - czyli inaczej mówiąc dla różnych dobroci dipola.
A w zasadzie to powinno się powiedzieć - "różnica w zyskach rzeczywistych", uwzględniających również straty na odbiciach z uwagi na współczynniki niedopasowania dla obu kanałów.

Jeśli to jest 1dB to pikuś, ale jeśli to są już pojedyncze dB, to przy odbiorze słabego sygnału - znaczenie zasadnicze może mieć.

Wszystko jest jak widać względne, niestety...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »


Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

Druty chyba nie mogą się stykać na "skrzyżowaniach"? A jak ma wyglądać dipol szerokopasmowy połączony z 8 (synfazowo)?

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:W zasadzie to nie jesteśmy ograniczeni co do ilości elementów, można ich dowalić dużo więcej do tego mamy pasmo VHF.
Ani z tym "dużo większym dowalaniem" ani tym bardziej z VHF nie jest prawda...

Podwójne 'siatki" (osiem zatok w pionie) robiono w Polsce.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

No wiesz siatki na dipolu mają wykres zysków też w paśmie VHF(6-8 DB) ale jest, dlatego moje zdziwienie jak mówisz, że z VHF nie ma to nic wspólnego. Ja założyłem, że skoro jest to konstrukcja siatki to ma VHF, chyba, że faktycznie nie ma, ale to musiałbyś wyjaśnić jak rozróżnić antenę która ma VHF i tą która go nie ma (oczywiście jeśli mowa o siatkach).
http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_we ... _A0028.htm
Czy te directory w tej siatce dodają VHF? Jeśli tak to sorki.
Pozdro

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: plecho1 »

Te directory nie maja z tym nic wspólnego, raczej taki dipol już bardziej: http://www.linear.pl/zdjecia/22.jpg
Im niższa częstotliwość to elementy będą większe.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

zauważ, że nie wszystkie siatki mają takie dipole, no i co jest ciekawe, ten dipol jest jakoś strasznie prowizorycznie zamontowany, że sprawia wrażenie samodzielnej modyfikacji, kojarzę ten typ anten, były one dość popularne kilkanaście lat temu i do tej pory często je można jeszcze spotkać na dachach.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: plecho1 »

Siatki z takimi dipolami na prawdę były, zresztą było kilka rodzajów tych anten. Jeśli ktoś mieszkał blisko silnego nadajnika, to mógł odebrać każdy kanał nawet na widelcu ale jeśli warunki nie były idealne, nawet taki dipol sporo pomagał. A jeśli chodzi o te małe directorki, to raczej one nie wiele dają dla zysku tej anteny a już na pewno nie w paśmie VHF. Obejrzyj obojętnie jaką antenę na to pasmo to się przekonasz jakich rozmiarów są elementy wykorzystane do jej konstrukcji. Zresztą, jeśli dobrze pamiętam, sam chyba przez pomyłkę wyliczyłeś na jakieś niskie częstotliwości i zrobiłeś mega biquada.

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:No wiesz siatki na dipolu mają wykres zysków też w paśmie VHF(6-8 DB) ale jest, (...) Ja założyłem, że skoro jest to konstrukcja siatki to ma VHF,
A skąd wg ciebie wynika, że 'siatka' jest konstrukcyjnie przewidziana do odbioru w paśmie III?
Fracarro
Popatrz sobie na anteny serii PUxAF ('siatki' z dipolami szerokopasmowymi) oraz PUxF (siatki z dipolami typu 'biguad').
Jak widzisz, typowa 'siatka' z trudem ma 8...9dB w okolicach k21, więc co tu mówić o paśmie III, gdzie zwykle zyski takich anten są ujemne.

Ogólnie, 'siatka' to antena na pasmo V, sztucznie "wyciągana" na pasma IV/V. O ile w paśmie V siatki zawsze pracują bardzo dobrze, o tyle w paśmie IV mogą już być problemy z zyskiem, z uwagi na niedokładną pracą systemu synfazującego.
Co do pasma III, to tam dipole anteny mają już mniej więcej wymiar 1/4 długości fali, więc w zależności od pracy układu synfazującego może się tam pojawić lokalny szczyt zysku, z tym, że dopasowania są tragiczne, więc nie ma to nic wspólnego z odbiorem.

Równie dobrze można powiedzieć, że każdy ATX też jest anteną na pasmo III, bo przecież oparte są o dipole szerokopasmowe, identycznie, jak 'siatki', tyle, że 'siatka' ma cztery dipole, a ATX ma ich kilkanaście, kilkadziesiąt.

Tak samo TriDigity - też pracują na dipolach szerokoasmowych, jak w 'siatkach'. Więc każda z tych anten będzie jakoś pracować w paśmie III, ale czy ktoś pisze, że anteny te odbierają w paśmie III.

CO do anteny Dipola, skoro producent podaje zysk na paśmie III, to pytania kieruj do niego.
plecho1 pisze:Te directory nie maja z tym nic wspólnego, raczej taki dipol już bardziej: http://www.linear.pl/zdjecia/22.jpg
Im niższa częstotliwość to elementy będą większe.
To jest dipol na pasmo III w polaryzacji pionowej.
Anduraki pisze:zauważ, że nie wszystkie siatki mają takie dipole, no i co jest ciekawe, ten dipol jest jakoś strasznie prowizorycznie zamontowany, że sprawia wrażenie samodzielnej modyfikacji, kojarzę ten typ anten, były one dość popularne kilkanaście lat temu i do tej pory często je można jeszcze spotkać na dachach.
To firmowe konstrukcje. Anteny do odbioru analogowej TVP1 nadawanej w polaryzacji V nadawane przykładowo z Piask.
Anduraki pisze: ale to musiałbyś wyjaśnić jak rozróżnić antenę która ma VHF i tą która go nie ma (oczywiście jeśli mowa o siatkach).
eee, nic nie muszę, jest pełno literatury...

Ale, antena na pasmo III + IV/V to tzw. comba, czyli de facto połączenie anteny na pasmo III i anteny na pasmo UHF.
link
link
link
itd, itp, etc...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

dzięki za odpowiedź, pytanie jest takie, jakby dać 8 Xów w pionie to jaki by taka antena miała zysk?

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:jakby dać 8 Xów w pionie to jaki by taka antena miała zysk?
teoretycznie o 3dB większy od pojedynczej 'siatki', ale taki układ jest już bardzo czuły na fazowanie, nie mówiąc o tym, że rozlatuje się impedancja i dopasowania zestawu. Lepiej połączyć synfazowo dwie 'siatki' w pionie.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Skoro jeden X ma 3 dB to 8 szt. będzie teoretycznie miało 12db a z ekranem (też teoretycznie) 15dB.
Edit
Kolega _chris_ mnie ubiegł.

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

Ale ważne, że wyszło na to samo... :D

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

No właśnie, a nie lepiej poziomo? Węższy listek przedni, przez co mniej z boków niepotrzebnego szumu, no chyba, że z dołu mamy jakieś "śmieci".

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

Przy H teoretycznie lepiej, ale z kolei w V też mniejsza się kąt pionowy, więc summa summarum tak sobie myślę, że przekrój stożka odbioru w obu przypadkach będzie porównywalny, więc generalnie porównywalna ilość śmiecia powinna wejść do anteny.
Sam się tak zastanawiam... może w jakichś sprzyjających warunkach zrobię jakąś próbę...

W sumie najciekawszy zestaw, jaki widziałem, to krzyż z 'siatek'.

Natomiast zestakowanie dwu 'siatek' w pionie jest bajecznie proste oraz trwałe, i to jest zaleta nie do przecenienia.

Mutango

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Mutango »

Może warto by było wydzielić Wam osobny wątek/temat.
Nie to żebym się czepiał specjalnie, ale w temacie tego wątku jest "biquad", a Wy od dłuższego czasu uskuteczniacie dyskusję, skądinąd ciekawą, ale z biquadami nie mającą już wiele wspólnego. Gdyby były dwa oddzielne tematy, to dla obu tematów byłoby to czytelniejsze.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

To mam jeszcze jedno ciekawe pytanie: załóżmy, że chcę zrobić quadosa pod dwa kanały, ale kompromis w ustawieniu anteny nie wchodzi w grę z powodu zbyt niskiej jakości na obu muxach(najlepsze rozwiązanie to ustawienie anteny pod konkretny mux), ustawienie anteny dla 1 muxa jest odchylone o kilkanaście stopni w stosunku do ustawienia dla 2 muxa, czy można jakoś "skręcić" quadosa, tak aby część obliczona do mux1 była odkręcona(w lewo lub prawo) w stosunku do części do mux 2?

Bo wiadomo można zsumować dwie anteny - to też rozwiązanie, ale czy skręcenie - przeznaczenie z jednej strony i góry i u dołu przykładowo dodatkowo 3 CM, aby zmienić kąt w poziomie części anteny obliczonej na konkretny kanał.

I tak na marginecie, przeglądałem ten temat ostatnio po raz kolejny i niektóre obrazki i instrukcje dotyczące baluna do quadosa wygasły.

Pozdro

edit: jeszcze jedno pytanie mam, czy zbyt duża ilość odbić może negatywnie wpływać na odbiór, bo wczoraj na biquadzie podczas kwalifikacji F1 nagle zaczęło mi tak ciąć obraz, zajrzałem w poziom błędów i tak skakało od 90-400, ale gdy tylko zrobiłem ekran z ręki (przystawiłem blisko anteny jakieś 8-10 cm) poziom błędów spadał do 0-6), takie akcje się dzieją u mnie przynajmniej 2x w tygodniu, że nagle bez powodu ilość błędów z 0 rośnie do kilkuset, i ani nic elektrycznego, ani nic na dworze się nie dzieje, podejrzewam że ma to związek z odbiciami.

@up ten temat początkowo zwał się Antena pokojowa własnej robody DIY, później mod dodał biquad, chociaż też scalił temat ze schematem jak zrobić antenę typu dipol.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

@ Anduraki
Jestem chyba pierwszym z tego forum który zrobił i przetestował quadosa. Mój 8 sekcyjny jest ustawiony w polaryzacji V w kierunku Ziliny ale... no właśnie zrobiłem pewne modyfikacje. Zilina jest prawie dokładnie na południe a mój blok jest tak ustawiony, że jako ekran służy mi bariera balkonu, natomiast Kosztowy mam blisko 90 stopni z boku na zachód. Skrajny wschodni kwadrat odgiąłem pod kątem prostym w kierunku Kosztów a zachodni 45stopni od w kierunku wschodnim (tak z testów wyszło żeby uzyskać stabilny sygnał z Katowic). Myślę, że niewielkie skręcenie połowy quadosa nie powinno zasadniczo popsuć jego zysku i dopasowania natomiast może udać sie pogodzić różne kąty odbioru. Co się tyczy ekranu to jest wręcz niezbędny. Mój pierwotnie zamocowany był poza barierką i dawał radę ale po przymocowaniu w odległości ok. 6cm od prętów bariery jakość i siła sygnału wzrosły znacząco.

Biniu

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Biniu »

Wracając do mojego biquada, to chyba będę zmuszony niedługo zrobić jakąś wersję 2.0, bo ten który mam wyliczony na k 47, słabo łapie mi kanał 24, w piątek wieczorem i w sobotę nie mogłem nic na mux2 oglądać (w dzień było ok) jakieś zakłócenia chyba. k 46 i 47 czyli mux 1/3 bez zarzutu działają, raz tylko miałem problemy z 47.


Dlatego myślę, zrobić nowego biquada obliczonego mniej więcej na 620 MHz, z drutu 3mm i dodanie ekranu. Powinno to poprawić teoretycznie odbiór k 24, nie tracąc zbytnio z mux1/3?

I czy ekran musi być połączony z anteną przewodnikiem? Czy nie ma to znaczenia? Bo chciałem jakoś przylutować miedzianą tulejkę i do tego antenę, a przewód by sobie z tej tulejki wystawał i do anteny lutowany.

Czy do ekranu można przymocować jakiś stojak? Czy żadne metalowe elementy nie mogą konstrukcji dotykać?

Zablokowany