DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Awex23
Posty: 79
Rejestracja: 22 października 2011, o 08:44
Miejscowość: Pyskowice
Odbiornik: LG OLED
Instalacja antenowa: Televes V Zenit (max 58k)
Televes VHF
Televes FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy/Łysa Góra (CZ)

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: Awex23 »

AdamP pisze:W momencie wyłączenia analogu na k.52 z Wręczycy powinien poprawić się odbiór k.51 z Kosztowy.
Pamiętaj o Jaseniku na 51k, nadawanie z tego obiektu sie nie zmieni, a to jest główny problem w odbiorze z o. Kosztowy. Poprawni go na pewno przejście na kanał 41 (po wyłączeniach analogu)

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: seba133 »

W większej części MUX 3 z Jesenika zakłóca MUX 3 z Katowic.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: AdamP »

Przepraszam, ale nie mogę się z tym zgodzić - przynajmniej w mojej lokalizacji. W sobotę przestawiałem anteny (dwie synfazowo na Skrzyczne + jedna na Lysą Horę). Przy połączeniu synfazowym i innym azymucie (różnica ok.25 stopni) wciąż mam odbiór k.51. Antena ustawiona na Lysą Horę odbiera Lysą Horę, Wręczycę i coś niezidentyfikowanego na k.48 ale nie ma nawet śladu sygnału na k.51 (polskiego bądź czeskiego). Próba połączenia razem tych instalacji powoduje pogorszenie k.51 Kosztowy, więc będę upierał się, że w tym wypadku zakłócenia pochodzą z analogowej Wręczycy k.52 (800kW ERP).
Podobno w sobotę było silne tropo a z Pradziada nic nie dolatuje.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: blockbuster »

21 listopada będzie ostatnia przerwa konserwacyjna na obiekcie więc będzie można się przekonać jak duży wpływ na emisje na k51 ma analogowa TVP1 na k52. Niestety pora konserwacji niezbyt zachęcająca (1:00-6:00) :|

yougo

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: yougo »

Co się dzieje :?: Z Wręczycy są nadawane dwa MUX'y (1 i 2). Drugi działa bez zarzutu na 100%, a 1 ledwie na 85% (sieje) - o co chodzi ?? :?:

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: blockbuster »

U mnie cały czas oba MUXy z Klepaczki bez zmian 100/100.
Z tego co pamiętam to mieszkasz b.blisko nadajnika na Błesznie i kiedyś miałeś problem z odbiorem MUX1 i wtedy sugerowałem, że może to powodować analog na k34. Teraz może być podobnie zwłaszcza, że nastała zima i co za tym idzie zmieniły się warunki propagacyjne.

yougo

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: yougo »

Bardzo możliwe. Też zaczynam podejrzewać, że to z powodu mrozu ... ale jakby to napisał klasyk: "co mnie to ...".
Reasumując, wnerwia mnie pikselowanie i zacinanie.

andre
Posty: 30
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:14
Odbiornik: Manta DVBT02ver.2 + Manta DVB-T02ver.5 + Esperanza EV-101
Instalacja antenowa: Siatkowa+wzmacniacz i zamiennie zbiorcza- DVBT/SAT/R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Błeszno/Wręczyca Częstochowa

TVP1-HD w Częstochowie,dzielnica Raków, ul. Ossowskiego

Post autor: andre »

Chcę potwierdzić, że to Wręczyca nagle się poprawiła, oby na stałe, albo coś w mojej lokalizacji się poprawiło, może coś wyłączono, co tłumiło trochę sygnał Wręczycy (MUX1 i MUX2), może coś zmieniono w TON-Błeszno i już nie przygasza sygnału z RTCN-Wręczycy, albo sąsiedzi (Słowacy) przestali nadawać, na tych samych częstotliwościach i zagłuszać Wręczycę? A może w RTCN-Wręczyca coś poprawiono, z nadawaniem zwłaszcza na MUX1?
Dzisiaj 5-1-2013, od popołudnia, bez problemów, z dość dużą mocą, ok. 80-90% i wyjątkowo przyzwoitą jakością, blisko 90%, wreszcie sygnał stacji TVP1-HD jest porównywalny z tym, z czasów meczów EURO 2012. Tak dobrej jakości odbioru na MUX1 z Wręczycy nie było od czasów EURO2012, a mam do porównania i testów ten sygnał z Wręczycy, na dwóch odrębnych antenach i dwóch odrębnie oglądanych odbiornikach TV - poprzez dwa tunery DVB-t Manta v.02. Żeby było ciekawiej, odbieram na parterze 4-ro piętrowego budynku, sygnał DVBt z TON Błeszno (lekko z prawej, ok. 1,5 km) i z RTCN Wręczyca (lekko z lewej, z tyłu ok. 20km) -wszystko to z MUX1+MUX2+MUX3 - idzie zza "pleców" mojego budynku, to sygnały odbite, przed moim oknem z antenami, od innego, też 4-ro piętrowca, odległego jakieś 50-60 m.

Awatar użytkownika
ibartolo
Posty: 91
Rejestracja: 5 listopada 2011, o 14:06
Odbiornik: tv Panasonic , Opticum HD T80Plus
Instalacja antenowa: Logarytmiczno-Periodyczna Z Zasilaczem 2-12V Blok4Piętrowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: KosztowySkrzyczne MiędzybrodzieLysaHora

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: ibartolo »

dziś po raz pierwszy u siebie odebrałem mux1 z Wręczycy na k35 przy antenie ustawionej na Kosztowy.Na chwilę obecną są wahania sygnału.

wlodarek1
Posty: 14
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 08:57

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: wlodarek1 »

U mnie od kilku dni odbiór MUX1 z wręczycy bardzo się pogorszył .
Odbiór MUX2 jest bez zmian , nie ma więc mowy o złym ustawieniu anteny .
W telewizorze jest wskaźnik poziomu sygnału cyfrowego i to co on pokazuje
wskazuje na znaczne pogorszenie jakości sygnału .
Czy u innych też takie zjawisko wystąpiło :?:

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: blockbuster »

wlodarek1 pisze: Czy u innych też takie zjawisko wystąpiło :?:
Nic takiego nie zauważyłem. Oba MUXy z Klepaczki chodzą u mnie cały czas bez zmian.

yougo

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: yougo »

U mnie również bez zmian - wszystkie MUX'y na 98-100%

lamzi
Posty: 9
Rejestracja: 16 lutego 2013, o 16:47
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Opticum AX 900 - komin na domu; instalacja z zastosowanie Multiswitcha.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: lamzi »

Witam. Mam u siebie taki problem. Posiadam odbiornik Ferguson ariva t65 do tego antenę siatkową ze zwykłą płytką. Odbiór mam na poziomie: mux1 siła:95 jakość ok 80; mux 2 siła 95 jakość 63-77. Posiadam również antenę kierunkową Televes 1121 lecz na niej nie mogę w ogóle złapać częstochowy. Czy nie jest ona za słaba ? Mój problem to zdarzające się przycinki i piksele na mux2. Chciałbym to zmienić i dlatego kupiłem Televesa. Oddać go i wziąść coś innego ? Dodam że moja lokalizacja to Bełchatów, drugie piętro bloku.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: _chris_ »

@ lamzi:
jeśli dobrze wykonałeś podłączenie kabla antenowego ze złączem F do Televesa to może po prostu w twojej lokalizacji jest za mało sygnału dla anteny pasywnej, jaką jest Televes. W siatce masz pewnie ze 30dB dodatkowego wzmocnienia na wzmacniaczu - to bardzo duża równica.

Separator zasilnia od wzmacniacza antenowego zastąpiłeś zwykłą wtyczka antenową?

Sprawdź jeszcze raz wszystkie połączenia, złącza i wtyki.

Sprawdź też odbiór z łodzi, z EC-4 (mux-1: k46, 674MHz oraz mux-2: k24, 498MHz)

Możesz jeszcze spróbować zasilić wzmacniacz w siatce z dekodera (jak będziesz miał zdemontowaną wtyczkę antenową separatora od wzmacniacza antenowego), bo te przycięcia obrazu co to teraz masz, to może być przesterowany wzmacniacz w antenie siatkowej. Zasilenie go z mniejszego napięcia może pomóc. Ewentualnie zastosować na próbę zasilacz regulowany.
A najlepiej dobrać w razie czego wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu.

A dla porządku - próbowałeś odbioru na 'siatce' z symetryzatorem?

lamzi
Posty: 9
Rejestracja: 16 lutego 2013, o 16:47
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Opticum AX 900 - komin na domu; instalacja z zastosowanie Multiswitcha.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: lamzi »

Dzięki _chris_ za szybką odpowiedź. Na tą zmianę wtyczki w ogóle nie wpadłem. Na siatce mam spore zakłócenia. Dzisiaj zamontowałem televesa ponownie, skierowałem go dokładnie, zmieniłem wtyczkę na zwykłą i mam jakość na poziomie 65-70-80 więc nie jest źle. Podejrzewam że muszę jeszcze zmienić uchwyt na ścienny bo obecny jest zbyt chwiejny i przy lekkim wiaterku buja anteną. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy na jakość odbieranego sygnału może mieć wpływ złączka przyokienna ? Założyłem takową, ponieważ nie chcę wiercić dziur w ścianie czy też w oknie.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: _chris_ »

lamzi pisze:Czy na jakość odbieranego sygnału może mieć wpływ złączka przyokienna ?
tak. A czy znaczący czy nie, to zależy, na co akurat trafiłeś. Przy kiepskich sygnałach z anteny taka przejściówka może mieć duże znaczenie. Sprawdź, przez bezpośrednie podłączenie anteny na chwilę. Zamiast przejściówki daj przejście FF-FF (popularną "beczkę") albo bezpośredni kabel antenowy.
lamzi pisze: Założyłem takową, ponieważ nie chcę wiercić dziur w ścianie czy też w oknie.
jeśli masz nowe okna, to na 99% przestrzeń pomiędzy ramą okna a murem jest uszczelniana pianką. A na to idzie cieniuteńka warstwa tynku z obu stron. Do zrobienia w takim czymś małej dziurki na kabel antenowy wystarczy zwykle długi, duży śrubokręt - wiertarka to już luksus i można sobie przypadkowo zrobić DUŻĄ dziurę... Jak się postarasz, to otwór nie będzie większy od kabla antenowego.
lamzi pisze:Podejrzewam że muszę jeszcze zmienić uchwyt na ścienny bo obecny jest zbyt chwiejny i przy lekkim wiaterku buja anteną.
no, urwie się i spadnie komuś na głowę...

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: blockbuster »

Trochę nietypowe pytanie, ale czy orientuje się ktoś czy na maszcie w Klepaczce na wysokości 200m znajduję się obecnie jakiś system antenowy UHF?

lamzi
Posty: 9
Rejestracja: 16 lutego 2013, o 16:47
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Opticum AX 900 - komin na domu; instalacja z zastosowanie Multiswitcha.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: lamzi »

Witam ponownie. Zamontowałem nowy uchwyt do televesa z tym że po drugiej stronie okna. Kabel jest podłączony bezpośrednio, bez złączki. Niestety jakość sygnału mam na kanale 39 na poziomie 50-55. Czy mogła mieć na to wpływ zmiana miejsca montażu anteny? Czy może jest to wina nadajnika?

_chris_

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: _chris_ »

@ lamzi:
za spadek jakości będzie odpowiedzialna głównie zmiana lokalizacji anteny. To tak już jest przy odbiorze w trudnych warunkach, w blokowisku, a do tego przy montażu anteny na ścianie. W takim przypadku nawet kliku centymetrowe przesunięcie góra - dół czasami decyduje o dużych zmianach jakości odbieranych sygnałów. A przesunięcie się kilka metrów może w ogóle wygasić odbiór.

Propagacja sygnałów (śnieg sypie) też mogła się do tego coś dołożyć, nadajnik, hm..., ale to raczej nie tu bym szukał przyczyny. Poczekaj spokojnie dzień, dwa - się wyjaśni.

A poziomy sygnałów jakie są?

lamzi
Posty: 9
Rejestracja: 16 lutego 2013, o 16:47
Odbiornik: Ferguson Ariva T750i
Instalacja antenowa: Opticum AX 900 - komin na domu; instalacja z zastosowanie Multiswitcha.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: lamzi »

Siła sygnału na kanale 39 jest 95. Kanału 35 w ogóle nie mogę złapać.

Zablokowany