[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

człeku łaskawy :lol: - w takim przypadku to bierz ją a nie pytaj ;)
od UHF-200 (przyzwoiciej ;) ) różni się tylko szczegółami wykonania :oops:
uhf
http://audax.net.pl/pliki/allegro/dvbt/uhf200-1.jpg
ax
http://tunery.tv/files/ax1000.jpg

knypek3

Problem z nadajnikiem.

Post autor: knypek3 »

Witam!
Mam pewien problem.
Wczoraj z pewnej okazji byłem w sklepie chcą sobie kupić jakiś prezent.. I tak idę i patrzę odbiornik telewizji cyfrowej.
Więc go wziąłem (kiedyś chciałem mieć tv na komputerze), niewiele wcześniej czytając o odbiornika i innych zagadnieniach.
I tutaj mam problem.

Siedzę od 2 dni, masa programów zainstalowana no i kiszka.
Mam dekoder Evolve Venus DUAL HD DVB-T USB - doczytałem, że jest dobry - to mnie cieszy.
System Vista. Procek dual 2Ghz Ram 3Gb.

W TotalMedia mam kłódki, czytałem dużo zanim znalazłem problem i go zrozumiałem.
Kanały kodowane (jak się nie mylę to jest MUX4?).
Wszystko wyjaśniło się jak otworzyłem mapkę i wyszukałem nadajniki DVB-T w mojej okolicy.
Mianowicie mieszkam jakieś 300 m od nadajnika Mobilnego Polsatu.
Nadajnik inny najbliżej mnie jest jakieś 10 km.
Mieszkam na stancji więc trochę kiepsko mi coś doczepiać do ścian, ewentualnie wystawić antenkę na dwór.

Co mogę zrobić w takim przypadku, tym bardziej, że 2 nadajnik jest po 2 stronie budynku, nie wspominając o dużej liczbie budynków po drodze.
Czy pomoże mi taka antenka?
http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/
Proszę o rady, bo jestem załamany :/

Moja sytuacja:
http://w177.wrzuta.pl/obraz/5Uou0ZDZDTZ/nadajniki
Z okna widzę Olsztyn MEC.

ps. Jeśli zły dział/temat to przepraszam o proszę moda o przeniesienie.

Maximum

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Maximum »

m@rtops pisze:tri digit też ma dobre opinie ;)
Moim skromnym zdaniem tri Digit nie jest wart swej ceny. Porównywanie go z UHF-200 to jak porównanie Fiata z Mercedesem. Dodam, że obie te anteny mam.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

nie podałem tej anteny do porównania z UHF-200 - tylko odpowiedziałem koledze na pytanie :D
kamis01 pisze:ewentualnie co sądzicie o tej antenie np Opticum AX1000 lub Dipol 44/21-69 Tri Digit 16,8dB
masz tri digit - chyba się zgodzisz że jako antena jest dobra (bez porównywania z uhf)- a co do ceny - no cóż.... :oops:

Maximum

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Maximum »

Ja akurat odbieram na 55 i 58 kanale. W tych zakresach częstotliwości UHF200 spisuje się znacznie lepiej. Nie mierzyłem poziomu ale opieram się na wskazaniach tunera. Jeżeli miałbym wybierać, bez zastanowienia wybrałbym UHF200. To widać nawet po wykonaniu. UHF200 jest znacznie bardziej dopracowana. Opticum jeszcze nie miałem w rękach, więc się nie wypowiadam.

Marchisio
Posty: 11
Rejestracja: 13 listopada 2012, o 21:06

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Marchisio »

Witam,
potrzebuję anteny, aby móc oglądać w miarę dobrej jakości kanały nadawane z telewizji naziemnej DVB/T(TVP1, TVP2, TVN, Polsat, TV4).
Lokalizacja: Kraków, Nowa Huta. Blok, 2 piętro. Wokół inne bloki, w tym wieżowce.
Mam telewizor LCD Samsung (nie pamiętam modelu), nie posiadam żadnego tunera, dekodera.

Próbowałem sam zrobić antenę pokojową, ale chyba nie jestem stworzony do takich robót :)

Chciałem kupić taką antenę
http://www.eltrox.pl/antena-tv-naziemne ... -2192.html

Ale osoby z tego forum nie gwarantowały, że ta antena będzie dobrze odbierać u mnie kanały.
Przyznam, że antena pokojowa najbardziej by mi odpowiadała z uwagi na to, że nie trzeba ją montować i łatwo przenieść w inne miejsce (wynajmuję mieszkanie, nie wiem na jak długo). Jednakże powoli przekonuję się do anteny kierunkowej. Głównie te mnie zainteresowały:
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... mum-uhf200
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... cum-ax1000

Pytanie, czy między tymi antenami kierunkowymi a anteną pokojową będzie znaczna różnica w jakości? Jeśli uważacie, że lepiej kupić antenę kierunkową, to czy wystarczy mi ta Opticum AX1000+? Nie mam dużego budżetu, więc te 20 zł robi różnicę. I czy trzeba do nich dokupić jakieś wzmacniacze, czy sama antena wystarczy?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

Antenę musisz ustawić na południe na Chorągwicę. Masz około 12km do nadajnika z którego teoretycznie bez problemu powinieneś odebrać MUX1 i MUX2 i jeśli masz bezpośrednią widoczność na nadajnik, to także MUX3. Jeśli okna masz skierowane na południe i jeśli masz jakąś antenę pokojową, to na próbę wystaw ją na parapet i sprawdź, czy w ogóle coś złapiesz.

ntcdvb

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: ntcdvb »

W takiej małej odległości od nadajnika może warto abyś sprawdził jak odbierasz na antenie siatkowej.
Warto sprawdzić możliwość odbioru na symetyzatorze a następnie jeśli będzie to konieczne to słaby wzmacniacz.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

@Marchisio
niestety PW ci jeszcze nie działa więc napisz jakie osiedle ;)

Marchisio
Posty: 11
Rejestracja: 13 listopada 2012, o 21:06

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Marchisio »

Osiedle Bohaterów Września. Balkon na południe.

Nie mam anteny pokojowej, ani też siatkowej. Popytam jeszcze wśród znajomych, ale szczerze mówiąc to nie mam za wiele czasu na kombinowanie. Do końca tygodnia muszę mieć tv i chciałbym kupić jakąś gotową antenę za rozsądną cenę. Czy ta z mojego linku Opticum za 69 zł się nie nadaje?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

Raczej nawet taka powinna wystarczyć https://www.hurt.com.pl/prods/rtv/ant_l ... apok_4.jpg i to w wersji pasywnej.

crazeworm

Re: NotOnlyTV LV5T Delux

Post autor: crazeworm »

Witam zakupiłem właśnie LV5T Delux i mam problem, mianowicie mam do nadajnika w Katowicach niecałe 5 km a łapie tylko zakodowane programy z Polsatu. Co zrobić żeby złapać jakieś niezakodowane? Jak to draństwo ustawić i co można poprawić....

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odp: NotOnlyTV LV5T Delux

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jaką antena? Ten drucik z zestawu?
Jeśli tak to zacząłbym od sprawdzenia na innej, lepszej antenie.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

czasem pomaga położenie jej w "poziomie" ;)
choć to tylko "półśrodek" i jak w/w raczej zaopatrzyć się w inną antenę :D

crazeworm

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: crazeworm »

Drucik z zestawu złapał mi 35 kanałów ale wszystkie z Polsatu, zmieniłem na jakąś starą antenę która leżała w szafie, taka z 2 wysuwanymi prętami gł. ok metra każdy (sorry za taki opis ale nie mogę teraz zdjęcia wrzucić)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

ale złapała coś więcej?

crazeworm

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: crazeworm »

Nie złapałem jedynie te 35 kanałów co wcześniej... Spróbuje skierować ją w stronę nadajnika i zobaczę czy to pomoże :)

crazeworm

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: crazeworm »

A nie ma możliwości żeby w czasie wyszukiwania ustawić tak aby wyszukiwał tylko te 3 MUXy które są darmowe?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

nie wiem jak jest w dekoderach na usb ale normalnie wchodzi się w "szukanie ręczne" i tam wybierając kanał danego mux-u są wskazania siły/jakości sygnału - i obserwując je "szukasz" :D

crazeworm

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: crazeworm »

Niestety te anteny które mam są chyba za słabe muszę zainwestować w jakąś lepszą i może wtedy się uda.
Jakich anten wy używacie albo jakie polecacie?

Zablokowany