[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

poszukaj anteny typu "apok" - sprawdzona przez wielu - tylko w twoim przypadku powinna wystarczyć z pasywna (z symetryzatorem) :D
a najlepiej coś na zewnątrz ;)

crazeworm

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: crazeworm »

Ostatnio zmieniony 15 grudnia 2012, o 17:09 przez crazeworm, łącznie zmieniany 1 raz.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

Do ustawienia anteny użyj darmowego programu ProgFinder. Wybiedz konkretną częstotliwość, kanał, kiedy złapiesz sygnał będziesz to widział na wskaźnikach oraz słyszał w głośnikach komputera.

crazeworm

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: crazeworm »

A mógłbyś napisać w jaki sposób to zrobić, bo jestem totalnym laikiem i jak odpaliłem ten program to nie mam pojęcie ja gdzie wpisać...

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

Po pierwszym odpaleniu w zakładce Region wybierasz Polska a następnie w Multiplex wybierasz częstotliwość multipleksu według którego chcesz ustawiać antenę (odpowiedniu MUX1 - 746MHz, MUX2 - 698MHz, MUX3 - 714MHZ). Ewentualnie w zakładce Bandwidth ustawiasz 8000 jeśli jest inaczej.

Iwo

antena i prostopadłe do siebie kierunki nadawania (do 10km)

Post autor: Iwo »

Cześć. Mieszkam sobie w mieście Łodzi i mam problem z wyborem anteny.
MUX-1 i MUX-2 są postawione na elektrociepłowni EC-4 we wschodniej części miasta,
no ale MUX-3 jest w centrum na ul. Sienkiewicza. Odległość trochę poniżej 10km do obu.
Czy muszę kupić dwie anteny i bawić się w ich łączenie, czy jest jakaś sensowna antena umożliwiająca zbieranie sygnałów z prawie prostopadłych do siebie kierunków, którą możecie polecić?
Chciałem kupić jakąś antenę kierunkową, no ale w tym przypadku raczej się nie nada...

crazeworm

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: crazeworm »

plecho1 => zrobiłem tak jak mówiłeś i level cały czas skakał z 0 na 55 a quality z 0 na 10, ale nic konkretnego nie złapał.

Czyli najlepiej będzie kupić jakąś lepszą antenę i z nią próbować? Którą z tych co podałem powyżej polecacie?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

Niestety, ale linki popsuł moderator:) Jeśli chcesz, aby przetrwały, to nie wrzucaj z alledrogo. Jeśli chcesz antenę pokojową, to kup takiego Apoka tylko najlepiej w wersji pasywnej z symetryzatorem. Jeśli to nie wystarczy, to dokupisz wzmacniacz i zasilacz.

Mane

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Mane »

Mógłby ktoś polecić jakąś antenę zewnętrzną kierunkową.
Po przejrzeniu różnych tematów skłaniam się ku antenie Maximum UHF200 ewentualnie AX1000.
Czy to dobry wybór?

Poniżej moja lokalizacja:
http://w116.wrzuta.pl/obraz/7NWAM06yZAl ... rzewo_mapa

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Domel28 »

Te anteny co wymieniłeś spokojnie powinny dać radę z symetryzatorem bez żadnych wzmacniaczy.

Mane

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Mane »

A która lepsza?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

mimo że mam AX to chyba UHF ma lepsze wykonanie (tylko nie wiem jak wygląda płytka w puszce - w AX jest niestandardowa :( )
uhf
http://audax.net.pl/pliki/allegro/dvbt/uhf200-1.jpg
ax
http://tunery.tv/files/ax1000.jpg

riesling

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: riesling »

Witaj m@rtops (i inni ,

co mógłbyś doradzić mieszkańcowi Śródmieścia (Al. Pokoju, 6 piętro z wystawą na południe) to znaczy jaka antena byłaby dobra żeby łapać Chorągwicę?
Teraz korzystam z kablówki - kilka podstawowych progamów ale bez, np. TVP Historia.
Kiedyś próbowałem podpiąć się pod antenę siatkową wygrzebaną gdzieś z piwnicy ale obraz był bardzo mizerny.
Wpadła mi w oko antena którą Ty masz - ale nie mogę się doczytać jakie ma gabaryty po zmontowaniu. Mógłbym ją przymocować na balkonie ale nie chciałbym żeby to był coś bardzo rozłożystego bo balkon niewielki.
Aha kierunek na Chorągwicę jest nie całkiem czysty bo chyba lekko kolizyjny z wieżowcem 10-piętrowym który stoi o jakieś 100m.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

witam
myślę że 19 elementowa da radę - ale jeśli pytasz o AX 1000 to jest opcja krótszej wersji z zyskiem pomiędzy 19-ką a AX1000
http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-Opticum- ... -DVB-T/290
ax900
- długość: 790mm
ax1000
- długość: 105cm

riesling

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: riesling »

Dziękuję za odpowiedź.
Sprawdziłem sobie jeszcze raz azymuty w dvbmap i okazuje się że kolizji z wieżowcem nie ma ale jest z drugą częścią mojego bloku, też 6-piętrową.

Ale ma jeszcze inne pytanie. Czy gdyby chcieć sygnał z takiej anteny rozdzielić na dwa TV (dodatkowe 25 m kabla) to czy potrzeba wtedy wzmacniacza?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

ja mam AX-a rozdzielonego na 3 tv - jeden kabel z 15m , a 19-stkę na 2 tv też jeden z 15m :oops:
i wszędzie jakość 100% bez wzmacniacza ;)

imakowski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: imakowski »

Witam,
Mam do was pytanie odnośnie mux 3. Chcę odbierać w Rogowie (powiat brzeziński) mux 3 i obecnie mam 2 możliwości, albo próbować szukać sygnału z Łodzi (ulica Sienkiewicza) gdzie nadajnik ma moc 0,4 kW i jest w odległości 42km, lub przestawić antenę w zupełnie innym kierunku na Warszawe Raszyn do której mam 62km a nadajnik mux 3 ma moc 50kW (pozostałe muxy 100 kW). Jak myślicie czy na zwykłej antenie siatkowej ze wzmacniaczem (zwykły) uda mi się odebrać sygnał i czy będzie stabilny? Sprawdzałem na dvbtmap.eu i mux 3 jest na pograniczu zielonego i zółtego w miejscu gdzie chce odbierać sygnał. Antene mam na wysokości 7m.
Myslałem ewentualnie o zakupie LNA-177 do tej anteny siatkowej ale nie wiem czy ma to sens?

Obecnie mam wzmacniacz wa-501s-3 w antenie siatkowej i daje mi to 90% siły i 30-40% jakosci (dzwiek przerywa obraz pixeloza)
Zmiana na SWA-9009/Ceramic pogorszyła odbiór z Warszawy (siła:98% jakosc 10-20%).

Jakie są dla mnie opcje?

przenioslem tu temat z pomocy dla woj. łódzkiego

Profil terenu
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 6645438885

Cheyenne

Jaką antenę?

Post autor: Cheyenne »

Witam,
mieszkam we Wrocławiu i potrzebuję anteny, która będzie odbierać sygnał z trzech różnych nadajników:
1. Żórawina - moc 5kW, odległość 15 km,
2. Ślęża - moc 100kW, odległość 40 km,
3 Cerna Hora - moc 100 kW, odległość 110 km
Jaką antenę polecacie (jakiego typu i o jakim zysku) aby poradziła sobie z odbiorem wszystkich sygnałów?
Jeżeli chodzi o kierunki to między skrajnymi nadajnikami jest różnica ok 45 st.
Dodam, że w innej części miasta, ok 8 km bliżej do wszystkich nadajników i 15m wyżej nad ziemią zainstalowałem antenę siatkową bez wzmacniacza i tam radzi sobie znakomicie - wszystkie muxy polskie i czeski odbiera idealnie. Czy zatem kupować siatkę czy jest jakieś lepsze rozwiązanie.
Z góry dzięki za pomoc.

erty0203

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: erty0203 »

Witam wszystkich,
potrzebuje pomocy w wyborze anteny, na starej siatkówce ze wzmacniaczem ustawionej na Katowice kanały z mux 1 i 2 odbieram wzorowo z mux 3 mam około 35% siły sygnału. Chce zastosować antenę kierunkową ze wzmacniaczem czy wystarczy tylko z symetryzatorem? Anteny jakie mieszczą się w moim budżecie czyli max 100 za samą antenę to OPTICUM AX 1000 lub mniejsza 900 jak da radę lub też 44/21-69 Tri Digit lub w wersji EKO wszystkie wymienione są bez wzmacniacza. Jak wygląda sprawa z zamianą symetryzatora na wzmacniacz? Dodam że bloki na osiedlu są 4 piętrowe a moja antena będzie na 2. Mam jeszcze pytanie jaki rozdzielacz zastosować bo antenka będzie musiał ogarnąć 3xTV, wszystkie bezpośrednio bez dekoderów, w odległościach jeden max 2 m drugi około 5 m ostatni max 20 m. Kable też będą nowe, tylko też proszę o radę co wybrać czy to bez różnicy? Poniżej dodałem zdjęcia chciałem jak najprawdziwiej odzwierciedlić miejsce gdzie jest zawieszona antena.
http://img507.imageshack.us/img507/6395/beztytuuqgp.png
oraz profile terenu do nadajników
http://imageshack.us/a/img708/5958/24352604.png

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

najrozsądniej to ustawiać na katowice
erty0203 pisze: Jak wygląda sprawa z zamianą symetryzatora na wzmacniacz?
w AX jest kłopot o tyle że jest do niej dedykowany wzmacniacz AX-W11 który jak widać ma szerszy rozstaw śrub od dipola w antenie (standardową płytkę trzeba ewentualnie podpiłować)
http://www.sklepsaturn.pl/niskoszumowy- ... x1000.html
w tri digit nie ma tego problemu - rozstaw jest "standardowy" i łatwiej dobrać wzmacniacz o odpowiednim wzmocnieniu :D
jeśli chodzi o samą wymianę to polega ona na wymianie płytki symetryzatora na płytkę wzmacniacza w puszce anteny - tylko wtedy wzmacniacz należy zasilić (odpowiednim zasilaczem lub jeżeli można 5v to również w większości dekoderów jest opcja zasilenia wzmacniacza) ;)
możesz również zostać przy symetryzatorze (w obojętnie jakiej antenie) i zastosować wzmacniacze montowane na "drodze" sygnału z anteny do odbiornika
-rurkowe (o różnym wzmocnieniu) np.:
http://www.sklepsaturn.pl/category/wzmacniacze-rurkowe
lub "rozgałęziacz aktywny" - np taki
http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_ant ... _B1214.htm
który jak widać ma jedno gniazdo bardziej wzmocnione ("C") - akurat jeśli byłaby ewentualna potrzeba wzmocnienia sygnału w twojej instalacji to podpinasz tam 3 tv (20m)
myślę że trochę rozjaśniłem ;)

Zablokowany